Janusz L. Wiśniewski i 8 innych pisarzy w twórczym dialogu o kobietach. Premiera zbioru opowiadań „Eksplozje” już 1 lutego!

19 stycznia 2017


1 lutego nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się wyjątkowy projekt Janusza Leona Wiśniewskiego. Na tom „Eksplozje” złoży się kilkanaście opowiadań o kobietach w kulminacyjnych sytuacjach życiowych, które napisał sam autor oraz zaproszeni przez niego pisarze. Polscy twórcy podejmują dyskusję na temat kobiet. Każde opowiadanie Wiśniewskiego odczytują na nowo – odnajdują wątek, bohatera, scenę, które stają się dla nich inspiracją dla własnej historii. Z tego dialogu zrodziła się prowokacyjna opowieść o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach i zdumiewających kobietach – dojrzewających, choć dawno dorosłych; dorosłych, a przecież nadal niedojrzałych.

Takiego pojedynku jeszcze nie było. Autor, który wie, jak mówić o kobietach, i ośmiu wrażliwych mężczyzn, którzy weszli z nim w dialog. W „Kulminacjach” Janusz Leon Wiśniewski, jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy, zaprosił do współpracy osiem pisarek ? osiem opowiadań jego pióra zyskało fabularny komentarz, a każda historia obrosła w drugi tekst i kobiece spojrzenie. W „Eksplozjach” z opowiadaniami Wiśniewskiego mierzą się Tomasz Jastrun, Daniel Odija, Alek Rogoziński, A.J. Gabryel, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Igor Brejdygant i Ahsan Ridha Hassan.

Szesnaście opowieści o naturze męsko-damskich relacji, o tym jak życie w ciągu jednej chwili może nabrać sensu lub całkiem się zawalić, o miłości i stracie, goryczy i uniesieniach, o dobrych i złych wyborach. Historie Wiśniewskiego są pretekstem, punktem wyjścia, początkiem lub końcem innych historii. Jak w „Kulminacjach”, tak i w „Eksplozjach” towarzyszący Wiśniewskiemu w literackiej grze pisarze rozbudowują wątki, które pobudziły ich wyobraźnię, dopowiadają, eksplorują przestrzeń jego opowiadań, tym razem wypełniając ją męską energią.

Do miniatury o kobiecie, która dowiaduje się, że mężczyzna jej życia jest ciężko chory, dopisana zostaje niemal lustrzana opowieść o tym, że nie tylko śmierć może odbierać nam tych, których kochamy. Głos uwięzionej w domu z powodu choroby dziewczynki obserwującej dysfunkcyjną relację rodziców zostaje uzupełniony o głos jej ojca. Opowiadanie o młodej żonie, która budzi się codziennie o trzeciej rano, a na ścianie ma wciąż kalendarz z 1994 roku, zyskuje postscriptum ? czy można nauczyć się żyć na nowo, gdy pod wpływem wielkiej tragedii czas się kiedyś dla nas zatrzymał? Narracja kochanki, która znosi odium wiążące się z byciem „tą drugą”, ściera się z symetryczną narracją ukazującą męskie spojrzenie uczestnika tego samego melodramatu. Opowieść młodego rybaka, który kochał złą kobietę, uwidacznia jak to samo zdarzenie może być przeżywane inaczej przez dwie będące ze sobą osoby. Te i inne historie składają się na interesujący tom prozatorskich dwugłosów, z których wybrzmiewa panorama męsko-damskich relacji, emocji i zależności.

Janusz Leon Wiśniewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Jego debiutancka powieść „S@motność w sieci” stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści „Bikini” i „Los powtórzony”, zbiory opowiadań, tomiki esejów, bajkę dla dzieci oraz dwie powieści w listach napisane w duecie z Małgorzatą Domagalik. Prawa do jego powieści „Na fejsie z moim synem”, jeszcze przed polską premierą, zostały sprzedane do Rosji. W niespełna trzy miesiące po premierze powieści „Grand”, prawa zostały sprzedane na „Ukrainę”, tydzień później do Rosji.

W prozatorski dialog z Wiśniewskim wchodzą: Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki, felietonista miesięcznika „Zwierciadło”, Paweł Paliński – polski pisarz, autor powieści „Polaroidy z zagłady” oraz wielu nagradzanych opowiadań, Alek Rogoziński – dziennikarz prasowy, autor poczytnych komedii kryminalnych, Daniel Odija – pisarz, dziennikarz i publicysta, autor słuchowisk i dramatów, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, Igor Brejdygant – polski scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, autor powieści „Paradoks”, Jacek Melchior – miłośnik zwierząt, Mozarta, jazzu i starego kina, oficjalnie pisarz, dziennikarz, scenarzysta i krytyk teatralny, Ahsan Ridha Hassan – polski pisarz o irackich korzeniach, odnoszący sukcesy autor młodego pokolenia, A.J. Gabriel – mieszkający w Australii polski bloger, autor popularnej powieści erotycznej „Facet na telefon”.

Książka „Eksplozje” ukaże się 1 lutego pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi