banner ad

Debiutancka książka Alice Munro od stycznia w księgarniach

17 grudnia 2012


Po 45 latach od premiery „Taniec szczęśliwych cieni” ukaże się w Polsce. Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na styczeń publikację debiutanckiego zbioru opowiadań jednej z najwybitniejszych żyjących autorek krótkich form literackich, Alice Munro.

„Taniec szczęśliwych cieni” to piętnaście historii napisanych z niebywałą dbałością o szczegół i przenikliwością. Miejscem akcji są farmy, przyrzeczne moczary, odludne miasta i nowe przedmieścia zachodniego Ontario. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie kobiet ? dorosłych i nastoletnich) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Tytuł zbioru (i zarazem głównego opowiadania) odnosi się do „Orfeusza i Eurydyki” Christopha Willibalda Glucka. „Pisanie tych historii rozciągnęło się na piętnaście lat” – wyznała autorka w rozmowie z „The Paris Review”. Pierwsze z nich powstało, gdy Munro miała dwadzieścia jeden lat, ostatnie – sporo po trzydziestce. Początkowo niektóre z opowiadań miały znaleźć się w antologii z dwoma lub trzema innymi autorami. Pomysł jednak upadł, a nowy redaktor w wydawnictwie zaproponował, żeby Munro dopisała jeszcze trzy historie, dzięki czemu starczy na samodzielną książkę. Zgodnie z zamiarem autorki i wydawców kolejność tekstów została ułożona tak, aby pokazać ich różnorodność, a nie rozwój warsztatu pisarki bądź sprawić wrażenie, że mamy do czynienia z podzieloną na części powieścią. „Taniec szczęśliwych cieni” ukazał się pierwotnie w 1968 roku, przynosząc autorce Nagrodę Gubernatora Generalnego Kanady w kategorii „literatura piękna”.

Książka w przekładzie Agnieszki Kuc będzie dostępna w księgarnia od stycznia 2013 roku dzięki Wydawnictwu Literackiemu.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi