„Batman Noir” ? kolekcjonerska seria komiksów z okazji 80. urodzin Mrocznego Rycerza

4 lipca 2019


Rok 2019 należy do Batmana. Kultowy bohater obchodzi 80. urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Egmont wydaje limitowaną kolekcję albumów komiksowych ? „Batman Noir”, która powstała z myślą o wielbicielach oraz kolekcjonerach. Licząca pięć tomów seria przygód Mrocznego Rycerza dostępna będzie w księgarniach od połowy sierpnia.

Zgodnie z zapowiedziami nowa kolekcjonerska seria komiksów z Batmanem może stanowić ozdobę każdej prywatnej kolekcji. Przemawiają za tym unikalny format i stylistka, w której tytuły zostaną wydane. Seria składa się z pięciu wielkoformatowych tomów (każdy o wymiarach: 225×344 mm), wydrukowanych z niezwykłą starannością w twardej oprawie i na grubym papierze. Wszystkie komiksy ukażą się w czarno-białej wersji, z rysunkami wykonanymi jedynie przy pomocy ołówka i tuszu, co ma podkreślać ekskluzywność edycji.

Pięciotomowa publikacja, wydana w Polsce z okazji 80-lecia Batmana, zapowiadana jest z myślą o kolekcjonerach komiksów. Egmont zaznacza, że „Batman Noir” jest niskonakładowy. Nie przewidziano dodruków. Dlatego za kilka lat albumy mogą doczekać się wysokich cen wśród koneserów tego typu książek.

W skład kolekcji „Batman Noir” wejdą następujące tytuły: „Długie Halloween”, „Hush”, „Powrót Mrocznego Rycerza”, „Zabójczy żart”, „Pewnego dnia”. Są to dzieła takich arcymistrzów komiksu, jak: Jeph Loeb, Tim Sale, Alan Moore, Jim Lee, Brian Bolland, Tom King i Lee Weeks.

Do przedmiotów kolekcjonerskich zalicza się obecnie coraz więcej rzeczy. To już nie tylko znaczki pocztowe, autografy, biżuteria i dzieła sztuki. Ich lista regularnie się wydłuża i jest coraz bardziej zaskakująca. Kolekcjonowane są oryginalne teksty piosenek, Urban Vinyle ? znane również jako designer toys (winylowe figurki), fragmenty kartek papieru zapisane przez kogoś sławnego, samochody, którymi jeździł jeden z papieży, pióra z unikatowym grawerem, rekwizyty filmowe, a nawet włosy. Mogą to być również książki czy właśnie komiksy.

Kiedy 80 lat temu, dokładnie 30 marca 1939 roku, pierwszy zeszyt z przygodami Batmana trafił do sprzedaży, można było kupić go za dziesięć centów. Obecnie jego ceny sięgają rekordowych sum: od 500 tysięcy aż do 1 miliona dolarów w zależności od stanu, w jakim został zachowany.

Amerykański rynek kolekcjonerów komiksów jest liderem w tej dziedzinie. W Polsce sukcesywnie rośnie zainteresowanie tematem ? ceny aukcyjne komiksów sięgają u nas do 30 tysięcy złotych. Dotyczy to najczęściej oryginalnych komiksowych plansz rysowanych przez artystów. Albumy z serii „Batman Noir” raczej nie osiągną takiego pułapu, ale i ich wartość będzie z czasem tylko rosła.

Nie ma reguły, która jasno mówi, w co warto zainwestować w taki sposób, aby zarobić. Pozostaje uważnie przyglądać się trendom na rynku kolekcjonerskim i cenom, jakie osiągają na aukcjach poszczególne przedmioty. Inwestowanie w dzieła sztuki kojarzone jest z najbogatszymi odbiorcami, którzy dysponują wystarczającą ilością kapitału, niezależnie od uwarunkowań na rynku. Jednak kolekcjonerstwo popkulturowe staje się coraz bardziej popularnym sposobem pomnażania kapitału dla osób mniej zamożnych. Jest połączeniem pasji z nadziejami na znaczący przypływ gotówki w przyszłości. A wydawcy to wykorzystują, proponując czytelnikom i kolekcjonerom limitowane tytuły, między innymi takie właśnie, jak „Batman Noir”.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi