Co nas czeka w 2018 roku? Premiera antologii najlepszych polskich opowiadań 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

19 grudnia 2016


Co nas czeka w 2018 roku? O tym opowiada antologia z najlepszymi polskimi opowiadaniami wybranymi w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Książka ukazała się 18 grudnia nakładem Wydawnictwa Igloo.

„Do 2 maja 2018 roku zostało niewiele czasu. Za mało, by się spodziewać, że świat będzie wyglądał wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj. Raczej nie będziemy latali na weekend na Księżyc. Mars nie zostanie zasiedlony, nie będzie takiej potrzeby, lodowce nie rozmarzną i woda nie zaleje rozległych połaci Ziemi, choć pewnie naukowcy odnotują dalsze niepokojące zmiany w klimacie naszej planety. Niestety, lody, w które złożono ciało niepoprawnego optymisty Walta Disneya, także się nie roztopią, śmiertelne choroby nadal będą śmiertelne. Te same rzeki, na przykład Brda, będą przepływały przez prawie takie same miasta, na przykład Bydgoszcz” – pisze we wstępie Dariusz Sośnicki.

Faktycznie, perspektywa niezbyt odległa, a to dla pisarzy może stanowić tym bardziej intrygujące wyzwanie. Dlatego też hasło „2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz” stało się motywem przewodnim tegorocznego Konkursu na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, który odbył się w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną otrzymała Joanna Pawłusiów za „Kilka słów o moim bracie”, a jurorami byli Anna Marchewka, Agnieszka Wolny-Hamkało i Dariusz Sośnicki, który jednocześnie jest redaktorem antologii „2018” zawierającej wszystkie teksty nominowane do nagrody głównej konkursu. „Autorzy tegorocznej antologii wyciągnęli właściwe wnioski z hasła konkursu i trzymają wyobraźnię na wodzy” ? mówi Dariusz Sośnicki. „Ich światy przedstawione są raczej swojskie, ich obawy i nadzieje wyrastają ze świata dzisiejszego i tutejszego”.

Premiera antologii odbyła się w niedzielę 18 grudnia 2016 roku w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Niebawem książka powinna być dostępna do kupienia na stronie festiwalu oraz w dystrybucji internetowej.

Spis opowiadań, które znalazły się w antologii „2018”:

Joanna Pawłusiów „Kilka słów o moim bracie”
Maksymilian Nowicki „Plan działania”
Jarosław Dudycz „Przez kuchenne drzwi”
Paweł Radziszewski „Najważniejsza rzecz na świecie”
Olga Gitkiewicz „Lorem ipsum”
Dorota Lizurej „Cięcie”
Szymon Wegner „Ostatni podryw Janka”
Dagmara Klein „Na drugi brzeg”
Joanna Pachla „Matka boska od pekapu”
Michał R. Wiśniewski „Nienasycony głód”
Izabela Horbik „Fala”
Kamil Szuszkiewicz „O perspektywach”
Weronika Doboszyńska „Legendarny bohater”
Przemysław Ćwik „Transformacja”
Paula Betscher „Córka fryzjera Adama”

Konkurs na opowiadanie co roku organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (MFO) we Wrocławiu. Impreza ta to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania. Pod marką Wydawnictwa Igloo festiwal prowadzi działalność wydawniczą, której efektem są m.in. antologie tematyczne. Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania jest Marcin Hamkało.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi