Ian Fleming, twórca Jamesa Bonda, napisał też jedną książkę dla dzieci. Ponad 50 lat od premiery wreszcie otrzymamy polskie wydanie!

9 lipca 2017


Ian Fleming kojarzony jest głównie jako twórca serii o Jamesie Bondzie, jednak ten angielski pisarz miał także w dorobku jedną powieść dla dzieci. Dlaczego napisał taką książkę? Jaki samochód posłużył mu za główną inspirację? I co wspólnego z tym miał hrabia polskiego pochodzenia? Po ponad 50 latach od premiery wreszcie doczekamy się polskiego wydania książki „Bang Bang! Wystrzałowy samochód”.

„Bang Bang! Wystrzałowy samochód” to jedyna książka dla dzieci w dorobku Iana Fleminga, twórcy najsłynniejszego szpiega na świecie. W kwietniu 1961 roku autor, który już od kilkunastu lat miał problemy z sercem, przeszedł zawał i musiał leżeć w łóżku. Lekarz zalecił mu ograniczyć palenie papierosów z 60 do 20 sztuk dziennie, zaprzestać gry w golfa i uprawiania ćwiczeń przez jeden rok. Przyjaciel podsunął wtedy pisarzowi „Wiewiórkę Orzeszko” Beatrix Potter i zasugerował, żeby Fleming spisał historie, które opowiadał na dobranoc swojemu synowi, Casparowi.

Tworząc niesamowite przygody wystrzałowego samochodu i jego właścicieli, Fleming inspirował się swoim własnym autem, którym jeździł w Szwajcarii pod koniec lat 20., oraz samochodem wyścigowym hrabiego Louisa Zborowskiego ? brytyjskiego konstruktora i kierowcy wyścigowego polskiego pochodzenia. Jak napisał autor w przedmowie: „Z całego serca dedykuję te opowieści autentycznej Bang Bang, wyścigówce skonstruowanej przez księcia Zborowskiego”.

Hrabia Zborowski i jego Bang Bang.

Hrabia Zborowski zbudował pojazd w 1920 roku w swej posiadłości w pobliżu Canterbury. Nadwozie samochodu pochodziło z mercedesa sprzed pierwszej wojny światowej, który miał moc 75 koni mechanicznych. Wewnątrz zainstalowano sześciocylindrowy silnik lotniczy Maybacha w wersji wojskowej, stosowanej przez Niemców w zeppelinach. Cztery tłoki w cylindrach sprzęgnięte były z wyprowadzonymi na zewnątrz popychaczami i dźwigniami zaworowymi, sterowanymi za pomocą wałków rozrządu po każdej stronie skrzyni korbowej. Na końcu każdego z dwóch długich przewodów wlotowych zamocowano gaźniki firmy Zenith. Maszyna powleczona szarą stalową karoserią miała błyszczącą maskę długości ośmiu stóp i ważyła ponad pięć ton. Hrabia nazwał samochód Bang Bang z tego samego powodu, z jakiego zrobił to po latach pisarz: ze względu na hałas, jaki pojazd wytwarzał.

W 1921 roku Bang Bang odniósł zwycięstwo na Brooklands, w wyścigu z przeszkodami na krótki dystans, rozwijając prędkość 101 mil na godzinę. W 1922 wygrał ponownie. W tym samym roku wyścigówka uległa jednak wypadkowi i książę już nigdy nie wystartował nią w żadnych zawodach. Z niewyjaśnionych przyczyn pojazd dostał nagle szału na torze wyścigowym i wraz z hrabią Zborowskim, który stracił panowanie nad kierownicą, na wstecznym biegu, z ogromną prędkością staranował budkę sędziowską. Jako ciekawostkę warto dodać, że później Bang Bang zakupili i przebudowali synowie Arthura Conana Doyle’a, którzy jednak nie nacieszyli się nim długo.

Już niecały miesiąc po zawale Fleming informował swojego wydawcę, że powieść jest niemal gotowa. Niebawem jednak zabrał syna na nowy film Disneya „Latający profesor” i z przerażeniem odkrył, że występuję w nim samochód zbudowany przez szalonego wynalazcę i co gorsza – fruwa nad iglicą kościoła podobnie, jak Bang Bang nad iglicą katedry Canterbury. Musiał więc wprowadzić pewne zmiany w opisie tego wydarzenia. Książka „Bang Bang! Wystrzałowy samochód” była już gotowa w sierpniu 1961 roku, a w październiku wylądowała na biurku w wydawnictwie Jonathan Cape. Fleming chciał, żeby ilustracje do historii wykonał Amherst Villiers, projektant pojazdów wyścigowych. Pisarz znał się już z nim wcześniej. To Villiers wymyślił Blower Bentleya, którym James Bond jeździł w „Casino Royale”. Projektant miał jednak zbyt wiele obowiązków związanych z przygotowaniami do wyścigów i tym razem musiał zrezygnować ze współpracy. Kłopoty ze znalezieniem ilustratora sprawiły, że „Bang Bang! Wystrzałowy samochód” trafił do sprzedaży dopiero 22 października 1964 roku. Fleming nie miał okazji cieszyć się z opublikowanej książki. 11 sierpnia doznał drugiego ataku serca i zmarł wczesnym rankiem następnego dnia, dokładnie w 12. urodziny swego syna, Caspara.

Książka „Bang Bang! Wystrzałowy samochód” do dziś nie przestaje zachwycać czytelników. Doczekała się trzech kontynuacji napisanych przez Franka Cottrella Boyce’a. Na kanwie powieści Fleminga powstał także niezwykle popularny przed laty film „Nasz cudowny samochodzik”, do którego scenariusz napisali Roald Dahl i Ken Hughes (zwiastun możecie obejrzeć poniżej). Teraz wreszcie książkę będą mogli poznać polscy czytelnicy. Dzieło Fleminga trafi do sprzedaży 19 lipca nakładem wydawnictwa Znak Emotikon. Za przekład powieści odpowiada Katarzyna Kowalczuk-Szczepańska.

[am]
fot. Iana Fleminga: mat. prasowe wydawnictwa Znak

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi