„Bracia Sisters” – brawurowy western Patricka deWitta od lutego w księgarniach

7 stycznia 2013


Wydawnictwo Czarne przybliży polskim czytelnikom głośną powieść Patricka deWitta, będącą mistrzowskim hołdem złożonym westernom klasy B i ukłonem w stronę Cormaca McCarthy?ego oraz Joela i Ethana Coenów. „Bracia Sisters” pojawią się w księgarniach 6 lutego 2013 roku.

Kilka lat temu kanadyjski pisarz Patrick deWitt grzebiąc na przydomowych wyprzedażach natknął się na stary egzemplarz oprawionego w skórę westernu pt. „The Forty-Niners”, kosztujący 25 centów. Chociaż sama powieść okazała się nijaka, deWittowi przypadły do gustu znajdujące się wewnątrz dagerotypy, przedstawiające dawnych górników i poszukiwaczy oraz inne sceny z epoki gorączki złota. Western wpadł w ręce pisarza w odpowiednim czasie. DeWitt poszukiwał właśnie okresu w dziejach Ameryki, w którym mógłby umiejscowić akcję swojej nowej, drugiej powieści. Zapisany wcześniej na dysku komputera fragment kłótni pomiędzy dwoma kowbojami, z których jeden posiadał naturę nadwrażliwca, pasował do scenerii idealnie. Tak narodził się pomysł na „Braci Sisters”.

Powieść deWitta to wciągająca historia rozgrywająca się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku, opowiadająca o dwóch słynących ze swojej brutalności braciach – Charliem oraz Elim Sisters. Charlie to pijak i uroczy psychopata, zabijający z równą szybkością, z jaką wlewa w siebie brandy, Eli zaś, który jest narratorem książki, to neurotyczny kowboj, nieśmiały z powodu swej wagi, zabójca niepewny swojego fachu. Zostają oni wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia bardzo sympatycznego i pomysłowego człowieka, który został oskarżony o kradzież przez ich przerażającego szefa o imieniu Commodore.

DeWitt z literacką nonszalancją przywraca do życia saloony, rozpadające się miasteczka zachodnich stanów i cały Dziki Zachód, kreśląc przy tym galerię barwnych, pełnokrwistych postaci i z wyczuciem dawkując napięcie, absurd, groteskę i śmiech.

„Chciałem obalić charakter bohatera westernu” – wyznał deWitt w rozmowie z „National Post”, zauważając, że nerwica praktycznie nie pojawiała się dotychczas w tego typu historiach. „Każdy wie, kim jest i nikt nie wątpi w siebie, chyba że jest tchórzem.” Fakt, że schemat westernu został przedstawiony już tyle razy, stanowił dla pisarza swego rodzaju wyzwanie, ale i pocieszenie. „Tak, jak lubiłem pisać na temat rzeczy, które nie były częścią tradycji, podobało mi się również zajmowanie rzeczami, które były częścią tradycji, starając się zrobić je w jakiś inny sposób.”

Powieść ukazała się pierwotnie w 2011 roku, z miejsca zbierając entuzjastyczne recenzje krytyków i czytelników. „Bracia Sisters” nie tylko trafili na listy bestsellerów, ale także zdobyli nominację do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej. Książka została też wyróżniona Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego oraz Nagrodą Gubernatora Generalnego Kanady. Opcję na ekranizację „Braci Sisters” wykupiła firma producencka należąca do aktora Johna C. Reilly?ego.

Premiera powieści zapowiedziana została przez wydawnictwo Czarne na 6 lutego 2013 roku. Książka ukaże się w tej samej szacie graficznej, co oryginalne wydanie. Poniżej możecie zobaczyć anglojęzyczny zwiastun „Braci Sisters”:

fot. Danny Palmerlee

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi