„Hipoteza zła” – thriller Donato Carrisiego w klimacie takich filmów, jak „Siedem” i „Milczenie owiec”

12 lutego 2016

hipoteza-zla-premiera
Nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się nowa powieść autora „Zaklinacza” i „Trybunału dusz”. „Hipoteza zła” Donato Carrisiego to mrożący krew w żyłach thriller, który spodoba się wielbicielom najlepszych filmowych dreszczowców, takich jak „Milczenie owiec” i „Siedem”.

„Hipoteza zła” jest w zasadzie sequelem i prequelem bestsellerowego „Zaklinacza”. Sam autor określa ją jako powieść bliźniaczą i śmiało można ją czytać bez znajomości poprzedniej. W swoim domu zostaje zamordowany biznesmen, jego żona oraz dwójka starszych dzieci. Morderca oszczędził tylko najmłodszego synka po to, aby pomógł on policji ustalić sprawcę zbrodni. Detektyw Mila Vasquez, idąc tropem pozostawionej wskazówki, odkrywa następne morderstwo. Jego ofiarą pada adwokat znany z tego, że pogrążał przed sądem kobiety i bronił przed wysokimi karami znęcających się nad nimi mężów. Sprawczyni przestępstwa, popełnia samobójstwo na oczach Mili, pozostawia jednak wskazówkę umożliwiającą odkrycie kolejnego zabójstwa? Odsunięta od sprawy Mila podejrzewa, że morderstwa mają związek z toczącym się dwadzieścia lat wcześniej śledztwem dotyczącym zaginięć osób, które łączyło to, że cierpiały na bezsenność. Do wszystkich ofiar miał dzwonić tajemniczy Zaklinacz z pytaniem „Czy chciałbyś rozpocząć nowe życie?”.

Powieści Donato Carrisiego, publikowane już w dwudziestu czterech krajach świata, są jak filmy w 3D ? czytelnik jest dokładnie w środku historii, wewnątrz jądra zła. Jego thrillery czyta się z nieodpartą, perwersyjną przyjemnością. Potwierdzają to wyniki sprzedaży: ponad dwa miliony egzemplarzy książek, w tym 800 000 w samych Włoszech. O niebywałym talencie pisarskim Carrisiego świadczą też liczne nagrody i wyróżnienia dla jego powieści kryminalnych ? włoskie: Premio Bancarella, Premio Letterario Massarosa, Premio Camaiore di Letteratura Gialla, do tego zwycięstwo w Śródziemnomorskim Festiwalu Kryminału i Powieści Noir, oraz francuskie: Prix SNCF du Polar Européen 2010 i Prix des Lecteurs du Livre de poche 2011.

Urodzony 25 marca 1973 roku Donato Carrisi jest scenarzystą, pisarzem i dramatopisarzem. Ukończył wydział prawa ze specjalizacją z kryminologii i behawiorysytki, a tematem jego pracy magisterskiej byli ? jakżeby inaczej ? seryjni mordercy, w szczególności Luigi Chiatti, słynny „potwór z Foligno”, zabójca dzieci. W trakcie studiów założył grupę teatralną Vivarte, dla której napisał cztery sztuki i dwa musicale.

Od 1999 roku współpracuje z telewizją RAI i Canale 5. Spod jego pióra wyszły scenariusze popularnych seriali „Casa Famiglia”, „Nassirya” i „Squadra Antimafia”. W 2014 roku podjął się prowadzenia programu „Il senso sesto” („Szósty zmysł”) emitowanego w sobotnie wieczory na antenie Rai 3, w którym prezentuje badania nad ludzkim umysłem.

Jako powieściopisarz zadebiutował w 2009 roku kryminałem „Zaklinacz”, wydanym przez świetne włoskie wydawnictwo Longanesi, co samo w sobie było dla debiutanta niezwykłym wyróżnieniem. Książka odniosła ogromny sukces komercyjny ? ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na dwadzieścia języków, publikacje w dwudziestu trzech krajach. We Francji, dzięki „Zaklinaczowi”, znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des Lecteurs. W kolejnych latach Carrisi opublikował trzy powieści: „Trybunał dusz”, „La donna dei fiori di carta” oraz książkę-bliźniaczkę „Zaklinacza” zatytułowaną „Hipoteza zła”. Niebawem ukaże się – także w Polsce – „Il Cacciatore del buio” („Łowca ciemności”).

Ludzie, świadomie lub nie, pragną nawiązać kontakt z mroczną stroną swojej osobowości, uważa Donato Carrisi. Gdy tylko spotkają potwora, niezależnie od tego, czy w rzeczywistości, czy tylko na kartach książki, natychmiast próbują ustalić, jak bardzo się od niego różnią, ale też ? jak bardzo są do niego podobni. Fascynacja złem jest tajemniczym głosem, który wciąż do nas szepcze, wciąż nas kusi. Ignorowanie tego głosu nic nie da, potwór wewnątrz nas zawsze w końcu się uwolni. Carrisi uwalnia swoje wewnętrzne monstrum na kartach powieści.

Inspirację do pisania Donato Carrisi znajduje w prawdziwych postaciach i wydarzeniach. Zbrodnia i zbrodniarze działają na niego hipnotyzująco, bo zło ma wielką moc ? czai się w każdym człowieku, zawsze gotowe, by wyrwać się spod kontroli i siać spustoszenie. Ludzie wolni od zła po prostu nie istnieją, dlatego wszyscy bohaterowie Carrisiego są w pewnym sensie przeklęci. Jednak główny bohater jego powieści ? czarny charakter, zakulisowy siewca zła ? pozostaje niewidoczny i niemy. Budzi strach, ale jego obecność jest zaledwie zasugerowana. To postać rodem z najlepszego horroru: przyczajona w ukryciu i stamtąd pociągająca za sznurki. Z kolei ofiary zawsze są młode i nieskazitelnie niewinne, tak żeby czytelnik odebrał ich śmierć jako wyjątkową krzywdę i niesprawiedliwość. W obliczu bezsensownego zła, jakie spotkało ofiary, czytelnik ma odczuć ból, wściekłość i szok. Tragedia ofiar budzi w czytelnikach dobro, postępowanie sprawcy wydobywa ich mroczne „ja” ? tak Carrisi inteligentnie i bezlitośnie gra na emocjach tych, którzy sięgają po jego powieści.

Sceneria książek Carrisiego jest zwykle niedopowiedziana i przypomina swego rodzaju labirynt, do którego wchodzą zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy. Nawet jeśli miejscem akcji jest Rzym, to jest trudno rozpoznawalny, w niczym nie przypomina Wiecznego Miasta, które znamy. Przestrzeń nie jest miejscem akcji, tylko pełnoprawnym, choć anonimowym, bohaterem powieści.

Włoskie kryminały mają swoją specyfikę ? są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne, jak sami Włosi. Wielkimi fanami twórczości Donato Carrisiego są Michael Connelly oraz Ken Follett, którego dwie opinie opublikowane na Twitterze były punktem zwrotnym w karierze Włocha w Stanach: „Sobota na plaży ze świetną książką ? raj!” i „’Zaklinacz’ Donato Carrisiego ? doskonały i BARDZO creepy thriller o seryjnym mordercy”. Donato Carrisiego pokochali również amerykańscy czytelnicy. Carrisi nie pozostaje im dłużny ? za jednego ze swoich największych mistrzów uważa Stephena Kinga.

Włoskiego autora cenią także polscy miłośnicy kryminałów ? wyczekiwana „Hipoteza zła”, która trafi do księgarń 17 lutego, to już trzecia powieść Carrisiego na naszym rynku. Jeśli chcielibyście poznać również „Zaklinacza”, wydawnictwo Albatros przygotowało wznowienie tej książki w nowej edycji.

zaklinacz-wznowienie

fot. Vincens Gimenez Duomo

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi