Jaume Cabré w kryminalnym wydaniu! Przed wami „Jaśnie pan”

6 maja 2015

jasnie-pan-premiera
Jedna z najważniejszych premier sezonu! Wydawnictwo Marginesy po raz kolejny sięgnęło po dorobek katalońskiego pisarza Jaumego Cabré. Tym razem poznajemy nieco inne oblicze autora „Wyznaję” i „Głosów Pamano”. „Jaśnie pan” to bowiem… kryminał, którego akcja osadzona została na przełomie XVIII i XIX wieku. Powieść ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Barcelona, koniec 1799 roku. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona słynna śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na młodziutkiego poetę, który spędził w jej pokoju namiętne chwile, ostatnie w jej życiu. Z racji tego, że śpiewaczka miała wystąpić przed królem i królową, władze chcą wykazać się skutecznością. Błyskawicznie aresztują poetę i za pomocą tortur zmuszają go do „przyznania się” do morderstwa. Po krótkim procesie zapada wyrok: kara śmierci. Za młodzieńcem wstawia się przyjaciel. Tymczasem wszechwładny sędzia, tytułowy Jaśnie pan, dąży do jak najszybszego wykonania wyroku.

Ciąg niefortunnych wydarzeń splecie ze sobą losy poety i romantyka z losami sędziego Massó, prezesa Sądu Królewskiego w Barcelonie, człowieka ogarniętego obsesją władzy, zafascynowanego astronomią, a także, na nieszczęście dla siebie, urodą młodych kobiet. Jaume Cabré wiernie odtwarza klimat epoki i powołuje do życia galerię intrygujących postaci, wśród których przewijają się autentyczne osobistości tamtych czasów, w tym kompozytor i gitarzysta Fernando Sor (Ferran Sors) czy arcybiskup Félix Amat de Paláu y Pons.

Choć Cabré korzysta z kryminalnej konwencji, jego powieść daleko wykracza poza ramy tego typu literatury. To wirtuozerski portret elity końca XVIII wieku wplątanej w sieć namiętności i intryg, korupcji politycznej i walki o władzę.

„Jaśnie pan” to przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d?Or, nagrodę czytelników pisma „El Temps” i nagrodę Prudenci Bertrana, przyznawaną przez czytelników i krytyków.

Książka, podobnie jak dwie poprzednie Cabré, ukazała się w przekładzie Anny Sawickiej. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania. Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment powieści „Jaśnie pan”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi