27 sierpnia-2 września 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

1 września 2018


Wybraliśmy dla was najciekawsze nowości i wznowienia książkowe, które trafiły do sprzedaży w tygodniu od 27 sierpnia do 2 września.

Opis wydawcy: Ekscytująca, pełna przygód i niebezpieczeństw podróż przez Galaktykę z barwną załogą „Wędrowca”. Lovelace była kiedyś zaledwie sztuczną inteligencją statku. Kiedy po całkowitym wyłączeniu i zresetowaniu systemu budzi się w nowym ciele, nie pamięta, co się działo wcześniej. Ucząc się poruszania po wszechświecie i odkrywając, kim jest, Lovelace zaprzyjaźnia się z Papryką, wybuchową inżynier, która bardzo chce jej pomóc w nauce i rozwoju. Papryka i Lovelace przekonają się, że bez względu na ogrom przestrzeni kosmicznej dwie osoby mogą razem wypełnić ją bez problemu?

Opis wydawcy: Julian Wołoszynowski całe życie idealizował i pielęgnował wspomnienia z dzieciństwa, spędzonego między Dniestrem i Bohem, „w najpiękniejszej dolinie, jaką Bóg zarzucił w stepach Pobereża”. W okresie najmroczniejszego stalinizmu nadał im kunsztowną formę literacką.

Cykl, na który złożyły się dwa zbiory: „Opowiadania podolskie” i „Przed wschodem księżyca”, to magiczna podróż do małej ojczyzny. Historycznie jedna z najstarszych i najbardziej fascynujących w literaturze polskiej. Po raz pierwszy w jednym tomie. Wołoszynowski przenosi czytelnika do krainy, której próżno szukać we współczesnych atlasach i przewodnikach. Czas zatrzymał się tu na przełomie XIX i XX wieku, proza życia przeplata się z metafizyką, a za drzwiami czają się postacie i zjawiska o rodowodzie ni to mitycznym, ni baśniowym. Bo Podole Juliana Wołoszynowskiego leży „gdzieś pomiędzy księżycem i stepem”?

„Najbardziej sugestywną właściwością tej prozy jest osobliwy stop nierzeczywistego z rzeczywistym, historycznego z teraźniejszym. Świat przeczuć i widziadeł sennych, wywodzących się z podświadomości, pamięci przodków, magicznej przeszłości tej ziemi wędrówek wielu ludów, zbroczonej krwią wielu wojen i buntów. (?) w prozie podolskiej stworzył kilkanaście opowiadań, stanowiących arcydzieła polskiej nowelistyki. Napisał ich tak niewiele, a tak bujny i przestronny jak ukraińskie stepy jest obszar jego prozy” ? pisał Marek Nowakowski.

Opis wydawcy: Drugi ? po „Ostatnim portrecie Melanii” ? tom trylogii „Ostatnie”. Kornelia Kłosowska, scenarzystka, autorka książki o Melanii Łuckiej, traci nieoczekiwanie pracę. W dodatku grozi jej proces. Żona pewnego posła dopatruje się podobieństwa między jednym z bohaterów „Ostatniego portretu Melanii” a swoim mężem. Planuje pozwać Kornelię do sądu. Wydawca żąda, aby autorka napisała romans, w którym ukaże małżeństwo posła w lepszym świetle. Pozbawiona źródła dochodów Kłosowska wraca do rodzinnego Miłowa, w którym spotyka licealną miłość?

Ewa Madeyska tym razem nie tylko bawi się stereotypowymi cechami tzw. literatury kobiecej, lecz przede wszystkim ujawnia tajemnice warsztatu pisarskiego. W lekkim, żartobliwym tonie przedstawia perypetie pisarki na zakręcie.

Opis wydawcy: Fantastyczna kreska Milo Manary okraszona nutką erotyki i onirycznych zdarzeń. Zapraszamy do komiksowej klasyki i zanurzenia się w niesamowitych latach 70-tych, gdy przygoda była jeszcze przygodą, gorąca Afryka pełna niebezpieczeństw, a niebezpieczne kobiety pełne gorąca! Aby wyrwać się z marazmu codzienności Giuseppe postanawia szukać Przygody. Jego przewodnikiem zostaje mistrz przygód ? HP (Manara zobrazował w tej roli swego przyjaciela Hugo Pratta, z którym pracował przy „Indiańskim lecie” czy „El Gaucho”), który ma pomóc zrealizować marzenie Giuseppe. Podczas swojej podróży, Bergman napotka wiele sytuacji, które przybierają odwrotny efekt od pożądanego. W tym wszystkim towarzyszymy mu my ? czytelnicy/widzowie, z których obecności Giuseppe doskonale zdaje sobie sprawę. To śmiała i oryginalna zabawa meta komiksowa, której nie możecie przegapić!

Pozycja obowiązkowa dla miłośników: klasyki komiksowej, ambitnego włoskiego i francuskiego kina lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, surrealizmu, delikatnej erotyki.

Opis wydawcy: Kolejny, po „Uwodzicielskich Chimerach”, album zawierający erotyczne opowiadania włoskiego mistrza komiksu Milo Manary. W obiektywie autora przegląda się świat: brutalny, sprzedajny, ciekawski, absurdalny. Zebrane w tomie krótkometrażówki z różnych lat, proponują cudowny lek na te choroby, celebrując potęgę artystycznej kreacji i piękna kobiecego ciała.

Opis wydawcy: Kolejna pozycja autorstwa kreatywnego geniusza z Chile ? Alejandro Jodorowsky?ego, tym razem ze wspaniałymi rysunkami innego wybitnego frankofońskiego rysownika ? George’a Bessa.

Dwa tomy pełnej dynamiki i gwałtu (w sensie dosłownym) space opery opowiadającej niesamowite przygody tajnego agenta Anibala w pełnym niebezpieczeństw i złowrogich oponentów świecie.

Dla wszystkich fanów „Incala”, „Kasty Metabaronów” i „Technokapłanów”. Dla wszystkich szukających w komiksie świetnej, niczym nieposkromionej zabawy i podróży kosmiczną autostradą bez limitu prędkości i przy niesprawnych hamulcach. Dla wszystkich tych, dla których erotyka Manary jest zbyt subtelna. Dla wszystkich miłośników superbohaterów w i bez rajtuz. Dla tych, którzy wychowali się w świecie bronionym przez Jamesa Bonda, Hansa Klossa, Conana i Rambo i którzy pragną przygód kolejnego superagenta i herosa, w jeszcze bardziej pokręconym świecie przyszłości. Dla tych wreszcie, którzy kochają zwierzęta a szczególną atencją obdarzają słodkie tygryski… Komiksowa jazda bez trzymanki.

Opis wydawcy: „Cena nieważkości” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę. Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą.

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Kończy się epoka Edwarda Gierka, zaczynają kłopoty z zaopatrzeniem. Cukier na kartki. „Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę” ? mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów. Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukają Rosjanie? Dlaczego Zenon Jankowski przegrywa wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jak potoczyły się jego losy? Lot na orbitę to jego sukces czy porażka? „Cena nieważkości” to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

Opis wydawcy: W krótkich rozdziałach pełnych anegdot, faktów historycznych, spotkań i zbiegów okoliczności, Patrick Deville tworzy panoramę wyjątkowego wrzenia rewolucyjnego, które miało miejsce w Meksyku ? przede wszystkim w kilku jego miastach (w stolicy, ale również w Tampico czy Cuernavace) ? w latach trzydziestych XX wieku.

Dwie najważniejsze postacie tej opowieści to Trocki, dla którego Meksyk był kolejnym etapem jego wygnania i który w odpowiedzi na procesy moskiewskie zorganizował IV Międzynarodówkę, oraz Malcolm Lowry, którego oszałamiające „Pod wulkanem” wstrząsnęło światem literackim. Drugi podziwiał pierwszego: światowa rewolucja robiła na nim wrażenie. Ale Trocki był również wielkim pisarzem, który mógłby odmienić historię literatury, gdyby jego szeroko zakrojona misja nie została zahamowana.

W tej opowieści krzyżują się drogi Fridy Kahlo, Diego Rivery, Tina Modotti, zagadkowego B. Travena o niezliczonych wcieleniach, André Bretona czy Antonina Artauda tropiącego ślady plemienia Tarahumara. To rodzaj zachwycającego danse macabre, w którym duch prowadzi każdego do jego grobu. To dużo lepsze od rezygnowania ze swoich marzeń.

Opis wydawcy: Literacka wyprawa, poetycka opowieść, wyjątkowa perspektywa. O TYM kraju nikt tak jeszcze nie pisał! Anna Arno zabiera nas w podróż przez ulice wielkich miast, szare blokowiska i przydrożne kapliczki. Z wnikliwością historyka sztuki ogląda narodowe zabytki i własne miejsca, łącząc ogólnoludzkie ze swoim. Z poetyckim wyczuciem opowiada o wiosnach smakujących truskawkami i zapachu szkolnej szatni, przeplatając symboliczne z rzeczywistym. Jak każdy z nas ma własną historię, wpisującą się w losy pokolenia i współczesnego społeczeństwa ? z jego kompleksami, osiągnięciami i nadal niespełnionymi marzeniami. Arno nie idealizuje, nie ironizuje, nie dokumentuje. Dostrzega piękno, jest w pełni świadoma niedoskonałości, ale nade wszystko nie boi się wyznania: „w moim kraju lubię nawet to, czego nie lubię”.

Opis wydawcy: „Gdyby Pan Bóg dzisiaj wygnał Ewę z raju, rzuciłby na nią przekleństwo: Będziesz dzieci rodziła jako prządka!”. To przekleństwo unosi się nad wszystkimi bohaterkami tej książki i wszystkimi kobietami, które pracowały w łódzkich fabrykach. Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.

Do tej pory jednak nikt nie próbował dowiedzieć się, kim były, skąd przybywały i dlaczego zostawały w mieście, w którym wcale nie odnajdywały szczęścia. Marta Madejska próbuje zrozumieć nie tylko swoje bohaterki, ale także „miasto bez historii”. Z pytań o przeszłość zrodziła się opowieść o „fabrycznych dziewczynach”, bez których nie byłoby wielkich fortun, okazałych łódzkich pałaców ani odbudowanego łódzkiego przemysłu po II wojnie światowej. Zmieniali się właściciele fabryk, zmieniał się klimat polityczny, zmieniały się dekoracje, ale jedno pozostawało bez zmian ? nadludzki wysiłek tysięcy kobiet.

Opis wydawcy: Wznowienie klasycznej powieści Chandlera. Zlecenie, jakie Philip Marlowe, prywatny detektyw, dostaje od generała Sternwooda, wydaje się proste. Ten bliski śmierci, poruszający się na wózku, bogaty weteran wielu wojen, ma dwie córki. A jedna jest bardziej zdeprawowana od drugiej. Mąż Vivian ? obecnie pani Regan, trzeci raz zamężnej ? pokątnie handlował alkoholem, a teraz tajemniczo się ulotnił. Natomiast Carmen padła ofiarą szantażu za swoje hazardowe długi. Marlowe ma odszukać zaginionego Rusty?ego Regana i zająć się tym szantażystą, ale obie kobiety wcale mu nie pomagają. Wręcz przeciwnie ? jakby chciały go sprowadzić na złą drogę?

Opis wydawcy: Mówią, że kto sieje wiatr, zbiera burzę. Kola powinien był o tym pamiętać. Gdyby nie zapomniał, może nadal by żył, podobnie jak wszyscy pozostali członkowie jego kompanii. Zona nie wybacza błędów, nie przymyka oka na niedociągnięcia i nie okazuje cierpliwości byś miał czas nauczyć się co i jak. Jeśli nie wypatrujesz wystarczająco bystro ? giniesz. Jeśli nie idziesz wystarczająco ostrożnie ? giniesz. Jeśli nie biegasz wystarczająco szybko ? giniesz. Za to każdy kończący się dzień to jeden wróg mniej i kolejny powód do świętowania ? bo jednak Ty nadal żyjesz. Ostatnia część cyklu o Rybinie, Jusupowie i innych „zwykłych” ludziach Zony.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi