6-12 kwietnia 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

12 kwietnia 2020


Nowe lektury na czas izolacji (i nie tylko) wciąż się pojawiają. Zapraszamy na przegląd najciekawszych publikacji książkowych i komiksowych, które ukazały się w dniach od 6 do 12 kwietnia.

Pierre Christin, Sebastien Verdier „Orwell” | Opis wydawcy: George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści ? „Rok 1984” ? powstała w 1949 roku. Opisana w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a wszelkie możliwe urządzenia zbierają o nas informacje.

Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu… A wszystko to, by móc opisać swoje doświadczenia.

Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre’a Christina (współautora m.in. serii „Valerian”) zabiera nas w te miejsca, pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora „Folwarku zwierzęcego” czy „W hołdzie Katalonii”. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.

Henry James „O duchach” | Opis wydawcy: Siedem pereł grozy mistrza prozy psychologicznej. Jako pisarz z kręgu grozy Henry James (1843-1916) zasłynął opowieścią „Obrót śruby” (w wyśmienitym przekładzie Barbary Kopeć-Umiastowskiej w zbiorze „Historie drobnoziarniste”). Jednak poza tym legendarnym utworem autor „Portretu damy” ma w dorobku jeszcze kilka podobnych nowel. I jak na prekursora modernizmu przystało, w jego nadnaturalnych opowieściach ważną rolę odgrywa psychologia postaci. To w niej zdaje się kryć więcej grozy niż w opisywanych wydarzeniach.

Ed Brubaker, Sean Phillips „Criminal: Grzesznicy / Ostatni niewinny” | Opis wydawcy: „Criminal” to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców ? Eda Brubakera i Seana Phillipsa ? w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak „The Fade Out (Zaćmienie)”, „Fatale”, „Velvet”, „Incognito” i „Sleeper”. Tom trzeci zawiera kolejne z pozoru niezwiązane ze sobą historie, które przeplatają wątki, miejsca i postaci, wciągając czytelnika coraz bardziej i głębiej w zimny, acz niezwykle żywy świat przestępców.

Najpopularniejszy bohater serii Criminal powraca w „Grzesznikach”. Minął rok, odkąd Tracy Lawless został przymuszony do odwalania brudnej roboty dla bezwzględnego pana Hyde?a. Gdy w serii tajemniczych zamachów zaczynają ginąć wysoko postawieni przestępcy, pracodawca Lawlessa zleca mu rozwiązać tę zagadkę. Wszystkie ślady prowadzą jednak do moralnych komplikacji, rozdzierając Tracy?ego pomiędzy sumieniem i własną historią przemocy.

Bohater „Ostatniego niewinnego”, Riley Richards, ma wszystko ? najgorętszą dziewczynę i przepustkę do dużej fortuny. Dlaczego zatem jest nieszczęśliwy? Dlaczego wdaje się w hazard, prochy i szemrane towarzystwo? Dlaczego nie może zapomnieć szkolnego życia w miasteczku Brookview? I dlaczego nagle zaczyna planować morderstwo? Obsesja, seks, pieniądze i nostalgia zderzają się ze sobą w szóstej już historii z serii „Criminal”.

Marjorie Liu, Sana Takeda „Monstressa tom 4: Wybranka” | Opis wydawcy: Niebezpieczny spisek zagraża całemu światu. Kippa, musi zmierzyć się z własnymi demonami. Maika i Corvin przedzierają się przez ogarniętą pożogą krainę. Zbliża się wojna. Wojna, której nikt nie chce zatrzymać. Po której stronie opowie się Maika?

Kontynuacja wielokrotnie nagradzanej sagi fantasy w niepowtarzalnej oprawie graficznej. „Monstressa” to umiejscowiona w alternatywnej rzeczywistości matriarchalnej Azji roku 1900, steampunkowa opowieść z elementami art-deco. Historia nastolatki próbującej radzić sobie z wojenną traumą i dzielącej psychiczną więź z tajemniczym monstrum zdobyła liczne Nagrody Eisnera. Rekomenduje ją sam Neil Gaiman.

Robert Jordan „Smok odrodzony” | Opis wydawcy: Trzeci tom porównywanego do „Władcy Pierścieni” monumentalnego cyklu fantasy, który pokochało ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Na podstawie sagi serwis Amazon we współpracy z Sony Pictures Television przygotowuje wysokobudżetowy serial.

Smok Odrodzony jest dawno już przepowiadanym przywódcą, który uratuje świat (choć jednocześnie zniszczy go), zbawcą, który oszaleje i zabije wszystkich mu bliskich. Teraz rozpoczyna bieg ku swemu przeznaczeniu. Tylko on jest zdolny do dotknięcia Jedynej Mocy, ale nie potrafi jej kontrolować, nie ma też w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby go tego nauczyć, gdyż żaden mężczyzna nie potrafi robić tego od trzech tysięcy lat. Rand al’Thor rozumie tylko tyle, że musi stanąć twarzą w twarz z Czarnym… Ale jak?

Piotr Marecki „Polska przydrożna” | Opis wydawcy: Początek piekielnie gorącego lata 2019 roku. 15 dni spędzonych w drodze, 4872 kilometry na liczniku. Setki miasteczek, wsi, wiosek i przysiółków. Drogi, ale częściej bezdroża.

Wykładowca UJ i bywalec literackich knajp pewnego dnia znika z Krakowa. Omijając duże miasta, zabytki, kościoły, muzea, jedzie przez krainy kebabów, pizzerii i nieczynnych barów. Przemierza Polskę powiatową, gubiąc się na leśnych żwirówkach i polnych szutrówkach. Z premedytacją nie używa GPS-u, przez co błądzi i nierzadko wraca do miejscowości, w których już był. Zapisuje, co widzi, relacjonuje spotkania z mieszkańcami. Fotografuje przydrożne atrakcje: szyldy, małą gastronomię, geesy, cepeeny, ogródkowe instalacje z opon samochodowych. O tej Polsce opowiada w rozmowach telefonicznych swojej narzeczonej, która razem z kotami została w Krakowie.

Skwar leje się z nieba i nic się nie dzieje. Tylko na Instagramie pojawia się #on_the_road, ale zamiast Route 66 jest w najlepszym razie droga 816.

Borja González „The Black Holes” | Opis wydawcy: Trzy małomiasteczkowe nastolatki ? Gloria, Laura i Cristina ? zakładają punkową kapelę. Ambicja, prezencja i muzyczny gust ? tego nie można im odmówić. Ale po kilku pierwszych próbach w swoim otoczeniu zaczynają wyczuwać tajemniczą obecność. Prześladuje je wspomnienie czegoś, co wydarzyło się 160 lat temu i ma związek z jedną z nich. Nastolatki szybko odkryją, że czas to droga, która może prowadzić w rożnych kierunkach?

Guillaume Singelin „PTSD” | Opis wydawcy: Wypchnięta na społeczny margines po powrocie z niepopularnej wojny Jun musi stoczyć jeszcze jedną bitwę. Stawką tym razem jest jej poraniona psychika. Cierpiąca na syndrom stresu pourazowo (tytułowe PTSD ? post traumatic stress disorder), samotna, zdesperowana bohaterka ulgi szuka w narkotykach. W walce o zachowanie człowieczeństwa niespodziewanie wesprą ją inni weterani, życzliwy nieznajomy i pies o imieniu Red. Ale czy to wystarczy? „PTSD” w niezwykle poruszający (i atrakcyjny wizualnie) sposób pokazuje rzeczywistość, z jaką muszą się zmagać weterani wojenni po każdym zakończonym konflikcie zbrojnym.

Tadeusz Baranowski „Do bani z takim komiksem” | Opis wydawcy: Wyjątkowy album Tadeusza Baranowskiego, mistrza polskiego komiksu! „Do bani z takim komiksem” Tadeusza Baranowskiego to album wyjątkowy. Pierwotnie ukazał się w 2005 roku i miał być swoistym pożegnaniem autora z czytelnikami oraz ich ulubionymi postaciami: Profesorkiem Nerwosolkiem, Entomologią Motylkowską, Lordem Hokusem Pokusem… Te 15 lat temu komiks miał limitowany nakład 550 egzemplarzy, który trafił tylko do garstki fanów, towarzyszyły mu liczne materiały specjalne, a nad całością wydania czuwał sam autor.

Teraz ? po raz pierwszy od tamtego czasu ? ten album Mistrza Polskiego Komiksu trafia do szerokiej dystrybucji. W porozumieniu z autorem pozbawiony będzie dodatków, tak by nabywcy limitowanego wydania dalej byli w posiadaniu unikatowej publikacji. Natomiast nic nie zmieni się w samym komiksie ? niezwykle dowcipnym, fantastycznie kolorowym i cudownie narysowanym. Czyli takim, do jakich przez lata przyzwyczaił nas Tadeusz Baranowski.

Eduardo Mazzitelli, Enrique Alcatena „Żywa stal” | Opis wydawcy: Ostatni wielcy twórcy klasyki komiksu wreszcie w Polsce! Genialny rysownik Enrique Alcatena („Batman”, „Conan”) i specjalista od porywających scenariuszy, Eduardo Mazzitelli w najważniejszym wspólnym dziele pt. „Żywa stal”! Ironiczny, zabawny, przerażający, porywający a przede wszystkim zaspokajający najbardziej wyrafinowane gusta wielbicieli komiksów ? taki jest zbiór opowieści o niezwyciężonym wojowniku ? Harku i towarzyszu jego doli i niedoli ? Hybrydzie.

Nieprawdopodobne wyczyny i przygody Harka oraz spryt i przebiegłość Hybryda wciągają od pierwszej opowieści. Zamiast zakucia Harka w stalową zbroję, autorzy zmienili go w stal, żywą stal i posłali w świat bezwzględnych i szalonych władców, którzy do toczenia wyniszczających wojen wykorzystują mocarnych wojowników o nadprzyrodzonych możliwościach zamiast armii bogu ducha winnych rekrutów…

„Żywa stal” była wznawiana w każdym kraju, w którym ją wydano, a historia wzlotów i upadków największego wojownika świata imaginacji stworzonego przez Mazzitelliego i Alcatenę cieszy się nieustannym uznaniem wielbicieli komiksu.

Joe Todd Stanton „Marcy i zagadka sfinksa” | Opis wydawcy: Gdy ojciec Marcy, poszukiwacz przygód Artur, znika w Egipcie, dziewczynka natychmiast rusza jego śladem. Już wkrótce stanie przed wielkim Sfinksem i będzie musiała rozwiązać jego zagadkę, by wejść do grobowca i uwolnić ojca. Z pomocą przyjdą jej egipscy bogowie, ale sukces wyprawy będzie zależał tylko do niej. Czy uda się jej przezwyciężyć największe lęki i ocalić ojca? Przyłącz się do Marcy, staw czoła zagadkom i spotkaj starożytnych egipskich bogów podczas tej ekscytującej przygody!

„Marcy i zagadka sfinksa” to drugi tom przeznaczonej dla młodych czytelników serii „Kolekcja mitów profesora Brownstone?a”, autorstwa niezwykle utalentowanego brytyjskiego rysownika i pisarza Joe Tooda-Stantona. Prawa do ekranizacji serii kupiła amerykańska wytwórnia DreamWorks Animation znana z takich filmów, jak „Shrek”, „Kung Fu Panda”, „Madagaskar” czy „Jak wytresować smoka”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi