Banksy po raz pierwszy w polskich księgarniach

31 października 2012


Wydawnictwo Sine Qua Non zapowiedziało na 7 listopada 2012 roku wyjątkową pozycję, która powinna zainteresować nie tylko miłośników street artu. „Wojna na ściany” to zbiór najlepszych prac Banksy’ego, opatrzony oryginalnymi komentarzami tego najbardziej „poszukiwanego” brytyjskiego artysty.

Prac Banksy?ego nie można pomylić z niczym innym, nie sposób ich przeoczyć, no chyba, że zostały skutecznie przemycone i zakamuflowane w Tate czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Banksy odpowiada za ?ozdabianie? ulic, murów, mostów i zoo w miastach dużych i małych na całym świecie. Jest przy tym dowcipny, a jego prace przewrotne: małpy dzierżące broń masowego rażenia, policjanci z uśmiechniętymi emotikonami zamiast twarzy, szczury z wiertłami i parasolami. Banksy wskazuje światu na to, co istotne, podburza ludzi, ironizuje, inteligentnie, acz bezczelnie komentuje wszystko, od monarchii i kapitalizmu, po wojnę w Iraku i zwierzęta hodowlane.

Chociaż Banksy jest słynnym na cały świat brytyjskim artystą, od ponad dwudziestu lat udaje mu się pozostać tajemnicą. Nie wiadomo o nim prawie nic, poza faktem, że urodził się w Bristolu, gdzie w 1990 roku związał się z tamtejszą sceną undergroundową. Zaczynał od tworzenia klasycznych graffiti, ale – jak wyznał w jednym z wywiadów – nigdy nie był w tym zbyt dobry. „Zawsze robiłem elementy za blisko siebie albo za daleko, a zajmowało mi to wieki. Musiałem więc wymyślić sposób na robienie tego szybciej, inaczej mogłem zostać aresztowany.” Pewnego razu schował się przed policją pod jednym z pobliskich wagonów. Leżąc kilka godzin w ukryciu przyglądał się numerowi seryjnemu pociągu, który został wykonany przy użyciu szablonu. To zainspirowało go do wykorzystywania szablonów w swojej sztuce. „Chodzi mi o to, że matryce są bardzo skuteczne” – powiedział w rozmowie z The Sun. „Możesz umieścić coś w bardzo krótkim czasie i trudno to zepsuć.”

Zapowiadana na 7 listopada książka Banksy’ego to wydana na papierze kredowym, w pełnym kolorze i twardej oprawie pozycja, która przez wiele lat utrzymywała się na szczytach list bestsellerów w kategorii książek o sztuce. W samej Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych czterech lat od wydania rozeszło się prawie 90 tysięcy egzemplarzy „Wojny na ściany”. Książka ukaże się nakładem Sine Qua Non i będzie pierwszą autorską publikacją Banksy’ego na naszym rynku. W zeszłym roku wydawnictwo opublikowało książkę „Nie ma jak w domu” autorstwa Steve’a Wrighta, która opisywała sylwetkę artysty oraz prezentowała jego bristolski dorobek.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych prac Banksy’ego:fot. kolejno: linksunten.indymedia.org, Heather Cowper, Dan Brady.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi