Ciebie też porwie „TO”. Premiera ekranizacji powieści Kinga na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już 17 stycznia!

12 stycznia 2018


Nieważne czy jest to potwór pod twoim łóżkiem czy istoty czające się w ciemności, w horrorze „To” będziesz musiał stawić czoła swoim największym lękom. Nowa ekranizacja głośnej powieści Stephena Kinga podbiła serca widzów oraz krytyków. Film w reżyserii Andy’ego Muschiettiego zadebiutuje na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już 17 stycznia!

Film opowiada o grupie siedmiu młodych outsiderów dorastających w Derry, miasteczku położonym w stanie Maine, którzy mówią o sobie „Klub Frajerów”. Każdy z nich został zepchnięty na margines z takiego czy innego powodu. Każdy jest obiektem drwin paczki lokalnych gnębicieli… I wszyscy doświadczyli tego, jak ich lęki ożywają, przybierając postać pradawnej zmiennokształtnej bestii, którą są w stanie określić wyłącznie jako To.

Derry od początku swojego istnienia było terenem łowów tej istoty, która wynurza się z kanałów co 27 lat, aby karmić się strachem swoich ofiar – dzieci z Derry. Pewnego przerażającego, pełnego emocji lata Frajerzy jednoczą się i nawiązują między sobą bliskie więzi, by przezwyciężyć własny strach i powstrzymać nową serię morderstw. Jej pierwszą ofiarą pada chłopiec (Jackson Robert Scott) usiłujący pewnego deszczowego dnia dogonić papierową łódkę, która wpadła do kanału burzowego… prosto w ręce klauna Pennywise’a.

W rolę głównego czarnego charakteru, Pennywise’a, wciela się Bill Skarsgård („Atomic Blonde”). Ponadto na ekranie pojawia się plejada młodych aktorów: Jaeden Lieberher („Midnight Special”), Jeremy Ray Taylor („Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”), Sophia Lillis („37”), Finn Wolfhard (serial „Stranger Things”), Wyatt Oleff („Strażnicy Galaktyki”), Chosen Jacobs (serial „Hawaii 5.0”), Jack Dylan Grazer (serial „Me, Myself and I”), Nicholas Hamilton („Mroczna wieża”) oraz debiutujący na dużym ekranie Jackson Robert Scott.

Film wyreżyserował Andy Muschietti („Mama”) na podstawie scenariusza autorstwa Chase’a Palmera, Cary’ego Fukunagi oraz Gary’ego Daubermana opartego na motywach powieści Stephena Kinga.

„Strach to uczucie, które odczuwa każdy z nas. Wszyscy się z nim identyfikujemy. A czy może być coś bardziej przerażającego od istoty, która nie tylko cię atakuje, ale robi to pod postacią twojego największego lęku?” – mówi reżyser Andy Muschietti, twórca filmu „To”.

Zagadkowo krótki tytuł odnosi się do głównego czarnego charakteru opowieści – pradawnej zmiennokształtnej bestii, która przybiera postać najgłębiej skrywanych lęków swoich ofiar. Wybudza się ze snu co 27 lat, aby żerować na dzieciach, czyli najbardziej bezbronnych mieszkańcach Derry w stanie Maine. Jednak tym razem grupa siedmiu młodych outsiderów, którzy mówią o sobie „Klub Frajerów”, zjednoczy siły, aby stawić czoła tajemniczej istocie, którą określają niezwykle pojemnym zaimkiem – To. To znane jest też pod inną nazwą… pod imieniem, które stało się kultowe w historii horroru – Pennywise, Tańczący Klaun.

Żaden z tych nastolatków z osobna nie potrafi poradzić sobie ze szkolną łobuzerią, nie mówiąc już o potężnej, zmiennokształtnej istocie. Jednak jako grupa znajdą w sobie odwagę ukutą z ich przyjaźni i determinacji, aby uratować siebie nawzajem, a przy okazji całe miasto, stawiając czoła przerażającemu zagrożeniu, które było bezkarne od stuleci.

„Istnieje taka grupa dzieci, które są za duże, aby wierzyć w Świętego Mikołaja i Króliczka Wielkanocnego, ale nadal się boją, że coś może czaić się w ciemności pod ich łóżkiem. Chciałem postawić je w sytuacji, w której tylko one są w stanie zobaczyć to stworzenie i rzeczywiście stawić mu czoła, bo nadal wierzą w potwory. Jednocześnie są starsze od małych, zupełnie bezbronnych dzieci, dlatego mogą coś zdziałać” – tłumaczy Stephen King.

Powieść „To”, która została po raz pierwszy opublikowana w 1986 roku, niemal od razu weszła do klasyki gatunku i zyskała status bestsellera roku. Intryguje czytelników od ponad trzydziestu lat, nadal zaliczając się do najlepszych i najbardziej wpływowych dzieł niekwestionowanego literackiego mistrza horroru Stephena Kinga. Od czasu wydania stanowi też inspirację dla wielu projektów filmowych i telewizyjnych.

Istnieje także druga warstwa tej historii, stanowiąca znak rozpoznawczy Stephena Kinga. Nie ma chyba drugiego pisarza, który potrafi lepiej zestawić bezbrzeżne przerażenie z uczuciami towarzyszącymi wchodzeniu w dorosłość. Udało mu się to najlepiej w pełnej ciepła opowieści o dojrzewaniu stanowiącej centralny wątek filmu „To”. „Od samego początku byliśmy świadomi, że 'To’ jest czymś więcej niż tylko horrorem. Film musiał odzwierciedlać zróżnicowany klimat powieści. Akcja rozgrywa się w takim okresie życia tych młodych bohaterów, kiedy faktycznie dojrzewają. Chcieliśmy uchwycić w filmie urok tych chwil, jednocześnie zachowując jego na wskroś przerażającą atmosferę” – podkreśla producent Seth Grahame-Smith.

Uczucie lęku w filmie „To” uosabia złowrogi klaun, Pennywise, pożeracz dzieci, znawca strachu. „Jako nastolatek bardzo dobrze znałem 'To’ i postać Pennywise’a. Wydaje mi się, że potrzebuje, aby dzieci wierzyły w to, co widzą, i się tego bały, aby mógł je pożreć, bo wówczas strach przenika ich ciała. Dla mnie jako dziecka, a nawet teraz, to najbardziej przerażająca koncepcja z możliwych” – mówi Bill Skarsgård, który wciela się w postać czarnego charakteru.

„Zdecydowanie chodzi o przezwyciężenie strachu, bo jeśli dzieci nie będą się bały Pennywise’a, mają szansę go pokonać. Jednocześnie oglądanie wszystkich złych rzeczy, które się im przytrafiają, nie należy do przyjemnych” – mówi aktor Jaeden Lieberher reprezentujący Klub Frajerów.

Adaptując scenariusz, twórcy filmu zdecydowali się dokonać istotnej zmiany. Chociaż Stephen King umiejscowił akcję pierwszej części swojej powieści w latach 50. XX wieku, postanowiono przenieść ją do lat 80. „Lata 50. XX wieku to czasy, w których w dorosłość wkraczał Stephen King i jego pokolenie. Książka odzwierciedla lęki z okresu jego dorastania. Stephen zawsze powtarza, aby pisać o znanych sobie sprawach. Dlatego chcieliśmy nakręcić film o tym, co jest nam znane, dorastaniu w latach 80. XX wieku, i przywołać to, co wówczas budziło w nas przerażenie” – wyjaśnia producentka Barbara Muschietti.

Na ekrany kin światowych kin film „To” wszedł we wrześniu 2017 roku odnosząc spektakularny sukces artystyczny i finansowy. Zrealizowany za „zaledwie” 35 milionów dolarów film w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania w USA wygenerował w tamtejszym box office wynik w wysokości 123 milionów dolarów! W sumie na całym świecie w dystrybucji kinowej ekranizacja powieści Stephena Kinga zarobiła blisko 700 milionów dolarów. Film przebojem zdobył również polskie kina, gdzie obejrzało go ponad 715 tysięcy widzów.

Film trafi do sprzedaży na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już 17 stycznia. Płytowe edycje ukazują się pod patronatem Booklips.pl. Poniżej znajdziecie informację o dodatkach dostępnych w poszczególnych wydaniach.

Dodatki specjalne w wydaniach Blu-ray i 2-płytowej edycji DVD:
– Pennywise żyje! Odkryj, w jaki sposób Bill Skarsgård przygotowywał się do roli tańczącego klauna Pennywise’a.
– Klub Frajerów Poznaj bliżej nastoletnie gwiazdy filmu „To”, które połączyła praca na planie filmowym.
– Mistrz strachu Stephen King opowiada o korzeniach bestsellerowej powieści, naturze dziecięcego strachu oraz o tym, jak stworzył swojego najsłynniejszego potwora, Pennywise’a.
– Sceny niewykorzystane: Jedenaście scen niewykorzystanych i wydłużonych.

Dodatki specjalne w 1-płytowym wydaniu DVD:
– Sceny niewykorzystane.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi