„Doktor Sen” – premiera kontynuacji „Lśnienia” Stephena Kinga na 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD

25 marca 2020


„Lśnienie” to jedna z najlepszych powieści Stephena Kinga, a film zrealizowany w 1980 roku przez Stanleya Kubricka, to jeden z najwybitniejszych horrorów w dziejach kina. Po latach Stephen King zdecydował się powrócić do bohaterów swojej książki, czego efektem jest powieść „Doktor Sen”. Jej ekranizacja z Ewanem McGregorem w roli głównej jest już dostępna na 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD. W wydaniu Steelbook Blu-ray oprócz kinowej wersji filmu znajduje się także dłuższa o prawie 30 minut wersja reżyserska.

Dan Torrance (w tej roli Ewan McGregor), który nadal nosi blizny po koszmarze, jaki przeżył w dzieciństwie w hotelu Panorama, usiłuje znaleźć jakąś namiastkę spokoju. Jednak spokój ten zostaje zakłócony, kiedy Dan spotyka Abrę (Kyliegh Curran), odważną nastolatkę, posiadającą potężny, pozazmysłowy dar nazywany „lśnieniem”. Abra, która instynktownie rozpoznała, że Dan przejawia te same zdolności co ona, odszukała go, ponieważ rozpaczliwie potrzebuje pomocy w walce z bezlitosną Rose Kapelusz (Rebecca Ferguson) i jej zwolennikami – kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie żerują na lśnieniu niewinnych, aby zachować nieśmiertelność.

Dan i Abra zawierają nietypowy układ, aby stoczyć brutalną walkę na śmierć i życie z Rose. Niewinność Abry oraz jej bezpretensjonalne podejście do własnego lśnienia skłaniają Dana do użycia własnych mocy z niespotykaną dotąd siłą. Odważa się on powrócić do hotelu Panorama i stawić czoła własnym lękom, ponownie budząc duchy przeszłości.

„Doktor Sen” to kontynuacja „Lśnienia”, jednej z najgłośniejszych powieści Stephena Kinga brawurowo zekranizowanej cztery dekady temu przez Stanleya Kubricka. Obraz powstał na podstawie książki pisarza pod tym samym tytułem wydanej w 2013 roku i uhonorowanej Nagrodą im. Brama Stokera dla najlepszej powieści. Za ekranizację odpowiadał Mike Flanagan, reżyser, który kilka lat wcześniej sfilmował już inną powieść Kinga zatytułowaną „Gra Geralda”.

W rolach głównych w filmie „Doktor Sen” wystąpili zdobywca Złotego Globu Ewan McGregor („Trainspotting”, „Amerykańska sielanka”), nominowana do Złotego Globu Rebecca Ferguson („Dziewczyna z pociągu”), Kyliegh Curran, Cliff Curtis („Fear the Walking Dead”), Zahn McClaron (seriale „Westworld” i „Syn”), Emily Alyn Lind (serial „Zemsta”), Selena Anduze (serial „Swamp Thing”), Robert Longstreet („Aquaman”), Carel Struycken („Twin Peaks”) i Catherine Parker (serial „Nawiedzony dom na wzgórzu”).

Rzadko która opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie zapisała się w tak trwały sposób we współczesnej zbiorowej świadomości jak historia Torrance’ów – ojca, matki i syna, którzy są bohaterami trzeciej powieści Stephena Kinga pod tytułem „Lśnienie”. Wydana w 1977 roku książka sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Do napisania historii Jacka, Wendy i Danny’ego Torrance’ów zainspirowały autora osobiste potyczki z nałogiem, jak również jego pobyt w pokoju 217 hotelu Stanley w Kolorado. To jedno z najbardziej osobistych dzieł Kinga. Przeraża nie ze względu na żyjące wokół potwory, lecz z powodu prawdziwych demonów, które kryją się w każdym z nas.

Trzydzieści sześć lat później King wydał kontynuację tamtej powieści zatytułowaną „Doktor Sen”, która przedstawia dalsze losy Dana Torrance’a. Mimo że obie książki stanowią doskonałe studium horroru i suspensu, „Lśnienie” pogrąża czytelnika w mrocznych odmętach uzależnienia, podczas gdy „Doktor Sen” prowadzi go w stronę światła poprzez powrót do zdrowia, poświęcenie i odkupienie win.

Wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka ekranizacja „Lśnienia” z 1980 roku jest powszechnie uważana za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów. Jednocześnie to jeden z najbardziej znamienitych przykładów odejścia przez twórcę filmowego od książkowego oryginału. W filmie Kubricka różne elementy historii, takie jak los hotelu Panorama czy pewne aspekty postaci Jacka Torrance’a, wykorzystano w swobodny sposób. Fakty są jednak takie, że obie wersje ostatecznego zatracenia się Jacka w szponach nałogu i popadnięcia przez niego w obłęd umocniły pozycje zarówno Kinga, jak i Kubricka jako geniuszy w swoich dziedzinach.

Pierwszą powieść Stephena Kinga reżyser Mike Flanagan przeczytał, będąc w piątej klasie szkoły podstawowej. I z miejsca został dożywotnim fanem pisarza. Powieść „Doktor Sen” powraca do wielu wątków poruszonych w „Lśnieniu”, które nie zostały uwzględnione w filmie, takich jak uzależnienie i walka z nim, w stopniu, w jakim ukazał je King. „Od pierwszych stron zakochałem się w tej książce. Spodobała mi się trójka głównych bohaterów: Dan, Abra i Rose Kapelusz. Zafascynowało mnie przeciwstawienie uzależnienia ze 'Lśnienia’ powrotowi do normalności w 'Doktorze Śnie’, zestawienie lodu z ogniem. King zaczerpnął wiele ciekawych wątków z pierwszej powieści i pozwolił im wyewoluować do zupełnie nowej postaci” – mówi Mike Flanagan. „Z jednej strony chciałbym wiernie zekranizować dzieło Kinga, jednak z drugiej jestem też wielkim fanem filmu Kubricka. Te dwie strony mojej osobowości walczyły ze sobą, kiedy przystąpiłem do realizacji tego projektu. Stwierdziłem jednak, że jeśli uda mi się pogodzić te dwa wewnętrzne pragnienia, prawdopodobnie będę też w stanie zadowolić widzów – dodaje reżyser.

Co ciekawe, sam Stephen King nie był z początku zainteresowany ekranizacją powieści. Film Kubricka na podstawie „Lśnienia” jest arcydziełem, ale pisarz – czego wyraz dawał niejednokrotnie – nie należy do jego entuzjastów z racji zbyt swobodnego potraktowania przez reżysera materiału źródłowego. Przekonanie Kinga do zmiany zdania zajęło Flanaganowi sporo czasu, ale ostatecznie się udało.

Reżyser Mike Flanagan oraz aktorzy Ewan McGregor i Cliff Curtis na planie filmu.

Główną rolę w filmie „Doktor Sen” zagrał Ewan McGregor. To jeden z niewielu horrorów w dorobku aktora, który – jak sam przyznaje – nie lubi się bać. „O 'Lśnieniu’ mówiło się, że to najstraszniejszy film na świecie. W konsekwencji obejrzałem go dopiero przed dwudziestką. Zrobiłem to tylko raz, bo za bardzo mnie przerażał. Nie jestem fanem strasznych filmów. Nie lubię się bać. Spodobała mi się za to powieść 'Doktor Sen’, którą przeczytałem po zapoznaniu się ze scenariuszem. Później przeczytałem jeszcze 'Lśnienie’, które również przypadło mi do gustu” – wspomina Ewan McGregor.

Kręcenie filmu „Doktor Sen” rozpoczęło się we wrześniu. Ekipa pracowała w stanie Georgia, a zdjęcia były realizowane między innymi w Atlancie i St. Simons. Prace na planie trwały aż do grudnia. Na ekrany światowych kin obraz Mike’a Flanagana wszedł na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków.

25 marca film „Doktor Sen” ukazał się w Polsce na płytach 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD. Wydania Blu-Ray posiadają w dodatkach następujące materiały: „Od 'Lśnienia’ do 'Snu’: pisarz Stephen King i reżyser oraz scenarzysta Mike Flanagan analizują powieść i pierwszy film, dyskutując o podejściu do sequela”, „Jak powstawał 'Doktor Sen’: Nowa wizja”, „Powrót do Overlook”. W wydaniu Steelbook Blu-ray zamieszczono też dłuższą o prawie 30 minut wersję reżyserską filmu.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi