banner ad

„Cormoran Strike: Zabójcza biel” – serial kryminalny na podstawie powieści J.K. Rowling już na DVD

17 lipca 2021

Powraca serial HBO, na podstawie bestsellerowej serii powieści J.K. Rowling, którą pisarka tworzy pod pseudonimem Robert Galbraith. „Cormoran Strike: Zabójcza biel” jest już dostępny na płytach DVD.

Cormoran Strike (w tej roli Tom Burke) to weteran wojenny, który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie jednoosobową firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego. Okazują się one kluczowe przy próbie rozwiązania złożonych spraw, z którymi nie radzi sobie policja. Dołącza do niego asystentka Robin Ellacott (Holliday Grainger). Początkowo ma zostać tylko na chwilę, ale okazuje się być bardzo przydatna.

Tym razem Strike i Robin ścigają się z czasem, szukając związku między dwiema zawiłymi sprawami. Młody człowiek z zaburzeniami psychicznymi chce, aby Strike przyjrzał się morderstwu, którego jego zdaniem był świadkiem jako dziecko. Tymczasem Robin działa pod przykrywką, aby zbadać sprawę szantażowanego posła. W czterech pełnych napięcia odcinkach ich życie osobiste ogarnia chaos, a śledztwo staje się śmiertelnie niebezpieczne.

„Zabójcza biel” to czwarta odsłona serialowej ekranizacji cyklu powieści kryminalnych J.K. Rowling. „Jedną ze wspaniałych rzeczy związanych z powrotem do serialu jest to, że wiesz już, czym on jest. Kiedy ekranizowaliśmy pierwszą książkę, 'Wołanie kukułki’, dużą częścią procesu tworzenia było odkrywanie, czym będzie serial. Naszym głównym zadaniem przy czwartej książce było utrzymanie świeżości. Oczywiście w tej książce historia jest inna, co pozwala nam na pewną swobodę w podejmowaniu decyzji” – mówi producentka Ruth Kenley-Letts. „W 'Zabójczej bieli’ zanurzamy się w świat polityki Westminsteru, a więc jest to nowe terytorium do ożywienia dla reżysera i scenografa. Ale podobnie jak w poprzednich trzech sezonach pozostajemy możliwie wierni powieści” – dodaje.

W ramach serii ukazało się pięć książek. W każdej z nich Cormoran Strike w towarzystwie Robin Ellacott, swojej błyskotliwej asystentki, rozwiązuje kryminalne zagadki Londynu. Początkowo, publikując te powieści, twórczyni Harry’ego Pottera nie chciała zdradzać swojej tożsamości, dlatego użyła pseudonimu. „Zawsze pragnęłam pisać kryminały, ale nie chciałam wykorzystywać swojej popularności. Przesłałam rękopis anonimowo, podobały mi się nawet listy z odmową. To była świetna zabawa – czułam się tak jak kiedyś. Oczywiście potrzebowałam pseudonimu. Robert Kennedy był moim idolem, więc wybrałam to imię. I Galbraith – z jakiegoś powodu zawsze podobało mi się to nazwisko. Kiedy zostałam zdemaskowana, ludzie wnikliwie analizowali mój pseudonim, który tak naprawdę był przypadkowy. Bycie Robertem Galbraithem było wyzwalającym doznaniem. To było wspaniałe publikować bez rozgłosu, oczekiwań i dla czystej przyjemności sprawdzać reakcję, używając innego imienia” – mówi J.K. Rowling o swoim alter ego.

W rolę tytułowego detektywa, okaleczonego weterana wojennego o przenikliwym umyśle, wciela się brytyjski aktor Tom Burke, znany między innymi z roli Orsona Wellesa w głośnym filmie Davida Finchera „Mank”. „Pisząc książki, miałam naprawdę wyraźny obraz mojego Cormorana Strike’a, ale Tom jest o wiele bardziej atrakcyjny niż ten Strike, którego wymyśliłam. Jest genialny w tej roli, gra postać dokładnie tak, jak jest napisana” – mówi autorka o odtwórcy roli Strike’a.

„Cormoran Strike: Zabójcza biel” dostępny jest na DVD od 14 lipca.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi