„Inni ludzie” ? hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zapowiedziany na maj 2018!

10 kwietnia 2018


Wydawnictwo Literackie zapowiada na 9 maja nową książkę Doroty Masłowskiej. „Inni ludzie” charakteryzować się będą nie tylko unikatową formą, ale też niestandardowym formatem samej publikacji.

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna ? tymi słowami w świat książki wprowadza czytelników wydawca.

„Inni ludzie” to kolejny śmiały eksperyment w dorobku Doroty Masłowskiej. Książka będzie miała bowiem formę poematu utrzymanego w rytmie hiphopowego tekstu. Narratorem historii jest niespełniony „raper” ? mieszkaniec blokowiska, który marzy, że kiedyś nagra płytę hiphopową. Te muzyczne nawiązania znajdują odbicie w formacie książki. Publikacja wizualnie przypomina płytę kompaktową, aczkolwiek będzie większego rozmiaru. Również okładka zaprojektowana została w hip-hopowej stylistyce.

Wydawnictwo Literackie zapowiada, że „Inni ludzie” to „gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?”

Warto przypomnieć, że Masłowska już w prozatorskim „Pawiu królowej” w rytmach i rymach zdań nawiązywała do hip-hopu. Jak daleko posunie się tym razem? Przekonamy się już 9 maja. Książkę „Inni ludzie” ilustracjami opatrzył Maciej Chorąży.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi