„Gnat” nareszcie w Polsce! Premiera kultowej powieści graficznej Jeffa Smitha zapowiedziana na 24 maja

10 maja 2017


Wydawnictwo Egmont Polska rozpoczyna publikację kultowej serii komiksowej „Gnat” osadzonej w świecie zamieszkanym przez magiczne i fantastyczne istoty. To wielokrotnie nagradzana, nadzwyczaj popularna w świecie, humorystyczna saga fantasy o niezwykłych przygodach humanoidalnych bohaterów. Niezliczone scenerie, bogactwo niespotykanych postaci, pełna rozmachu, wciągająca historia, elementy grozy, wątek miłosny i tajemnica ? to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym tomie „Gnata”. Prapremiera komiksu zapowiedziana jest na 18 maja 2017 roku podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa odbywającego się w ramach Warszawskich Targów Książki. Tydzień później, 24 maja, tom trafi do sprzedaży.

Komiks „Gnat” amerykańskiego scenarzysty oraz rysownika Jeffa Smitha powstał w latach 1991-2004. W oryginale seria nazywa się „Bone” i składa z pięćdziesięciu pięciu zeszytów wydanych w wersji czarno-białej. W 2017 roku wydawnictwo Egmont rusza z publikacją cyklu po raz pierwszy w Polsce i od razu w wersji kolorowej. Inspiracją dla autora do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej było wiele źródeł. Zaowocowało to ogromnym, zachwycającym światem oraz nadzwyczajnymi przygodami Chwata Gnata i jego kuzynów, podróżujących czasem razem, a często osobno po niezwykłych krainach, a wszystko zabarwione ogromną porcją dowcipu.

„Jeff Smith umie dawkować humor lepiej niż niemal wszyscy inni twórcy komiksów. Jego dialogi zachwycają ? tak samo jak jego ludzie, nie wspominając o zwierzętach, czarnych charakterach, a nawet robakach” ? napisał o komiksie Neil Gaiman. „Gnat” niemal natychmiast okazał się bestsellerem, zdobył kilkadziesiąt międzynarodowych nagród, w tym najważniejsze wyróżnienia w branży: dziesięć Nagród Eisnera (m.in. w kategoriach: „najlepsza publikacja humorystyczna”, „najlepszy scenarzysta”, „najlepszy rysownik” czy „najlepsza kontynuowana seria”) oraz jedenaście Nagród Harveya. Do dziś sprzedał się w milionach egzemplarzy w kilkunastu językach. Teraz polski czytelnik może potwierdzić osobiście zasadność przyznanych nagród i międzynarodowy sukces komiksu.

Wydawnictwo Egmont ma w planach wydanie kompletnej serii, w trzech albumach zbiorczych, obejmujących wszystkie dziewięć tomów oryginalnego cyklu:

1. „Dolina, czyli równonoc wiosenna” (maj 2017)
2. „Kant kontratakuje, czyli przesilenie” (wrzesień 2017)
3. „Przyjaciele i wrogowie, czyli żniwa” (maj 2018)

W pierwszym tomie główny bohater Chwat Gnat razem z kuzynami głupkowatym Chichotem Gnatem i chciwym Kantem Gnatem zostają wygnani z rodzimego Gnatowa, za przekręty tego ostatniego. Przypadkowo zostają rozdzieleni, by spotkać się w Dolinie, zamieszkanej przez wiele magicznych i fantastycznych istot oraz wyrazistych, niepozbawionych wad postaci. Ich tropem podążają wysłannicy mrocznego wroga. Wygląda na to, że los przydzielił Chwatowi Gnatowi rolę, która przerasta jego najśmielsze wyobrażenia! Smoki naprawdę istnieją, a napotkana dziewczyna nie jest tylko piękną i bystrą wieśniaczką, którą się z początku wydaje?

Tak rozpoczyna się mistrzowska opowieść o małych, bezwłosych, ale sympatycznych humanoidalnych istotach. Potem dzieje się jeszcze więcej! Kuzyni spotkają dziwne i intrygujące postacie, takie jak Króldok, Babcia Ben, robak Ted, Zadra, rodzina Oposów, szczuropodobne stworzenia o wyjątkowych upodobaniach kulinarnych, czy stateczny, acz trochę cyniczny Smok. Fabułę, humor, grafikę docenią zarówno dzieci, jak i dorośli czytelnicy.

Popularność „Gnata” spowodowała, że już wkrótce doczeka się on filmowej adaptacji. Wytwórnia Warner Bros zajmie się realizacją produkcji. Reżyserii podjął się Mark Osborne, twórca takich filmów animowanych jak „Mały Książę” i „Kung Fu Panda”.

Twórca komiksowej serii „Gnat”, amerykański rysownik i scenarzysta Jeff Smith, rysowania uczył się z pasków i zeszytów komiksowych, a także z krótkich filmów animowanych emitowanych w telewizji. Przez cztery lata tworzył paski komiksowe do gazety studenckiej na uniwersytecie stanowym Ohio, a w 1986 roku został współzałożycielem studia animacji Character Builders, po czym w 1991 roku wydał pierwszy komiks z Gnatem. Po zakończeniu przebojowego cyklu sięgnął w bardziej eksperymentalne obszary. Jego seria „Tuki: Save The Humans” ukazała się jako komiks sieciowy, zanim trafiła do druku, „RASL” zaś był nie tylko skierowany do starszych czytelników, ale też prezentował wyraźnie inne podejście narracyjne do stylu rysowania. Choć Smith jest najlepiej znany z dzieł wydanych samodzielnie, pracował też dla innych wydawców. Stworzył między innymi minicykl w obrębie serii „Shazam” w 2007 roku. Przez całą swoją karierę artysta dowiódł jednego: dokładne planowanie i staranność za kulisami zawsze prowadzi do zachwycającej narracji na gotowej planszy. Smith zdobył liczne nagrody Eisnera w kilku różnych kategoriach i pozostaje eklektyczną, energiczną osobistością w świecie komiksów ? co w naturalny sposób doprowadziło go do obecnej roli dyrektora festiwalu Comics Crossroads Columbus, który co roku gości najlepszych nowych i uznanych rysowników świata.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi