banner ad

„Dawca” Lois Lowry w księgarniach na 2 dni przed premierą filmu

7 sierpnia 2014

dawca_premiera
20 sierpnia – na dwa dni przed premierą kinową „Dawcy Pamięci”, nakładem wydawnictwa Galeria Książki w księgarniach pojawi się bestsellerowa powieść autorstwa Lois Lowry pt. „Dawca”, na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

Wydana w 1993 roku powieść science-fiction „Dawca” autorstwa Lois Lowry natychmiast stała się bestsellerem, a także najbardziej poczytnym młodzieżowym e-bookiem w historii wydawnictwa Harper Collins. Rozeszła się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Zyskała nie tylko liczne grono fanów na całym świecie, ale trafiła także do kanonu lektur w amerykańskich szkołach.

Sama autorka tak wspomina genezę swojej książki: „’Dawca’ nie miał być dziełem o charakterze politycznym. Inspiracja leżała o wiele bliżej. Był nią mój ojciec, podówczas już leciwy mężczyzna. Odwiedzałam go regularnie co sześć tygodni i widziałam jak stopniowo uciekają jego wspomnienia, tak dla mnie ważne. Zaczął zapominać o swoich bolesnych, w tym wojennych doświadczeniach, o śmierci swojego pierwszego dziecka, mojej siostry, która odeszła w bardzo młodym wieku. Im mniej pamiętał, tym bardziej był szczęśliwy, zadowolony. Dało mi to do myślenia. Zrozumiałam jak ważna jest pamięć i jak można nią manipulować”.

Inspiracje tkwiły też w dzieciństwie pisarki – spędziła je na wiecznych przeprowadzkach pomiędzy kolejnymi bazami wojskowymi rozsianymi po całym świecie. Jej ojciec służył i wszędzie, gdzie go kierowano, zabierał ze sobą rodzinę. W każdej z baz obowiązywały te same zasady. Wszyscy żyli w identycznych domach. Tak powstał świat Jonasza i Dawcy Pamięci.

W społeczności, w której żyje bohater powieści, Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości? ani możliwości wyboru. Wszyscy są tacy sami. Z wyjątkiem Jonasza.

dawca_premiera-2

Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę ? kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha ? może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

Książką Lois Lowry już ponad 20 lat temu zainteresował się Jeff Bridges. „Szukałem materiału, który mógłby posłużyć za kanwę filmu z udziałem mojego ojca, Lloyda Bridgesa” – wspomina. Lektura potwierdziła przeczucie Bridgesa: „Wiedziałem już, że to materiał, którego szukałem”. Jeff natychmiast przystąpił do pracy. Chwycił za domową kamerę wideo i razem ze swoim ojcem w roli Dawcy nakręcił roboczy filmik. Na premierę profesjonalnej, kinowej wersji przyszło mu jednak poczekać aż do dziś. Nie spełnił swojego marzenia realizacji filmu z ojcem – Lloyd Bridges zmarł w 1998 roku. W Dawcę wcielił się ostatecznie sam.

„Wielu scenarzystów zmierzyło się z 'Dawcą’. Przez moje ręce przewinęło się wiele różnych wersji scenariusza” ? zdradza Lois Lowry. „Nie było to łatwe zadanie – pióro i kamera mówią innymi językami. Historia rozgrywa się głównie w świadomości Jonasa. Przedstawienie tego na ekranie jest olbrzymim wyzwaniem”.

Zanim polscy widzowie będą mogli podziwiać pracę twórców filmu do księgarni w całej Polsce trafi książka Lois Lowry, na podstawie której nakręcono „Dawcę Pamięci”. Premiera powieści zapowiedziana jest na 20 sierpnia. Kliknij tutaj, żeby przeczytać początek „Dawcy”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi