27 maja-2 czerwca 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

1 czerwca 2019


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości książkowych i komiksowych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 27 maja do 2 czerwca.

Opis wydawcy: Tetris to jedna z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo w historii. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie. Choć powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra się w nią nie na komputerze, a w telefonie. Wystarczy spędzić z Tetrisem trochę czasu, by wszędzie widzieć spadające bloki o charakterystycznych kształtach. By zacząć o nich śnić.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1984 roku w zasadzie przypadkiem, pracując tak naprawdę nad oprogramowaniem dla radzieckiego rządu. Gra szybko podbiła serca jego współpracowników, którzy nie mogli się od niej oderwać, zawalając obowiązki służbowe. Tetris szybko wyciekł za Żelazną Kurtynę i wzbudził pożądanie gigantów ówczesnej cyfrowej rozrywki. Pragnęły jej Nintendo, Atari, Sega ? najważniejsi w tamtych czasach wydawcy gier.

Komiks Boxa Browna to fascynująca i wciągająca opowieść o przebłysku geniuszu, wojnie o prawa do wydania gry ? pełnej potajemnych wizyt w Moskwie, sekretnych umów, niezliczonych nieporozumień i bezczelnych kradzieży ? ale także o roli gier w sztuce, kulturze i przemyśle czy w życiu człowieka w ogóle. Recenzja komiksu.

Opis: Gdzieś w ogromnym składowisku światów możliwych istnieje taki, w którym bardziej niż gdzie indziej mieszkańcy głęboko lękają się myśli o starości i jej tragicznym zakończeniu: śmierci. Ale czy można przed nią uciec? Gdzie indziej może nie, ale w tamtym świecie owszem, można o tym myśleć. Zajmuje się tym w każdym razie teoria starego profesora Arystydesa Brelokwinta, który cały swój czas poświęca badaniu kaprysów czasu na pokładzie „Labsa”, swego okrętu-laboratorium. Pogląd ten podziela również piękna Mania Ganza, która wydaje się przekonana, że czas to pieniądz, a także liczne tykające i utykające gatunki stworzeń. Chimera! ? powiedzą jedni. Nonsens ? uznają inni.

W towarzystwie miriada fantastycznych postaci wyruszcie w cudowną podróż, która zabierze was zarówno w eteryczne sfery wyobraźni, jak też do serca egzystencjalnych ludzkich lęków… „Azymut” oszałamia barwami i stylistyką. To jedna z najlepszych i najoryginalniejszych serii komiksów, jakie powstały w ostatnich latach. Graficzny majstersztyk dla miłośników pięknych historii. Recenzja komiksu.

Opis wydawcy: Drugi tom niestworzonej opowieści fantastycznej w klimatach „Niezwykłych przygód Barona Münchhausena” Rudolfa Ericha Raspe, „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i dzieł Juliusza Verne?a. Uszedłszy przed sądem Ireneusza Wielkodusznego, piękna Mania Ganza i jej towarzysze trafiają na ziemie barona Smutka, niepokojącego mrocznego melancholika, który zdołał pokonać starość… Ale za jaką cenę? Z kolei profesor Arystydes Brelokwint i załoga „Labsa”, jego statku-laboratorium, kontynuują badania drażliwej kwestii uciekającego czasu, i wydaje się, że znaleźli rozwiązanie sprawy niedawnego zniknięcia Bieguna Północnego… Recenzja komiksu.

Opis wydawcy: Trzeci tom niezwykłej baśniowej serii „Azymut”. Piękna Mania Ganza dokonała w Banku Czasu straszliwej transakcji: wymieniła stulecia życia w zamian za tysiące śmierci. Podczas gdy jej matka, królowa Eteru, szuka córki, aby ją zgładzić, całe królestwa wypowiadają sobie wojnę. Wszędzie trwają przygotowania do wielkiej masakry, co tym bardziej raduje barona Smutka… Z dala od tych wydarzeń, na pokładzie „Labsa” profesor Arystydes Brelokwint kontynuuje swoją straceńczą misję: chce odkryć tajemnicę czasu, tego niepokonanego nieprzyjaciela, mieszającego się we wszelkie waśnie. Recenzja komiksu.

Opis wydawcy: Czwarta odsłona serii komiksowej „Azymut”, będącej pouczającą przypowieścią o czasie, przemijaniu, miłości i pożądaniu. Brzmi to jak odwieczny refren: Manię Ganzę czekają kolejne zaślubiny! Tym razem nieziemska piękność ma zostać sto trzecią małżonką władcy pustyni, wielkiego mamamusziego Baby Musira. Ale czy ten, przy całej swej potędze, zdoła oprzeć się chorobliwej zazdrości Pożeracza Czasu? Nie zapominajmy też o poecie Eugeniuszu, z miłości zdolnego do wszystkiego, czy o królowej Eter, gotowej przebudzić zagrzebane w piaskach moce, aby ukarać własną córkę za jej urodę. A kiedy Mania zmaga się z tornadem uczuć, czas nadal ucieka?

Opis wydawcy: „Prozy utajone” to Kafka trochę inny od tego, z którym polski czytelnik zżył się przez lata i którego nauczył się czytać. Przygotowany przez Łukasza Musiała (i w jego przekładzie) zbiór stanowi kontynuację „Opowieści i przypowieści” (PIW 2016), prezentując mniej znane i nieznane polskiemu czytelnikowi opowiadania Kafki. Najobszerniejsza część tomu obejmuje ukazane w nowym kontekście prozatorskie fragmenty „Dzienników”, krótkie prozy i zapiski z tzw. „Konwolutu 1920”, opublikowanego tu w całości (w nim m.in. dwanaście opowiadań i miniatur znanych z wcześniejszych przekładów).

Ale nie na tym zasadza się nowatorstwo „Próz utajonych”. Przekładając Kafkę in extenso z edycji krytycznych jego pism, wraz z fragmentami niedokończonymi, brulionami i notatkami ? pośród których czytelnik rozpozna znane już polszczyźnie opowiadania (niegdyś wyodrębnione przez strażnika spuścizny Kafki, Maxa Broda) ? nie unikając wprawek, rodników, powtórzeń i fragmentów „słabszych”, tłumacz odsłania specyfikę twórczości autora „Procesu”. Okazuje się nią życiopisanie. Kafka ? w interpretacji Musiała ? to nie tyle zawodowy autor powieści i opowiadań, ile artysta, który nie uznaje podziałów gatunkowych, ulega kapryśnemu natchnieniu, a to, co pisze, pisze całym sobą.

Opis wydawcy: Trzy sztuki teatralne Thomasa Bernharda są poświęcone wybitnemu niemieckiemu reżyserowi Clausowi Peymannowi, pełniącemu w latach 1986-1999 funkcję dyrektora słynnego Burgtheater, w którym zaprezentował on wiele znakomitych inscenizacji światowych arcydzieł teatralnych, a także wyreżyserował m.in. owiany aurą skandalu „Heldenplatz”. Bernhard, niezrównany mistrz groteskowego przerysowania, jak zwykle poddaje niesłychanie ostrej krytyce stosunki panujące w Austrii, wyśmiewa i wyszydza instytucje kulturalne. W ironiczny sposób charakteryzuje też siebie, Peymanna oraz dramaturga Burgtheater ? Beila.

Opis wydawcy: Wybór prozy Henry?ego Jamesa, mistrza półcieni i subtelności, otwiera hipnotyczny, gotycki „Obrót śruby”, opowieść o duchach lub studium szaleństwa: badacze Jamesa od niemal stu dwudziestu lat toczą o to spór. Zbiór skonstruowany został wokół tematu, który umownie nazwijmy „sprawczością kobiet”, i Jamesowskiej metody „drobnego ziarna” ? współczującej precyzji, z którą autor ukazywał pułapki, jakie zastawia na bohaterki złudnie postrzegana rzeczywistość oraz rosnąca koncentracja na próbach wyrwania się z opresji.

Opis wydawcy: Mamy wreszcie niezwykłą biografię najwybitniejszego pisarza iberoamerykańskiego, twórcy m.in. „Stu lat samotności” czy Miłości w czasach zarazy”, czyli Gabriela Garcii Marqueza. Lata w spędzone w pisarskiej samotności wśród bliskich. Wnikliwa biografia pisarza, która opiera się wyłącznie na wypowiedziach bliższych i dalszych członków rodziny, znajomych i przyjaciół, którzy znali Gabo jeszcze z dzieciństwa. Zapis beztroskich czasów spędzonych u dziadka oraz w jezuickiej szkole, w której Gabito był prymusem. Biografia nie ciąży pomnikowym brązem ani nie jest pisana na klęczkach, ponieważ świadectwo bliskich jest szczere, naturalne w swojej wymowie i pozbawione patosu, do tego zaprawione szczyptą humoru niezliczonych anegdot z życia pisarza. Marquez wychowywał się w niezwykle barwnym otoczeniu, co zaważyło na jego późniejszej karierze zwieńczonej literacką nagrodą Nobla za „Sto lat samotności”. Czytelnik jest w stanie prześledzić wszystkie okoliczności, jakie miały miejsce przed napisaniem tej przełomowej powieści, oraz jak świat zareagował na nią po jej wydaniu. Dzięki tej książce miłośnikowi prozy Gabriela Garcii Marqueza łatwiej jest zrozumieć genezę jego twórczości. I jej wydanie akurat przypadnie prawdopodobnie na pierwsze dni zdjęciowe do pierwszej adaptacji jego najsłynniejszej powieści.

Opis wydawcy: Powieść wszech czasów w nowym, pięknym wydaniu! Londyn, 1886 rok. Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu staje się początkiem dramatycznych zdarzeń, które na zawsze dzielą zamożną mieszczańską rodzinę Forsyte’ów, a ich losy przez następne kilkadziesiąt lat śledzimy w trzech tomach tej mistrzowskiej powieści.

Żaden z utworów Johna Galsworthy’ego, laureata literackiej Nagrody Nobla, nie cieszył się taką poczytnością jak „Saga rodu Forsyte’ów”. Co decyduje o tym, że ta książka intryguje czytelników do dziś? Krytycy pisali o epickim rozmachu i kronikarskim obiektywizmie, starannie wyważonej narracji, bezstronności i chłodnym dystansie w kreowaniu bohaterów. Zgoda, ale jest jeszcze jeden walor ? psychologia. Mistrzowskie operowanie introspekcją, opisy wahań moralnych i uczuciowych, finezyjne wyrażanie stanów wewnętrznych, szczególnie w sytuacjach krańcowych ? oto wartości, które decydują o tym, że „Saga rodu Forsyte’ów” brzmi ciągle świeżo i współcześnie. To one sprawiły, że książka była wielokrotnie ekranizowana, a ostatnia wersja serialu na jej podstawie zainspirowała m.in. twórców „Downton Abbey”.

Opis wydawcy: Błyskotliwa opowieść o świecie, który przeminął wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej. „Dziedzictwo” opowiada o dziejach dwóch rodów żyjących na przełomie XIX i XX wieku w kajzerowskich Niemczech: należących do berlińskiej żydowskiej burżuazji Merzów i arystokratycznych, pochodzących z sennego katolickiego południa Feldenów. Ich losy splatają się ze sobą na tle burzliwej historii zjednoczonych Niemiec, co prowadzi do skandalu politycznego i wielu tragikomicznych wydarzeń.

„Dziedzictwo” to pierwsza, po części autobiograficzna powieść Sybille Bedford, w której pisarka nie tylko odtwarza niepowtarzalny nastrój dawno minionej epoki, lecz również z wielkim kunsztem ukazuje barwne portrety poszczególnych przedstawicieli dwóch rodzin.

Opis wydawcy: Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Na jej podstawie powstał w 1977 roku film, była też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

Opis wydawcy: „Sylwetki i cienie” to fascynująca kronika rodziny autora, który poszukując prawdy o swoich przodkach trafia na sprawy bardzo trudne, odkrywa rodzinne dramaty i zawikłania w wielką historię, a wszystko to opowiada z lekkością i humorem. Michał Rzecznik zaskoczy was różnorodnością rysunku i nowatorstwem. Będziecie podróżować z nim przez epoki, kraje i style artystyczne, a bohaterowie i bohaterki komiksu zostaną z wami na dłużej.

Od czasu „Maczużnika” Rzecznik słusznie jest uważany za jednego z najodważniejszych i najciekawszych twórców polskiego komiksu. „Sylwetki i cienie” ugruntują pozycję autora w świecie komiksu.

Opis wydawcy: Akcja „Nie przebaczaj” osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym na Kresach Wschodnich. Komiks gatunkowo jest mrocznym westernem, którego inspiracji można szukać w filmach Quentina Tarantino, oryginalnej trylogii „Gwiezdnych Wojen” czy w westernach, takich jak „The Unforgiven” czy „Deadwood”.

„Nie przebaczaj” opowiada o losach rodziny ? Eustachego, Marii i ich syna Tadeusza, którzy po pierwszej wojnie światowej powracają do majętności na Kresach Wschodnich. Tam przez lata wiodą spokojne życie, aż do momentu, kiedy do ich domu wdziera się banda Łazara. Rodzice Tadeusza zostają zamordowani, a on sam uratowany przez Widunję cudem uchodzi z życiem. Główna fabuła komiksu koncentruje się na zemście chłopaka.

„Nie przebaczaj” łączy w sobie brutalną, szybką narrację, wyraziste postaci, a wydarzenia historyczne mieszają się tu z magicznością ludową.

Opis wydawcy: Bezlitosna w osądzie i przezabawna w formie relacja o ponownym odkryciu Ameryki i poszukiwaniach idealnego miasteczka. Prawie nikt nie wyjeżdża z Des Moines w stanie Iowa. Jednak Bill Bryson wyjechał i po dziesięciu latach spędzonych w Anglii postanowił wybrać się do domu, który okazuje się dla niego? obcym krajem.

W leciwym chevrolecie chevette Bryson pokonał prawie 14 000 mil na terenie trzydziestu ośmiu stanów, aby sporządzić ten zabawny i przenikliwy raport na temat kondycji małomiasteczkowej Ameryki. Od głębokiego Południa po Dziki Zachód, od miejsca urodzenia Elvisa po Custer?s Last Stand, Bryson odwiedza miejscowości, którym nadaje własne nazwy, sugerujące nudę, ospałość i monotonię. Jego nadzieje na znalezienie amerykańskiego marzenia kończą się koszmarem chciwości, ignorancji i zanieczyszczenia środowiska.

Opis wydawcy: Analiza arcydzieła filmowego Federica Felliniego dotycząca jego fascynacji Jungiem, magią, telepatią oraz symboliką wody, ogniska domowego i tańca. Z unikatowymi fotosami z planu zdjęciowego.

Autorem książki jest Lech Majewski, poeta, pisarz, malarz i reżyser urodzony w Katowicach, od 1981 pracujący przede wszystkim za granicą. Jego filmy, m.in.: „Rycerz”, „Lot Świerkowej Gęsi”, „Więzień Rio”, „Ewangelia wg Harry?ego”, „Basquiat” (scenariusz na podstawie jego książki), „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Szklane usta”, „Młyn i Krzyż” oraz „Onirica”, prezentowane były na największych festiwalach filmowych, zdobywając wiele nagród.

Opis wydawcy: Gus jest początkującym pisarzem, który pracuje w sklepie ze starymi płytami. Ma problemy ze stworzeniem poważnego związku. Poznaje Clarę, która próbuje odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Chce wyprowadzić się z kanapy w mieszkaniu najlepszej przyjaciółki, uzależnionej od portali społecznościowych Lucíi, która stale zmienia partnerów. „Listopad” to opowieść o rozstaniach, samotności i braku komunikacji we współczesnym społeczeństwie, przyprawiona szczyptą retro odniesień do klasycznego kina noir i muzyki jazzowej.

Opis wydawcy: Odczyt z czarnej skrzynki: Lot 713 do Belize nigdy nie dotarł do miejsca przeznaczenia. Samolot znaleziono po dwóch dniach, lekko tylko uszkodzony, w gęstwinie lasu równikowego na Jukatanie, w pobliżu Uxmal. Po załodze i pasażerach nie było ani śladu. Zawartość czarnych skrzynek wprawiła specjalistów od aeronautyki w osłupienie: zamiast zapisu rozmów załogi z kontrolą lotu na taśmach znajdowały się niezwykłe historie, pozornie ze sobą niepowiązane, opowiadane monotonnym i zmęczonym głos, który z całą pewnością nie należał do żadnego z członków załogi?

Opis wydawcy: Nietypowa powieść szpiegowska o niemożliwych do rozstrzygnięcia dylematach moralnych i niezwykle trudnych decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu? Cambridge roku 1937 pełne jest idei i idealistów, a Joan, która dotąd nie obracała się w wielkim świecie, jest nimi wprost oczarowana. Znajomość z przebojowymi Sonią i Leo, studentami rosyjskiego pochodzenia, coraz bardziej się zacieśnia, ale gdy lata uniwersyteckie dobiegają końca i rozpoczyna się dorosłe życie, trudno jest pozostać lojalnym w stosunku do dawnych przyjaciół.

Niemal siedemdziesiąt lat później Joan Stanley zostaje oskarżona o zdradę państwową i przekazywanie ściśle tajnych informacji Sowietom. Kobieta utrzymuje, że jej decyzja była podyktowana osobliwymi czasami wojny. Joan Stanley skrywa tajemnicę. Przez pięćdziesiąt lat była kochającą matką, czułą babcią, we wtorkowe popołudnia adeptką malowania akwarelami, a w czwartkowe uczestniczką zajęć tanecznych. Aż do pewnego słonecznego wiosennego poranka? Ktoś bowiem odkrył jej latami tajoną tożsamość. Joan Stanley była szpiegiem.

Na podstawie powieści powstał film z Judi Dench i Sophie Cookson w rolach głównych.

Opis wydawcy: Debiut prozatorski jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków, dwukrotnego zdobywcy platynowej płyty, nazywanego „nadzieją polskiego rynku muzycznego” ? Tomasza Organka. „Teoria opanowywania trwogi” to przepełniona odwołaniami do literatury, filmu, muzyki i popkultury opowieść o rezygnacji, zagubieniu w kapitalistycznej rzeczywistości, rozpadzie więzów rodzinnych. Zaskakująco wiarygodna powieść pokoleniowa o ludziach na skraju rozpaczy pisana z perspektywy człowieka, który osiągnął sukces. Błyskotliwa, cyniczna, ale niepozbawiona poczucia humoru. Fragment książki.

Opis wydawcy: Z bliżej nieznanych przyczyn czterdzieści trzy kobiety, które nie wykazywały żadnych oznak ciąży, niespodziewanie rodzą. Siedmioro dzieci, które przyszły na świat w wyniku tego wydarzenia, zostaje adoptowanych przez Reginalda Hargreevesa. Gdy ktoś interesował się motywami takiego działania, Hargreeves zawsze odpowiadał, że zrobił to, „by ocalić świat”.

Cała siódemka tworzy Akademię Umbrella, dysfunkcyjną rodzinę, której członkowie obdarzeni są dziwacznymi mocami. Już jako dziesięciolatkowie muszą się zmierzyć z oszalałą i zabójczą Wieżą Eiffla, kierowaną przez potwornego zrobotyzowanego zombie Gustawa Eiffela. Dekadę później drużyna już nie istnieje. Dopiero niespodziewana śmierć Hargreevesa prowadzi do pojednania rodzeństwa, które raz jeszcze musi ocalić świat.

Scenariusz do albumu „Umbrella Academy: Suita apokaliptyczna” napisał wokalista My Chemical Romance, Gerard Way („Doom Patrol”). Całość narysował nominowany do nagrody Eisnera Gabriel Bá („De:Tales”, „Casanova”, „Daytripper: Dzień po dniu”), a pokolorował zdobywca nagrody Eisnera Dave Stewart. Okładki poszczególnych zeszytów namalował wielokrotny laureata nagrody Eisnera, James Jean. Niniejszy tom zbiera pierwszą sześciozeszytową serię, dwie krótkie opowieści oraz szkicownik, zawierający prace Bá, Jeana oraz Waya.

Opis wydawcy: Kolejny tom popularnej serii Joanna Sfara o niezwykłym kocie, który dzięki pożarciu papugi zaczyna mówić. W tym epizodzie powracamy do Algieru. Rabin Sfar i jego kuzyn imam Sfar dyskutują o religijnych różnicach nie do pogodzenia. Kiedy jednak meczet zostaje zalany, rabin i imam zgadzają się, że muzułmanie mogą podczas prac remontowych modlić się w synagodze. Tymczasem kot rabina przeżywa trudne czasy: Zlabya urodziła urocze dziecko, co pogrążyło go w głębokiej zazdrości, a na domiar złego obce kocięta znalazły schronienie w synagodze… I jak one śmią pić mleko?

Opis wydawcy: Zbawienie to obusieczny miecz. Dawno temu w zachodniej części Teksasu staruszek Emmett Quinlan umierał na Alzheimera. Jego syn Roy, poza wychowywaniem swojej córki, musiał patrzeć jak jego własny ojciec zmienia się w owładniętego nienawiścią starego potwora. Co gorsza, w ich stronę zmierzała trąba powietrzna, gotowa zniszczyć wszystko, co było ważne dla rodziny Quinlanów. Właśnie ta burza miała przynieść wiele zmian. Bowiem trąba powietrzna nie pochodziła z tego świata? i sprowadziła ze sobą coś wyjątkowego…

Emmett Quinlan wyłonił się z gruzów swojego domu ściskając zaczarowany, niezniszczalny, trzy i pół metrowej długości gadający miecz o imieniu Valofax. A póki miał go w dłoni? znów był sobą. Nie miał Alzheimera. Znów pamiętał, jak się nazywa i rozpoznawał twarze najbliższych. Sęk w tym, kochani? że ten miecz nie należał do Emmetta. A jego prawowici właściciele nie cofną się przed niczym, żeby go odzyskać?

„God Country” to ciesząca się uznaniem krytyków, bestsellerowa, spektakularna miniseria, opowiadająca o rodzinie, starości i pogodzeniu ze stratą. Do zespołu twórców należą autorzy „Buzzkill” i „Paybacks” oraz scenarzysta takich tytułów jak „Redneck”, „Babyteeth” i „Ghost Fleet”.

Opis wydawcy: We współczesnym świecie niewolnictwo jest procederem nielegalnym. Mimo to kilkadziesiąt milionów ludzi nadal wegetuje pod jarzmem tej prastarej formy opresji, a ich liczba nieustannie rośnie. Kevin Bales opisuje różne postacie nowego niewolnictwa; wyjaśnia, z czego się ono bierze, jak funkcjonuje i dlaczego tak dobrze radzi sobie w realiach zglobalizowanej gospodarki. W tej poruszającej i gruntownie udokumentowanej historii Kevin Bales prowadzi nas od pakistańskich cegielni i tajskich domów publicznych do nowoczesnych biur międzynarodowych korporacji i? dalej. Proponuje, abyśmy poszukali wokół siebie śladów, jakie niewolnictwo odciska bezpośrednio na życiu każdego z nas.

Opis wydawcy: Fragment rozmowy sprzed dekad utrwalony na taśmie. Listy słane w niebo do adresata nieobecnego od lat. Zapach ciasta z rabarbarem. Ufność, że wyczekiwane spotkanie nie będzie ostatnim.

„Historie podniebne” to siedem kameralnych opowieści. Siedem ballad o miłości, oddaniu, lęku przed stratą. I o próbach zrozumienia tych, których kochamy, a którzy często pozostają boleśnie obcy.

Małecki to mistrz krótkiej formy. O sprawach najtrudniejszych opowiada subtelnie, z prostotą i ujmującym zrozumieniem dla ludzkiej ułomności. Jego proza porusza w duszy najczulsze struny. Oswaja z tym, co nieuniknione, i przynosi ukojenie.

fot. Christian Wiediger/Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi