banner ad

James Joyce w dwóch komiksach Alfonso Zapico

27 września 2012


Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy opublikowało dwa komiksy Alfonso Zapico traktujące o jednym z najważniejszych irlandzkich pisarzy – Jamesie Joysie.

Jak powszechnie wiadomo, życie twórcy „Ulissessa” jest wdzięcznym tematem dla biografów. „On miał wszystkie dobre i złe cechy ludzkie, ale w ilościach przemysłowych” – wyznał Zapico w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „El Mundo”.

Pierwszy z komiksów, „Dublińczyk”, oparty jest na ponad 1000-stronicowej biografii pisarza autorstwa Richarda Ellmana. Pełen szczegółów album pokazuje chwile z jego życia, rozmowy, problemy i przygody, które ukształtowały jedną z wielkich postaci XX wieku. Jest to ponadto ujmująca podróż pociągiem przez miasta, które odwiedził Joyce. Kliknij tutaj, żeby przeczytać więcej o komiksie oraz zobaczyć przykładowe plansze.

Z kolei „Śladami Joyce?a” to dziennik podróżny, zapiski Alfonso Zapico z wyprawy do miejsc związanych z Jamesem Joyce?em poczynione w czasie zbierania dokumentacji w ramach pracy nad „Dublińczykiem”. „Rysowanie ’Dublińczyka’ szło łatwo bo polegało na wyszukiwaniu zdjęć w Google’u i na Flickrze, zrobieniu sobie kawy, zalogowaniu się na Facebooka i zabraniu się do roboty” – tłumaczy na kartach komiksu Zapico. „Jednak, jak już sam Joyce wiedział, najłatwiejsza droga nie musi być najodpowiedniejszą.” Asturyjski autor zdecydował się więc wyruszyć w podróż śladami pisarza, a swoje refleksje zebrać później w formie komiksowego dziennika.

Zapico sięga w „Śladami Joyce’a” po ironię i humor w opowiadaniu o różnorodnych przygodach, które stały się jego udziałem w Dublinie, Trieście, Paryżu i Zurychu ? w czterech najważniejszych miastach na drodze życiowej i twórczej genialnego Irlandczyka. Kierowany intuicją i wiedzą, przekształca swoje obserwacje w zabawne zapiski. Kliknij tutaj, żeby przeczytać więcej o komiksie oraz zobaczyć przykładowe plansze.

Oba komiksy miały swoją premierę na rynku w tym tygodniu. Można już je zamawiać na stronie wydawnictwa. W przeciągu kilku dni „Dublińczyk” i „Śladami Joyce’a” powinny pojawić się również w księgarniach internetowych oraz sklepach komiksowych.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi