30 stycznia-5 lutego 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

5 lutego 2023

Przedstawiamy najciekawsze premiery wydawnicze, które znalazły miejsce na półkach księgarń w dniach od 30 stycznia do 5 lutego.

Maria Konopnicka „’Wszystkim krzywdom ziemi’. Sprawiedliwość. Wiersze” | Opis wydawcy: 18. tom w serii „Poezje” to wybór wierszy Marii Konopnickiej pod redakcją Elizy Kąckiej. „Cztery pokolenia wchłaniały ją jak powietrze – a powietrze jest, jak wiadomo, niewidzialne. Czytelnicy nie zastanawiali się nad Konopnicką, a krytycy zawsze mieli jej coś do zarzucenia. Że jest, na przykład, naiwna – albo 'bierze na egzamin Pana Boga’. Widziana z bliska, okazuje się poetką buntu. Powietrze staje się namacalne, gdy zmienia się w wicher – łatwe rymy Konopnickiej umieją zgęścić się w gniew. Taką Konopnicką cenili Leśmian i Miłosz. „Sarkastyczna, ironiczna, depresyjna, porażona grozą istnienia, okazuje się poetką o wrażliwości współczesnej – naszą zbiorową podświadomością, rozdartą między snami o niemożliwej idylli a realnym 'tłumem biednym, ogłupiałym i rozbestwionym’, którego jedynym mrocznym bóstwem jest Konieczność” – pisze o Konopnickiej Eliza Kącka.

Fríða Ísberg „Świerzb” | Opis wydawcy: Zbiór czternastu tętniących życiem i skrajnymi emocjami opowiadań, z których każde ukazuje skomplikowane relacje bohaterów pochodzących z kompletnie różnych światów i generacji. Młoda, ale już nagradzana islandzka autorka kreśli swoje postaci z ich niepokojami, aspiracjami, dążeniami, dając obraz zabieganego, znerwicowanego, pogrążonego w świerzbiącym rozdygotaniu społeczeństwa. Nie boi się rysować mocną, odważną kreską, co sprawia, że w każdym z bohaterów możemy dostrzec znajome z naszego otoczenia rysy charakteru, może nawet własne. Widać tu uwrażliwienie na szczegół, niemałe poczucie humoru i wyjątkową umiejętność opowiadania historii.

Radosław Jarosiński „Księgi niesamowite, pisarze niezwykli” | Opis wydawcy: Czym są księgi niezwykłe? Tytuły nigdy nienapisane, trujące lub przeklęte woluminy, magiczne grymuary czy bibliofilskie fałszerstwa. Literatura zakazana albo wywołująca skandale – palona i znienawidzona. Niezwykłość jest tu pojęciem względnym i wieloznacznym.

Za każdą księgą stoi jakaś siła sprawcza, spritus movens, który układa słowa w zdania, wypełniając puste karty treścią. Bywają to osoby równie niesamowite, co ich dzieła. Żywoty, jakie wiodą, przeplatają się z tworzonymi opowieściami, a często są nawet od nich niezwyklejsze. Magowie, alchemicy, astrolodzy, a także fantaści, marzyciele i wizjonerzy – to im i temu, co tworzyli, poświęcona jest ta pozycja. Poznacie legendę Necronomiconu, księgozbioru Sybilli, tajemne recepty z ksiąg Nostradamusa. Przeczytacie o niezwykłej historii Manuskryptu Wojnicza. Poznacie autorów piszących o wampirach, wilkołakach i żywych trupach, przekonanych, że nie są to tylko zmyślone istoty.

Radosław Jarosiński postara się również odpowiedzieć na pytania: Co chcieli wyczytać z „Ksiegi Soyga” Dee i Kelley? Czy Henryka Bourbona faktycznie otruto podręcznikiem o sokolnictwie? Dlaczego okładano książki w ludzką skórę? Dlaczego Francuzi masowo niszczyli publikację prezydenta Françoise Hollanda? Ilu ludzi zginęło z powodu „Szatańskich Wersetów”? Czy książki pisane obecnie mogą zniszczyć swoich autorów? Czy istniały księgi należące do mistrza Twardowskiego?

Jakub Zając „Anna i Pan B.” | Opis wydawcy: Najtrudniej w życiu być zwykłym człowiekiem. Młody pisarz K. ma na koncie odwyk, świeże rozstanie z kobietą i rozpoczynane wciąż na nowo poszukiwania własnego miejsca. Niespodziewanie otrzymuje od swojej czytelniczki kuszącą propozycję – krótkie wakacje od życia.

Anna, czuła i ciepła jak bezpieczna przystań, niesie ze sobą tak potrzebny spokój i dystans do przeszłości. W podróży do jej domu, ale też do swojego wnętrza, towarzyszy mu dziwny człowiek. Poznany w pociągu Pan B. to trochę wytwór umysłu, trochę anioł stróż, a na pewno przewodnik po dręczących myślach. Czy tajemnica, którą skrywa mężczyzna, może być dla K. jednym z kluczy do zrozumienia własnego życia?

Ryszard Krynicki „’język, to obnażone serce’. Niezabliźniony świat. 70 wierszy” | Opis wydawcy: Kolejny tom w serii „Poezje” zawierający wybór wierszy Ryszarda Krynickiego w opracowaniu Mariana Stali. Książkę uzupełniają teksty autorstwa Tomasza Kunza, Pawła Próchniaka, Mariana Stali oraz Piotra Śliwińskiego.

„Ryszard Krynicki jest poetą słów zwróconych w stronę prawdy. Jego wiersze starają się dotknąć czegoś realnego, sięgnąć w głąb płynącego przez nas nurtu, odsłonić przepaść istnienia. Jest w nich życie – w podróży, w uścisku nocy. I jest świat – 'bliski jak świt’. Prawda tych wierszy – wyrazista, konkretna, a zarazem tajemnicza – pozostaje prawdą spojrzenia, które dostrzega, że w rozwiewającej się niekiedy ciemności 'świta niezabliźniony świat’. I właśnie w bliskości tego świtu – w jego źrenicy – widać 'nie gojącą się nigdy ranę prawdy’. Ta rana powinna pozostać w nas otwarta – 'najboleśniej obnażona’. Powinniśmy przy niej trwać. (…) Wiersze Krynickiego pielęgnują otwartą ranę prawdy. Bronią w ten sposób wiarygodności poezji – jej godności i ludzkiego rdzenia, jej swobodnego oddechu. Występują przeciw słowom skłamanym, przeciw żywiącej się nimi hipokryzji (…). Stają po stronie słów ogołoconych, zbratanych z milczeniem, samotnie brnących przez noc, szukających. To one – te niepodległe, bezimienne słowa tlące się w ciemności – ocalają w nas wyczucie sensu, iskrę nadziei” – pisze Paweł Próchniak.

Evelyn Waugh „Powrót do Brideshead” | Opis wydawcy: „Powrót do Brideshead” to jedna z najsłynniejszych brytyjskich powieści, a Evelyn Waugh to klasyk uznawany ze jednego z najznakomitszych literackich stylistów XX wieku. Choć opisuje świat, którego już nie ma – zniknął bezpowrotnie wraz z wybuchem II wojny światowej – to snuje przede wszystkim ponadczasową opowieść o ludziach wplątanych w wielką machinę losu i dylematy wiary.

To historia przesiąknięta tęsknotą za splendorem i beztroską przeszłości: za światem wiejskich posiadłości, wspólnego ucztowania, polowań, balów debiutantek, klubów dla dżentelmenów, debat o filozofii, literaturze i religii. Autorowi nie brakuje jednak ironicznego dystansu, z jakim opisuje swoich bohaterów, ekscentrycznych i pełnych słabości. Wyjątkowo odważna jak na swoje czasy powieść pozostaje aktualna do dziś: Waugh stworzył wyraziste postacie kobiet, które same decydują o swoim życiu, opisał dwuznaczne przyjaźnie między mężczyznami i swoisty trójkąt miłosny, w który uwikłani są bohaterowie. „Powrót do Brideshead” stanowi zapis szalonej młodości, a także niepokojów przypadających na burzliwe lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, które dla bohaterów okazały się czasem utraconej niewinności.

Maciej Kaźmierczak „To mnie zabije” | Opis wydawcy: Matylda, dwudziestodwuletnia lekomanka, pracuje jako seksworkerka na kamerkach internetowych. Kiedy jej pozycja na TurnedOn spada, dziewczyna zaczyna posuwać się do coraz gorszych i okrutniejszych czynów. Zrobi wszystko, żeby wyeliminować konkurencję.

Tak poznaje kulisy tajemniczej gry. Ktoś porywa i brutalnie wykorzystuje młode kobiety. Nawet gdy wreszcie odzyskują wolność, ich koszmar się nie kończy… Wkrótce każda z nich otrzymuje wiadomość: „chcesz zagrać jeszcze raz?”.

Kto stoi za porwaniami? Jakie tajemnice znają uprowadzone kobiety? I jaki udział w tej ponurej sprawie ma mężczyzna o imieniu Leon? Thriller psychologiczny inspirowany kultowym filmem „Leon zawodowiec”.

Zygmunt Krasiński „Rosja” | Opis wydawcy: Antologia tekstów Zygmunta Krasińskiego na temat Rosji. Oprócz utworów literackich, wierszy, poematów, dramatu oraz prozy arystycznej znajdziemy tu też obszerną korespondencję poety oraz memorały polityczne, które pisał do papieża i Napoleona III. Co fascynujące, diagnoza, którą Krasiński postawił niemal 200 lat temu, cały czas jest aktualna. Nie zmieniło się też oczarowanie Europy zachodniej Rosją, co widać po reakcji na wojnę w Ukrainie. Wyboru tekstów dokonał profesor Andrzej Fabianowski. Antologię ilustrują ryciny polityczne z ówczesnej prasy francuskiej i angielskiej.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi