„Dublerka” – thriller psychologiczny napisany wspólnie przez Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown

5 sierpnia 2020

Nakładem Wydawnictwa Albatros ukazał się thriller psychologiczny „Dublerka”, którego współautorkami są cztery anglojęzyczne pisarki: Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown. Powieść została stworzona z myślą o słuchaniu jej w odcinkach, dlatego i w Polsce, równocześnie z tradycyjną książką, udostępniono serial audio w gwiazdorskiej obsadzie.

Pomysłodawcą tego powieściowego przedsięwzięcia jest brytyjska platforma audiobooków i e-booków Serial Box, która chętnie zaprasza popularnych i nagradzanych pisarzy (i pisarki) do swoich projektów. Jeden z autorów wymyśla historię i dobiera zespół pisarski, z którym pracuje na zasadzie tworzenia scenariusza serialu: rozpisując na tablicy fabułę, akcję i postacie. Z burzy mózgów doświadczonych autorów wyłania się historia.

Koordynatorką tego przedsięwzięcia została Sophie Hannah, popularna autorka kryminałów, oficjalna kontynuatorka przygód Herkulesa Poirot. To ona wymyśliła zarys fabularny i w październiku 2017 osobiście wybrała pisarki, z którymi chciałaby pracować.

„Pewnego dnia otrzymałam maila od Sophie, która spytała mnie, czy miałabym ochotę napisać powieść z innymi autorkami. Sophie wpadła na pomysł, aby historię czterech młodych dziewcząt uczęszczających do szkoły aktorskiej opowiedzieć z perspektywy ich matek. Każda z pisarek odpowiadała za narrację innej bohaterki. Przede wszystkim pragnęłyśmy spróbować nowego sposobu pisania i stworzyć coś nietuzinkowego” – mówi współautorka książki, B.A. Paris. Oprócz niej do udziału w przedsięwzięciu zostały też zaproszone Clare Mackintosh i Holly Brown.

Holly Brown, Clare Mackintosh, B.A. Paris i Sophie Hannah omawiają pomysł na książkę.

W kwietniu 2018 roku pisarki spotkały się w Londynie, aby opracować dokładniej główny wątek książki, omówić zwroty akcji i tajemnice, które mają zostać ujawnione w trakcie fabuły. Określiły również postacie narratorek, a następnie rozdzieliły je między siebie. Po powrocie do domów przez kilka tygodni rozwijały charakterystykę głównych bohaterek. Musiały przygotować dokumentację opisującą ich wygląd fizyczny, motywacje, słabości i mocne strony. To była ważna część procesu, bo chociaż każda autorka pisała tylko z punktu widzenia jednej postaci, to jednak pisała też o innych. Następnie Sophie Hannah podzieliła historię na części. Każda z pisarek musiała stworzyć po dwa „odcinki” długości około 10 tysięcy słów plus dopisać 2500 słów w pierwszej i ostatniej sekcji.

„Pisarze pracują na różne sposoby, ale kiedy piszesz z innymi autorkami, trudno jest stosować podejście 'zobaczymy, co się stanie’, ponieważ istnieje zależność pomiędzy tym, co inni opiszą w odcinkach, a tym, co ty napiszesz w swoich. Każda z nas przygotowała więc streszczenie swoich odcinków, podając wystarczająco dużo szczegółów, aby pozostałe mogły sobie wyobrazić, co się stanie, i podzieliłyśmy się tymi materiałami między sobą, przyjmując opinie od siebie nawzajem i od naszej redaktorki Lydii. Po uzgodnieniu wszystkiego przyszedł czas na pisanie!” – wspomina Clare Mackintosh.

Latem 2018 roku autorki pracowały nad własnymi odcinkami, kilka razy prowadząc wspólnie z redaktorką książki konferencje online. Jesienią powieść trafiła do redakcji i do końca roku była już gotowa.

Historię opisaną w „Dublerce” poznajemy z perspektywy czterech matek, których latorośle uczęszczają do prestiżowej akademii sztuk scenicznych w Londynie. Każda z kobiet jest inna – emocjonalna Kendall, gniewna Carolyn, pewna siebie Elise i niedoceniona Bronnie – lecz wszystkie pragną tego samego: by to właśnie jej córka zdobyła główną rolę w szkolnym przedstawieniu. To sprawia, że dziewczyny, dotąd tworzące zgraną paczkę, stają się konkurentkami. Zwłaszcza, że pojawia się nowa uczennica, która wydaje się najgroźniejsza, nie tylko jeśli chodzi o wynik rywalizacji.

Do czego zdolne są kobiety, by ochronić swoje córki? Czy zawsze marzenia matek pokrywają się z pragnieniami ich dzieci? Czy pojawienie się dodatkowej rywalki może doprowadzić do tragedii? Te pytania postawiły przed czytelnikami i słuchaczami autorki „Dublerki”. Skrywane tajemnice, obsesyjne marzenia o występach na wielkiej scenie oraz toksyczna matczyna miłość to wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się główne bohaterki.

Podobnie jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii, w naszym kraju również premierze książki towarzyszy serial audio w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych występują Anna Dereszowska, Paulina Holtz, Małgorzata Lewińska oraz Maria Seweryn, które wykreowały bardzo charakterystyczne postaci.

„Najważniejszym aspektem pracy przy nagraniach serialu 'Dublerka’ była praca z aktorkami wcielającymi się w główne role. Każda z nich włożyła mnóstwo wysiłku, żeby wykreowane w sferze dźwiękowej postacie odpowiadały tym opisanym w książce: kobietom różniącym się charakterami, które łączy jednak siła i dążenie do własnych celów. Efekt jest fantastyczny i jesteśmy z niego bardzo dumni” – mówi producentka serialu audio Monika Rawicka.

„Niezwykle istotna jest też oprawa muzyczna serialu – prace nad doborem kompozycji traktowaliśmy priorytetowo, również ze względu na rolę, jaką muzyka odgrywa w fabule. Każdej z bohaterek przypisaliśmy inny motyw muzyczny, dopasowany do ich osobowości. Temat przewodni serialu, z charakterystyczną melodią pozytywki, skomponował Dominik Lehmann, reżyser dźwięku i zdolny muzyk” – dodaje współproducent serialu audio Paweł Heba.

B.A. Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown stworzyły thriller psychologiczny rozpisany na cztery głosy, który powinien przypaść do gustu fanom klasycznych kryminałów Agathy Christie i serialu HBO „Wielkie kłamstewka”. „Dublerka” w wersji książkowej ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. 10-odcinkowy serial audio dostępny jest w aplikacji Empik Go. Kolejne epizody pojawiają się we wtorki i piątki od 29 lipca.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi