5-11 października 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

11 października 2020

Zapraszamy na nasz redakcyjny przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które opublikowano w dniach od 5 do 11 października.

Andi Watson „Trasa promocyjna” | Opis wydawcy: G.H. Fretwell, drugorzędny angielski pisarz, wyrusza w trasę promocyjną swojej najnowszej powieści. Liczy na świetne recenzje krytyków literackich, tłumy na spotkaniach i na to, że w końcu przebije się do pisarskiej pierwszej ligi, gdzie czekają na niego splendory i wielkie pieniądze. Niestety szybko się okazuje, że nic nie idzie zgodnie z planem, a podróż zamienia się w koszmar.

Hotele zarezerwowane przez wydawcę na czas trasy to najniższy standard, prasa nie poświęca książce i autorowi nawet odrobiny uwagi, a frekwencja na spotkaniach i po autografy pozostawiają wiele do życzenia. Naprawdę wiele. Jakby tego było mało w ślad za G.H. Fretwellem podążą policja, bo dziwnym trafem w mieście, w którym ostatnio odwiedził księgarnię tego samego wieczora zginęła kobieta…

„Trasa promocyjna” Andiego Watsona, uznanego brytyjskiego rysownika i scenarzysty, to niezwykle zabawny, momentami przerażający, ale cały czas pasjonujący kryminał ze światkiem wydawniczym i literackim w tle. Czarna komedia spotyka się tu z mroczną zagadką, Franz Kafka z Agathą Christie. Więcej o komiksie.

Jeffrey Archer „Sprawa honoru” | Opis wydawcy: Po mistrzowsku skonstruowany thriller szpiegowski autora wielu bestsellerów, jednego z najpoczytniejszych pisarzy współczesnych, Jeffreya Archera.

Adam Scott, były oficer brytyjskiej armii, od lat nosi brzemię niesławy swego ojca. Kiedy więc otrzymuje w spadku tajemniczy list i kwit na carską ikonę, upatruje w tym szansy zrehabilitowania ojca i polepszenia swej trudnej sytuacji materialnej. Tymczasem niewinna wyprawa z przyjaciółką do Szwajcarii, gdzie zdeponowane jest dzieło sztuki, staje się początkiem dramatu. Scott pokrzyżował plany światowemu mocarstwu i musi walczyć o życie… oraz honor.

Roberto Recchioni, Massimo Carnevale „Dylan Dog: Mater Morbi” | Opis wydawcy: W „Mater Morbi” mamy to, co dla Dylan Doga najcenniejsze i za co kochają go fani: surrealistyczny, groteskowy świat głównego bohatera – ekscentrycznego detektywa śledzącego zjawiska paranormalne, uwikłanego w tropienie zjaw, wilkołaków i innej maści potworów. Jednak to, co czyni tę pozycję wyjątkową – to dodatkowy wymiar filozoficzny i etyczny. Tym razem Dylan Dog rusza w głąb siebie, aby zmierzyć się ze swoim największym demonem. Zapraszamy do mrocznej opowieści o cierpieniu i jego granicach, samotności i bezbronności jednostki w obliczu Mater Morbi…

Bartek Biedrzycki „Zimne światło gwiazd” | Opis wydawcy: Krótka choć gwałtowna wojna wstrząsnęła kontynentem drugi raz po zaledwie dwudziestu latach wolności i pokoju. Dała nam impuls, aby tu, w Środkowej i Wschodniej Europie, skupić się na pracy na rzecz pokoju. Socjalistyczna nauka i technika wyniosła nas na orbitę, zgodnie ze słowami naszego wielkiego rodaka Konstantego Ciołkowskiego, że wprawdzie planeta nasza jest kolebką rozumu, lecz nie można całego życia spędzić w kolebce.

Żyjemy w wieku gwiezdnym, w erze kosmosu, w czasach rewolucji ponadplanetarnej. To, o czym zaledwie śnili nasi dziadowie, a co w dekadzie naszych ojców było wciąż tylko ledwo uchwytnym marzeniem, stało się dla nas, dzieci demokratycznego dobrobytu i nauki – codziennością.

Gdy w 1977 roku otwarto Szkołę Pilotów przy Centrum Kosmicznym Konstantego Ciołkowskiego, w mury nowej uczelni wstąpili dziewczęta i chłopcy będący kwiatem narodu polskiego. Ci dzielni młodzi ludzie, stawiając obywatelski obowiązek i rozwój nauki ponad własne partykularne interesy i ponad własne życie, zasiedlają zimną pustkę kosmicznej próżni.

Poznajcie losy bohaterów socjalistycznej epopei – Gwiezdnej Glorii, pierwszej Polki w kosmosie – Wiktora Dobrowolskiego i Jerzego Nowickiego, pary nieustraszonych pilotów, których nie przeraża mrok orbity ani technologiczne niedostatki, a także przybranego ojca ich wszystkich – dyrektora Centrum Kosmicznego, towarzysza o nienagannej obywatelskiej postawie, który nie waha się, gdy trzeba, postawić ludzkie życie ponad partyjnym interesem.

Michael Ross „Upadek” | Opis wydawcy: Nagle wszystko się zmienia, a twojego domu już nie ma. Szczególnie, jeśli twoim domem nie było miejsce, a inny człowiek. Odkąd matka Noela doznała udaru, jego życie stanęło na głowie. Znikąd pojawił się facet z wąsem, który stwierdził, że Noel nie może zostać sam w starym mieszkaniu. Musi się wyprowadzić, daleko od Berlina, daleko od domu. Trafia do zupełnie nieznanego środowiska, do ośrodka opieki w Dolnej Saksonii. Po raz pierwszy w życiu Noel jest zdany tylko na siebie. Również pierwszy raz żyje wśród tylu innych ludzi. Komu może zaufać? Kogo lubi? Kto się w nim zakochał?

Komiks wyróżniony w 2018 roku stypendium komiksowym przyznawanym przez Komisję Kultury i Europy senatu berlińskiego. Zdobywca Nagrody Max und Moritz w 2020 roku dla najlepszego komiksu niemieckiego!

Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki „Bradl tom 5” | Opis wydawcy: Nadciąga zmierzch Muszkieterów! Piąty, finałowy tom serii komiksowej o przygodach Kazimierza Leskiego – Bradla, w którym poznamy zakończenie pierwszego rozdziału jego podziemnej działalności. Po śmierci Marii Grocholskiej czarne chmury zbierają się nad organizacją szpiegowską Inżyniera. Widząc, że dowódca jest pochłonięty planami zemsty, Bradl zacieśnia kontakty z resztą podziemia. Niespodziewanie Inżynier wraca do gry i inicjuje najambitniejszą operację wywiadowczą w historii Muszkieterów. Obejmie ona niemiecki wywiad wojskowy, rosyjskich emigrantów i dotrze aż do formującej się polskiej armii na wschodzie. Czy tak skomplikowana akcja ma szansę powodzenia mimo nasilających się represji w okupowanej Warszawie? Czy Inżynier faktycznie porzucił misję ukarania zabójcy swojej agentki, a może jedynie udaje przed swoimi ludźmi, aby nie stracić ich posłuszeństwa? Co zrobi przyparty do muru Bradl?

Autorami serii są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Status 7”, „Pierwsza Brygada”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Hardkorporacja”, „Frankenstein’s Womb”).

Colin Thubron „Cień Jedwabnego Szlaku” | Opis wydawcy: Jedwabny Szlak. Już sama nazwa podsuwa wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy. Droga, którą wędrowali dawni kupcy, wioząc drogie materie i przyprawy, a wraz z nimi wędrowały idee i wynalazki. Trasa wiodąca przez kilkanaście krajów – marzenie chyba każdego podróżnika. A na pewno Colina Thubrona, gdyż Jedwabny Szlak biegnie przez tereny szczególnie mu bliskie: Bliski i Daleki Wschód, Rosję, dawne republiki radzieckie. Podróż zaczyna się w Xi’an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz, protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Łącznie to ponad jedenaście tysięcy kilometrów przebytych w ciągu ośmiu miesięcy – autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie.

Ale „Cień Jedwabnego Szlaku” to nie tylko opis podróży, fascynujące krajobrazy, interesujące rozmowy – to również niezwykle wnikliwe obserwacje zmian zachodzących w dzisiejszej Azji. To opowieść o rewolucji ekonomicznej w Chinach, o rozpadzie tożsamości, o zepchniętych na margines mniejszościach. To piękna i ważna relacja ze współczesnej podróży tym starożytnym szlakiem.

M.T. Anderson „Zabójstwo Brangwina Kąkola” | Opis wydawcy: Pełna akcji i humoru, opowiedziana słowem i obrazem historia o elfie i goblinie, którzy dostają się w sam środek odwiecznego konfliktu swych ras. Inteligentne fantasy z satyrycznym zmysłem, jakiego nie powstydziłby się Terry Pratchett.

Elfi historyk Brangwin Kąkol wyrusza z niebezpieczną misją: ma dostarczyć władcy goblinów bezcenny klejnot na znak pokoju między wrogimi dotąd narodami. Oraz przy okazji zdobyć nieco tajnych informacji. Jego przewodnikiem jest pełen dobrych chęci gobliński archiwista Werfel, gotów zapoznać nieufnego gościa ze wspaniałą kulturą swojego ludu. Ci dwaj mogliby zostać przyjaciółmi – ale niezwykły ciąg wpadek, zdrad i międzykulturowych nieporozumień rzuca ich w sam środek międzynarodowego kryzysu, który może skończyć się dla nich śmiercią, a dla ich narodów – wojną.

Pełne czarnego humoru ilustracje stylizowane na średniowieczne ryciny ukazują tajne transmisje, wysyłane przez Brangwina do elfiego wywiadu, natomiast zawarta w tekście bezstronna relacja Werfla opowiada całkiem inną historię… „Zabójstwo Brangwina Kąkola” to dowcipna powieść o uprzedzeniach, różnicach kulturowych i bezwzględnej polityce, a zarazem błyskotliwa krytyka świata podzielonego na wrogie plemiona, które nie potrafią się nawzajem zrozumieć. W­ 2018 roku znalazła się w finale jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród literackich – National Book Award dla młodzieży.

Joann Sfar „Kot Rabina tom 9: Królowa szabatu” | Opis wydawcy: Rabin powraca do dawnego żywota, twórca serii – Joann Sfar – powraca do elementarnych podstaw swojej mitycznej serii. W dniu pogrzebu swojej żony, rabin postanawia przygarnąć kota. Dla Zlabii. Aby nie pozostać tylko we dwoje. Kilka lat później kot zaczyna mówić. Te niezwykłe zdarzenie podważyło wiarę i przekonania rabina, ale również odegrało ważną rolę w kształtowaniu pragnienia wolności i niezależności młodej Zlabii. W tym tomie towarzyszymy Zlabii w przygodzie rozgrywającej się pomiędzy tomem 1 a 2.

Garth Ennis, John McCrea „Hitman tom 2” | Opis wydawcy: Życie nigdy nie rozpieszczało Tommy’ego Monaghana. Wychowywał się w sierocińcu, jego domem stała się dzielnica Gotham o najgorszej reputacji, a na życie zarabiał jako zabójca na zlecenie. A odkąd zyskał supermoce i wyspecjalizował w likwidowaniu gangsterów i superzłoczyńców, zdaje się przyciągać kłopoty. Tym razem na jego drodze staną rządowi agenci, jeden z największych superbohaterów na świecie oraz upokorzony kiedyś przez Tommy’ego demon. Na szczęście Tommy ma wielu przyjaciół, którzy zawsze wesprą go w potrzebie.

Postać Hitmana stworzyli dwaj irlandzcy autorzy – laureat Nagrody Eisnera, scenarzysta Garth Ennis („Kaznodzieja”, „Hellblazer”) i rysownik John McCrea („Kaznodzieja”, „Spider-Man”).

Leszek K. Talko, Karol Vesely „Królowie bajek” | Opis wydawcy: Każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, ale nie każdy wie, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. A co działo się za zamkniętymi drzwiami? Pojawiali się i znikali tajemniczy milionerzy, a wraz z nimi obiecane pieniądze, rozgrywały się sceny zazdrości, w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął też sam dyrektor. A może to tylko fikcja wymyślona przez królów bajek? Jedno jest pewne: w studiu działy się rzeczy nadzwyczajne. Podział na „bolkowców” i „reksiowców”, tajna ściana otwierana na ustalone hasło, wykorzystywanie sztucznego miodu zamiast kleju. Ta książka to nostalgiczna opowieść o nieposkromionej wyobraźni i o twórcach, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej animacji.

Paweł Rzodkiewicz, Tomasz Woroniak „Będzie dobrze” | Opis wydawcy: Fani piłki nożnej zapewne kilkukrotnie złapią się za głowę, ale spokojnie, „Będzie dobrze”. Rzodkiewicz i Woroniak we własnej wizji Mistrzostw świata w Piłce Nożnej z 2014 roku nie zaglądają za kulisy czy do portfeli, a skupiają się na sugestywnym odtworzeniu powiedzenia, że dla Brazylijczyków ten sport to religia. Alternatywna historia, w której Canarinhos dostają łupnia, a narodowym problemem staje się konflikt między dyrektor sportową a dobrym duchem zespołu, to historia której nie powstydziliby się twórcy serialu „Black Mirror”. Lektura „Będzie dobrze” jest lepsza niż niejedna transmisja meczu.

Mike Mignola, Neil Gaiman, John Byrne i inni „Uniwersum DC według Mike’a Mignoli” | Opis wydawcy: Niezwykły album zbierający historie stworzone dla wydawnictwa DC przez słynnego amerykańskiego mistrza komiksowego Mikeʼa Mignolę. Zbiór ten doskonale pokazuje różnorodne style stosowane przez Mignolę oraz ewolucję jego kreski na przestrzeni lat.

Album rozpoczyna opowieść o tym, jak Widmowy Przybysz z pewnym śmiertelnikiem sprzeciwili się zakrojonej na ogromną skalę operacji sił piekielnych, mającej na celu zagładę świata. Kolejna historia przedstawia zaawansowaną technologicznie cywilizację Kryptona i jej ponure tajemnice, opowiada także o nieznanych przeżyciach jedynego ocalałego Kryptonijczyka – Supermana. W zbiorze nie mogło też zabraknąć opowieści o Batmanie – zarówno kryminalnych, jak i pełnych nadnaturalnej grozy czy parodystycznych.

Mike Mignola to jeden z najbardziej znanych na świecie twórców komiksowych, wielokrotny zdobywca najważniejszych amerykańskich nagród rynku komiksowego: Eisnera i Harveya. Stworzył postać Hellboya, a także innych bohaterów z Biura Badań Paranormalnych i Obrony.

Matt Taibbi „Nienawiść sp. z o.o.” | Opis wydawcy: Czym różni się dziennikarz popierający republikanów od tego, który stawia na demokratów? Co łączy konserwatywną sieć FOX z uchodzącą za postępową MSNBC? I czy na pewno media powinny budować kapitał na wzajemnej niechęci? Przed Państwem gorzki i pełen ironii audyt wielkiej korporacji Nienawiść sp. z o.o.

Nagradzany amerykański reporter Matt Taibbi bezlitośnie rozprawia się z dziennikarskim bałaganem w USA i wnikliwie analizuje typy politycznej ortodoksji, które tylko pozornie się od siebie różnią. Dostaje się wszystkim po równo – bo jak inaczej traktować działania mediów, w których „różnorodność intelektualna” rozumiana jest jako „po jednym reprezentancie z każdej partii”, nieuprzejmość stała się wymogiem, a dziennikarze porzucili zawodową bezstronność na rzecz politycznych agitacji.

Zapraszamy do reality show „Ameryka kontra Ameryka”! Wygrywają wszystkie stacje, przegrywają obywatele. Gwarantujemy – takiej porcji nienawiści nie zobaczycie nigdzie indziej.

Garth Ennis, John Higgins, Steve Dillon i inni „Hellblazer tom 3” | Opis wydawcy: Trzeci, ostatni tom historii Johna Constantine’a w interpretacji Gartha Ennisa. Po rozstaniu z Kit Ryan Constantine spadł na dno. Wylądował na ulicy i żebrał o pieniądze na łyk najpodlejszego znieczulacza. Udało mu się jednak podnieść i postanowił wybrać się do Nowego Jorku. Lecz nawet za oceanem przeszłość nie da o sobie zapomnieć… Siły zła znajdą go wszędzie, aby upomnieć się o swoje.

Autorami rysunków do tego tomu są m.in. Steve Dillon, John Higgins i William Simpson. Seria „Hellblazer” to najdłużej ukazująca się seria Vertigo (1988–2013). Na przestrzeni lat scenariusze przygód Johna Constantine’a pisało wielu znanych autorów, m.in. Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Brian Azzarello, Neil Gaiman czy Grant Morrison. W edycji Wydawnictwa Egmont przedstawiona zostanie postać Hellblazera w interpretacji Briana Azzarello (2 tomy), Gartha Ennisa (3 tomy) oraz Warrena Ellisa (1 tom).

Timothy Truman, Richard Corben, Tomás Giorello i inni „Conan tom 3Ł Powrót do Cymerii” | Opis wydawcy: Conan wraca do rodzinnej wioski. Droga powrotna będzie pełna przygód, w trakcie których Cymeryjczyk będzie musiał wykazać się niezwykłą siłą, sprytem i przenikliwością. Rodzinne strony barbarzyńcy różnią się od oszałamiających miast Wschodu. Gdy jednak Conan spotka Caollan – swoją dawną miłość – szybko przypomni sobie, jak żyje się na północy, przyjdzie mu bowiem zmierzyć się z żadnymi zemsty Aesirami.

Georges Perec „Człowiek, który śpi” | Opis wydawcy: „Człowiek, który śpi” jest powieścią jednowątkową. Jak pisze Anna Wasilewska w „Autobiografii pod rygorem”, Perec, „nawiązując do pewnego szczególnego okresu w życiu”, opowiada historię – swoją własną historię – człowieka, który przerywa studia, wycofuje się z życia, wybija na margines, dobrowolnie zajmuje pozycję outsidera. Zrywa istniejące więzi, unieważnia dotychczasowe parametry czasu i przestrzeni, własną egzystencję sprowadza do niezbędnego minimum, do kilku powtarzalnych gestów zapewniających przetrwanie. Popada w coraz większe zobojętnienie, doznaje uczucia całkowitego wyobcowania. Stopniowo pozbawia swoje istnienie jakiejkolwiek wagi. Życie wypełniają mu zajęcia bez znaczenia. Grywa samotnie w karty, stawia pasjanse, czyta „le Monde” linijka po linijce, godzinami wędruje po mieście, wchodzi do przypadkowych kin, „odwiedza muzea, bary, dworce, biblioteki publiczne”. Żyje w stanie zawieszenia. Wykonuje automatyczne czynności: myje się, goli, ubiera, śpi, je, pierze skarpetki. Powoli zatraca poczucie rzeczywistości. Daje unosić się życiu, dryfuje po jego powierzchni, wyzbyty poczucia hierarchii, oduczony jakichkolwiek upodobań. Wyzerowany. Egzystuje jak człowiek skazany na życie. Uczy się samotności, bierności, milczenia. Ulega iluzji, że można wymknąć się światu, „nie dając mu żadnego punktu zaczepienia”. Wreszcie, schwytany w pułapkę zwodniczego poczucia mocy, obezwładniony narastającą rozpaczą, powoli wydobywa się z odrętwienia, próbuje narzucić swej „chwiejnej egzystencji jarzmo nieugiętej dyscypliny”. Reguluje sobie życie jak zegarek, ustanawia codzienne rytuały, opracowuje rozkład zajęć, wytycza trasy wędrówek, nie zdaje się na przypadek. Już wie, że „obojętność jest bezużyteczna”, że nikt nie może ujść dyktatowi czasu ani historii.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi