„Funny girl” – nowa powieść Nicka Hornby’ego pod patronatem Booklips.pl!

4 listopada 2015

funny-girl-premiera
4 listopada nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się wyczekiwana z niecierpliwością nowa powieść autora bestsellerowych książek „Wierność w stereo” i „Był sobie chłopiec”. „Funny girl” to osadzona w Londynie lat 60. żywiołowa opowieść o przygodach nieustraszonej Sophie Straw, która z prowincjonalnej trzpiotki przeistacza się w gwiazdę telewizji, świecącą jasno w konstelacji nie mniej barwnych i intrygujących postaci.

Nick Hornby kazał czekać swoim wielbicielom na nową powieść aż pięć lat. Jednym z powodów tak długiej przerwy było zaangażowanie pisarza w prace nad scenariuszami do filmów „Dzika droga” i „Była sobie dziewczyna”. Współpraca z reżyserami, a także z własną żoną, która jest niezależnym producentem filmowym, sprawiła, że autor uczynił magię ekranu tematem swojej nowej powieści. W centrum „Funny girl” jest jednak nie ekran kinowy, lecz telewizyjny, akcja zaś rozgrywa się w złotych czasach telewizji. „Na przykład gdy miałeś hit telewizyjny, wszyscy w kraju go oglądali. To niesamowite patrzeć wstecz na te dane. W latach 50. niewiele osób miało telewizory, w latach 60. nagle każdy miał telewizor i jedynie dwa kanały do ??wyboru. Nikt nie oglądał BBC2, więc jeśli zdobyłeś czas antenowy, to cały kraj to potem oglądał. Sitcom 'Steptoe i syn’ osiągał widownię rzędu 22 milionów ludzi, co jest wyczynem porównywalnym do Finałów Pucharu Świata” – mówi Hornby. „To poczucie, że cały kraj oglądał razem ten sam program telewizyjny już nigdy się nie powtórzy”.

W takich to okolicznościach młodziutka bohaterka książki, Barbara Parker, Miss Blackpool z roku 1964, dochodzi do wniosku, że ona również, podobnie jak jej idolka Lucille Ball, może zostać gwiazdą telewizyjnej komedii. Porzuca więc karierę prowincjonalnej królowej piękności i wyjeżdża do Londynu. Znajduje pracę jako ekspedientka na stoisku kosmetycznym w domu towarowym, gdzie spotyka agenta teatralnego, Briana Debenhama, który wysyła ją na casting do pilota serialu telewizyjnego opowiadającego o codziennym życiu pary nowożeńców. Pod pseudonimem Sophie Straw dostaję główną rolę i wkrótce staje się gwiazdą na miarę bohaterki sitcomu „I love Lucy”.

Z właściwą sobie wnikliwością i ogromną dozą humoru Hornby zachwyca czytelników galerią zabawnych, dalekich od doskonałości bohaterów i czyni ich towarzyszami wzlotów i upadków wschodzącej gwiazdki przemysłu rozrywkowego. W powieści Hornby’ego nie uświadczymy typowego antagonisty. „’Funny Girl’ jest całkowicie pozbawiona antybohaterów. Każda z postaci jest na swój sposób urocza, ale na szczęście książka nie traci przez to impetu i zależy ci na tym, co się z nimi stanie” – mówi Hornby. „Chciałem napisać o ludziach, którzy balansują na wierzchołku kuli, i jako czytelnik wiesz, że w pewnym momencie będą musieli z niej spaść, i że to będzie smutne doświadczenie. Chciałem napisać o tym momencie, gdy balansują i wszystko układa się dobrze. Ale nieuchronnie nadejdzie czas, gdy nie będą mogli trzymać się razem”.

Nick Hornby to jeden z popularniejszych brytyjskich powieściopisarzy. Jego książki przetłumaczono na 25 języków, a ich łączna sprzedaż na świecie przekroczyła kilka milionów egzemplarzy. Twórczość Hornby’ego często dotyczy muzyki i sportu, ale również bezprzedmiotowej i obsesyjnej natury jego bohaterów. Zanim zajął się pisarstwem, pracował zawodowo jako nauczyciel. Debiutował powieścią „Futbolowa gorączka”, która jest pamiętnikiem fanatycznego kibica piłki nożnej, zakochanego w londyńskiej drużynie Arsenal. Książka doczekała się adaptacji filmowej, w roli głównej wystąpił Colin Firth. Prawdziwą sławę przyniosła mu kolejna powieść „Wierność w stereo”, która niezwykle szybko zyskała miano książki kultowej. W 2000 roku nakręcono jej wersję filmową, w Polsce znaną pod tytułem „Przeboje i podboje”. Za kamerą stanął Stephen Frears, a w roli Roba Gordona, właściciela niewielkiego sklepiku muzycznego, wystąpił John Cusack. Nie mniejszą popularnością cieszyła się również książka ?Był sobie chłopiec?, na podstawie której w 2002 roku powstała komedia romantyczna pod tym samym tytułem i z Hugh Grantem w roli głównej. Pozostałe powieści Hornby?ego to: „Jak być dobrym” (2001), „Długa droga w dół” (2005), „Wpadka” (2007), „Juliet, Naga” (2009).

„Funny girl” w przekładzie Magdaleny Koziej ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. Blaues Sofa

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi