3-9 sierpnia 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

9 sierpnia 2020

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 3 do 9 sierpnia.

Peter Watts „Ognisty deszcz” | Opis wydawcy: 13 lutego 2082. Pierwszy kontakt. Sześćdziesiąt dwa tysiące obiektów nieznanego pochodzenia nurkuje w ziemską atmosferę, tworząc idealną siatkę spadających gwiazd, które spalając się, krzyczą na wszystkich radiowych częstotliwościach. Na Ziemię nie dociera nawet okruch popiołu. Trzysta sześćdziesiąt stopni globalnej obserwacji ? ktoś sobie po prostu pstryknął nasze zdjęcie. A potem? nic. Lecz z głębi kosmosu dochodzą szepty. Coś tam gada, ale nie do nas. Ziemia wysyła dwa statki, aby odkryły, skąd przybyli ci goście. Tezeusz i Korona cierniowa. Jeden wyrusza na ciemne rubieże Pasa Kuipera, drugi do serca Układu Słonecznego. Już ich załogę z trudem daje się określić mianem ludzkiej ? a tego z czym się mierzą, na pewno nie. W skład książki wchodzą powieści: „Ślepowidzenie” i jej kontynuacja „Echopraksja”.

Natałka Babina „Bodaj Budka” | Opis wydawcy: Nikt tak jak Natałka Babina nie łączy sielskości białoruskiej wsi ze złem, które czai się w ukryciu? Ktoś cichy milczy w ciemności? Strach wyjść z domu, strach w domu pozostać? Wśród lasów i mokradeł czai się zło, obce, nieznane? A może nie, może właśnie znane, może takie, które zawsze było obok i które sami sprowadziliśmy naszym codziennym zaniedbaniem, naszą bylejakością, tumiwisizmem? Otworzyliśmy przed nim wrota i z głębokim ukłonem zaprosiliśmy do siebie?

W swej najnowszej książce Natałka Babina stawia okrutną diagnozę naszemu zakątkowi Europy. Przestrzega przed tym, co się może stać z ludźmi, którzy tracą własną tożsamość, przestają czuć wibrację i rytm swojej ziemi. „Bodaj Budka” to powieść, której akcja rozgrywa się trochę na wschód od nas, za pilnie strzeżoną granicą, ale na tyle blisko, że my też powinniśmy wytężyć wzrok i słuch?

Jean-Luc Masbou, Alain Ayroles „Płaszcz i szpony. Integral I” | Opis wydawcy: Na pokładzie tureckiej szebeki jest skrzynia, w skrzyni pudełko z biżuterią, w pudełku z biżuterią butelka, w butelce mapa, a na mapie… lokalizacja bajecznego skarbu na Wyspach Mandarynkowych! Dwaj dumni arystokraci, utalentowani szermierze, awanturnicy i poeci, nie potrzebują niczego więcej, aby rozpocząć przygodę, która ? od lochów przez galery ? zaprowadzi ich na krańce świata.

Jean-Luc Masbou i Alain Ayroles zmieniają konwencję literatury płaszcza i szpady w tej niezwykłej opowieści przygodowej, pełnej pomysłowych rozwiązań i przedziwnych sytuacji. To trochę komiks marynistyczny, choć bardziej awanturniczo-przygodowy, ale też fantastyczny ? w każdym znaczeniu tego słowa.

Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak „Łódź. Miasto po przejściach” | Opis wydawcy: W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, która ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów.

O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki przywołuje wspomnienia z przełomu lat 80. i 90., a ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak. Teksty tworzą książkę eksperyment ? rozciągniętą na trzy dekady reporterską panoramę miasta.

Grzegorz Gortat „Pan Rasmussen” | Opis wydawcy: Kiedy Henryk Rasmussen wraca do domu z porannych zakupów, zastaje otwarte drzwi mieszkania, a w kuchni martwą żonę. Policyjne dochodzenie pozostawia wiele do życzenia, więc Pan Rasmussen bierze sprawy w swoje ręce?

Czy „Pan Rasmussen” to kryminał? Zapewne, są przecież zbrodnia, ofiara i policyjne śledztwo. Ale przede wszystkim jest to jednak powieść o miłości, przemijaniu, zawiedzionych nadziejach, iluzji postępu i odchodzeniu świata, jaki znamy. O nieuchronności społeczno-ekonomicznych procesów, których nie jesteśmy w stanie powstrzymać.

Jest to wreszcie podróż przez różne epoki i kultury, profesor Rasmussen to bowiem światowej klasy antropolog. Warto go posłuchać, gdy mówi tonem przestrogi: „Pewne rzeczy się powtarzają w każdej epoce, zmieniają się tylko nazwy, narzędzia, głoszone hasła i kolory mundurów”.

Jakub Topor „Rodacy. Trzy” | Opis wydawcy: Żywot Polaka do najłatwiejszych nie należy, a w szczególności dla nich: pod lupę bierzemy najtwardszych, w milczącej godności wciąż zmagających się z nieprzychylnym losem! Wszystkich tych, którzy na paszport nie mają szans, a ich największym marzeniem jest pełna miska. Tylko…czy aby na pewno na tym kończą się ambicje przeciętnej Funi czy Mruczka? Topor zgłębia meandry ich myśli i codzienności, przekazując nam co lepsze kąski z ich głębokich przemyśleń o kondycji narodu. Pamiętajcie: nasi bracia mniejsi ? to też Rodacy!

Jakub Topor ? wybierając się na łowy januszostwa i grażyństwa, nie znajdziecie lepszego tropiciela. Roland marzyłby o takim wnuku. Od kołyski małomiasteczkowy, później na przemian człowiek lasu i szczur wielkomiejski. Słowem ? jest wszędzie tam, gdzie da się zebrać materiał do takich traktatów o życiu narodu, jak: „Nacjolove”, „Rodacy” i „Rodacy Dwa”.

Olgierd Hurka „Znamię” | Opis wydawcy: Joanna Szymalak, prawniczka renomowanej kancelarii, pewnego dnia nie pojawia się w pracy ? znika bez śladu. Prowadzone przez policję śledztwo nie daje rezultatów. Tymczasem szef kancelarii, Michał Tumski, odkrywa przekręt mający doprowadzić do wrogiego przejęcia firmy deweloperskiej, której sprawy prowadziła Joanna. Michał wstępuje na wojenną ścieżkę z konkurentem zagrożonej spółki, lecz nie docenia przeciwnika, który z żelazną konsekwencją realizuje swój wielki giełdowy plan. Następuje ciąg fatalnych wydarzeń. Okazuje się, że w pewnych kwestiach prawdopodobnie wszyscy się mylili.

Wojciech Szot „Panna doktór Sadowska” | Opis wydawcy: „Zarzut uprawiania miłości lesbijskiej nie jest hańbiący” ? miała powiedzieć w czasie procesu Zofia Sadowska, bohaterka jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy. O „ekscesach” w gabinecie lekarskim na Mazowieckiej 7 powstały setki artykułów, dowcipów, karykatur i piosenek kabaretowych. Brukowce oskarżały Sadowską o organizowanie lesbijskich orgii, uwodzenie pacjentek i przyczynienie się do rozpadu kilku małżeństw, a nawet o doprowadzenie do dwóch zgonów. Czy lesbijka może być lekarką? ? to pytanie zadawali sobie sędziowie i członkowie izby lekarskiej.

„Panna doktór Sadowska” ? pisali o niej dziennikarze. Pierwsza w Imperium Rosyjskim polska lekarka z doktoratem. Zaangażowana feministka, która poszła do Piłsudskiego upomnieć się o prawa wyborcze dla kobiet. Działaczka społeczna i naukowczyni. Ceniona przez pacjentów internistka. Niosła pomoc bieżeńcom w czasie pierwszej wojny światowej i poszkodowanym w powstaniu warszawskim. Właścicielka kopalni ropy naftowej i przedsiębiorczyni inwestująca w budowę osiedla. Automobilistka. Zawsze w męskiej marynarce, pod krawatem, w binoklach na nosie. Mówiono, że nie rozstaje się ze szpicrutą.

Zofia Sadowska przez lata walczyła o dobre imię. Wojciech Szot odtwarza mechanizmy zaszczuwania lekarki przez prasę i przywraca jej miejsce w historii. „Panna doktór Sadowska” to opowieść o wymazywaniu niewygodnych biografii, ale przede wszystkim ? o odwadze i walce o godność.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi