banner ad

„Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty” – poznaj fascynującą historię Warszawy w nowej sadze autorstwa Sylwii Zientek

19 maja 2017


24 maja do księgarń w całej Polsce trafi „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”, czyli pierwszy tom wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy autorstwa Sylwii Zientek. „Mam nadzieję, że dzięki tej książce czytelnicy odkryją na nowo Warszawę” – mówi autorka. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.

„To jest panorama historyczna opisująca społeczeństwo warszawskie na przestrzeni 400 lat. To historia wymyślonej rodziny i wymyślonego hotelu, ale jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości” – tłumaczyła Sylwia Zientek w czwartkowym wydaniu programu telewizyjnego „Halo Polonia” na antenie TVP Polonia. „Mieszkam w Warszawie od niemalże 40 lat i dopiero pracując nad książką zdałam sobie sprawę, jak naprawdę niewiele wiem o tym mieście. Myślę, że wiele osób ma niestety tak samo nikłą wiedzę. Chciałabym przybliżyć im tę historię. Często myślimy o tragicznej historii Warszawy, o Powstaniu, tymczasem Warszawa już od czasów Wazów miała bardzo fascynujące koleje losów. To były góry i doliny. Zawsze powstawała z gruzów i to jest niewiarygodne”.

Akcja tej awanturniczej powieści miejskiej rozgrywa się wielotorowo. XXI wiek. Dana Zmijewski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać dawną rodzinną nieruchomość przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury.

Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej Hotelu Varsovie, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Dzieląc czas między szykowne rauty i pracę dobroczynną, z drżeniem serca i lekkim niepokojem oczekuje na oświadczyny wskazanego przez rodziców kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem jej ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata utracjusza młoda kobieta jest jedyną nadzieją rodziny na ocalenie wielowiekowego dziedzictwa.

Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o otworzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i sprzeciw jego energicznej, stanowczej połowicy sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany w bliżej nieokreśloną przyszłość. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym młodszą siostrę żony Laurentego? Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę?

„Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty” to pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi. Barwne opisy i porywająca intryga przenoszą czytelnika w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta. „Sylwia Zientek niezależnie od tego, czy opowiada o wieku XVII czy o czasach bardziej współczesnych, przykuwa naszą uwagę i sprawia, że przestajemy zauważać, że śledzimy losy bohaterów sprzed stuleci. Ich emocje są tak żywe jak nasze: miłości i miłostki, fochy i samobójstwa. 'Hotel Varsovie’ wciągnie nie tylko miłośników Warszawy wyłapujących miejskie smaczki, ale wszystkich tych, którzy lubią mięsiste historie. Przepadniecie w lekturze, gwarantuję!” – pisze Sylwia Chutnik. Książkę poleca również Grzegorz Kalinowski, autor cyklu „Śmierć frajerom”: „Intrygi, zbrodnie i namiętności rodu Żmijów-Żmijewskich w Warszawie czasów Wazów, Starynkiewicza oraz Anno Domini 2016. Jakie tajemnice mogli zabrać do grobu twoi przodkowie? Po lekturze 'Hotelu Varsovie’ już nic nie będzie takie samo, ani miasto, ani historia rodziny”.

Ogólnopolska premiera powieści „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty” zapowiedziana jest na 24 maja. Książka ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Marcin Gaspar Łobaczewski

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi