Asteriks powrócił w nowym albumie. „Papirus Cezara” już w księgarniach

23 października 2015

papirus-cezara-premiera
22 października 2015 roku, jednocześnie na całym świecie ukazał się 36 tom przygód Asteriksa i Obeliksa pt. „Papirus Cezara”. Postacie stworzone przez René Goscinnego i Alberta Uderzo powracają w nowym albumie napisanym przez Jean-Yvesa Ferriego i narysowanym przez Didiera Conrada.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy w „Papirusie Cezara” znajdziemy wszystkie składniki „magicznego napoju” Asteriksa: historia Rzymu i dzieje Galów zostaną przejrzane i skorygowane przy użyciu gagów i kalamburów.

Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cała Galia jest podbita przez Rzymian? Cała? Nie! Jedna jedyna osada, zamieszkana przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium?

Historia nowego tomu rozpoczyna się w Rzymie, w pałacu Cezara, w chwili gdy udziela on audiencji swojemu doradcy i wydawcy, Bonusowi Promoplusowi. Co się stanie gdy Cezar ulegnie namowom Promoplusa i usunie pewien rozdział ze swojego dzieła? Nowe przygody Asteriksa to iście wybuchowa mieszanka ? polityczno-szpiegowski thriller, rozważania na temat wykorzystania ornitechnologii w służbie Rzymu oraz traktat o wpływie horoskopów na niskodzikową dietę ludzi z nadwagą.

Na kartach „Papirusu Cezara” natrafimy na postacie wzorowane na współczesnych osobistościach ze świata polityki. Bonus Promoplus inspirowany jest osobą Jacquesa Séguéli, publicysty i doradcy wizerunkowego byłego prezydenta Francji, Françoisa Mitterranda. W komiksie występuje też dziennikarz podobny do Juliana Assange?a, twórcy Wikileaks.

Seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 roku przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny?ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem ? stopniowo ? reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku. Łączna suma światowych nakładów albumów z małym galijskim wojownikiem w roli głównej sięgnęła zawrotnej liczby 350 milionów sprzedanych egzemplarzy w 110 wersjach językowych.

„Papirus Cezara” to drugi album zrealizowany przez nowych autorów, scenarzystę Jean-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada. Obaj panowie otrzymali oficjalne błogosławieństwo od jedynego żyjącego twórcy serii, Alberta Uderzo.

„Uderzo to stateczny i powściągliwy człowiek. Fakt, że był zadowolony z naszego pomysłu, wprawił nas w wielką satysfakcję, bo to nasz najważniejszy czytelnik. Jeśli Albert jest szczęśliwy, to jest to dobry początek” – mówi Ferri.

Nowy tom przygód Asterixa ukazał się na całym świecie w nakładzie około 4 milionów egzemplarzy. Połowa tego nakładu przypadła na Francję. W polskiej wersji językowej komiks wydała oficyna Egmont Polska.

Poniżej możecie zobaczyć plakaty promujące „Papirus Cezara”:

papirus-cezara-plakaty1

papirus-cezara-plakaty2

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi