Graficzna adaptacja „Niezwyciężonego” Stanisława Lema już niebawem w księgarniach!

13 września 2019


Nakładem nowo powstałego wydawnictwa Booka ukazuje się debiut komiksowy Rafała Mikołajczyka, doświadczonego grafika, rysownika i – od teraz – komiksiarza. „Niezwyciężony” jest graficzną adaptacją powieści Stanisława Lema, z gatunku hard science fiction, wydanej w 1964 roku.

Tytułowy Niezwyciężony to krążownik międzygalaktyczny wysłany na planetę Regis III z misją odnalezienia Kondora – zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach bliźniaczej jednostki, z którą utracono kontakt wkrótce po jej wylądowaniu na planecie. W miarę odkrywania przez załogę Niezwyciężonego sekretów Regis III, pojawiają się kolejne tajemnice i rodzą się pytania, na które bohaterowie nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Pozostaje im tylko snuć domysły i hipotezy dotyczące byłych oraz obecnych zdarzeń.

Wraz z upływem czasu oraz rozwijającą się dramatycznie sytuacją, pojawiają się refleksje dotyczące panowania człowieka nad siłami natury, w pojęciu szerszym niż ziemskie, oraz sensowności samego przeciwstawiania się i walki z tym, co człowiek za wszelką cenę stara się mierzyć ludzką miarą. Czy w jakikolwiek sposób zasadne są próby
podporządkowania tego, co istnieje w naturalnej równowadze trwania, płacąc za to wartością uznawaną w ludzkim świecie za najwyższą? Czy to, co inne i niepoznane, musi niezmiennie stanowić impuls do ataku i próby sił? Powieść stawia kilka ważnych, uniwersalnych pytań dotyczących wzajemnych powiązań człowieka i otaczającego go świata, dotyka zagadnień, które nadal są aktualne.

„Powód tak dużej popularności Lema w Europie Wschodniej doskonale widać w tej książce: to gawędziarz. To także oryginalny i pobudzający do refleksji myśliciel, co powinno być oczywiste dla każdego, kto czytał 'Solaris’. Ale 'Solaris’ jest, przynajmniej na pierwszy rzut oka, raczej posępną książką, podczas gdy 'Niezwyciężony’ jest porywający. 'Solaris’ jest aluzyjna, nieuchwytna, ironiczna, złożona; 'Niezwyciężony’ to przystępna, żywa, klasyczna przygoda w stylu technologicznym. 'Solaris’ jest introwertyczna, 'Niezwyciężony’ jest ekstrawertyczny. Ale na swój bardzo odmienny sposób traktują o tym samym” – pisała Ursula Le Guin. „W 'Niezwyciężonym’ pokazano nam wszechświat, w którym – mówiąc wprost – człowiek nie jest miarą wszystkich rzeczy. (…) Głęboka skromność widoczna w poglądach Lema na kosmos jest całkiem nową rzeczą w SF i zastanawiam się, czy oburzy to niektórych amerykańskich czytelników, kiedy zdadzą sobie sprawę z tego, co mówi. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby słuchać, że są rzeczy, których nie rozumiemy i nie możemy nawet zrobić z nich plastiku”.

„Niezwyciężony” to wymarzony scenariusz wielkiego batalistycznego filmu. W 1976 roku były nawet przymiarki do takiej produkcji. Hollywoodzka firma wykupiła opcję na prawa do sfilmowania książki. Ekranizacja jednak nigdy nie powstała. Teraz za to otrzymujemy graficzną adaptację „Niezwyciężonego”. Strona plastyczna komiksu jest własną, artystyczną interpretacją Rafała Mikołajczyka, który dołożył wszelkich starań aby, poprzez charakterystyczne detale i szczegóły jak najwierniej oddać atmosferę lemowskiego, futurystycznego świata.

Wizualnie komiks zamyka się w dwóch tonacjach kolorystycznych, są to: pomarańcze z odcieniami czerwieni oraz błękity z szarością i spora ilość czerni. Z jednej strony mamy planetę pustynną, w której dominuje kolor rudy – głównie przez skały i piaski oraz pomarańczowo-czerwony kolor nieba. Z drugiej mamy zimne błękity i szarości Niezwyciężonego, co w zestawieniu z pomarańczem daje mocny kontrast. Czerń wynika z rysunku, ale ma też pogłębiać wrażenie grozy. Autor buduje sceny nie zamykając ich w regularnych kadrach co dodaje powieści dynamicznego charakteru.

W warstwie literackiej Mikołajczyk zastosował niemalże niezmienioną, oryginalną wersję tekstu. Narracja oraz dialogi zostały odpowiednio wyodrębnione i przeniesione na strony komiksu, nie naruszając specyficznego i charakterystycznego dla twórczości Stanisława Lema stylu.

„Niezwyciężony” Rafała Mikołajczyka na podstawie powieści Stanisława Lema o tym samym tytule trafi do sprzedaży 18 września (UWAGA! Premiera przesunięta na październik). Publikacja ukaże się pod patronatem Booklips.pl. Poniżej możecie zobaczyć kilkanaście przykładowych plansz z komiksu (należy kliknąć w grafikę, żeby powiększyć).

[am]
źródło: mat. prasowe Booka, mat. własne

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi