28 listopada-4 grudnia 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

4 grudnia 2022

Zapraszamy na przegląd najważniejszych nowości wydawniczych, które trafiły do sprzedaży w dniach od 28 listopada do 4 grudnia.

Rutu Modan „Tunele” | Opis wydawcy: Pełna zwrotów akcji historia przypominająca wyprawy poszukiwaczy skarbów. Opowieść ta, podobnie jak starożytne inskrypcje, zawiera w sobie wiele ukrytych tropów pozwalających trafić w zupełnie nieoczekiwane miejsca.

Gdy znany kolekcjoner antyków postanawia przekazać swoje zbiory uniwersytetowi, okazuje się, że ma w nich coś tak wartościowego, że może to zmienić historię albo poważnie wstrząsnąć międzynarodowymi relacjami. Tylko jedna osoba wie, jaką informację niesie ze sobą tajemnicza inskrypcja i dokąd prowadzi. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a każdy z bohaterów opowieści może wiele zyskać lub jeszcze więcej stracić, pozostając w tyle.

Rutu Modan sięga do motywu poszukiwań mitycznego skarbu i sprawdza, co kryje się za trudnym do poskromienia pragnieniem odkrycia tajemnicy. Autorka „Ran wylotowych” i „Zaduszek” zastanawia się też, w jakim stopniu badanie historii jest uwikłane w politykę czy ekonomię oraz gdzie leży granica mistyfikacji i wykorzystywania nauki do własnych celów.

Zagłębianie się w przeszłość odbywa się w „Tunelach” także na bardzo indywidualnym poziomie dla każdego z bohaterów, a kolejne kadry odsłaniają ukryte motywacje i pragnienia skłaniające ich do działania. Kto odniesie sukces, kto się zemści, a kto przejdzie na kolejny poziom wtajemniczenia?

Tadeusz Gajcy „Widma. Opowieść z innego świata” | Opis wydawcy: Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze „wierszy wybranych/zebranych” poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. Pod dwuczłonowym tytułem „Widma. Opowieść z innego świata” ukrywają się dwie książki o charakterze edukacyjno-artystycznym.

Pierwsza z nich – „Widma” – jest właściwie reprintem debiutu poetyckiego Gajcego z maja 1943 roku, który ukazał się w podziemnym wydawnictwie podczas niemieckiej okupacji. Poprzez zachowanie oryginalnego (wcale nie tak małego i innego od dzisiejszych, innymi słowy – trudnego do ukrycia) formatu publikacji i próbę oddania jej „cech materialnych” PIW chce umożliwić czytelnikowi przynajmniej w pewnym stopniu sensualne doświadczenie tego, co mogli czytelnicy takiej poezji w okupowanej Warszawie.

Druga – nie mniej ważna – część publikacji to swoisty album pt. „Opowieść z innego świata” (tytuł inspirowany wierszem Gajcego), który przede wszystkim zdjęciami oraz skanami wielu publikacji i rękopisów (udostępnionych przez Bibliotekę Narodową – jak egzemplarz „Widm”) ma opowiadać o życiu poety. W ten sposób za pomocą skanów różnych dokumentów, publikacji prasowych, szkiców wierszy, listów oraz zdjęć poety, jego rodziny, bliskich mu osób, ale również samej Warszawy, powstała biograficzna opowieść o krótkim i burzliwym życiu, od dzieciństwa, przez dojrzewanie, przyjaźnie i miłość po tragiczny czas wojny, która przynosi śmierć. Zamysł ten najlepiej może obrazować przykład zestawienia ostatniego wiersza Gajcego („Święty kucharz od Hipciego”) ze zdjęciem zniszczonego niemieckiego transportera, który wybuchł na pl. Krasińskich 13 sierpnia 1944, stając się bezpośrednią inspiracją do tego przejmującego tekstu napisanego na trzy dni przed śmiercią.

W albumie znajdują się również teksty wybitnych specjalistów poświęcone różnym aspektom życia i twórczości Tadeusza Gajcego: dr Rafał Brasse (znany m.in. z książki pt. „Metaforyczny realizm. O twórczości Tadeusza Gajcego”) przygotował wstęp biograficzny oraz analizę twórczości Gajcego w konfrontacji z tradycją i oceną Pokolenia Kolumbów, a prof. dr hab. Karol Samsel analizuje w kontekście światowej literatury teksty dramatyczne „Misterium niedzielne na ulicy” oraz „Homer i Orchidea”, które w ostatnich latach zdają się być mniej zauważane przed badaczy twórczości Gajcego.

Oba wydane razem tomy – w eleganckim etui – wyróżniają się płynnym połączeniem walorów edukacyjnych z oryginalnym opracowaniem edytorsko-artystycznym.

Benoît Sokal, François Schuiten „Aquarica” | Opis wydawcy: Komiks autorstwa Benoîta Sokala (kultowa seria gier „Syberia”) i François Schuitena („Mroczne miasta”). Roodhaven, rok 1930. Ten spokojny port od pokoleń żyje z wielorybnictwa, kultywując pamięć mieszkańców, którzy stracili życie na morzu. Pewnego dnia fale wyrzucają na plażę fantastyczne stworzenie – gigantycznych rozmiarów kraba, niczym istotę zrodzoną z wyobraźni pijaka. Mieszkańcy miasteczka niepokoją się i podnoszą wrzawę, tym bardziej że w ciele skorupiaka znajdują się szczątki statku wielorybniczego, który zatonął przed laty.

Niezwykłe odkrycie odbija się echem w świecie nauki, a na miejsce przyjeżdża młody badacz John Greyford. Zafascynowany napotkanym zjawiskiem, staje w obronie stworzenia. Nie podejrzewając nawet, dokąd zaprowadzi go ta przygoda, odkrywa, że wewnątrz zwierzęcia podróżuje młoda dziewczyna, która również wygląda jak istota z innego świata. Nazywa się Aquarica i wybiera Johna Greyforda, aby pomógł ocalić jej lud.

Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen „Biblioteki. Krucha historia” | Opis wydawcy: Doskonała lektura dla miłośników książek – fascynująca opowieść o historii bibliotek i ludzi, którzy je budowali, od starożytności po erę cyfrową. Znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów, budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień, ozdobione złoceniami i freskami albo wypełnione wygodnymi pufami i rysunkami dzieci – historia bibliotek jest bogata, różnorodna i obfitująca w nieoczekiwane zdarzenia.

W książce „Biblioteki” historycy Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen przedstawiają nam antykwariuszy i filantropów, którzy tworzyli wspaniałe księgozbiory, opowiadają o narodzinach i upadku gustów literackich i odsłaniają przed nami tajemnice zbrodni i wykroczeń popełnionych w pogoni za rzadkimi manuskryptami. Poprzez te opowieści autorzy pokazują, że chociaż same księgozbiory są niezwykle kruche i mogą popaść w ruinę w ciągu zaledwie kilku dekad, jednak idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna, a każde pokolenie tworzy tę instytucję od nowa.

Przepięknie napisana i oparta na wnikliwych badaniach, książka „Biblioteki” jest lekturą obowiązkową dla miłośników książek, kolekcjonerów i wszystkich tych, którzy choć raz z rozkoszą zagubili się między regałami.

Jiří Franta „Singiel” | Opis wydawcy: Komiksowy album wprowadza nas w świat praskiego trzydziestolatka, któremu właśnie rozpadł się wieloletni związek. Co znaczy być singlem, kiedy wszyscy wokół zakładają rodziny? To szczęście czy przekleństwo? Co robić? Rozpamiętywać przeszłość, poszukiwać samego siebie, starać się przedefiniować swoje istnienie? Wiele pytań, mało odpowiedzi. Singiel nie wybrał wolności, ale ją ma. I dzięki temu przeżywa przygody, których inaczej by nie przeżył. Niesamowita wycieczka do Rzymu z przyjacielem, która nie jest tak udana, jak sobie założyli. Krótki, ale intensywny związek z rasistką kibicującą Baníkowi. I wiele innych obrazów, które pojawiają mu się w głowie podczas oczyszczającego rejsu po Morzu Arktycznym. Krótko mówiąc singiel jest jak lodowiec, który czeka, żeby wpadł na niego Titanic, będący jego przeznaczeniem.

Sergio Toppi „Toppi. Kolekcja tom 3: Ameryka Południowa” | Opis wydawcy: Powszechnie uważany za geniusza komiksu włoski grafik i autor Sergio Toppi nasycił opowieści sekwencyjne niewyobrażalnym wcześniej artyzmem. Wywarł wielki wpływ na wielu słynnych twórców w tej branży, inspirując zachwycającym, wyjątkowym stylem. Twórczość Toppiego obejmuje wiele okresów historycznych oraz kultur i zawiera nawiązania do baśni ludowych z całego świata. Tworzył je, opierając się na gruntownych badaniach źródłowych, i ożywiał iście filmowym rozmachem ilustracji. Trzeci tom zawiera opowieści osadzone w Ameryce Południowej dawnych wieków, wydane wcześniej w tomach „Chapungo”, „La Legende de Potosi”, „Le Trésor de Cibola”.

Krzysztof Baranowski „Mity mórz i oceanów” | Opis wydawcy: Książka „Mity mórz i oceanów” zawiera oryginalne opracowanie bogactwa podań i legend związanych z tematyką morską i oceaniczną. Jej autor, znany polski żeglarz i dziennikarz Krzysztof Baranowski, prowadzi nas przez tajemniczy świat morskiej przygody, przywołując fantastyczne historie znane z mitologii i literatury, jak również relacjonując najciekawsze wyprawy sławnych podróżników.

Podczas tej wędrówki przez czasy i miejsca spotykamy najsłynniejszych morskich bogów, królów i herosów, wyruszamy w rejsy z najdzielniejszymi żeglarzami na najodleglejsze wyspy, poznajemy także tajemnice wodnych potworów, których najważniejszym zadaniem jest obrona przynależnych im terytoriów.

Towarzyszące tekstowi reprodukcje dzieł sztuki światowej przedstawiają zarówno powszechnie znane, jak i mniej popularne wizerunki opisywanych – mitycznych i realnych – postaci oraz związanych z nimi wydarzeń. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów mitologii i żeglarstwa.

Różni autorzy „Duchy nocy wigilijnej” | Opis wydawcy: Antologia klasycznych opowieści o duchach. Święta to magiczny czas, któremu od zawsze towarzyszyła atmosfera niesamowitości. W długie zimowe wieczory, gdy za oknem szaleje zamieć, szczególnie chętnie sięgamy po historie o tajemnicach, duchach, zjawach i nawiedzonych domach. I właśnie takie utwory znalazły się w tym zbiorze, przeznaczonym zarówno dla miłośników opowieści z dreszczykiem, jak i dla każdego, kto nie wyobraża sobie świąt bez wciągającej książki. Antologia zawiera opowiadania zarówno popularnych wiktoriańskich pisarzy, takich jak Jerome K. Jerome i Ellen Wood, jak i mniej znanych autorów, m.in. A.M. Burrage’a i Catherine Ann Crowe, a także utwory Jana Barszczewskiego oraz Aleksandra Bestużewa. Lektura tych opowieści przeniesie czytelnika w dawne czasy i zabierze w niesamowitą podróż po świecie duchów i tajemniczych zjawisk.

Monica Subietas „Las w ciszy” | Opis wydawcy: Max Müller, słynny szwajcarski malarz, zostaje znaleziony nieprzytomny na podłodze swojej pracowni w Zurychu. Kilka miesięcy wcześniej Gottfried Messmer, właściciel kawiarni Glück, otrzymuje spadek po swoim ojcu Hermannie – laskę i przechowywany w bankowym sejfie list. Okazuje się, że schował on w lasce zaginiony obraz „Las w ciszy” Gustava Klimta, a w liście, napisanym w 1960 roku, powierza synowi zadanie odnalezienia jego prawowitego właściciela, Żyda, któremu Hermann pomógł nielegalnie przekroczyć granicę szwajcarską w 1942 roku, kiedy ta odmawiała wstępu uchodźcom z powodu ich etnicznego pochodzenia. Gottfried nie jest jednak chętny wracać do przeszłości, zwłaszcza że nie może wybaczyć ojcu samobójstwa popełnionego po wieloletniej depresji. Tymczasowo wiesza więc obraz w swojej kawiarni, gdzie szybko przyciąga uwagę bywającego tam Maxa Müllera. Wkrótce z Gottfriedem zaczyna kontaktować się jeszcze jeden zainteresowany płótnem mężczyzna, który z czasem w swoich żądaniach staje się coraz bardziej agresywny.

Powieść opisuje złożoność postaw i charakterów postaci, na których piętno odcisnęły zmienne warunki polityczno-społeczne. Łącząc motywy romansu i powieści historycznej, Subietas zarysowuje rolę Szwajcarii w czasie II wojny światowej, a szczególnie los zrabowanej przez nazistów sztuki. Jej powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, przypominając o wartości pamięci historycznej i wadze nieustannego domagania się sprawiedliwości.

Malin Stehn „Szczęśliwego Nowego Roku” | Opis wydawcy: Wciągająca historia zaginięcia nastolatki osadzona w środku szwedzkiej zimy. Lollo, Nina i Malena znają się z czasów studiów. Od blisko 20 lat razem witają Nowy Rok. Kiedy Lollo z przyjaciółmi wznosi noworoczny toast, w innej części miasta z imprezy sylwestrowej dla nastolatków znika jej 17-letnia córka Jennifer.

Godziny mijają. W sprawę włącza się policja. Jak się okazuje, rodziny mają wiele do ukrycia. Nie wiadomo, komu można zaufać. Czy za zniknięciem Jennifer stoi ktoś z jej najbliższego otoczenia? Sprawa wstrząsa pozornie uporządkowanym światem przyjaciół, a nikczemne sekrety wypływają na powierzchnię… Mroczny i porywający thriller skandynawski, przedstawiający najgorszy rodzinny koszmar w najdrobniejszych szczegółach.

Helena Filek-Marszałek „Marszałek, ten od Reksia” | Opis wydawcy: O życiu twórcy, psie Reksiu i polskiej animacji filmowej w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Niezwykła biografia Lechosława Marszałka – opowiedziana przez jego żonę. Fakty i anegdoty, niepublikowane dotąd szkice i rysunki. Unikatowe treści nie tylko dla wielbicieli polskich klasycznych kreskówek.

Olga Ławrientjewa „Surwiło” | Opis wydawcy: W biograficznej powieści graficznej „Surwiło” Olga Ławrientjewa opowiada historię życia swojej babci Walentiny Wikientijewny Surwiło, która przeżyła lata represji stalinowskich oraz blokadę Leningradu. Wydarzenia tamtych lat pozostawiły niezatarty ślad w duszy Walentiny – żyje ona w ciągłym strachu, że jej bliscy mogą nie wrócić do domu… Przeniknięta czułością i niepokojem, historia jednej leningradzkiej kobiety staje się odbiciem losów milionów ludzi.

Jonathan Santlofer „Ostatnia Mona Lisa” | Opis wydawcy: W 1911 roku najbardziej znany renesansowy obraz, „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, został skradziony z Luwru przez Włocha, Vincenzo Peruggię. Minęły dwa lata zanim dzieło wróciło do Paryża. Co się z nim wtedy działo? Dlaczego zostało wywiezione do Florencji? Kto miał do niego dostęp? Schwytanie złodzieja i zwrot obrazu do muzeum nie rozwiały powstałych wtedy wątpliwości – pojawiło się pytanie, czy do Luwru na pewno wrócił oryginał. Może to, co oglądamy dziś w stolicy Francji, to wysokiej klasy, wybitne w swojej dziedzinie, ale jednak fałszerstwo?

Na kanwie prawdziwej historii Jonathan Santlofer snuje niezwykłą opowieść o potomku Peruggii, badaczu sztuki, który w niespodziewany sposób zostaje wplątany w intrygę mającą związek z dziedzictwem jego znanego przodka. To, co zaczyna się jako czysto naukowe badanie, przeistacza się w fascynującą, ale wysoce ryzykowną podróż do półświatka wyspecjalizowanych fałszerzy, a także pilnie strzeżonych tajemnic historii sztuki, których odkrycie może kosztować nawet życie…

Obowiązkowa pozycja dla fanów Dana Browna, Steva Berry i Arturo Perez-Reverte. Znakomity bilet do Florencji, Paryża i Nicei…

Craig Alanson „Expeditionary Force tom 9: Walkiria” | Opis wydawcy: Wesoła Banda Piratów ocaliła świat już kilkukrotnie, teraz jednak musi pogodzić się z tym, co nieuniknione. Ziemię czeka zagłada. Piratom pozostaje jedynie przetransportowanie kilku tysięcy Ziemian w bezpieczne miejsce, zanim kosmiczni najeźdźcy zniszczą ojczystą planetę ludzi. Choć to niezupełnie prawda. Pułkownik Joe Bishop i jego załoga mogą zrobić coś jeszcze. Zadać nieprzyjacielowi tak druzgocący cios, by pożałował, że kiedykolwiek usłyszał o Ziemi i jej mieszkańcach.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi