banner ad

Boska Meryl Streep! Premiera biografii aktorki autorstwa Michaela Schulmana

19 sierpnia 2016

biografia-meryl-streep-premiera
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się biografia boskiej Meryl Streep. Współpracownik „New York Timesa”, Michael Schulman, pisze o początkach kariery aktorki oraz kulisach powstawania kultowych filmów. Książka „Meryl Streep. Znowu ona!” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Gdyby mierzyć talent ilością otrzymanych nagród i nominacji, żaden inny aktor nie mógłby się równać z Meryl Streep. Jako jedyna może pochwalić się 19 nominacjami do Oscara (zdobyła trzy) oraz 28 nominacjami do Złotego Globu (wygrała osiem). W przypadku Meryl Streep nie musimy się jednak posiłkować nagrodami. Swój talent udowodniła wielkimi rolami, jakie na przestrzeni ponad 40 lat udało jej się zagrać. Linda w „Łowcy jeleni”, Joanna Kramer w „Sprawie Kramerów”, Zofia Zawistowska w „Wyborze Zofii”, Francesca Johnson w „Co się wydarzyło w Madison County”, Margaret Thatcher w „Żelaznej damie” czy Violet Weston w „Sierpniu w hrabstwie Osage” – to tylko niektóre przykłady. 19 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi kolejny film, w którym będziemy mogli zobaczyć Meryl, tym razem wcielającą się w „najgorszą śpiewaczkę świata”, czyli „Boską Florence”.

Jak sama twierdzi, kobiety są lepszymi aktorkami. Dlaczego? „Ponieważ musimy takie być. Przekonywanie kogoś potężniejszego od ciebie do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty, stanowi jeden z elementów walki o byt, a kobiety właśnie w ten sposób zdołały przetrwać przez tysiąclecia. Udawanie to nie sama zabawa. To także zmienianie wyobrażeń w rzeczywistość. Udawanie lub aktorstwo to bardzo cenna życiowa umiejętność, która? wszyscy od czasu do czasu wykorzystujemy. Nie chcemy, aby nas na tym przyłapano, ale to część zdolności adaptacyjnych naszego gatunku. Zmieniamy to, kim jesteśmy, żeby się dopasować do wymogów swoich czasów” – wyjaśniła.

Gdy zaczynała swoją karierę w latach 70., była jak dziesiątki innych aspirujących aktorek tamtych lat ? młodą pięknością, która jeździła na rowerze, prowadziła dziennik, drzemała przed występami i późno się kładła, „rozmawiając o aktorstwie w barach dla aktorów”. Jednak Meryl się wyróżniała. Od razu zwróciła na siebie uwagę, coraz częściej dostawała role na Broadwayu, dwukrotnie wystąpiła w adaptacjach Szekspira wystawianych na deskach teatru letniego w Central Parku. Już wtedy ludzie mówili: „znowu ona!”.

Książka Michaela Schulmana to intymne spojrzenie na artystyczne dojrzewanie wybitnej aktorki: od czasów liceum na przedmieściach New Jersey, aż do gwiazdorskich ról w „Łowcy jeleni”, „Manhattanie” i „Sprawie Kramerów”. Autor przekopał się przez archiwa starych listów, niepublikowanych transkrypcji wywiadów, przeprowadził rozmowy z ponad osiemdziesięcioma osobami, które znały Meryl w latach 70.: kolegami, współpracownikami, przyjaciółmi, nauczycielami, reżyserami, a nawet kilkoma byłymi chłopakami. Dzięki temu udało mu się stworzyć opowieść o rosnącej sławie Meryl, jej namiętnym, choć mającym tragiczny finał związku z Johnem Cazalem, który zmarł, nie doczekawszy premiery „Łowcy jeleni”, o małżeństwie z rzeźbiarzem Donem Gummerem. A przede wszystkim o ewolucji kobiety, która walczyła ze zmieniającymi się ideami feminizmu, małżeństwa i poświęcenia.

„Byłem zaskoczony, odkrywając korzenie spięcia pomiędzy Meryl i Dustinem Hoffmanem podczas kręcenia 'Sprawy Kramerów’. Słyszałem, że ścierali się podczas zdjęć, ale odkrycie, jak on uderzył Meryl w policzek i sprowokował, mówiąc o śmierci Cazale’a, żeby zdenerwować ją do sceny, było szokiem. Również wspaniałą niespodzianką było znalezienie jej ukochanego z liceum, Mike’a Bootha, który miał niesamowitą historię do opowiedzenia na temat zaciągnięcia się do Wietnamu i wymiany listów z Meryl, kiedy była w Vassar” – wylicza Schulman.

„Znowu ona!” to porywająca opowieść o jednej z najciekawszych aktorek naszych czasów, która pozwala spojrzeć na życie niezwykłej aktorki, na długo zanim stała się ikoną. Historia sukcesu Meryl to zarazem historia mężczyzn, którzy próbowali ja? kształtować, kochać lub stawiać na piedestale. Większości z nich się nie udało. Została gwiazda? na własnych warunkach.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi