27 stycznia-2 lutego 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

2 lutego 2020


Kolejna porcja nowości wydawniczych wprost z księgarń. Zapraszamy na przegląd najciekawszych książek, które ukazały się w dniach od 27 stycznia do 2 lutego.

Bartosz Szczygielski „Krok trzeci” | Opis wydawcy: Nowa, mroczna powieść Bartosza Szczygielskiego. „Krok trzeci” to thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Magda ma idealne życie. Przystojnego męża, świetną pracę i piękne mieszkanie, ale za drzwiami sypialni czai się mrok. Niewypowiedziane słowa i skrywane tajemnice w końcu dają o sobie znać. Jej idealny świat rozsypuje się niczym domek z kart w ciągu jednej nocy. Ta noc obudziła demony, pozostawiając Magdę z kłamstwami, które nie przestają boleć, i pytaniami, na które nie zna odpowiedzi? i jest też ona? Fragment książki.

Ann Cleeves „Mgliste powietrze” | Opis wydawcy: Grupa przyjaciół z Londynu udaje się na wesele na Unst ? wyspę wysuniętą najbardziej na północ Szetlandów. Podczas przyjęcia znika Eleanor Longstaff ? zupełnie jakby rozpłynęła się w mglistym powietrzu. Następnego dnia jej przyjaciółka otrzymuje wiadomość, która brzmi jak notatka samobójcza, a ciało Eleanor wypływa na powierzchnię małego jeziora blisko klifu.

Detektywi Jimmy Perez i Willow Reeves przybywają na miejsce zdarzenia, aby zbadać tajemniczą sprawę. Co wspólnego ze zniknięciem i śmiercią Eleanor może mieć legenda o duchu lokalnego dziecka, które utonęło w tym samym miejscu przed wojną? Czy za legendą kryje się niewygodna prawda, którą po tylu latach ktoś nadal próbuje ukryć?

Simon Spurrier, Matias Bergara „Coda ? tom 1” | Opis wydawcy: W następstwie apokalipsy, która zmiotła niemal całą magię z cudownego niegdyś świata fantazji, były bard o imieniu Hum szuka sposobu na uratowanie duszy swojej żony z pomocą zmutowanego jednorożca i wbrew sobie zostaje wciągnięty w brutalną walkę o władzę, która na zawsze zadecyduje, kto rządzi Dziwnym Pustkowiem.

Shari Lapena „Ktoś, kogo znamy” | Opis wydawcy: Porywający thriller, pokazujący niespodziewane konsekwencje, jakie powstają, kiedy ludzie zbyt intensywnie zaczynają się interesować sprawami swoich sąsiadów?

„Bardzo trudno jest mi napisać ten list. Mam nadzieję, że zanadto nas nie znienawidzicie? Ostatnio, kiedy nie było państwa na miejscu, mój syn włamał się do waszego domu?”. Na cichym przedmieściu pewnego miasteczka, położonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku, ktoś włamuje się do domów ? i przede wszystkim do komputerów ich właścicieli. Poznaje ich głęboko skrywane sekrety i prawdopodobnie część z nich wkrótce ujawni. Mieszkańcy zaczynają się bać?

Kim jest włamywacz i czego mógł się do tej pory dowiedzieć? Po dwóch anonimowych listach z przeprosinami, które otrzymały ofiary włamań, w okolicy zaczynają krążyć plotki na temat sprawcy, piętrzą się podejrzenia. A po zamordowaniu kobiety, do której wcześniej także się włamano, napięcie sięga zenitu. Kto i dlaczego ją zabił? Kto wie o sąsiadach znacznie więcej, niż chce ujawnić? I jak daleko się posuną ci wszyscy z pozoru przemili sąsiedzi z przedmieścia, aby ochronić swoje tajemnice?

W.G. Sebald „Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze” | Opis wydawcy: W.G. Sebald uchodzi za jednego z najwybitniejszych prozaików europejskich drugiej połowy XX wieku. Jest nie tylko pisarzem, ale też strażnikiem znaczeń, uważnym, namiętnym czytelnikiem ocalającym złożoność świata. Zamieszczone w niniejszym tomie eseje pochodzą z trzech książek autora. Obiektami dociekań i interpretacji albo bohaterami esejów są m.in. Arthur Schnitzler, Franz Kafka, Elias Canetti, Thomas Bernhard, Joseph Roth, Jean Améry, Jean-Jacques Rousseau, Gottfried Keller, Robert Walser, a do grona pisarzy dołącza Jan Peter Tripp, malarz i szkolny kolega Sebalda; osobny szkic został poświęcony fenomenowi pierwszych autorów żydowskich tworzących w języku niemieckim, takich jak Leopold Kompert i Karl Emil Franzos.

W pierwszej części tomu Sebald przygląda się głównie literaturze austriackiej, potem przechodzi do omawiania literackich indywidualności Szwajcarii. W swojej pracy korzysta na równi z kompetencji filologa i z licencji eseisty. Jako badacz, jako krytyk i jako pisarz jest bowiem przede wszystkim namiętnym czytelnikiem. Czyta uważnie, z bliska ? wybiera z potoku narracji pojedynczą frazę i skupia się na jej szczególnym i złożonym znaczeniu. Porusza się po mapie literatury własnym szlakiem.

„Opis nieszczęścia” to tytuł zapożyczony od pierwszego zbioru esejów pisarza. Formuła celnie uwydatnia to, co autora najbardziej interesuje w literaturze. W 1985 roku Sebald napisał: „Ci, którzy obierają zawód pisarza, z reguły nie zaliczają się do ludzi najbardziej niefrasobliwych. Jakże inaczej gotowi byliby wdawać się w niemożliwe zajęcie, polegające na poszukiwaniu prawdy? [?] Opis nieszczęścia zawiera w sobie możliwość jego przezwyciężenia”. Jak pisze w posłowiu Arkadiusz Żychliński, „synchroniczna lektura trzech zbiorów eseistycznych Sebalda pozwala nie tylko wniknąć w obszar jego literackich fascynacji, lecz także wyraźniej dostrzec nowatorskie elementy indywidualnej poetyki autora oraz prześledzić, jak stopniowo zmienia się wektor jego pisarstwa krytycznoliterackiego ? jak od celnej akademickiej rzetelności przechodzi ono z wolna do swobodnej eseistycznej celności”.

Maria Stiepanowa „Pamięci pamięci” | Opis wydawcy: „Umarła moja ciocia, siostra taty” ? zaczyna Stiepanowa i zdanie to staje się punktem wyjścia do próby napisania historii rodziny. Ale choć autorka szuka śladów własnych prababć, dziadków i rodziców, to nie oni są głównym tematem tej książki. Jest nim mechanizm pamięci.

Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephie Cornellu czy Osipie Mandelsztamie.

To napisana niezwykle pięknym językiem intymna, a zarazem głęboko poruszająca wielka rozprawa na temat pamięci. Najbliżej jej do eseju, choć sama autorka nazwała ją „romansem” ? romansem z pamięcią, z historią własnej rodziny zachowaną w przedmiotach. W Rosji książka ukazała się w grudniu 2017 roku i prawie natychmiast została okrzyknięta przez krytyków najważniejszą rosyjską książką ostatniego dziesięciolecia. Zdobyła też jedną z najważniejszych rosyjskich nagród literackich.

Harper Lee, Fred Fordham „Zabić drozda” | Opis wydawcy: Lata trzydzieste, południe Stanów Zjednoczonych. Wojna secesyjna dawno się skończyła, czarnoskórzy w teorii są już pełnoprawnymi obywatelami, jednak ani takimi się nie czują, ani też biała większość ich za równych sobie nie uważa.

W małym miasteczku Maycomb sześcioletnia Scout i jej starszy braciszek Jem pod troskliwą opieką ojca oraz ciemnoskórej kucharki Calpurnii dorastają i poznają nieoczywiste prawa rządzące ich światem. Atticus, ich ojciec, jest adwokatem. Podejmuje się obrony czarnoskórego oskarżonego o gwałt na białej dziewczynie; obwinionemu grozi kara śmierci. Mieszkańcy Maycomb już wydali wyrok, „czarnuch” z pewnością jest winny. Jego obrońca ma przeciwko sobie całe miasteczko.

Dramatyczny przebieg rozprawy sądowej prowadzi do jeszcze dramatyczniejszych wydarzeń i pozwala odkryć prawdziwe oblicze prowincjonalnej społeczności. Rozjuszony motłoch przywdziewa wstrętne maski tępego rasizmu, lecz niespodziewanie objawia się też zwykła ludzka życzliwość, uczciwość, współczucie. Nieustraszony Atticus ma bowiem nie tylko śmiertelnych wrogów, może również liczyć na ciche wsparcie współobywateli oraz pomoc ze strony nieoczekiwanych sojuszników. Dla Scout i Jema jest bohaterem i wzorcem moralnym ? podobnie jak dla milionów czytelników, których Harper Lee zyskała sobie od pierwszego wydania książki w roku 1960.

Po niemal sześćdziesięciu latach opowieść jest równie aktualna i tak samo poruszająca. Fred Fordham w komiksowej wersji „Zabić drozda” wzbogaca ją plastycznym przedstawieniem realiów z epoki, a przede wszystkim pozostaje wyjątkowo wierny oryginałowi Harper Lee. Komiksowa adaptacja „Zabić drozda” to wyjątkowa okazja, by powrócić do tego niezwykłego świata w nowej odsłonie, a dla najmłodszych czytelników ? by zawrzeć znajomość z być może najważniejszą powieścią w historii amerykańskiej literatury. Na podstawie książki Harper Lee w 1962 powstał film nakręcony przez Roberta Mulligana. W roli Atticusa wystąpił Gregory Peck, który odebrał za swoją kreację Oscara (łącznie film zdobył 3 statuetki).

James Essinger „Algorytm Ady” | Opis wydawcy: W jaki sposób córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki. Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy.

W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niebywały talent jego córki. W czasach, w których przywilej edukacji nie przysługuje kobietom, nikt się nie spodziewa, że odkrycie Ady może zmienić świat. Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Dlaczego nie zyskał wówczas zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage?a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę?

„Algorytm Ady” to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn.

Sigrí?ur Hagalín Björnsdóttir „Święte słowo” | Opis wydawcy: Świat bez pisma? Jest bliżej, niż się zdaje? Nowa powieść autorki bestsellerowej „Wyspy”. Historia niezwykłego rodzeństwa uwikłanego w rozgrywkę sił, które chcą zmienić losy cywilizacji.

Edda i Einar wychowują się w nietypowej rodzinie ? mają wspólnego ojca, ale różne matki, silne kobiety, które postanowiły wspólnie, w jednym domu, wychować swoje dzieci. Edda cierpi na hiperleksję i komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą przeczytanych książek, z których może cytować całe strony. Einar z kolei ma głęboką dysleksję i ogromne problemy z czytaniem. Mimo to rodzeństwo łączy wyjątkowa więź.

Dorosła Edda pokonała, przynajmniej pozornie, swoje zaburzenie i zyskuje popularność w internecie. Wychodzi za mąż, rodzi syna. Po trzech dniach od porodu znika bez śladu? Zamknięty w sobie Einar wyrusza na poszukiwania siostry. Aby rozwiązać zagadkę, musi przemierzyć drogę do obcego świata i stanąć twarzą w twarz z niezwykłą przeszłością rodziny. Jak introwertyk z Islandii poradzi sobie w Nowym Jorku? Czego dowie się o swojej siostrze i tajemniczej firmie ALEX Analytica, z którą związana jest od lat?

„Święte słowo” to znakomite połączenie dramatu rodzinnego, powieści sensacyjnej i mrocznego klimatu Islandii, tak dobrze znanego czytelnikom z powieści „Wyspa”. To opowieść o pasji czytania, ucieczce i podróżowaniu, o ludzkiej cywilizacji, znajdującej się na rozdrożu. O cudownym labiryncie naszych umysłów.

Yangsze Choo „The Ghost Bride. Narzeczona ducha” | Opis wydawcy: „Pewnego wieczoru ojciec zapytał mnie, czy chciałabym zostać żoną ducha”. Li Lan pochodzi ze zubożałej rodziny i nie ma większych szans na znalezienie męża. Dostaje jednak propozycję, która może odmienić jej los. Ma poślubić dziedzica bogatego rodu Lim. Jest tylko jeden problem ? narzeczony nie żyje. Zgodnie ze starą chińską tradycją duch zmarłego kawalera nie zazna spokoju, jeśli nie znajdzie narzeczonej wśród żywych.

Niespodziewanie w spokojne życie Li Lan wkradają się nadprzyrodzone siły, okrutne i niebezpieczne. Dziewczynie udaje się wejść do świata duchów, równoległej rzeczywistości zamieszkiwanej przez żądne zemsty upiory. Li Lan przemierza Równiny Umarłych, aby odkryć najmroczniejsze sekrety rodziny swojego narzeczonego. W podróży towarzyszy jej tajemniczy demon Er Lang, który musi zapobiec rebelii w zaświatach, gdyż ta mogłaby unicestwić także świat żywych.

Czy Li Lan zdoła uniknąć tragicznego losu żony ducha? Jak poradzi sobie w pełnej niebezpieczeństw krainie śmierci? Czy kiedy wróci z zaświatów, będzie wciąż tą samą, spragnioną miłości dziewczyną? „The Ghost Bride” to porywająca powieść zainspirowana chińskimi tradycjami i wierzeniami. Yangsze Choo zaprasza czytelników w barwny świat pełen namiętności, intryg i duchów.

Graham Masterton „Świst umarłych” | Opis wydawcy: Sierżant Kieran O?Regan tropił najgroźniejszych przestępców. Teraz nie żyje. Na cmentarzu znaleziono jego pozbawione głowy ciało z wetkniętym w gardło fletem? To makabryczne zabójstwo jest wyraźnym ostrzeżeniem dla potencjalnych informatorów: tylko milczenie może cię ocalić. O?Regan miał bowiem dostarczyć kluczowe dowody w śledztwie dotyczącym korupcji w policji.

Dochodzenie było powiązane z aresztowaniem miejscowego dealera narkotyków, który ? choć nie brakowało dowodów jego winy ? uniknął kary. Gangstera wsadziła za kratki nadkomisarz Katie Maguire, która za wszelką cenę chce doprowadzić tę sprawę do końca. Ale kiedy kolejny policjant zostanie zamordowany w ten sam sposób, Katie zrozumie, że ludzie wolą milczeć niż stracić głowę?

Seria z Katie Maguire to wstrząsające thrillery tylko dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach ? tak realistyczne opisy są znakiem rozpoznawczym Grahama Mastertona.

Rob Hart „Magazyn” | Opis wydawcy: Przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Oraz o tym, kto zapłaci za to najwyższą cenę.

Paxton nigdy nie sądził, że będzie pracował dla Clouda, gigantycznej firmy technologicznej, która włada praktycznie całym rynkiem amerykańskim, oraz że przeprowadzi się do jednego z jej rozległych obiektów. Szczególnie, że życie w środowisku Clouda ? z salami rozrywkowymi, otwartymi przestrzeniami biurowymi i w ogromnych magazynach ? jest lepsze niż to, co pozostało na zewnątrz. To znacznie więcej, niż zapewnia ktokolwiek inny.

Zinnie udało się przeniknąć w szeregi Clouda, gdzie pracuje pod przykrywką. Wiele ryzykuje, by wykraść najcenniejsze tajemnice firmy. Paxton ze swoim zwykłym życiem, małymi nadziejami i obawami może okazać się idealnym pionkiem w tej grze, jeśli tylko Zinnia będzie w stanie poświęcić go dla dobra sprawy. Gdy prawda o pobudkach firmy wychodzi na jaw, kobieta musi postawić wszystko na jedną kartę. To ryzykowne zagranie, które może kosztować życie. Wspólnymi siłami Zinnia i Paxton dowiedzą się, do czego Cloud może się posunąć.

Quino „Mafalda: Wszystkie komiksy tom 1” | Opis wydawcy: Paski komiksowe z przygodami Mafaldy, małej argentyńskiej dziewczynki zatroskanej sprawami świata, doczekały się wreszcie pełnej dwutomowej edycji w języku polskim. Tworzone przez Quino (Joaquína Salvadora Lavado) w latach 1965?1973 dzieła przetłumaczył Filip Łobodziński.

„Już pierwsza historyjka zdradza nam, że wprawdzie bohaterka jest jeszcze dzieckiem, ale świat i jego problemy traktuje bardzo poważnie. Znacznie poważniej niż dorośli. Mafalda jest orędowniczką demokracji, sprawiedliwości społecznej i pokoju. Łatwo dostrzega hipokryzję polityków i mediów, domyśla się podskórnych mechanizmów, które rządzą światem wbrew temu, co zwykliśmy nazywać prawami człowieka” ? wyjaśnia we wstępie Łobodziński.

Mafalda, choć została wymyślona ponad pół wieku temu, jest ze swoim krytycznym stosunkiem do rzeczywistości oraz feministyczną postawą bohaterką na wskroś współczesną.

Fatima Farheen Mirza „Miejsce dla nas” | Opis wydawcy: Rozdzierająca serce i bardzo aktualna powieść, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sarah Jessiki Parker! Znakomity debiut Fatimy Farheen Mirzy odsłaniający kulisy życia indyjskich muzułmanów mieszkających w Kalifornii. Ślub najstarszej córki ? zawierany z miłości, a nie ze względu na tradycję ? gromadzi w jednym miejscu całą rodzinę. Rodzice ? Rafik i Layla ? muszą się pogodzić z życiowymi wyborami dwóch córek oraz syna Amara, który porzucił ich wspólnotę, a teraz po raz pierwszy od trzech lat spotka się z bliskimi.

„Miejsce dla nas” to przejmujący obraz rodziny zawieszonej pomiędzy dwiema kulturami i zapadająca w pamięć opowieść o wierze, tradycji, tożsamości, trudnych życiowych wyborach oraz przynależności społecznej.

Książka jest debiutem wydawniczym Sarah Jessiki Parker znanej z głównej roli w serialu „Seks w wielkim mieście”. „Ta rozdzierająca serce i bardzo aktualna powieść Fatimy Farheen Mirzy dosłownie mnie zniewoliła. Pozwoliła mi zrozumieć, jak trudno pogodzić miłość do rodziny i kultury z pragnieniem odnalezienia własnej drogi życiowej. Zapewniam, że ta powieść was odmieni” ? pisze aktorka.

Samanta Schweblin „Kentuki” | Opis wydawcy: Wstrząsająca powieść o pułapkach nowych technologii. Dzielą się na podglądaczy i podglądanych. Użytkownicy kentuki, nowej technologicznej zabawki, mogą usiąść przed ekranem w Berlinie i obserwować kuchnię rodziny z Sidney, swobodnie przemieszczając się po obcym domu. Ci, którzy decydują się wpuścić anonimowego człowieka do własnego życia, w teorii sami decydują o tym, co dokładnie chcą pokazać światu. Kentuki wcale nie są ? jak mogłoby się zdawać ? odpowiednikiem tamagotchi, którymi bawił się cały świat w latach 90. Są atrakcyjnymi wirtualnymi przytulankami, do których nie dołączono instrukcji obsługi. Za każdym z nich gdzieś na świecie kryje się ktoś, kto patrzy na nas ich oczami.

Ta opowieść przypomina odcinek serialu „Czarne lustro” ? z niezwykłą precyzją mówi o skomplikowanych relacjach ludzkiej cywilizacji z technologią i pyta o granice naszej intymności oraz zaufania.

Juan Francisco Ferrándiz „Ziemia przeklęta” | Opis wydawcy: Epicka, owiana aurą legendy, wielowątkowa opowieść o narodzinach wielkiej Barcelony i ludziach, którzy gotowi byli oddać dusze w walce o jej wolność i dobrobyt.

861 rok. Z woli króla Franków Karola Łysego do Barcelony przybywa nowy biskup, Frodoi. Młody i ambitny kapłan ma zakończyć budowę katedry i podźwignąć miasto z upadku. Barcelona liczy zaledwie tysiąc pięćset dusz. Najazdy Saracenów i zbójeckich hord doszczętnie ją zrujnowały, okoliczne pola leżą odłogiem, pozbawione opieki Kościoła pospólstwo wróciło do pradawnych obrzędów. Przybywający z garstką osadników biskup rozbudza nadzieje. Sprzyja mu sama Goda, darzona powszechnym szacunkiem, szlachetnie urodzona dama wywodząca się z antycznego rodu i nazywana „duszą Barcelony”. Tak piękna, że można przy niej zapomnieć o każdym złożonym ślubie.

Czy wplątany nieopatrznie w bezwzględną grę o władzę Frodoi wypełni swoją misję? Przemieni na powrót tę ziemię przeklętą w krainę mlekiem i miodem płynącą? Wyrwie mieszkańców ze szponów rozpaczy? Kto zasiądzie na pustym barcelońskim tronie? Jednym z kandydatów jest groźny i bezwzględny uzurpator, Drogo de Borr. Wspomagany siłą zbrojnych i afrykańską magią bękart już raz sięgnął po to, co do niego nie należało. W tej walce pełnej intryg, spisków, podstępów i zdrad liczyć się będzie nie tylko potęga miecza, ale też męstwo, zwykły spryt i nadnaturalne moce. Rycerz bez ziemi, zaradna karczmarka i ostatnia uczennica bestiariusza zakręcą kołem historii? „Ziemia przeklęta” to ponad 800 stron trzymających w napięciu przygód napędzanych przed odwieczne ludzkie namiętności ? żądzę posiadania, pragnienie zemsty, ambicję i miłość.

Alice Hoffman „Totalna magia” | Opis wydawcy: Zawsze rzucaj rozsypaną sól przez lewe ramię. Posadź rozmaryn przy furtce ogrodowej. Hoduj róże i lawendę, na szczęście. Zakochuj się, kiedy tylko możesz?

Kiedy Sally i Gillian straciły rodziców, trafiły do domu przy ulicy Ma­gnolii, pod opiekę ciotek ? Franny i Jet. Nie były to zwyczajne starsze panie, ale jak wszystkie kobiety z rodu Owensów miały moc ? potrafiły rzucać uroki i zaklęcia, a specjalizowały się w urokach miłosnych? Z tego też powodu okoliczni mieszkańcy straszliwie się ich bali? I przenieśli swój strach na nowo przybyłe siostry.

Dziewczęta dorastały we wrogiej atmosferze, wyszydzane i dręczone. Nic dziwnego, że marzyły tylko o tym, żeby zniknąć. Gillian pierwsza uciekła z domu i korzystała z wolności nie zawsze w rozsądny sposób, przez co napytała sobie sporo kłopotów. Sally, starsza i bardziej odpowiedzialna, też wyjechała, tam gdzie nikt jej nie znał, i próbowała prowadzić normalne życie. Ale klątwa Owensów odnalazła je obie ? i los złączył je znowu, za sprawą fatalnego wypadku, tak brzemiennego w skutki, że mogła im pomóc tylko magia? W ekranizacji tej książki główne role zagrały Nicole Kidman i Sandra Bullock.

Danuta Tymowska „Jane Goodall. Pani od szympansów” | Opis wydawcy: Opowieść o wyjątkowej kobiecie, jej pasji, odwadze oraz sile więzi ze światem zwierząt. Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i wyrusza do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt w nią nie wierzył? Dzisiaj jej badania to najstarsze i najbardziej szczegółowe studium gatunku, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na świecie. Na jego podstawie należało ponownie zdefiniować pojęcie „człowiek”.

Jane Goodall to jedna z najbardziej wyjątkowych kobiet naszych czasów, ikona nauki i ekologii, podróżniczka, pisarka, wysłanniczka pokoju ONZ, aktywistka. Odznaczona wieloma honorowymi tytułami oraz nagrodami. Jej ambasadorką jest Angelina Jolie. Wisława Szymborska uznała Goodall za wybitną postać i marzyła, aby ją poznać. Ta książka to pierwszy pełny obraz życia niezwykłej kobiety, opowieść o jej dzieciństwie, relacji z matką i synem, trudnych wyborach, ale przede wszystkim obraz wojowniczki, która miała odwagę realizować marzenia.

Marta Grzywacz „Nasza pani z Ravensbrück” | Opis wydawcy: Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższym Trybunał Narodowy, który ma sądzić nazistowskich zbrodniarzy. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozów koncentracyjnych, a także polskie i amerykańskie media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Wśród nich brakuje jednak Johanny Langefeld ? byłej strażniczki obozów w Ravensbrück i w Auschwitz. Oskarżona uciekła. Parę lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś pomógł jej uciec. Obiegną Kraków relacje tak nieprawdopodobne, że trudno będzie dać im wiarę.

Bo czy naprawdę mogło być tak, że Johannę Langefeld uwolniły z Montelupich dawne więźniarki Ravensbrück? Ofiary miałyby uratować kata? Takie rzeczy się przecież nie zdarzają. Książka Marty Grzywacz to opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci nazistowskiego systemu zagłady.

Amy Reed „Dziewczyny znikąd” | Opis wydawcy: Trzy nastoletnie alternatywki z Prescott: Grace, Rosina i Erin postanawiają pomścić zbiorowy gwałt na koleżance, o którym milczy lokalna społeczność. Grace Slater jest nowa w mieście. Jej rodzina opuściła społeczność baptystów po tym, jak matka stała się zagorzałą liberałką. Rosina Suarez z rodziny meksykańskich imigrantów marzy o graniu punkowej muzyki. Erin DeLillo ? dziewczyna z zespołem Aspergera ? fascynuje się biologią morską i Star Trekiem.

Kiedy Grace dowiaduje się, że mieszkająca wcześniej w jej nowym domu Lucy Moynihan została wykluczona ze społeczności i uciekła z miasteczka, bo miała oskarżyć grupę popularnych miejscowych chłopaków o gwałt, postanawia zawalczyć o sprawiedliwość. Wraz z przyjaciółkami zakłada anonimowe zrzeszenie dziewcząt w Prescott High, które ma się przeciwstawić seksizmowi i kulturze gwałtu wszechobecnej w lokalnej szkole, m.in. poprzez aktywny bojkot wszelkich kontaktów intymnych z mężczyznami. Wkrótce idea przeradza się w ogromny ruch, który będzie mieć moc zmieniania rzeczywistości.

Kim są Dziewczyny Znikąd? To dziewczyny z każdego zakątka świata. Każdej narodowości. Każdego koloru skóry. Dziewczyny biedne i lepiej sytuowane. Z dużych i małych miejscowości.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi