Albatros kontynuuje wznawianie dzieł Kurta Vonneguta w twardych oprawach

4 kwietnia 2013


Od kilku miesięcy wydawnictwo Albatros wznawia na naszym rynku powieści Kurta Vonneguta w twardych oprawach. Pod koniec marca 2013 ukazały się kolejne pozycje w serii – „Rzeźnia numer pięć”, „Matka noc” i „Recydywista”.

Największe emocje w tym zestawieniu budzi niewątpliwie „Rzeźnia numer pięć”, najbardziej osobista powieść autora, oparta na jego własnych wojennych przeżyciach podczas bombardowania Drezna, gdzie przebywał jako jeniec. Bohaterem powieści jest Billy Pilgrim, młody amerykański żołnierz posiadający umiejętność podróżowania w czasie. Schwytany przez Niemców podczas ofensywy w Ardenach w 1944 roku, trafia do obozu jenieckiego. Następnie razem z innymi amerykańskimi więźniami zostaje przeniesiony do Drezna, gdzie wykorzystuje się ich jako darmową siłę roboczą. Przetrzymywani tam są w dawnej rzeźni, znanej jako tytułowa rzeźnia numer pięć. Kiedy na miasto spadają bomby, Pilgrim wraz z niewielką grupką więźniów i żołnierzy ukrywa się w podziemnej chłodni. Jako jeden z nielicznych wychodzi cało z bombardowania miasta. „Rzeźnia numer pięć” uchodzi nie tylko za jeden z najwybitniejszych utworów prozatorskich ubiegłego wieku, ale również jeden z najczęściej zakazywanych. W 1973 roku dyrekcja liceum w Drake w Północnej Dakocie poleciła nawet spalić trzydzieści dwie kopie powieści, gdyż uznano ją za nieodpowiednią dla młodego czytelnika. Oburzony Vonnegut odpowiedział listem, w którym wyraził swoje zdanie o całym zajściu. (więcej o książce)

Kolejną powieścią odwołującą się do wydarzeń wojennych jest „Matka noc”. Z „Rzeźnia numer pięć” łączy ją również postać amerykańskiego pisarza Howarda W. Campbella jr., nazisty z reputacji i bezpaństwowca z przekonania, który przemawiał do więźniów z rzeźni i starał się ich zwerbować do zakładanej przez Niemców jednostki wojskowej. W „Matce noc” występuje jako główny bohater. W momencie gdy rozpoczyna się akcja powieści, przebywa w izraelskim więzieniu, oskarżony o współudział w zbrodniach wojennych Trzeciej Rzeszy. Jest rok 1961. W oczekiwaniu na proces Howard spisuje swoje wspomnienia, sięgając do czasów krótko po zakończeniu I wojny światowej, gdy wraz z rodzicami wyjechał do Berlina. Wychowywany po niemiecku i wśród Niemców, zrobił karierę jako dramatopisarz oraz poślubił Niemkę, Helgę Noth, córkę szefa policji. Po wybuchu II wojny światowej zdecydował się pozostać w kraju, zarabiając na utrzymanie jako autor nazistowskiej propagandy w języku angielskim, główny ekspert do spraw amerykańskich w Ministerstwie Oświecenia Publicznego i Propagandy, w swych audycjach radiowych szerząc antysemityzm i rasizm. Po upadku Hitlera nie poniósł jednak żadnej kary za współudział w zbrodniach przeciw ludzkości ? w rzeczywistości bowiem przez całą wojnę był amerykańskim szpiegiem, zwerbowanym jeszcze w 1938 roku, a jego audycje zawierały zaszyfrowane wiadomości wywiadowcze. Niestety, złu służył zbyt otwarcie, a dobru zbyt skrycie, skutkiem czego raz na zawsze przylgnęła do niego etykietka nazisty i zdrajcy. W swojej prawdziwej ojczyźnie Campbell uznanie znaleźć może co najwyżej w oczach skrajnych amerykańskich chrześcijan, nienawidzących Żydów, Murzynów i Cyganów. (więcej o książce)

„Recydywista” z kolei to spisana w formie pamiętnika historia Waltera F. Starbucka, syna szofera i kucharki, który jest marionetką wcielającą się zawsze w rolę, w której obsadzają go inni. Dzięki kaprysowi zdziwaczałego multimilionera Walter trafia na Harvard i uzyskuje dyplom z nauk humanistycznych. Studia na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w USA to zazwyczaj przepustka do świata wielkich pieniędzy i wpływów. Tyle że Starbuck jest życiowym nieudacznikiem ? dostaje wprawdzie posadę w administracji prezydenta Franklina D. Roosevelta, ale jest w niej szaraczkiem, drobnym trybikiem biurokratycznej machiny. Jego dalsze losy są nijakie: kontynuuje pracę w administracji federalnej, żeni się, rodzi mu się syn, na koniec zostaje doradcą prezydenta Nixona do spraw młodzieży, którego radami nikt nie jest zainteresowany. Przez przypadek wplątuje się w aferę Watergate; jako jej najmniej znaczący uczestnik trafia do zakładu karnego. Po wyjściu z więzienia jego życiem nadal kieruje przypadek oraz napotkani ludzie, którzy okazują mu niezrozumiałą życzliwość ? dzięki temu zostaje nawet na krótko wiceprezesem największej korporacji w Ameryce? Powieść ukazała się po kilku chudszych latach w karierze Vonneguta, ciesząc się olbrzymią popularnością. (więcej o książce)

To nie koniec przyjemności, jakie mają spotkać w tym roku miłośników twórczości Vonneguta. Wydawnictwo Albatros zapowiada na maj wznowienie dwóch kolejnych powieści („Syreny z tytana” i „Hokus Pokus”), w lipcu będziemy mogli przeczytać „Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater”, w dalszej zaś kolejności „Pianolę”, „Slapstick” i zbiór opowiadań „Gdy śmiertelnicy umierają”. Wydawnictwo zakupiło także prawa do publikacji „Listów” pisarza, jednakże data premiery tej pozycji nie jest jeszcze znana. Korespondencja Vonneguta ukaże się w tłumaczeniu Rafała Lisowskiego.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi