„Ciemne dzikie kwiaty” ? kontynuacja „Tajemnic Rutherford Park” już w księgarniach

17 marca 2015

ciemne_dzikie_kwiaty_premiera
Kontynuacja losów rodziny Cavendishów, bohaterów znanych z powieści „Tajemnice Rutherford Park”, już w księgarniach. Książka „Ciemne dzikie kwiaty” Elizabeth Cooke w przekładzie Agaty Żbikowskiej, podobnie jak pierwsza część, ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

W „Ciemnych dzikich kwiatach” ponownie spotykamy się z bohaterami „Tajemnic Rutherford Park”. Z położonego na wzgórzu rozległego majątku rodzina Cavendishów ma doskonały widok na otaczający ich świat ? piękno sięga horyzontu i daje ukojenie. W pierwszych dniach maja 1915 roku nic nie wydaje się piękniejsze i mniej groźne. A jednak? Jak poradzą sobie mieszkańcy Rutherford Park w zetknięciu ze zbliżającym się kataklizmem wojennym?

Aby uniknąć skandalu, William i Octavia żyją w kłamstwie, utrzymując małżeństwo bardziej z obowiązku niż namiętności. Ale kiedy ich syn Harry dołącza do Królewskiego Korpusu Lotniczego we Francji, Cavendishowie muszą stawić czoło nieuniknionej prawdzie o nich samych, społeczeństwie, w którym żyją, i tajemnicom, których nie potrafią już znieść.

W obliczu wojny wszystko ulegnie zmianie: relacje między mężem i żoną, żoną i jej kochankiem oraz matką i jej dziećmi. Fundamenty rodu Cavendishów zadrżą w posadach, wiatr historii nie oszczędzi także pozostałych mieszkańców Rutherford Park.

Elizabeth Cooke to autorka z dwudziestoletnim doświadczeniem. Mieszka w Dorset w południowej Anglii i opublikowała jak dotąd kilkanaście powieści. Korzenie rodziny Cooke sięgają terenów, na których mieszkały siostry Brontë. Dziadek Elizabeth pracował kiedyś w tamtych okolicach jako lokaj. Historie na jego temat, jakie słyszała w młodości od matki, sprawiły, że już na początku lat 90. nosiła się z zamiarem przeniesienia ich na karty książki. Dowiedziała się jednak od wydawcy, że na rynku nie ma zapotrzebowania na tego typu powieści historyczne. Zajęła się więc pisaniem thrillerów psychologicznych i komedii. W 2011 roku, zamykając wieczorem sklep, który prowadziła wspólnie z mężem, otrzymała telefon od swojej amerykańskiej agentki z pytaniem: „Liz, widziałaś 'Downton Abbey’? Uwielbiamy tutaj ten serial. Nie myślałaś kiedyś, żeby napisać coś podobnego?”

Elizabeth nie musiała się długo zastanawiać. Wygrzebała dawne historie o dziadku, przeprowadziła skrupulatne badania, żeby zebrać materiały na temat epoki, i przystąpiła do pisania. Cooke słynie z umiejętności opowiadania i dbałości o realia. „Pierwszą rzeczą, którą zrobiłam, było kupno dużej teczki, i umieszczałam w niej każdy obrazek posiadłości wiejskiej, jaki znalazłam, edwardiańskie ubrania, kuchnie, meble, samochody, nieruchomości, krajobrazy. Potem skupiłam się na portretach głównych bohaterów, przekopując się przez edwardiańskie obrazy przedstawiające twarze, odzież, pokoje” – tłumaczy, prezentując na swojej stronie notesy z wycinkami, które pomogły w napisaniu powieści.

Jak sama autorka mówi, seria „Rutherford Park” to przejmująca i romantyczna opowieść o wielkiej angielskiej posiadłości u końca epoki wiktoriańskiej. Skandale i tajemnice dotykają zarówno arystokratyczną rodzinę, jak i ich pracowników. Na wrzesień 2015 roku Cooke zapowiada publikację trzeciej części cyklu. My tymczasem możemy zapoznać się z drugim tomem, „Ciemne dzikie kwiaty”, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy.

Poniżej możecie zajrzeć do jednego z notesów autorki, w którym zbierała materiały niezbędne do napisania powieści.

rutheford-park-notes1

rutheford-park-notes2

rutheford-park-notes3

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi