„Haśka” – biografia Haliny Poświatowskiej pod patronatem Booklips.pl

30 kwietnia 2015

haska-poswiatowska-wspomnienia-premiera
Z okazji 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej Marginesy wznawiają w nowym, poszerzonym wydaniu biografię tej legendarnej poetki autorstwa Marioli Pryzwan. Książka „Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach” złożona jest ze wspomnień rodziny, przyjaciół, kolegów po piórze i niezwykle bogatej korespondencji autorki. Publikacja ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Zmarła przedwcześnie Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk” i wydany pośmiertnie tom „Jeszcze jedno wspomnienie” zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników. Podobnie jak autobiograficzna proza „Opowieść dla przyjaciela”, pisana dla Ireneusza Morawskiego, którego wspomnienia po raz pierwszy ukazują się właśnie na łamach tej książki.

Jaka była na co dzień autorka niezwykle zmysłowych wierszy o miłości? Jej życie ? naznaczone nieuleczalną chorobą serca ? toczyło się w cieniu śmierci? W chwili śmierci miała zaledwie 32 lata. Mimo to, a może tym bardziej mocno i żarliwie kochała, dbała o siebie i swój wizerunek, kreując go czasem w pamięci spotykanych ludzi. „Naprawdę mogła wyjść ze szpitala i pożyć jeszcze kilka lat… Ale nie chciała. Nie chciała życia w fotelu, życia bezczynnego. Chciała żyć, ale chciała także pracować. Przede wszystkim pracować i poruszać się jak ludzie zdrowi. Nie chciała być kaleką. Wstydziła się choroby” – wspomina na łamach biografii matka poetki.

Jak zapamiętali Halinę Poświatowską ? poetkę-legendę, zdolną ambitną filozofkę ? zafascynowani nią mężczyźni: Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Jan Adamski? Jak wspomina ją ks. prof. Józef Tischner? A jak Wisława Szymborska? Jaka była w oczach mamy a zarazem swojej przyjaciółki i admiratorki twórczości? A w oczach brata, który nieustannie dba o pamięć o swej niezwykłej siostrze nie tylko w rodzinnej Częstochowie?

Poświatowska to jedno z najciekawszych zjawisk polskiej poezji powojennej ? a jej biografia pozwala lepiej poznać tę fascynującą kobietę. Jak wszystkie biografie złożone ze wspomnień, które zbiera i opracowuje Mariola Pryzwan, również i ta jest bogato ilustrowana ? zdjęciami, dokumentami niejednokrotnie publikowanymi w tym wydaniu po raz pierwszy.

„Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach” to kolejna przygotowana przez Mariolę Pryzwan książka biograficzna, która ukazała się w Marginesach. Do tej pory mieliśmy okazję poznać już wspomnienia o Annie German („Tańcząca Eurydyka”), Annie Jantar („Bursztynowa Dziewczyna”) i Zbigniewie Cybulskim („Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach”). Książka o Poświatowskiej wydana została pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi