„Hotel Finna” – odkryta po latach książka Jamesa Joyce’a już w księgarniach pod patronatem Booklips.pl!

23 maja 2015

hotel-finna-premiera
Ponad 70 lat po śmierci Jamesa Joyce?a na rynku anglojęzycznym ukazało się dziesięć niepublikowanych dotąd, wyjątkowych historii wielkiego Irlandczyka, opracowanych i wydanych w zbiorze opatrzonym tytułem „Hotel Finna”. W tym miesiącu książka ta trafiła w ręce polskich czytelników w przekładzie Jerzego Jarniewicza. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

James Joyce był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Jego unikatowy styl pisania i myślenia, to, w jaki sposób przedstawiał świat, zapewniły mu rzesze wielbicieli, a dzieła takie, jak „Portret artysty z czasów młodości” czy „Ulisses”, wciąż prowokują historyków i teoretyków literatury do refleksji. Jednak nie wszystkie dzieła Joyce?a ujrzały światło dzienne ? w tym dziesięć wyjątkowych historii składających się na „Hotel Finna”.

Ten zbiór szkiców literackich stanowi etap przejściowy między „Ulissesem” a ostatnią powieścią irlandzkiego pisarza, „Finneganów trenem”. Pobrzmiewają tu echa najważniejszych wydarzeń w historii Irlandii od ponad millenium, a wśród bohaterów odnaleźć można m.in. znanego z „Finneganów trenu” H.C. Earwickera. Niepublikowane nigdy wcześniej szkice można zatem czytać zarówno jako samodzielne i oryginalne utwory, dzięki którym czytelnik zanurza się w historii, lecz również jako wstęp do „Finneganów trenu”, ostatniej powieści Joyce?a, będącej jego opus magnum. Wszystko to czyni z „Hotelu Finna” dzieło bez wątpienia warte uwagi, zwłaszcza dla miłośników twórczości wielkiego irlandzkiego pisarza. „Hotel Finna” to świadectwo jego procesu twórczego oraz jedno z najważniejszych odkryć literackich ostatnich lat.

Jak wyjaśnia w posłowiu tłumacz książki, Jerzy Jarniewicz, „Hotel Finna” „bardziej zapowiada 'Finneganów’ niż dopowiada 'Ulissesa’, co czyni go lekturą tyleż frapującą, ile konieczną. Konieczną przede wszystkim dla tych, którym Joyce nie jest obojętny, bo znajdą tu fantastyczną uwerturę do Finneganowego trenu i niejedną możliwość wglądu w proces twórczy wielkiego Irlandczyka; ale też konieczną dla czytelników poszukujących po prostu dobrej literatury, bo to tekst iskrzący językową inwencją, nieprzeciętnie inteligentny i inteligentnie nieprzeciętny, szalony i precyzyjny, śmieszny i prześmiewczy. Tekst, dodajmy refleksyjnie, jakich już się nie pisze”.

James Augustine Aloysius Joyce to jeden z najwybitniejszych intelektualistów i pisarzy XX wieku. Urodził się w Dublinie w rodzinie wielodzietnej, żyjącej na skraju ubóstwa. Uczęszczał do szkoły jezuickiej, a naukę kontynuował na Uniwersytecie w Dublinie, studiując filozofię i filologię, ucząc się języków obcych ? włoskiego, francuskiego i staroangielskiego. Wśród jego uczniów byli m.in. Italo Svevo i Samuel Beckett. Najbardziej znane dzieła Joyce?a to: „Portret artysty z czasów młodości”, „Dublińczycy”, „Ulisses” i „Finneganów tren”. Często nierozumiany za życia, swoimi powieściami i opowiadaniami zapewnił sobie pośmiertną sławę, nadając nowe kierunki rozwoju literaturze i określając jednocześnie tożsamość człowieka współczesnego.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi