Biografia Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej zapowiedziana na 19 września

2 sierpnia 2018


19 września nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się nowa biografia Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej, zatytułowana „Kieślowski. Zbliżenie”.

Kieślowskiemu, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, jak mało komu w polskiej kinematografii udało się osiągnąć powodzenie artystyczne. „Ma większe poważanie w świecie niż w Polsce. Szczerze mówiąc, sam się dziwię czasami albo nie spodziewałem się, jak daleko te filmy mogą dojść, jak wiele one znaczą dla ludzi. Gdziekolwiek jestem, czy to w Indiach, czy w Chinach, czy w Anglii, czy w Ameryce lub Meksyku, Kieślowski jest tam wymieniany jako jeden z największych twórców kina światowego” ? mówił Zbigniew Preisner w „Programie obowiązkowym” Telewizji Kino Polska.

Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem filmowym? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? Dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka? I dlaczego ? jak określił to jeden z przyjaciół ? sam siebie aż tak bardzo „zarzynał”?

Kieślowski zawsze osiągał cel. Nie było siły, która odwiodłaby go od realizacji zamierzenia. Wolał się zagłodzić, niż pójść do wojska. Do łódzkiej filmówki zdawał trzy razy, bo uparł się, że nie zawiedzie matki. Niemal nigdy jednak nie był zadowolony z tego, co osiągnął. Wciąż zadręczał się pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

„Kieślowski. Zbliżenie” ma być nie tylko biografią reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”, ale również pełnym niuansów reporterskim portretem artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. „Zawsze się wydaje, że to, co się zaczyna, to jest pierwsza i ostatnia rzecz, jaką się robi. I że trzeba w to włożyć wszystko, co się tylko może. I zawsze tak się wkłada, a dopiero potem po latach widzimy, ile głupstw narobiliśmy” ? mówił Krzysztof Kieślowski.

Z historią życia reżysera, jego twórczością i legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”.

„Pisałam tę biografię jak reportaż. Reportaż powinien być o czymś więcej niż o tym, o czym jest. Mam nadzieję, że ta książka nie jest tylko o Kieślowskim, że historia jego życia i jego niezwykłej kariery okaże się w jakiś sposób bliska także czytelnikom, którzy nie są fanami jego filmów, a może w ogóle nie interesują się kinem” ? mówi autorka.

Premiera książki zapowiedziana jest na 19 września.

fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi