banner ad

Czy można zmienić przeznaczenie? „Księga Życia” Grégory’ego Samaka pod patronatem Booklips.pl

21 września 2015

ksiega-zycia-premiera
Brawurowa fantazja o odwróceniu najważniejszych wydarzeń XX wieku, poruszająca opowieść o potrzebie cofnięcia czasu, przyjaźni, odwadze, nienawiści i strachu, a także książka o roli jednostki w dziejach. Polska premiera „Księgi Życia” już 23 września. Książka ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

Bohaterem powieści jest Elias Ein, ostatni potomek niegdyś potężnej i znanej żydowskiej rodziny, zdziesiątkowanej przez Holocaust. Po przejściu na emeryturę przenosi się z Wiednia do Braunau nad Innem, by spędzić w tym sennym miasteczku ostatnie lata życia. Wcześnie owdowiały, bezdzietny, zgorzkniały mężczyzna ma nadzieję, że odzyska tu wewnętrzny spokój. Nadal nie przestają go jednak nękać myśli o tragicznych losach rodziny Einów, a przede wszystkim świadomość, że zawiódł własnego ojca, nie wypełniając uroczystej obietnicy, którą złożył na jego łożu śmierci: że nie pozwoli, by wyginął jego ród.

W Braunau, położonym na granicy Austrii z Niemcami, Elias dokonuje odkrycia, które w jednej chwili odmieni jego życie, przywróci mu siły i chęć działania. Nowo nabyty dom skrywa niesamowitą tajemnicę. Bohater znajduje schody prowadzące do dużej biblioteki, gdzie jego uwagę przykuwa jedna z książek. W ten sposób odnajduje wielką Księgę Życia: rejestr, w którym Bóg zapisuje przeznaczenie każdego człowieka. Przeglądając kolejne wpisy w księdze, Elias natrafia na życiorysy swoich rodziców, przyjaciół, postaci historycznych. Szybko uświadamia sobie, że nic nie zostało przesądzone w boskim rejestrze raz na zawsze, że on sam może odmienić nie tylko własny los, lecz także losy swojej rodziny, a nawet całego swojego narodu. Nieziemska moc Księgi Życia pozwala mu nie tylko podróżować w czasie, ale także wpływać na bieg wydarzeń z przeszłości. Zawiedzie Eliasa między innymi do Berlina lat trzydziestych ubiegłego wieku i do warszawskiego getta. Dwukrotnie stanie on twarzą w twarz z samym Adolfem Hitlerem. Czy uda mu się ocalić swych bliskich? Czy możliwa jest inna wersja Historii?

„Księga Życia” to debiut literacki Grégory’ego Samaka (na zdjęciu), współzałożyciela kanału telewizyjnego BFM TV, członka zarządu międzynarodowego kanału informacyjnego Euronews. Początkowo opublikowana w wersji elektronicznej, z miejsca odniosła sukces czytelniczy (jak również sprzedażowy, w księgarni Amazon), stając się internetowym wydarzeniem. Prawa do przekładu powieści zostały sprzedane do 13 krajów.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Muza.

fot. Astrid di Crollalanza / Flammarion

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi