banner ad

Audiobook „Golema” Gustava Meyrinka do pobrania za darmo

23 października 2012


Serwis wolnelektury.pl udostępnił bezpłatnie audiobook jednej z najsłynniejszych powieści ezoterycznych XX wieku – „Golem” Gustava Meyrinka.

„Golem” to fascynujące dzieło z pogranicza snu, magii i mistyki, oparte na symbolice Kabały, tarota i legendzie o Golemie. Główny bohater Atanazy Pernat mieszka w starej kamienicy na Kogucim Zaułku w praskim getcie. W młodości przeszedł załamanie nerwowe, które uleczono za pomocą hipnozy. Na skutek leczenia utracił wspomnienia związane z dzieciństwem i rodziną. Jego losy pełne zadumy i przygód, stanowiące główny watek powieści, przeplatają się z kroniką życia w gettcie i interakcjami zachodzącymi wśród jego przyjaciół i sąsiadów.

Pernat znajduje tajemniczą księgę „Ibbur”, poznaje szczegóły makabrycznych morderstw, zakochuje się w dwóch pięknych kobietach, i wreszcie styka się z Golemem, sztucznym człowiekiem w jakiś sposób związany z jego osobą.

„Golem” to najsłynniejsza powieść Gustava Meyrinka, okultysty i mistyka epoki modernizmu, nazywanego często „Szatanem z Pragi”. Ze swoją skłonnością do groteski, fantastyki, grozy i niesamowitości oraz ostrą krytyką filisterstwa, korupcji, biurokratycznego aparatu państwa uważany jest zwykle za prekursora Franza Kafki.

Audiobook czytany jest przez Wiktora Korzeniewskiego, aktora teatralnego. Można go pobrać za darmo bez jakichkolwiek ograniczeń na stronie: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/golem/.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa udostępniająca w sieci bezpłatne audiobooki realizowane przez Fundację Nowoczesna Polska. Oprócz popularnych formatów (MP3, Ogg Vorbis) publikowane są także w systemie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych. Audiobook „Golema” sfinansowany został w ramach projektu „Słuchamy Polski II” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi