5-11 kwietnia 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

11 kwietnia 2021

Polecamy przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które znalazły się na półkach księgarń w dniach od 5 do 11 kwietnia.

Dorota i Dariusz Grochalowie „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928” | Opis wydawcy: Tony Halik przedwojennej Polski! Historia zapomniana na nowo odkryta. Fascynująca opowieść o podróży Jerzego Jeleńskiego – pierwszego Polaka, który w dwa lata przejechał samochodem dookoła świata.

Dlaczego z Warszawy wyruszyło czterech podróżników, a powrócił tylko jeden? Jak wyglądał zaprojektowany na tę wyprawę samochód? Co chciał od harcerzy niemiecki agent (robiący zawrotną karierę w Europie polski aktor Igo Sym)? Z jakiego powodu pierwszą noc na Węgrzech harcerze spędzili w areszcie? Kto w Rzymie i dlaczego musiał opuścić ekspedycję? Kim był Oranek? Ile budynków zajmowała linia produkcyjna modelu ford A w fabryce w Detroit? Dlaczego zamiast w fordzie do Polski Jeleński dotarł w buicku master six? Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat?

W swojej książce Dorota i Dariusz Grochalowie opisują pierwszą polską wyprawę samochodową dookoła świata. W tym pasjonującym reportażu historycznym znajdziemy przygody Jerzego Jelińskiego oraz jego przyjaciół. Jeliński wraz z trzema innymi harcerzami w 1926 roku rozpoczął podróż z Warszawy, z której po dwóch lata i trzech miesiącach powrócił samotnie. W tym czasie pokonał ponad 76 000 kilometrów przez: Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię część Azji i Europę i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Świat przemierzał przebudowanym fordem T, a w połowie drogi przesiadł się na buicka master six.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami pamiątek z wyprawy – dokumentacji fotograficznej, fragmentów artykułów z gazet z całego świata czy księgi podróży z wpisami głów państw, polityków, gwiazd filmowych, dostojników, skautów i wielu innych osób, w tym: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, prezydentów Czechosłowacji, Austrii, Francji, USA, króla Belgi czy Benito Mussoliniego.

Marek Turek „Fastnachtspiel” | Opis wydawcy: Gdzieś na krańcu czasu znajduje się miasto. Miasto, w którym metafizyka przeplata się z groteską. Miasto, w którym prawa fizyki oraz biologii zdają się być zupełnie inne. Miasto, z którego nie ma ucieczki. Miasto, w którym żyją Człowiek o Dziwnym Spojrzeniu, archanioł Rivanol, Śpiewacze, golem Zygmunt i wiele innych, równie dziwacznych istot. Miasto, w którym rządzi Zadziwiający Pan Burmistrz. Miasto, w którym działa Stowarzyszenie Anonimowych Męczenników. Miasto, nad którym świeci mechaniczny księżyc. Miasto, w którym grasuje Tobiasz Przeklęty. Miasto, w którym… Miasto, w którym rozgrywa się akcja „Fastnachtspiela”. Wydanie zbiorze serii komiksowej Marka Turka.

Ján Ondruš „Przełykanie włosa” | Opis wydawcy: Pierwszy w Polsce wybór najważniejszego poety języka słowackiego drugiej połowy XX wieku. Poezja rozszczepienia, odstępstwa od językowej normy, bólu i niesmaku, tworzona przez outsidera nieprzystosowanego do egzystencji w opresyjnym systemie społecznym. Liryka Jána Ondruša bywa szokująca dla czytelnika, niewygodna dla historyka literatury, problematyczna dla teoretyka poezji, wymagająca dla tłumacza na obce języki. Nie poddaje się łatwo zaszufladkowaniu ani kulturalnej utylizacji. Stawia opór i właśnie dzięki temu potrafi niepokoić, fascynować, jątrzyć oraz ujawniać prawdę, którą trudno zaakceptować, a która jest nieuchronna i niepodważalna.

Lisa Scottoline „Powrót Anny” | Opis wydawcy: Doktor Noah Alderman, samotnie wychowujący syna wdowiec, powtórnie żeni się z cudowną kobietą Maggie Ippolitti. Po raz pierwszy od wielu lat on i jego syn są znowu szczęśliwi. Szczęśliwa jest również Maggie – mimo tęsknoty za Anną, córką, której nie widziała od czasu, gdy ta była niemowlęciem. Los jednak daje kobiecie jeszcze jedną szansę – Maggie będzie mogła ponownie zostać matką dziecka, które – jak wcześniej myślała – straciła na zawsze.

Anna to olśniewająca, lecz buntująca się przeciwko wszelkim zasadom, siedemnastolatka. Maggie, uszczęśliwiona powrotem córki, ignoruje pierwsze znaki ostrzegawcze bezsprzecznie sygnalizujące, że jej małżeństwo i rodzinę czekają poważne kłopoty. Co prawda razem z Noahem doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że obecność Anny diametralnie zmieni ich życie, nie spodziewali się jednak, że wszystko potoczy się tak szybko i tak fatalnie.

Wstrząs następuje, kiedy Anna zostaje zamordowana, a Noah oskarżony o tę zbrodnię i postawiony przed sądem. Maggie musi stawić czoło nie tylko rozpaczy wywołanej stratą córki, ale też świadomości, że morderstwa mógł dokonać jej ukochany mąż. Jednak w świetle pewnych informacji uzyskanych niedługo po tragedii Maggie postanawia dociec prawdy na własną rękę, a to doprowadzi ją do odkrycia spraw mroczniejszych, niż mogłaby sobie kiedykolwiek wyobrazić. „Powrót Anny” to znakomity, trzymający w napięciu aż do ostatniej strony dramat rodzinny i wstrząsający thriller psychologiczny.

Dráuzio Varella „Więźniarki” | Opis wydawcy: Zakład karny dla kobiet w São Paolo to świat w miniaturze. Jest tu rynek pracy, handel, są problemy mieszkaniowe. Jest moda i zmieniające się trendy w wystroju wnętrz. Są sojusznicy i wrogowie. Są zasady, których trzeba przestrzegać, jeśli chce się przeżyć. Jest hierarchia i wewnętrzny system sądowniczy. Oczywiście są też strażniczki, ale tylko gościnnie, więc nie mają wiele do powiedzenia.

Jest tu miejsce na miłość – większość osadzonych nawiązuje relacje uczuciowe i erotyczne z innymi więźniarkami. Jest też samotność. Odwiedzający to rzadkość, świat zewnętrzny szybko zapomina o skazanych kobietach. Najwięcej jest tęsknoty, zwłaszcza za dziećmi, które zostają po drugiej stronie albo urodzone w więzieniu, po kilku miesiącach zgodnie z przepisami są odbierane matkom.

„Więźniarki” to ostatnia część trylogii więziennej Drauzio Varelli. Autor, który przez wiele lat pracował charytatywnie w zakładach karnych jako lekarz, nie tylko barwnie i szczegółowo opisuje ten niezwykły świat, ale bada też, co sprawiło, że jego podopieczne znalazły się za kratami. Gwałty, morderstwa, kradzieże, handel narkotykami – większość tych przestępstw jest popełniana z biedy, beznadziei, pragnienia poprawy swojego losu. To smutny paradoks, ale niektóre bohaterki tej opowieści dopiero za murami więzienia znajdują bezpieczną przystań.

Stefan Zweig „Dziewczyna z poczty” | Opis wydawcy: Christine pracuje w prowincjonalnym urzędzie pocztowym w Austrii po I wojnie światowej, kraju ogarniętym bezrobociem. Nieoczekiwanie otrzymuje telegram od bogatej ciotki, która zaprasza ją do kurortu w szwajcarskich Alpach. Christine z nową tożsamością natychmiast zostaje wciągnięta w świat niewyobrażalnego bogactwa i wyrafinowanych rozrywek, cieszy się powodzeniem. Czuje się całkowicie odmieniona: nic nie jest niemożliwe. Jednak zazdrość i intrygi hotelowego towarzystwa ujawniają jej prawdziwe pochodzenie. Christine wraca na pocztę, gdzie nic już nigdy nie będzie takie samo.

Benoît Peeters, François Schuiten „Mroczne Miasta. Wieża” | Opis wydawcy: Giovanni Battista jest jednym z niezliczonych strażników ogromnej, przepastnej Wieży, której władze najwyraźniej zapomniały o jego istnieniu. Zmęczony oczekiwaniem na inspektora, Giovanni postanawia wyruszyć na jego poszukiwania. Podczas trudnej wyprawy na swojej drodze spotyka Eliasa Aureolusa Palingeniusa, który czuwa nad dziwnymi obrazami. Zakochuje się również w młodej Milenie. Pokonując coraz wyższe piętra Wieży, natknie się na szereg niespodzianek…

Géraldine Bindi „Serce Amazonek” | Opis wydawcy: Po krwawej rebelii, która uczyniła z nich wolne kobiety, Amazonki poprzysięgły, że nigdy więcej nie podporządkują się mężczyznom. Wkrótce ich młoda królowa, Pentezylea, zmierzy się z półbogiem Achillesem a spotkanie to podda w wątpliwość to, co do tej pory było niepodważalne: nienawiść do mężczyzn, odziedziczoną po poprzednich pokoleniach. Christian Rossi i Géraldine Bindi sięgnęli po mit Amazonek, aby uczynić z niego epicką opowieść o wojnie płci, która wreszcie ma szansę się zakończyć.

Tomasz Marchewka „Miasto szulerów tom 2: Ostatnia sztuka Tadeusa Voldta” | Opis wydawcy: Jeśli chcesz przekazać komuś przesyłkę i zrobić to tak, by nikt się o tym nie dowiedział, jest tylko jedna osoba, do której możesz się zgłosić – Iva Schlitz. Zawsze dotrzymuje terminów i zapewnia pełną dyskrecję. Iva do niedawna grała bezpiecznie. Problem w tym, że bardzo potrzebuje pieniędzy. Wie, że w Hausenbergu istnieje pewna droga na skróty – wystarczy, że zacznie brać zlecenia od miejscowej bandyterki. Takie, po których ciężka robi się nie tylko kieszeń, ale też sumienie.

W ten sposób Iva trafia do świata nocy, pełnego szulerów, złodziei, klik i Rekinów. Jest to miejsce, które bardzo trudno opuścić, zwłaszcza kiedy twoim przewodnikiem jest Tadeus Voldt, złotoręki kasiarz, potrafiący otworzyć każdy sejf. Voldt właśnie wyszedł z więzienia i ma na oku pewien bank. Żeby plan Tadeusa się powiódł, kasiarz potrzebuje pomocy Ivy. Dziewczyna wydaje się nie mieć nic do stracenia… Ale czy na pewno?

Fantastyka gangsterska w najlepszym wydaniu! Łotrzykowska opowieść o mieście szulerów zapoczątkowana przez „Wszyscy patrzyli, nikt nie widział”, doczekała się nowej niezależnej historii, w której gra się wyłącznie o wysokie stawki. Sprawdzasz?

Ed Brubaker, Sean Phillips „Criminal tom 4: Zły czas, złe miejsce/Parszywy weekend” | Opis wydawcy: „Criminal” to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców – Eda Brubakera i Seana Phillipsa – w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak „The Fade Out (Zaćmienie)”, „Fatale”, „Incognito” i „Pulp”.

„Zły czas, złe miejsce” to fragment niełatwej historii rodziny Lawless przedstawionej w dwóch odsłonach, które spajają bohaterowie tanich, komiksowych zeszytów. Gdy w latach siedemdziesiątych Teeg trafia za kratki, za jego głowę zostaje wyznaczona nagroda. Robi więc wszystko, co w jego mocy, aby przeżyć i wrócić do swojego syna Tracy’ego w samą porę na jego dwunaste urodziny… które zamierza świętować, przemierzając samotne autostrady Ameryki z misją śmierci.

Tymczasem „Parszywy weekend” to opowieść o zbrodni w świecie komiksowych twórców – ponieważ komiksy nie tylko łamią serca, czasami potrafią też zabić! Hal Crane rysuje komiksy od kilkudziesięciu lat, więc wie o tym lepiej niż ktokolwiek inny. Uwięziony na konwencie komiksowym i oczekujący na nagrodę za całokształt twórczości, Hal zabiera czytelnika – i byłego asystenta – w mroczną podróż przez tajną historię medium, które od początku istnienia przyciągało drobnych złodziejaszków, oszustów i zdesperowanych marzycieli.

Paweł Radziszewski „Pomiędzy” | Opis wydawcy: Na początku był las, w którym obóz rozbijał kolorowy cygański tabor. W podszytej bagnem gęstwinie Cyganie nikomu nie przeszkadzali, mogli więc na chwilę się zatrzymać. Las należał do Hrabiego, który przegrał go w karty, żeby mieć szczęście w miłości. Zamieszkał w nim młody fornal z Cyganką i niedźwiedziem, który pomógł im zbudować dom pod garbatą gruszą. W tym domu urodziła się Pola, która pokochała cygańskiego króla i z miłości do niego wyszła za innego. Przybysz ujarzmił bagno, a Cyganie wykopali obraz, który chodził po wsi. Syn Poli grał na akordeonie pięknie jak Cygan, a jej wnuk, odkąd zgubił się w rowach, miał różne oczy. Każdy z nich szukał swojej drogi przez życie, grzęznąc w błocie i błądząc we mgle.

„Pomiędzy” to historia opowiedziana przez płonące korzenie starych drzew, w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, a realizm magiczny z groteską. Bohaterowie mają marzenia, które czasami się spełniają, tylko inaczej, niż to sobie wyobrażali. To opowieść o tym, że prawda bywa nie do zniesienia, nawet jeśli się w nią nie wierzy, i o tym, że czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie pomiędzy.

Vojtech Mašek, Chrudoš Valoušek „Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk” | Opis wydawcy: Pinokio, żywiołowy i psotny drewniany pajacyk Carlo Collodiego, musi przeżyć wiele przygód, zanim w końcu się opamięta… Ale co musi znieść śliwka, zanim stanie się pajacykiem? Ta pełna przygód i komizmu opowieść, snuta przez gadającą deskę, przedstawia krętą i kapryśną historię życia śliwkowej pestki, skłonnej do eskapad.

Scenarzysta, twórca komiksów i autor Vojtech Mašek wykazuje się zmysłem do żywiołowego, niemal teatralnego opowiadania i przywraca absurdalny humor oraz kąśliwą beztroskę na scenę literatury dziecięcej. Obfite ilustracje linorytnicze i grafiki artysty Chrudoša Valouška są jak zawsze oszałamiające.

Ukochana kukiełka literatury dziecięcej, postać będąca nieustającą inspiracją dla artystów na całym świecie, prezentuje tu zupełnie nową galerię bohaterów i przygód. Projekt graficzny bawi się skalą. Na stronach pojawiają się historyzujące inicjały przypominające iluminowane manuskrypty, olbrzymie numery stron, awangardowe odniesienia i gama geometrycznych znaków, których neonowe kolory śmiało zarysowują się w czerni. Rozkładówka po rozkładówce, mieszanka różnych układów i niecodzienne zastosowanie techniki linorytu składają się na naprawdę niezwykłą książkę graficzną.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi