31 sierpnia-6 września 2020 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

6 września 2020

Wrzesień zaczął się dla wydawców pracowicie, a my dzięki temu będziemy mieli co czytać w coraz dłuższe wieczory. Zapoznajcie się z naszym zestawieniem najciekawszych nowości, które ukazały się w dniach od 31 sierpnia do 6 września.

Ali Smith „Jesień” | Opis wydawcy: Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej pierwsza powieść z czterotomowego cyklu „Pory Roku”!

Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie. Daniel we śnie przeżywa własne wspomnienia, a w tle tych dwóch pełnych wymownych detali reminiscencji Wielka Brytania szykuje się do Brexitu i rozprawy z emigrantami.

To pierwsza i od razu niezwykle znacząca powieść, która mierzy się z nową rzeczywistością społeczną Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Książka trafiła do finału Nagrody Bookera 2017. Fragment książki.

Roy Jacobsen „Oczy z Rigela” | Opis wydawcy: Subtelna i emocjonująca norweska saga rodziny Barroy. Wojna minęła, a Ingrid Barroy z niemowlęciem na rękach wyrusza w drogę. Za każdym razem, kiedy prosi o miejsce do spania, pyta o Rosjanina, który uciekał tędy ostatniej zimy i miał oczy takie jak jej córka. Kierunek wędrówki wyznaczają kolejne odpowiedzi. Jedni oferują Ingrid gościnę, inni próbują oszukać. Zwykle mówią niewiele, bo o tym, co zdarzyło się w czasie wojny, lepiej nie rozmawiać.

„Oczy z Rigela” to wyjątkowa powieść drogi, pełna tęsknoty, nadziei i siły. Ingrid, wbrew opiniom innych i wbrew samej sobie, podąża niewidzialnym śladem ukochanego, choć doskonale wie, że w nowych czasach kobieta jest zdana tylko na siebie.

Matt Ruff „Kraina Lovecrafta” | Opis wydawcy: „Kraina Lovecrafta” to jazda bez trzymanki przez rasistowskie Stany Zjednoczone lat pięćdziesiątych. Na podstawie książki powstał serial HBO twórców znakomitego „Westworld”.

Chicago, 1954 rok. Dwudziestodwuletni były żołnierz, Atticus Turner, wyrusza do Nowej Anglii, by odnaleźć swego zaginionego ojca. Towarzyszą mu wuj George, wydawca Przewodnika Bezpiecznego Murzyna, oraz Letycja, przyjaciółka z dzieciństwa. Podczas podróży do rezydencji pana Braithwhite’a, spadkobiercy posiadłości, która swego czasu należała do jednego z przodków Atticusa, natrafiają zarówno na realistyczne zagrożenia białej Ameryki, jak i złowrogie duchy, które wydają się pochodzić prosto z fantastycznych powieści.

„Kraina Lovecrafta” to osobliwa opowieść o magii, nadziei, wolności i harcie ducha, a przy tym przerażająca wizja rasizmu, którego duch nie przestaje nas prześladować. Fragment książki.

Przemysław Żarski „Blizna” | Opis wydawcy: W noworoczny poranek w sypiącym się pomieszczeniu gospodarczym zespół śledczych odnajduje zwłoki młodej kobiety. Dwadzieścia kilometrów dalej inna dziewczyna budzi się na tylnej kanapie rozbitego samochodu, należącego do Błażeja Urygi. W jaki sposób się tam znalazła i co łączy te sprawy? Dokąd prowadzą zbrodnie, które wkrótce wstrząsną całym miastem?

Dwadzieścia pięć lat wcześniej komisarz Robert Kreft (znany czytelnikom z bestsellerowego „Śladu”) przekonał się, jak niewiele dzieli dzieciństwo od przedwczesnej dorosłości. Mimo upływu lat Kreft wciąż nie uporał się z samobójczą śmiercią matki. Teraz, gdy koszmar powraca po latach, komisarz znów musi zmierzyć się ze swoimi demonami.

„Blizna” to opowieść o tym, że przeszłość kroczy za człowiekiem niczym cień, odciska się pieczęcią na skórze i wspomnieniach. To historia o złych wyborach, o rozmywaniu się winy, kary czy ról ofiary i kata, ale także o dążeniu do prawdy, które sprawia ból, rujnuje życie, odziera ze złudzeń. I o ranach, które mimo upływu czasu nie chcą się zabliźnić.

Magdalena Parys „Książę” | Opis wydawcy: Porywająca powieść o demonach historii, które w Niemczech żyją do dziś. W berlińskiej katedrze zostają odnalezione zwłoki ukrzyżowanego księdza. W niejasnych okolicznościach wybucha pożar na imigranckim osiedlu, a w poszczególnych landach rosną nastroje separatystyczne i odżywa toksyczny nacjonalizm. Komu są na rękę pozornie nie związane ze sobą sprawy? Bezwzględnemu Księciu, który pragnie przywrócić do życia Imperium Germanum? Działającemu poza demokratyczną kontrolą kontrwywiadowi? A może walczącym o najwyższą władzę członkom rządu? W meandrach afery będą musieli się odnaleźć znani z Magika prezydent berlińskiej policji Tschapieski, dziennikarka Dagmara Bosch i komisarz Kowalski, a stawką jest nie tylko przyszłość państwa, ale również ich poplątane życie osobiste.

Kontynuując trylogię berlińską Magdalena Parys brawurowo łączy historię powojennej armii cieni z napięciami pulsującymi w dzisiejszych Niemczech. Więcej o książce.

Andrzej Dobosz „Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów” | Opis wydawcy: Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu „Rejs”, gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Ale na koncie ma więcej ról, m.in. u Żuławskiego („Trzecia część nocy”), Morgensterna („Trzeba zabić tę miłość”), Łomnickiego („Poślizg”), a nawet w serialu „Stawiam na Tolka Banana”. Od strony literackiej – że jest znakomitym felietonistą, uczniem Słonimskiego, Kołakowskiego i Kotta, kolegą po piórze (i nie tylko) Herberta, Jana Józefa Lipskiego i Giedroycia – zna go grupa mniej liczna, ale za to na wagę złota, bo oddana. Aby uzależnić się od pisarstwa Andrzeja Dobosza, celności spostrzeżeń, rzeczowości (wyrażonej np. informacjami o formacie, grubości i wadze książki), a także złośliwości, którą potrafi niuansować jak skalę szarości – potrzeba niewiele, praktycznie wystarczy przeczytać jego jeden felieton. Którykolwiek.

Dobosz, z wykształcenia polonista i filozof, z życiowej konieczności kierownik literacki Ateneum, twórca indeksów książek naukowych i księgarz, publikował m.in. w „Życiu Literackim”, „Literaturze”, „Współczesności”, „Kulturze” (w latach 1974–2009 mieszkał w Paryżu), „Tygodniku Powszechnym” czy „Rzeczpospolitej”. W formie książkowej jego felietonistyczny dorobek dokumentują cztery zbiory: „Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia” (1993), „Generał w bibliotece” (2001), „Ogrody i śmietniki” (2008) oraz „Z różnych półek” (2014). Najnowszy tom, „Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów”, jest wydawnictwem jubileuszowym, które ukazuje się z okazji 85. urodzin Andrzeja Dobosza. To wybór stu najlepszych, najcenniejszych felietonów dokonany przez samego Autora. A prawdziwym crème de la crème wydawnictwa jest płyta DVD z wyborem telewizyjnych felietonów Andrzeja Dobosza z cyklów „Spis treści” i „Z pamięci”.

Randy Stradley, Phill Norwood, Chris Warner „Aliens vs. Predator – 30th Anniversary Edition” | Opis wydawcy: W roku 1990, po entuzjastycznie przyjętych przez fanów seriach komiksowych „Aliens” oraz „Predator”, Dark Horse Comics opublikowało pierwszą serię „Aliens vs. Predator”. Połączenie tych dwóch dzieł kultury masowej należących do 20th Century Fox pozwoliło na rozszerzenie możliwości fabularnych przedstawionych opowieści i wytyczenie dla nich nowych dróg na przyszłość, a także dało początek fali nowych pozycji na rynku komiksowym ze słówkiem „kontra” w tytule.

Niniejsze zbiorcze wydanie zawiera pierwszą serię komiksową i jej kontynuację: „AvP: Wojna” (która po raz pierwszy pojawiła się na łamach magazynu promocyjnego Dark Horse Insider).

Dacre Stoker, J.D. Barker „Dracul” | Opis wydawcy: Dla tych, którzy wiedzą, że potwory istnieją naprawdę. Rok 1868. Bram Stoker przygotowuje się do starcia z nieludzką bestią. Uzbrojony w lustra, krzyże, wodę święconą i broń, czeka na atak. To będzie najdłuższa noc w jego życiu.

Zdeterminowany, by opowiedzieć światu o swoich przeżyciach, młody Bram spisuje wydarzenia, które doprowadziły go do tego miejsca. Osamotniony snuje niesamowitą narrację sięgającą jego dziecięcej choroby, tajemniczej cioci Ellen i rzeczy, których przez lata nie potrafił wyjaśnić. Niewiarygodne historie, które kiedyś włożyłby między bajki, okazały się prawdą.

„Dracul” to porywający od pierwszych stron powrót do korzeni gotyckiego horroru. Dacre Stoker, potomek twórcy „Draculi”, oraz J.D. Barker, autor bestsellerowej „Czwartej małpy”, ożywiają jeden z popkulturowych fenomenów, tworząc nową, przejmującą opowieść. Więcej o książce.

Charles Bukowski „O piciu” | Opis wydawcy: Dla samozwańczego „starego świntucha” alkohol był niszczycielską muzą, odpowiedzialną w tym samym stopniu za największe pisarskie wzloty, jak i najbardziej dotkliwe życiowe upadki. Był wytrychem i kluczem do wszelkich drzwi: pozwalał mu znosić samotność i towarzystwo, być poetą, kochankiem, przyjacielem.

Zbiór „O piciu”, zredagowany przez Abla Debritto, to mieszanka prozy i poezji, tekstów mocnych, smutnych i ironicznych, doskonale opisujących tę skomplikowaną „relację” twórcy i zatrutego źródła. Lektura uderzająca do głowy i obowiązkowa dla miłośników bezkompromisowego i boleśnie szczerego pisarstwa Bukowskiego.

Elena Ferrante „Zakłamane życie dorosłych” | Opis wydawcy: Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy? Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki.

Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku. Więcej o książce.

Matilda Voss Gustavsson „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim” | Opis wydawcy: Młoda odważna reporterka, która dosłownie wstrząsnęła posadami Akademii Szwedzkiej. Pod koniec 2017 roku jeden z najpopularniejszych szwedzkich dzienników „Dagens Nyheter” opublikował reportaż śledczy, który sprawił, że najbardziej prestiżowa i nieskalana instytucja kulturalna na świecie trafiła na pierwsze strony międzynarodowych tytułów. Gustavsson w swoim rzetelnym materiale opisała napaści seksualne, korupcję, nadużycia i bezwzględną walkę o wpływy i władzę wśród intelektualnej elity związanej z Komitetem Noblowskim. W wyniku tej publikacji w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

„Klub” czyta się jak thriller. I choć wciąga jak najlepsza powieść, niestety fikcją nie jest. Wszystkie opisane zdarzenia miały miejsce. Wszystkie występujące osoby są prawdziwe. Matilda Voss Gustavsson przedstawia relacje osiemnastu kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o molestowaniu seksualnym, gwałtach i przemocy, jakich doświadczyły od jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych członków Klubu. Reporterka odważnie przerwała trwającą od lat zmowę milczenia, czym wywołała międzynarodowy skandal. „Klub” to również opowieść o brutalnym i bezwzględnym świecie sztuki. I o tym, jak – właśnie w imię sztuki – dosłownie niszczono ludzkie życie.

Tomasz Jastrun „Dom pisarzy w czasach zarazy. Iwicka 8A” | Opis wydawcy: Znany polski poeta i prozaik poprzez wspomnienia o dawnym domu snuje opowieść nie tylko osobistą, ale też literacką i historyczną.

Dom przy ulicy Iwickiej, w którym autor jako dziecko mieszkał po wojnie z rodzicami, a który zamieszkiwali lub odwiedzali też liczni pisarze, był świadkiem prywatnego życia, ale też przemian epoki stalinizmu. To także pretekst do opowiedzenia, jak system wpłynął na działanie i decyzje znanych literatów. Książkę uzupełniają przeprowadzone przez laty przez Tomasza Jastruna wywiady z twórcami takimi jak Juliusz Żuławski, Ryszard Matuszewski, Jan Kott, Seweryn Pollak, Irena Szymańska czy Bronisława Przybosiowa.

Dorota Masłowska „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2” | Opis wydawcy: Peryferie Hawany, trzewia Szanghaju i mikrokosmos lokalnego oddziału Poczty Polskiej. Apetyt na miłość, COVID-19 i hot@16challenge. Zapiski z gwałtownie przekształcającego się świata. Zarówno z tego wielkiego, jak i ze wszechświatów małych, rzadko zauważanych.

„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2” to drugi tom głośnych tekstów Doroty Masłowskiej, które na przestrzeni lat wyewoluowały w stronę autorskiego gatunku z pogranicza eseju, stand-upu i pamiętnika. Wyczulona na język ulicy i mediów Dorota Masłowska obiektem refleksji czyni (nie)ważne i potoczne: urząd pocztowy, kurs szycia, podróż, stypendium pisarskie, obyczaje pandemiczne. Poddaje analizie rozmaite detale i sfery naszej codzienności, tworząc oryginalny zapis współczesnej obyczajowości, jednocześnie zabawny i bolesny.

Ronan Farrow „Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli” | Opis wydawcy: W 2017 roku Ronan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena, prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Sprawa dotyczyła producenta filmowego Harveya Weinsteina, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży. Farrow poznawał kolejne ofiary Weinsteina, jednak to nie ich liczba zbulwersowała dziennikarza – najbardziej szokujące było to, jak wielu ludzi od lat wiedziało o całym procederze i uczestniczyło w jego tuszowaniu lub tolerowało go w milczeniu.

Wkrótce okazało się, że wpływy Weinstaina sięgają daleko poza granice jego filmowego imperium. Telewizja NBC, dla której pracował Farrow, zaczęła rzucać mu kłody pod nogi, a w końcu nakazała przerwanie prac nad reportażem. Dziennikarz i świadkowie, którzy zdecydowali się z nim rozmawiać, byli zastraszani przez prawników producenta i inwigilowani przez zatrudnionych przez niego detektywów oraz agencje szpiegowskie. A kiedy wreszcie reportaż ujrzał światło dzienne, wyszło na jaw, że sprawa Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej – podobnych do niego było więcej, a sieć powiązań między światem polityki, biznesu i mediów przez lata zapewniała im bezkarność.

Za ujawnienie sprawy Weinsteina Ronan Farrow wspólnie z redakcjami „New Yorkera” i „New York Timesa” otrzymał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera.

Jack Fairweather „Ochotnik” | Opis wydawcy: Nagrodzona Costa Book Awards biografia Witolda Pileckiego. We wrześniu 1940 roku Pilecki trafia do KL Auschwitz. Przekroczywszy bramę obozu, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zamienia na obozowy pasiak, by spełnić swą patriotyczną misję.

Kiedy naziści przekształcają obóz koncentracyjny w machinę śmierci, Pilecki tworzy w nim ruch oporu. W ludziach, dla których jedynym celem jest przetrwanie, budzi nadzieję i wolę walki. Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Ale pomimo ich przerażającej treści ratunek nie nadchodzi.

Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holokaust? Czy misja Pileckiego miała szansę powodzenia? „Ochotnik” to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien się dowiedzieć cały świat. Wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy.

Christophe Bec, Eric Henninot, Milan Jovanovic „Mroczna Otchłań tom 2” | Opis wydawcy: To drugi tom z serii „Mroczna otchłań” – znakomitego thrillera ekologicznego. Grupa najwybitniejszych naukowców z całego świata pod przewodnictwem ekscentrycznego Stulatka z Karpat, niejakiego Wolfganga Feiersingera, rusza na kolejną wyprawę w mroczną otchłań.

Jaką tajemnicę skrywają pełne niejasnych symboli gigantyczne monolity odkryte na dnie morza? Przed czym uciekają najgroźniejsze drapieżniki zamieszkujące ziemskie wody? I czy słowa greckiego filozofa Platona „Od nas jedynie zależy obranie drogi w górę, nie zaś w dół prowadzącej…” okażą się kluczem do rozwiązania zagadki mitycznej Atlantydy?

Drugi tom zbiorczego wydania „Mrocznej otchłani” zawiera dwa albumy: „Monolity z Koube” i „Miasto Platona”.

Jérôme Hamon, David Tako „Green Class tom 2: Alfa” | Opis wydawcy: Druga część bardzo dobrze przyjętej na rynku francuskim przygodowej historii postkatastroficznej. Cały świat pada ofiarą ataku wirusa zmieniającego ludzi w roślinopodobne stwory. Kilkoro nastolatków z Kanady, przebywających na zielonej szkole w Luizjanie, odmawia ewakuacji do domu, aby móc się opiekować zarażonym kolegą. Od tej pory walczą o przeżycie w zdziczałym kraju, gdzie prawie każdy, kogo spotykają, okazuje się wrogiem. Powoli też poznają kolejne szczegóły dotyczące pandemii. Czy zaraza została rozsiana celowo? Czy nowo powstała rasa istot do czegoś dąży? Czy za pojawienie się wirusa są odpowiedzialne siły natury, czy moce nadprzyrodzone? Młodzi Kanadyjczycy chcą nie tylko ocalić własną skórę, ale także rozwikłać tajemnicę katastrofy, która nawiedziła Ziemię.

Autorami opowieści są dwaj francuscy twórcy: scenarzysta Jéróme Hamon, znany z komiksów mangowych, dziecięcych i fantastycznych („Dreams Factory”, „Nils”), oraz zafascynowany sztuką japońską rysownik o pseudonimie David Tako, dla którego seria „Green Class” jest pierwszym pełnowymiarowym wyzwaniem ilustratorskim.

Marek Niedźwiecki „Dyrdymarki” | Opis wydawcy: Marek Niedźwiecki po raz pierwszy ujawnia tajemnicę swojego głosu… o życiu na antenie i poza nią, o muzyce i ciszy, o PRL-u i współczesności, o niezwykłych podróżach i zwykłej codzienności.

Marek Niedźwiecki, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych i być może najwspanialszy głos w historii Polskiego Radia, zaprasza do siebie. Do obejrzenia kolekcji 15 tysięcy płyt, do wysłuchania prywatnej listy płyt wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie.

Przyzna się do sportowych osiągnięć w jeździe (prawie) figurowej. Ugości nas swoimi popisowymi daniami (legendarne mielone!), a potem na stół wjedzie butelka australijskiego shiraza oraz piwo z mango i zaczną się opowieści bardziej muzyczne. Pan Marek od listy zdradzi, jak czekał w apartamencie paryskiego hotelu Ritz na Madonnę i jak uratował przyjęcie Lionela Richiego. Opowie o swoich wpadkach, momentach absolutnego szczęścia, paraliżującym strachu przed wychodzeniem na estradę i o tym jak zwędził papierosy żonie Davida Bowiego…

To będzie wspaniała uczta. I piękna podróż. Momentami wzruszająca, pełna anegdot, niecodziennych historii i pięknych wspomnień, których przez dziesiątki lat byliśmy świadkami i słuchaczami. I która, mimo starań złych ludzi, trwa nadal… Więcej o książce.

Jacek Dukaj „Imperium chmur” | Opis wydawcy: Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowej Japonii. Życie, nauka i wojna. Literacki majstersztyk inspirowany „Lalką” Bolesława Prusa.

Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza. W górskich stoczniach Hokkaidō zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. A każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji. I to poprzez Kiyoko przeżywamy rewolucje przemysłowe zrodzone z kaligrafii, wojny napisanej na nowo Japonii i historię jej niemożliwej przemiany. Przeżywamy przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.

Czeka was niezwykła literacka podróż. „Imperium chmur” to mnogość postaci, obrazów i pomysłów, bogactwo historycznych i literackich odniesień. To powieść o wędrowaniu znaczeń między umysłami i kulturami, i o sztuce czystego przeżywania.

Larissa Zageris, Kitty Curran „Keanu Reeves. W roli głównej” | Opis wydawcy: Wszyscy uważamy, że Keanu Reeves jest breathtaking! Fani uwielbiają go za role w filmach „Speed: Niebezpieczna prędkość”, „Dracula”, a także za takie ikoniczne postaci jak Neo czy John Wick, a internet ogłosił go swoim królem.

Za zniewalającym uśmiechem Keanu Reevesa kryje się jednak wiele smutku. Aktor wychowywał się bez ojca, który był uzależniony od narkotyków i odsiadywał wyrok. Stracił trzy ukochane osoby. Jego najlepszy przyjaciel River Phoenix zmarł po przedawkowaniu kokainy. Jedyne dziecko gwiazdora urodziło się martwe w ósmym miesiącu ciąży. A ukochana zginęła w wypadku samochodowym.

Poznaj historię jedynego hollywoodzkiego aktora, któremu woda sodowa nie uderzyła do głowy i który pomimo sukcesu pozostaje sobą. Przeczytaj o Keanu jeżdżącym metrem i samotnie jedzącym kanapki na ławce w parku.
O jedynym aktorze, który jest prawdziwym wzorem do naśladowania.

Robert Ziębiński „Lockdown” | Opis wydawcy: 72 godziny w Warszawie ogarniętej chaosem. W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka.
Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes – gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić.

Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.

Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Tylko tam może dostać to, czego szuka.

Xavier Dorison, Alex Alice „Trzeci Testament tom 2” | Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie bestsellerowej, kultowej opowieści o starożytnych tajemnicach wiary i zemście. Koniec XIII wieku. Inkwizytor Konrad z Marburga zostaje skazany na śmierć za rzekome konszachty z szatanem… Dwadzieścia lat później w pewnym opactwie dochodzi do masakry zakonników. Kto i dlaczego dokonał odrażającego mordu? Aby wyjaśnić tę zagadkę, arcybiskup Paryża ściąga z Bretanii starego przyjaciela, kiedyś znanego z bezkompromisowej walki z przejawami nadnaturalnego zła. Tak rozpoczyna się krwawa i pełna mistycznych tajemnic historia o poszukiwaniach przeklętego manuskryptu, który zawiera wskazówki dotyczące miejsca ukrycia świętego skarbu. W grę włączą się nie tylko siły ziemskie, ale też nadprzyrodzone. Bohaterowie przemierzą wiele krain, żeby w końcu dotrzeć na sam kraniec świata…

Stworzona przez Xaviera Dorisona („Kriss de Valnor”, „Sanktuarium”) i Alexa Alice’a („Gwiezdny zamek”) alternatywna wizja dziejów chrześcijaństwa zadziwia bogactwem pomysłów i wciąga mrocznym klimatem. Album zawiera cztery oryginalne tomy: „Marek, czyli przebudzenie lwa”, „Mateusz, czyli oblicze anioła”, „Łukasz, czyli tchnienie byka” oraz „Jan, czyli dzień kruka”.

Ann Napolitano „Drogi Edwardzie” | Opis wydawcy: Dwunastoletni Edward, jego ukochany starszy brat, rodzice i 183 innych pasażerów wsiadają do samolotu do Los Angeles. Wśród nich jest geniusz z Wall Street, dziewczyna próbująca pogodzić się z nieoczekiwaną ciążą, ranny weteran powracający z Afganistanu i kobieta uciekająca przed nadmiernie kontrolującym ją mężem. W połowie drogi samolot się rozbija. Tylko Edward przeżywa katastrofę.

Jego historia przykuwa uwagę mediów i społeczeństwa, ale on sam nie umie sobie znaleźć miejsca w świecie bez rodziny. Ma wrażenie, że jakaś jego cząstka na zawsze została ponad chmurami. Serwisy informacyjne i media społecznościowe potęgują cierpienie. Złamany i przerażony Edward musi zmagać się z traumą i niespodziewaną popularnością. Pewnego dnia jednak dokonuje odkrycia, które pomoże mu znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania: skąd czerpać siłę, by wstać z łóżka, kiedy straciło się dosłownie wszystko? Jak znowu poczuć się bezpiecznie? Czy życie po katastrofie może odzyskać sens?

Historia dorastania, wielowarstwowy portret rodziny i zapierający dech w piersiach obraz tego, jak złamane serce na nowo uczy się kochać.

Éric Corbeyran, Grun „Metronom” | Opis wydawcy: Niedaleka przyszłość. Totalitaryzm został przebrany w szaty demokracji bezpośredniej. Każdy system ma jednak luki, a za puszczeniem rewolucyjnego domina w ruch często stoi zwykły przypadek. Młoda kobieta o imieniu Lynn szuka informacji o swoim mężu. Nie wrócił z kosmicznej misji na jednej ze stacji orbitalnych. Dążenie do odkrycia, co naprawdę się wydarzyło, sprawi, że uruchomione zostaną siły, które zachwieją nie tylko jej światem. Czy jednostka ma szanse w starciu z bezwzględnym systemem? Czy rewolucja zawsze zżera swój własny ogon? Czy prawda faktycznie wyzwala?

Komiks polecany przez samego Enki Bilala, autora m.in. kultowej „Trylogii Nikopola”. Mistrz europejskiego komiksu napisał w przedmowie: „Wchodzimy do szarej strefy, która, tak jak być powinno, jest naszym lustrzanym odbiciem i w której widać zmagającego się z rzeczywistością człowieka. To świat zarazem bliski i odległy, znajomy i niepokojący, doświadczony przez kolejne kryzysy, lecz zasadniczo stojący w miejscu. Tak było wczoraj, tak będzie jutro, bez dwóch zdań”.

Daniel L. Everett „Nie śpij, tu są węże! Życie i język w amazońskiej dżungli” | Opis wydawcy: Pirahã to niewielkie plemię amazońskich Indian, którego kultura przetrwała wieki nietknięta cywilizacją Zachodu. Nie mają systemu liczbowego, stałych określeń na kolor, nie znają pisma, pojęcia wojny i własności prywatnej, a uznawani są za jednych z najszczęśliwszych ludów świata.

Daniel L. Everett przybył do Indian Pirahã jako ewangelicki misjonarz w nadziei, że nawróci ich na chrześcijaństwo. Znalazł się w świecie bez liczb, bez czasu, w którym ludzie śpią nie dłużej niż 2 godziny, a zamiast słów wydają pomruki i gwizdy. Pobyt w Amazonii całkowicie zmienił jego życie i poglądy. Everett był pod tak dużym wrażeniem sposobu życia Indian, że ostatecznie stracił powołanie i kolejne 30 lat poświęcił badaniu fascynującej kultury i języka Pirahã.

Autor przekonuje, że szeroko rozumiane poczucie szczęścia jest głęboko zakorzenione w pierwotnych, naturalnych instynktach, niezmąconych cywilizacyjnym postępem. Dzięki lekturze tej książki czytelnik ma szansę odkryć na nowo świat ludzi szczęśliwych i zredefiniować swój własny, do którego przynależy.

Magdalena Parys „Magik” | Opis wydawcy: Powieść uhonorowana Literacką Nagrodą Unii Europejskiej, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków. Porównywana z Oscarowym filmem „Życie na podsłuchu”. Wciągająca literacka historia ucieczek, znikających akt Stasi, tajemnic z przeszłości i poplątanych ludzkich losów.

W opuszczonej kamienicy, zamieszkiwanej nielegalnie przez Romów, policja odnajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu do spraw Materiałów Stasi. W tym samym czasie w Sofii w tajemniczych okolicznościach ginie niemiecki dziennikarz i fotoreporter – Gerhard Samuel. Dochodzenie przejmują Policja Federalna oraz służby specjalne, którym depcze po piętach odsunięty od śledztwa komisarz Kowalski i pasierbica nieżyjącego Samuela, znana dziennikarka niemieckiej telewizji Dagmara Bosch. Nieoficjalne śledztwo prowadzi na tropy, które mogą zburzyć spokój niemieckich elit politycznych.

Magdalena Parys snuje wielowątkową opowieść, w której nieznane szerzej fakty historyczne są pretekstem dla równie zaskakującej fikcji literackiej.

Magdalena Parys „Tunel” | Opis wydawcy: Sensacyjna historia muru berlińskiego opowiedziana jak nigdy wcześniej. Debiutancka powieść, za której sprawą Magdalena Parys znalazła się na europejskiej orbicie literackiej.

Nowe wydanie debiutu polskiej pisarki zamieszkałej w Berlinie łączy w sobie cechy wirtuozersko skonstruowanej powieści obyczajowej z walorami wciągającego kryminału politycznego. Akcja zaczyna się w 2000 roku, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie dawny nadzorca budowy owianego tajemnicą tunelu pod murem berlińskim. Czy jego śmierć może mieć coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku tunelem przedostał się do Berlina Zachodniego? Intryga się zagęszcza, a siatka powiązań polityczno-towarzyskich sprawia, że żaden z bohaterów nie pozostaje poza podejrzeniem.

fot. Richa Sharma/Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi