5-11 grudnia 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

11 grudnia 2022

Grudzień to czas szukania prezentów pod choinkę. Być może ciekawe propozycje znajdziecie wśród najważniejszych premier książkowych, które ukazały się w dniach od 5 do 11 grudnia.

Fredrik Backman „Mężczyzna imieniem Ove” | Opis wydawcy: To powinien być dzień śmierci Ovego. To wreszcie miał być ten cholerny dzień, kiedy Ove w końcu to zrobi. Żeby znów z nią być. Bo ma już wszystkiego dość. Dużo w życiu przeszedł, a teraz musi funkcjonować w świecie, który nie rozumie jego żelaznych zasad i istoty rutyny, świecie pełnym fircyków, blond fląder i białych koszul, bez swojej Sonji. Jest przekonany, że nadszedł czas, aby się ewakuować.

Tyle że najpierw na drodze staje mu ten gamoń, który nie potrafi zaparkować z przyczepą ani otworzyć okna, żeby nie spaść z drabiny. I jego ciężarna żona, która zjawia się w najmniej oczekiwanych momentach i w wieku trzydziestu lat nadal nie ma prawa jazdy, więc trzeba ją wszędzie wozić. Ove nie przewiduje, że świat ma mu jeszcze dużo do zaoferowania, a on sam może dać wiele innym. Nie tylko ludziom. Bo jest jeszcze kot.

Debiutancka powieść Fredrika Backmana to ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów. Wspaniała komedia, która wyciśnie łzy z największego twardziela.

Aki Ollikainen „Biały głód” | Opis wydawcy: Powieść nominowana do Nagrody Bookera w 2016 roku. W 1867 roku Finlandię pustoszy wielki głód – ostatni naturalny w historii Europy. Jego ofiarą pada około 20 procent ludności. Przy drogach walają się wypatroszone ciała psów, ludzie żywią się korą drzew, porostami, a nawet zmielonymi kośćmi tych, którzy nie wytrzymali tyle, co oni.

Marja, żona rolnika z północy, wyrusza przez śniegi z dwójką dzieci na południe – do Petersburga, gdzie ponoć można dostać chleb. W beznadziejną drogę udają się też inni, w tym Ruuni, młody chłopak, który w trakcie wędrówki próbuje zdobyć zaufanie Marji.

„Biały głód” to apokaliptyczna proza w duchu „Drogi” Cormaca McCarthy’ego, która podejmuje temat ludzkiej woli przetrwania. Książka zapoczątkuje nową serię współczesnych powieści historycznych w ArtRage – Przeszły-Ciągły.

M. L. Longworth „Zbrodnia w Boże Narodzenie” | Opis wydawcy: Boże Narodzenie na południu Francji jest zawsze wyjątkowo urokliwe. Tym razem jednak podniosły nastrój zakłóca tragiczne wydarzenie. Podczas świątecznych uroczystości pewien podejrzany biznesmen pada martwy na podłogę. Verlaque i Bonnet muszą rozwiązać tajemnicę tej śmierci, nie niwecząc przy tym bożonarodzeniowej atmosfery.

Antoine Verlaque, sędzia śledczy w Aix-en-Provence, nie znosi świąt. Dekoracje pojawiają się w sklepach o wiele za wcześnie, a sezonowi turyści wylewają się tłumnie na ulice. Mimo to jego żona i partnerka, Marine Bonnet, postanawia urządzić te święta tak, by obojgu przyniosły radość. Obchody zaczynają się od wieczoru kolęd – pięknego nabożeństwa w wypełnionej po brzegi katedrze Saint Sauveur. Ale kiedy już świąteczny nastrój udziela się wszystkim obecnym, jeden z uczestników wydarzenia zostaje otruty, co pogrąża całą społeczność w chaosie. Verlaque i Bonnet szybko przekonują się, że lista podejrzanych jest bardzo długa. Tak długa, że prawdopodobnie wypełniliby oni całą świątynię. Czy parze uda się znaleźć mordercę? I czy w tym czasie Verlaque zdoła w końcu poczuć ducha świąt?

J.R.R. Tolkien „Natura Śródziemia” | Opis wydawcy: Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora Tolkiena w chwili, gdy odkrywał on swój świat.

Pierwsza w historii publikacja ostatnich pism Tolkiena na temat Śródziemia, obejmująca szeroki zakres tematów i wątków, skompilowana i zredagowana przez Carla F. Hostettera, jednego z największych znawców twórczości pisarza. „Natura Śródziemia” to niezbędna lektura dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie, nad którym pisarz pracował przez całe życie.

Dla autora „Władcy Pierścieni” Śródziemie było częścią nowego fantastycznego uniwersum, które należy wykreować w każdym najdrobniejszym nawet szczególe. Zebrane w niniejszym tomie szkice ujawniają, że wraz z rozrastaniem się tego świata Tolkien starał się lepiej zrozumieć swoje wyjątkowe dzieło, doprecyzowując i zgłębiając przeróżne tematy. Znajdziemy więc w książce zagadnienia tak rozległe i złożone, jak metafizyka elfickiej nieśmiertelności czy pochodzenie mocy Valarów, ale także bardziej przyziemne, jak wygląd mieszkańców różnych krain i opis skrzydlatych bestii Númenoru, geografia rzek i wzgórz Gondoru, a nawet odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego w świecie Śródziemia nosi brody!

Wilfrid Lupano, Grégory Panaccione „Ocean miłości” | Opis wydawcy: Każdego dnia Monsieur wstaje bladym świtem, zjada to samo śniadanie, nasłuchuje prognozy pogody, po czym zaopatrzony jak zwykle w ten sam prowiant (puszkę ryb, których szczerze ma już dość!) rusza – jak wielu kolegów z bretońskiego wybrzeża – na połów. Żona surowa, ale oddana, odprowadza męża i czeka cierpliwie na jego powrót.

Jednak pewnego popołudnia Monsieur nie wraca do domu. Tak oto Madame z opiekunki domowego ogniska zmienia się w nieustraszoną poszukiwaczkę zaginionego męża! Jej spokojne, od wielu lat płynące wolnym tempem życie nabierze zawrotnej prędkości…

Uroczy, zabawny, czuły, pełen miłości i ciepła i humoru – „Ocean miłości” jest jednym z najbardziej poruszających komiksów powstałych w Europie w XXI wieku.

Sylvain Cordurié, Andrea Fattori „Sherlock Holmes. Kroniki Moriarty’ego. Odrodzenie Tom 1” | Opis wydawcy: Początek dwutomowej opowieści ze świata Sherlocka Holmesa, rozpoczynającej się w chwili, gdy Moriarty zostaje zastrzelony pod koniec minicyklu „Sherlock Holmes i Necronomicon”. Rok po tym, jak sławny detektyw zabija superzłoczyńcę Moriarty’ego, odrodzony przestępca odwiedza dawną współpracownicę i składa jej zaskakującą propozycję. Czy Moriarty jest nieśmiertelny? Jak udało mu się powrócić z piekła Wielkich Przedwiecznych? A może nie wiemy czegoś ważnego o prawdziwych celach tego osławionego króla zbrodni? Przed nami wyprawa do piekła w innym wymiarze i powrót do piekła ziemskiego!

Opowieści o Holmesie są pisane przez doświadczonego francuskiego scenarzystę Sylvaina Corduriégo, współautora wielu serii fantastycznych i historycznych. Rysownikiem tego podcyklu jest Włoch Andrea Fattori, który wcześniej stworzył ilustracje do opowieści „Mambo Italiano” i „Angel”.

Maya Angelou „Zgromadźcie się w imię moje” | Opis wydawcy: Skończyła się druga wojna światowa, w kraju panuje optymizm i nadzieja na lepsze jutro. Młodziutka Maya próbuje znaleźć miejsce na świecie dla siebie i swojego małego synka. Zmienia prace, zmienia mężczyzn, w końcu próbuje wrócić do rodzinnego domu. Okazuje się jednak, że Stamps w stanie Arkansas przestało być jej bezpiecznym schronieniem, Angelou nie jest już jego częścią. Życie Mai przybiera dramatyczny obrót, a ona sama staje przed nowymi wyzwaniami i pokusami.

W „Zgromadźcie się w imię moje” Angelou kontynuuje opowieść o swoich losach, rozpoczętą w pierwszej części cyklu („Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”). To przejmująca seria autobiograficzna, w której Maya Angelou oddaje zmagania i triumfy swojego pełnego pasji życia. Niezłomna godność, mądrość, humor i głębokie człowieczeństwo charakteryzują zarówno jej życiową drogę, jak i pisarstwo.

Sylvia Plath „Szklany klosz” | Opis wydawcy: Nowe wydanie bestsellerowej powieści Sylvii Plath wzbogacone klimatycznymi ilustracjami utalentowanej francuskiej rysowniczki Bei Rebaï. Klasyczna i wiecznie aktualna. Szokująca, realistyczna i sugestywna powieść o kobiecie wpadającej w otchłań szaleństwa.

Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada. Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta szczęścia, igraszek, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje i kim być. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…

„Szklany klosz” to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

Lewis Trondheim, Nicolas Keramidas „Miki. Szalone przygody” | Opis wydawcy: Disnejowska Myszka Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Kolekcja dzieł znanych europejskich autorów ukazuje Mikiego także jako detektywa, poszukiwacza dawnych cywilizacji czy wynalazcę. Przeżyj wraz z tym bohaterem niesamowite przygody!

Odważny detektyw Miki i niezbyt rozgarnięty Donald ruszają w pościg za złodziejami, którzy okradli skarbiec Sknerusa. Bohaterowie będą się przedzierać przez dżunglę, odkrywać zaginione miasta, penetrować podziemne krainy, pływać w głębinach, a nawet latać w kosmos! Czekają ich starcia z pradawnymi bestiami i władcami oceanów. Czy wyjdą cało ze stu niebezpieczeństw? W tej opowieści, będącej zarówno pastiszem, jak też hołdem oddanym klasycznym opowieściom o Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie, nie zabraknie również humoru!

Scenariusz albumu napisał słynny francuski twórca Lewis Trondheim, zdobywca nagrody Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Angoulême, współautor wielu serii i powieści graficznych, takich jak „Wyspa Burbonów” czy „Ralph Azham”. Rysunki są dziełem urodzonego w Paryża grafika Nicolasa Keramidasa, znanego z serii fantasy „Luuna” czy umieszczonego w uniwersum Troy cyklu „Tykko des sables”.

Grant Morrison, Jill Thompson, Paul Johnson, Paul Jimenez „Niewidzialni – księga 2” | Opis wydawcy: Przełomowa seria Granta Morrisona, jednego z brytyjskich twórców, którzy pod koniec XX wieku zmienili oblicze komiksu amerykańskiego. Od tysiącleci siły z innego wymiaru dążą do zapanowania nad naszą rzeczywistością i uczynienia z ludzi niewolników. Na szczęście od równie dawna działają Niewidzialni – grupki świadomych zagrożenia osób o nadnaturalnych zdolnościach. Jednym z tych oddziałów dowodzi King Mob. W tej chwili jego najważniejszym celem jest odnalezienie pewnego nastolatka, od którego zależy przyszłość walki z zakulisową dyktaturą. Misteria szamańskie, magia chaosu, bóstwa rodem z mitologii Lovecrafta – to wszystko jest w opowieści o Niewidzialnych. A do tego szczypta humoru i optymizmu.

Autorem scenariusza jest sławny Szkot Grant Morrison, twórca takich dzieł jak „Doom Patrol” i „Multiwersum” czy opowieści o Batmanie, Supermanie i Animal Manie. Rysunki są dziełem najlepszych artystów z amerykańskiego rynku komiksowego.

Różni autorzy „Utopay. Przyszłość wystawia rachunek” | Opis wydawcy: Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro?

Najlepsi polscy pisarze i pisarki w antologii futurystycznych opowiadań o pieniądzach. Materialnych, wirtualnych, na kontach ludzi lub ich awatarów, kontrolowanych przez bankierów albo sztuczną inteligencję, inwestującą w nieistniejącą realnie sztukę, naukę, biznes. Wizja przyszłości i jej walut wykreowana przez mistrzynie i mistrzów słowa: Daniela Odiję, Zygmunta Miłoszewskiego, Jakuba Żulczyka, Jacka Dukaja, Andrzeja Pilipiuka, Łukasza Orbitowskiego, Wojciecha Chmielarza, Wojciecha Miłoszewskiego, Grzegorza Kasdepke, Grażynę Plebanek, Wojciecha Kuczoka, Radka Raka, Annę Rozenberg, Bartosza Szczygielskiego, Annę Cieplak, Barbarę Sadurską, Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego, Miłosza Horodyskiego, Mateusza Pakułę, Wita Szostaka, Dominikę Słowik, Paulinę Hendel, Cezarego Zbierzchowskiego, Michała Protasiuka, Magdalenę Salik. Każdy tekst przedstawia autorską wizję artysty na temat finansowej przyszłości. W podróży towarzyszy czytelnikom Wojciech Stefaniec – grafik i plakacista posiadający władzę absolutną nad pędzlem i ołówkiem.

Kari Korhonen „Pamiętniki Sknerusa McKwacza” | Opis wydawcy: O pochodzeniu i życiu Sknerusa McKwacza opowiadali najsłynniejsi twórcy disnejowskich komiksów, tacy jak Carl Barks i Don Rosa. Teraz dobrze znany czytelnikom fiński scenarzysta i rysownik Kari Korhonen kontynuuje tę opowieść na swój fascynujący sposób. Jak to się stało, że Sknerus, który wzbogacił się podczas gorączki złota, został ważnym mieszkańcem Kaczogrodu? Droga z Klondike do skarbca wnoszącego się nad miastem była pełna zakrętów i przeszkód. Zawiodła naszego kaczora aż do Egiptu! Podczas przedstawionych w tomie przygód młody Sknerus spotkał Brutalnego Benka, Newtoniusza, Kwakerfellera, pannę Stempel i wiele innych osób, które odegrały ważną rolę w jego dalszym życiu.

Jeff Lemire, Caitlin Yarsky „Czarny Młot. Odrodzenie – część 1” | Opis wydawcy: Kolejna opowieść o superbohaterce Lucy Weber, zwanej Czarnym Młotem, a noszącej to miano w spadku po ojcu, największym herosie w dziejach Spiral City. Niniejszy album rozpoczyna podserię „Odrodzenie”.

Minęło dwadzieścia lat od wydarzeń znanych z poprzednich tomów głównej historii, gdzie Lucy przejęła misję ratowania świata i została najbardziej znaną bohaterką świata. Teraz Lucy mieszka na przedmieściach rodzinnego miasta, ma męża i dzieci, pracuje w podrzędnej agencji reklamowej. Tak naprawdę kiepsko układa się jej w życiu osobistym i zawodowym. I wtedy w Spiral City znów zaczynają się dziać dziwne, przerażające rzeczy, a z Parastrefy wyłania się szalony pułkownik Weird. Szybko się okaże, że powróciła dawna groza, ale czy Czarny Młot kolejny raz będzie potrzebna ludzkości, czy w nowych czasach okaże się nieprzydatna?

Autorem scenariusza serii jest gwiazda amerykańskiego komiksu Jeff Lemire („Opowieści z hrabstwa Essex”, „Animal Man”, „Łasuch”), a rysunki stworzyła Caitlin Yarsky, znana z grafik do serii „Bliss” i „Coyotes”.

Anton Czechow „Jednoaktówki” | Opis wydawcy: Anton Czechow swoje jednoaktówki nazywał „małymi komediami”, „żartami scenicznymi”, „wodewilami”. Były wystawiane w całej Rosji, i to na wszystkich scenach – carskich, stołecznych i prowincjonalnych – przynosząc pisarzowi nie tylko zarobek, lecz przede wszystkim szeroki rozgłos. Zajmują szczególne miejsce w jego twórczości dramaturgicznej; potraktować je można jako swego rodzaju żartobliwy prolog albo komentarz do jego głównych sztuk. To zresztą w nich po raz pierwszy ujawnia się jego słynna poetyka absurdu.

Czechow cenił wodewile – i umiał je pisać. W swoich zapiskach podkreślał, że „wodewil uczy śmiechu, a kto się śmieje, ten jest zdrowy”. Nic zatem dziwnego, że marzył, aby napisać „sztuczkę na dwadzieścia pięć minut, ale taką, żeby wszyscy pękali ze śmiechu – żeby rano z teatru wymiatali setki guzików”. Czechow jednak nie kontynuuje tradycji wodewilu, przedstawia bowiem własną koncepcję gatunku. Przede wszystkim stara się wprowadzić wodewil do głównego nurtu literatury, podejmuje walkę z tradycyjną konwencjonalnością teatralną. „Między dużą sztuką a jednoaktówką różnica jest tylko ilościowa” – mówił, a wodewil nazywał zawsze „jednoaktowym dramatem lub komedią”.

Jérôme Hamon, David Tako „Green Class tom 4: Przebudzenie” | Opis wydawcy: Czwarty tom opowieści przygodowej inspirowanej wymyśloną przez H.P. Lovecrafta tak zwaną mitologią Cthulhu. Kaznodzieja Lyauthey jest o krok od stworzenia przejścia międzywymiarowego, dzięki któremu zdoła ściągnąć na Ziemię straszliwych bogów, Wielkich Przedwiecznych. Młodzi Kanadyjczycy ścigają szalonego okultystę, ale co może zdziałać kilkoro nastolatków przeciwko żołnierzom Lyautheya i wspierającym go potwornym Shoggothom? Czy poznamy powody kierujące Kaznodzieją? Czy bohaterowie znajdą sprzymierzeńców?

Autorami opowieści są dwaj francuscy twórcy: znany z komiksów mangowych, dziecięcych i fantastycznych scenarzysta Jéróme Hamon (np. „Dreams Factory”, „Nils”) oraz zafascynowany sztuką japońską rysownik o pseudonimie David Tako, dla którego seria „Green Class” jest pierwszym pełnowymiarowym wyzwaniem ilustratorskim.

Kir Bułyczow „Ostatnia wojna” | Opis wydawcy: Polska premiera. Nigdy nie wydana u nas powieść rosyjskiego klasyka science fiction, napisana w najbardziej twórczym dla Bułyczowa początku lat 70. Powieść „Ostatnia wojna” należy do serii, której bohaterem jest Pawłysz. Postać znana choćby ze słynnej „Przełęczy”, „Osady” i znakomitych opowiadań.

Ludzkość przystępuje do Centrum Galaktycznego, organizacji zrzeszającej pokojowo nastawione cywilizacje dysponujące napędem nadprzestrzennym, dzięki czemu cała Galaktyka stoi dla nich otworem.

Ziemski statek „Segieża” w trakcie przygotowań do skoku w okolice Saturna zostaje wstrzymany, bo otrzymuje inne zadanie. Na jego pokład przylatują dwie obce istoty z Centrum – zwane Koronami. Wraz z nimi na „Segieżę” zostaje dostarczony ekperymentalny sprzęt do wskrzeszania martwych istot. Kapitan statku (lekarzem pokładowym jest Władysław Pawłysz) otrzymuje rozkaz skoku na odległość ponad 900 lat świetlnych, ku planecie Błękitnej, której mieszkańcy wyginęli w bratobójczej, nuklearnej wojnie. Załoga i Korony mają zbadać, dlaczego doszło do tej ostatniej wojny.

Carlos Trillo, Domingo Roberto Mandrafina „Spaghetti Bros – tom 3” | Opis wydawcy: Rodzina, ach, rodzina… Nie zawsze w rzeczywistości wszystko wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a jeśli zajrzymy do szaf poszczególnych członków rodziny Centobucchich, należy bardzo uważać, by nie powypadały ukryte tam liczne trupy.

Carlos Trillo i Domingo Mandrafina przedstawiają kolejny tom epickiej opowieści o rodzinie włoskich imigrantów, którzy za wszelką cenę próbują znaleźć dla siebie kawałek miejsca na ziemi, choć akurat czasy nie są po temu najlepsze. Nadchodzi wielki kryzys, a o pieniądze, o które dotąd i tak nie było łatwo, będzie jeszcze trudniej. Jakby tego było mało, nadciąga nieuchronny kres kina niemego, a pojawienie się filmu dźwiękowego zwiastuje całkiem nową epokę. Nie wszyscy zdołają się w niej odnaleźć, nie poddadzą się jednak bez walki. Cała rodzina Centobucchich zamierza walczyć o swoje do krwi ostatniej… choć tylko w ostateczności własnej.

Autorzy serii nie stracili nic ze swego ciętego dowcipu. Prezentują kolejne historie przesycone czarnym humorem i poszerzające barwny obraz czasów, w których osadzili swoich bohaterów, dla czytelnika zaś dodatkową wisienką na torcie będzie pojawienie się w rolach drugoplanowych i epizodycznych autentycznych postaci z tamtego okresu.

Różni autorzy „Złoty Wiek amerykańskiej science fiction 1+2” | Opis wydawcy: Dwutomowa potężna antologia z czasów kształtowania się amerykańskiej literatury science fiction. Opatrzona przez selekcjonera omówieniem kontekstu i czasów świetności tego gatunku literackiego. Właśnie w latach 1930-1960 nabrał on kształtu, jaki znamy dzisiaj. Większość z tych opowiadań jest polskiemu czytelnikowi znana z innych antologii, prasy, zbiorów autorskich, ale w takim natężeniu dobre opowiadania Złotego Wieku SF nigdy nie wystąpiły. Kilka opowiadań jest premierowych.

Dwa tomy zawierają łącznie 48 opowiadań i przedmowy. Wśród autorów m.in.: Isaac Asimov, Henry Kuttner, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak, Harry Harrison i Robert Sheckley.

Benoît Peeters, François Schuiten „Mroczne Miasta. Cień Mężczyzny” | Opis wydawcy: Kolejny tom serii „Mroczne miasta”, uważanej za jedną z najważniejszych dokonań w komiksie franko-belgijskim. Albert Chamisso jest wzorcowym inspektorem ubezpieczeniowym, cenionym przez swoich przełożonych. Ma wszystko, by być szczęśliwym, i jest świeżo po ślubie z Sarah, czarującą młodą kobietą. Lecz prześladują go straszliwe koszmary, które kładą się cieniem na jego życiu zawodowym i uczuciowym. Udaje się zatem do lekarza, a ten przepisuje mu rewolucyjny lek, który ma powstrzymać koszmary. Jednak sytuacja Alberta, zamiast się polepszyć, staje się jeszcze bardziej problematyczna…

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi