26 lipca-1 sierpnia 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

1 sierpnia 2021

W drugą połowę lata wchodzimy ze świeżą porcją lektur przygotowanych przez wydawców. Oto zestawienie najciekawszych nowości, które ukazały się w dniach od 26 lipca do 1 sierpnia.

Patrick deWitt „Francuskie wyjście” | Opis wydawcy: Autor „Braci Sisters” znów zaskakuje! Kiedy Frances, mieszkająca na Manhattanie wdowa o bardzo cierpkim charakterze, dowiaduje się, że jej majątek popada w ruinę i grozi jej katastrofa finansowa oraz, co gorsza, wizerunkowa, wpada w rozpacz. Tym bardziej, że towarzyszą jej jedynie pozbawiony ambicji syn Malcolm oraz kot – Mały Frank – w którym najprawdopodobniej mieszka duch zmarłego przed dwunastu laty męża. Frances nie ma więc wyjścia – musi uciec daleko, za ocean, do jedynego miasta, w którym mogą się uratować (bądź ulec zagładzie) – do Paryża.

Już o samej trójce głównych, niezwykłych bohaterów można napisać niejedną nowelę. Książkę „Francuskie wyjście” zapełnia jeszcze więcej różnorodnych postaci, tworząc jedyną w swoim rodzaju, ciepłą, a jednocześnie mroczną, ciętą, ale też wzruszającą, tragedię obyczajową.

Ekranizacja powieści jest równie surrealistyczna, w końcu scenariusz do niej pisał sam autor. W rolach głównych możemy podziwiać Michelle Pfeiffer i Lucasa Hedgesa. Film jest dostępny na platformach VOD. Fragment książki.

Uładzimier Arłoŭ „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch” | Opis wydawcy: Wydanie w języku polskim i białoruskim. Niezwykłość tej książki polega na jej różnorodności i jednorodności zarazem. Te ballady, których akcja rozgrywa się na przestrzeni wieków, przez które przewija się cała plejada postaci historycznych i współczesnych, od kata w rodzinnym Połocku autora, przez renesansowych artystów z Padwy, Casanovy, po współczesnych poetów ukraińskich, łączy osoba autora – poety i historyka, podróżnika i archeologa własnej duszy. Niemal reportażowy weryzm łączy się z oniryzmem, liryzm przeplata się z ironią i sarkazmem, poczucie humoru często przełamuje się z poczuciem tragizmu. Czytając „Porucznika Piatrowicza i chorążego Ducha” odbywamy fantastyczną i fascynującą podróż po historii i współczesności.

Uładzimier Arłoŭ (ur. 1952 w Połocku) to jeden z najbardziej popularnych białoruskich poetów, a także historyk i prozaik. Po studiach na wydziale historii na uniwersytecie w Mińsku pracował jako nauczyciel i dziennikarz w Nowopołocku. Od 1988 współpracował z wydawnictwem „Mastackaja litaratura”, wtedy też wstąpił do Białoruskiego Frontu Ludowego. W 1996 zwolniony z pracy w wydawnictwie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”, w 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Aktywnie działał w białoruskim PEN Clubie i w niezależnym Związku Pisarzy Białoruskich. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. W 2018 roku otrzymał za książkę „Tańce nad miastem” nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Za tom wierszy w przekładzie Adama Pomorskiego „Prom przez Kanał la Manche” (2009) uhonorowany został nagrodą Europejski Poeta Wolności (2010).

Cixin Liu „O mrówkach i dinozaurach” | Opis wydawcy: Cixin Liu, jakiego dotąd nie znaliście! Ziemia. Okres kredy. Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne. Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi?

Escobar, Roberto Sendoya „Syn Escobara. Pierworodny” | Opis wydawcy: Pablo Escobar był kolumbijskim baronem narkotykowym o światowej sławie. Stał się jednym z najbogatszych ludzi na ziemi. Zanim w 1993 roku został zastrzelony przez policjantów, kontrolował 80 procent światowego handlu kokainą. Oto długo oczekiwana książka o nim autorstwa jego najstarszego syna – Roberto Sendoya Escobara.

Tę pasjonującą historię otwiera atak dwóch helikopterów z agentami MI6 i żołnierzami kolumbijskimi na pokładzie, nadlatującymi nad małą wioskę, aby zlikwidować ludzi Pablo Escobara. Życie zachowuje jedynie pewien chłopiec, niemowlę. To autor książki, Roberto Escobar. Dziwacznym zrządzeniem losu natrafia na niego najważniejszy spośród agentów MI6, lituje się nad losem dziecka i ostatecznie je adoptuje. Escobar wielokrotnie próbuje odzyskać syna, co prowadzi do śmierci wielu ludzi.

Gdy ojciec adopcyjny Roberto leży na łożu śmierci, wręcza przybranemu synowi kartkę z szyfrem, który – jak twierdzi – zawiera informację o tajnym miejscu, w którym ukryte są zaplombowane beczki z milionami dolarów. Chociaż autor poprosił o pomoc kryptologów, nie zdołał złamać szyfru, postanowił więc po raz pierwszy opublikować go w tej książce…

Piotr Marecki „Romantika” | Opis wydawcy: Opel załadowany po brzegi. W bagażniku czekają już torby z ubraniami na dwutygodniową podróż poślubną, aparaty fotograficzne i kawa w termosie z napisem „Thirsty”. Po kawalerskiej wyprawie przez „Polskę przydrożną” Piotr Marecki rusza w podróż z żoną Olą, by wspólnie świętować zawarcie małżeństwa. Pierwszy przystanek – Beskid Niski. Ekowesele, progresywne disco polo, całonocne maratony na atari i wiersze czytane dla przyrody. Kolejny – Huculszczyzna, drewniana chata w górach i ukraińskie bezdroża.

Marecki z żoną rejestrują mijany krajobraz i zwracają uwagę na lokalną architekturę. Tarnopol, Strusów, Monasterzyska, Tyśmienica, Kołomyja, Szepit, Czerniowce, Zaleszczyki, Stryj. Podróż jest długa, drogi dziurawe. Ale ważne, że jadą razem. Piją huculski samogon, zagryzają go bryndzą, sałem i śpiewają pieśni o zbójniku Doboszu. Obserwują, jak wschodnia prowincja nie opiera się globalnemu turbokapitalizmowi. A Hucuł Misza na to: „Wszystko jasne. Romantika”.

Goliarda Sapienza „Spotkanie w Positano” | Opis wydawcy: Poruszająca powieść autorki kontrowersyjnej „Sztuki radości”. Niezwykła historia przyjaźni dwóch kobiet w zjawiskowej scenerii wybrzeża Amalfi. Twórczość Goliardy Sapienzy była przez długi czas marginalizowana i dopiero kilkanaście lat po jej śmierci zdobyła uznanie w oczach krytyków i czytelników. Obecnie pisarka uznawana jest za jedną z ważniejszych postaci literatury włoskiej XX wieku. Jej niespokojne i ekscentryczne życie znajduje odzwierciedlenie w powieściach, w których autorka prezentuje zdecydowanie feministyczną perspektywę, a seksualność, płeć i ciało odgrywają w nich fundamentalną rolę.

Pomysł i pierwsze szkice „Spotkania w Positano” pochodzą z 1963 roku, całość powstała w 1984 roku, a pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku. Jest to głęboka, nastrojowa powieść o niezwykłej przyjaźni, ucieleśniająca paradoksy włoskiego społeczeństwa. Rozgrywa się na początku lat pięćdziesiątych w czarującym, skąpanym w słońcu mieście Positano w południowych Włoszech. Pisarka była pod ogromnym wrażeniem piękna tego miejsca położonego na wybrzeżu Amalfi przy Zatoce Neapolitańskiej. To oczarowanie wybrzmiewa na kartach powieści, której bohaterka nosi to samo imię, co autorka. Obydwie pracują również w branży filmowej.

Literacka Goliarda przybywa do Positano, aby poznać okolicę pod kątem przyszłego filmu. Spotyka tam Ericę Beneventano, uroczą zamożną wdowę, posiadaczkę spektakularnej willi, nazywaną przez lokalnych mieszkańców „księżną”. Wiele je dzieli, jednak z czasem coraz bardziej zbliżają się do siebie, ujawniając przed sobą nawzajem coraz głębsze uczucia, emocje i konflikty z przeszłości. Nawiązują fascynującą, niesamowicie poruszającą przyjaźń, przepełnioną tajemnicami i tęsknotą.

Andrzej Bart „Dybuk mniemany” | Opis wydawcy: Wielki powrót Andrzeja Barta! Książki pisarza zawsze stawały się literackim wydarzeniem. Za młodzieńczą powieść „Rien ne va plus” otrzymał Nagrodę Kościelskich, za „Don Juana raz jeszcze” był nominowany do Nagrody Nike, a „Fabryka muchołapek” znalazła się w jej finale oraz była nominowana do Angelusa i Nagrody Literackiej Gdynia. Film „Rewers” według jego scenariusza otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.

Tym razem Andrzej Bart powraca z nową, znakomitą powieścią. Przedwojenna Warszawa, niemiecka okupacja, getto. Żydowscy policjanci, polscy szmalcownicy, zagrabiony majątek. Narratorem jest sam autor, a powieść to zapiski z lat 2019-2020, których zasadniczą część stanowi spotkanie z Danielem Czarewiczem, synem przedwojennego producenta filmowego. Bart, początkowo niechętny gościowi i pomysłowi, aby spisać i przekazać światu jego opowieść, stopniowo daje się ponieść fascynującej historii.

Ann Rule „Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata” | Opis wydawcy: Pierwsze polskie wydanie klasyki true crime! Przerażająca do szpiku kości i zaskakująco intymna legendarna już książka Ann Rule to opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze. Każdej przewróconej stronie towarzyszy zimny dreszcz, bo czy tak naprawdę znamy naszych bliskich?

Ted Bundy był jednym z najokrutniejszych amerykańskich seryjnych morderców, który przyznał się do zabicia przynajmniej trzydziestu sześciu młodych kobiet na terenie całego kraju. Skazano go na śmierć za trzy zabójstwa.

Korzystając z prywatnej korespondencji z Bundym, prowadzonej aż do jego egzekucji, Rule kreśli fascynującą opowieść rozpiętą między osobistą perspektywą a zawodowym profesjonalizmem dziennikarki będącej na tropie seryjnego mordercy, charyzmatycznego i inteligentnego człowieka, którego miała za przyjaciela.

Oto jego historia podwójnego życia, magnetycznej mocy, bezwzględnego przymusu i bezbronnych ofiar bestii. Spisana skrupulatnie przez kobietę, która myślała, że zna Teda Bundy’ego, dopóki nie zaczęła łączyć wszystkich dowodów i wyłonił się z nich przerażający obraz…

Mike Carrey i in. „Lucyfer – wyd. zbiorcze tom 2 | Opis wydawcy: Drugi tom nowej edycji przełomowego dzieła komiksowego, nominowanego do Nagrody Eisnera. Lucyfer Gwiazda Zaranna stworzył swój własny, niezależny od Boga wszechświat i otworzył jego bramy dla wszystkich stworzeń. Oczywiście natychmiast znalazły się moce, które chciały zawładnąć tą krainą, ale na szczęście udało się je odeprzeć. W starym Stworzeniu Lucyferowi pozostały jednak do wypełnienia dwa ostatnie zobowiązania – pojedynek z żądnym zemsty aniołem zastępów Amenadielem oraz spłata długu wobec Elaine Belloc, półanioła przetrzymywanego i torturowanego w niezbadanej krainie między niebem a piekłem. Czy mimo osłabienia spowodowanego wykradzeniem dwóch piór z jego anielskich skrzydeł Niosącemu Światło uda się pokonać groźnego przeciwnika i uwolnić duszę Elaine?

Twórcą opowieści o Lucyferze, który po raz pierwszy pojawił się w serii „Sandman” Neila Gaimana, jest scenarzysta komiksowy i filmowy oraz pisarz Mike Carey, znany przede wszystkim z prac dla Vertigo („Hellblazer”). Za rysunki odpowiada kilku znanych rysowników, m.in. Peter Gross („Księgi magii”) i Ryan Kelly („DMZ”).

R.L. Stine „Ulica Strachu. Dziewczyna znikąd” | Opis wydawcy: Lizzy Palmer jest nowa, piękna i pełna tajemnic. Kiedy rozpoczyna naukę w Shadyside High, szybko nawiązuje znajomość z Michaelem i jego dziewczyną Pepper. Michael jest nią coraz bardziej zafascynowany, mimo że nic o niej nie wie. Skąd pochodzi? Gdzie mieszka? I dlaczego tak na niego działa? Wkrótce zaprasza ją do udziału w wyścigach na skuterach śnieżnych, jednak zabawa kończy się tragedią. W dodatku gdy w podejrzanych okolicznościach zaczynają umierać ich znajomi, Pepper nabiera podejrzeń, że za wszystkim stoi właśnie Lizzy. Tymczasem oboje z Michaelem zostają wciągnięci w sprawę morderstwa sprzed ponad sześćdziesięciu lat i muszą się zmierzyć z wyzwaniem, jak pozostać żywym na Ulicy Strachu.

„Ulica Strachu. Dziewczyna znikąd” to jedna z trzech książek z serii „Ulica Strachu” powiązana z cyklem filmów o tym samym tytule. Produkcje dostępne na platformie Netflix od lipca 2021 roku.

R.L. Stine „Ulica Strachu. Zabójcze gry” | Opis wydawcy: Najskrytsze marzenia siedemnastoletniej Rachel nieoczekiwanie się spełniają – Brendan Fear zaprasza ją na swoją osiemnastkę. Przyjaciółka usiłuje jednak dziewczynę od tego odwieść. Nad rodziną Fearów podobno ciąży klątwa… Mimo serii złowróżbnych znaków, Rachel bierze udział w przyjęciu. Gospodarz przygotował na ten wieczór listę gier i atrakcji. Kiedy goście rozchodzą się po ponurych korytarzach zabytkowej posiadłości, okazuje się, że uwikłano ich w misterny, morderczy plan. Przyszło im brać udział w zupełnie innej grze – w grze o przeżycie.

Leopold Tyrmand „Tyrmand warszawski” | Opis wydawcy: Zbiór felietonów Leopolda Tyrmanda o Warszawie. Teksty te nigdy wcześniej nie były wydane w formie książkowej. Autor drukował je głównie w „Stolicy”, ale także w „Tygodniku Powszechnym”.

Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy, takiej jaką była w latach 1946–1953. Okazuje się jednak, że wiele z jego obserwacji aktualnych jest do dziś.

Przywołując słowa autora, „wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie”.

Roman Bratny „Kolumbowie. Rocznik 20” | Opis wydawcy: Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych około roku 1920. „Kolumbowie” to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas powstania warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się w walkę z Niemcami – początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany.

Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w pracy konspiracyjnej. W niezwykle sugestywny sposób opisał osobiste dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skażonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwątpieniu i poświęceniu, o małych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali życie – pod tym względem nie różnili się od współczesnej młodzieży. Choćby to przesądza o ponadczasowości tej prozy.

Roman Husarski „Kraj niespokojnego poranka” | Opis wydawcy: Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy k-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i z zapartym tchem oglądamy kolejne nagradzane filmy. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność.

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Oscar Wilde „Zbrodnia lorda Artura Savile i inne nowele” | Opis wydawcy: Cóż za przyjemna lektura, z gracją, uroczą dawką sarkazmu i głębszym podtekstem od Oscara Wilde’a. Dystyngowany angielski lord postanawia popełnić zbrodnię kierowany szlachetnymi pobudkami, duch zamiast straszyć, jest straszony przez racjonalnych amerykańskich „zdobywców” Europy, Lady, której skrywaną tajemnicą było to, że żadnej tajemnicy nie miała… Żartobliwe, pełne złośliwego humoru i paradoksów – dla wszystkich, którzy lubią od czasu do czasu spojrzeć na literaturę grozy z dystansem i z przymrużeniem oka.

Grzegorz Gajek „Piast” | Opis wydawcy: Epicka opowieść o człowieku, którego śladem kroczyli bogowie. Wkrocz do zamglonej słowiańskiej puszczy, pełnej złowrogiego pohukiwania sów, błyszczących oczu saren, przesądów i starych wierzeń. Zasłuchaj się w pradawnej opowieści o rywalizacji między dwoma przyrodnimi braćmi, o dorastaniu i miłości, o mocy imion i plemiennych bojach Słowian znad Warty i Odry. Swojska i osobliwa historia o naszych korzeniach. Opowieść o Piaście.

Michaił Bułhakow „Fatalne jaja. Diaboliada” | Opis wydawcy: Obie nowele to zjadliwa satyra na radziecką biurokrację. Michał Bułhakow – twórca genialnego „Mistrza i Małgorzaty” – jak mało kto potrafił podchwycić i literacko przetworzyć przejawy sowieckiej rzeczywistości, prowadząc niekiedy swoich bohaterów na skraj obłędu. Pisarz dobrze wiedział, że człowiek, który wpadnie w tryby rozpędzonej machiny biurokracji, ulegnie presji ludzkiej głupoty i własnego strachu, musi skończyć tragicznie. Sam za życia był ostro krytykowany, niekiedy otrzymywał odrobinę wolności, by za chwilę znaleźć się w labiryncie zakazów. W latach 30. pisał głównie do szuflady. Paradoksalnie, gdy władza sowiecka zabrała mu ostatnią szansę na realizację zawodową jako literata, stworzył arcydzieło.

Katarzyna Bonda „Klatka dla niewinnych” | Opis wydawcy: Czterdzieści trzy ciosy nożem. Tak pożegnała się z życiem Róża Englot. Obok otwartych ran na jej ciele sprawca pozostawił coś jeszcze – klucz. Gdy mąż kobiety, skazany za to brutalne zabójstwo, kończy odsiadywać wyrok, w warszawskiej kamienicy rozgrywa się kolejna tragedia. Z balkonu na siódmym piętrze w niewyjaśnionych okolicznościach wypada teściowa Englota. Kobieta ginie na miejscu. Szybko okazuje się, że do zdarzenia doszło podczas przepustki skazanego. Brakuje jednak niezbitych dowodów, które pozwoliłyby na postawienie mu zarzutów.

Hubert Meyer na prośbę prokurator Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy, by jej pomóc w tej trudnej sprawie. Rudy uważa, że to zabójstwo na tle finansowym. Wiele jednak wskazuje na to, że rzecz jest bardziej skomplikowana, ma swój początek siedemnaście lat wcześniej i wiąże się z zaginionymi wtedy kobietami. Hubert jak zwykle działa po swojemu – szybko, niekonwencjonalnie, profesjonalnie. Ale tym razem sam ledwie ujdzie z życiem, a co więcej, stanie się jednym z głównych podejrzanych.

Co oznacza klucz pozostawiony na ciele Róży Englot? Czy jest wskazówką czy przestrogą? Czy Meyer dotarł za blisko prawdy? Czy zagroził komuś ważnemu? Kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem?

Agustín Martínez „Monteperdido. Wioska zaginionych dziewczynek” | Opis wydawcy: Zapierający dech w piersiach thriller rozgrywający się pod groźnymi szczytami Pirenejów. Ana i Lucía, sąsiadki i przyjaciółki z małej wioski w Pirenejach, wychodzą ze szkoły i kierują się do swoich domów. Nigdy jednak nie docierają do celu. Całe miasteczko pogrąża się w żałobie. Pięć lat później wśród szczątków rozbitego samochodu w pobliskim wąwozie służby odnajdują ciało mężczyzny i nastolatkę, ciężko ranną i zdezorientowaną. Okazuje się, że to Ana.

Śledztwo zostaje wznowione. Kim jest kierowca? Czy to on porwał dziewczęta? Czy Lucía nadal żyje? Odpowiedzi na te pytania kryją straszne informacje, z którymi wielu mieszkańców Monteperdido zmaga się od dawna. Inspektor Sara Campos i jej szef Santiago Bain zmuszeni są do współpracy z lokalną policją. W przeszłości popełniono fatalne błędy w śledztwie i jedno jest pewne – to nie może się powtórzyć. Nieustępliwa i zdeterminowana Sara zrobi wszystko, żeby rozwiązać sprawę, ale Monteperdido ma swoje własne zasady…

Serial na podstawie powieści „Monteperdido” wyprodukowała hiszpańska telewizja RTVE – „La Caza Monteperdido”. To świetna i klimatyczna alternatywa dla skandynawskich thrillerów.

Christophe Bec, Ennio Bufi „Mroczna otchłań tom 3” | Opis wydawcy: „Ten, kto walczy z potworami, niechaj uważa, by nie stać się jednym z nich. Bo kiedy długo spoglądasz w otchłań… otchłań zaczyna spoglądać w ciebie”. Kiedy Ziemi zagraża potężny kataklizm, który może zmieść z jej powierzchni całą ludzkość, a katastrofy naturalne uderzają z coraz większą siłą; kiedy najgroźniejsze drapieżniki zamieszkujące morskie głębiny wypływają na brzeg, uciekając przed tym, czego nie potrafimy nazwać; jedynym ratunkiem jest stawić czoło tajemnicom kryjącym się w mrocznej otchłani. Czy w podwodnym Mieście Platona uda się znaleźć klucz do ocalenia ludzkości? Jak daleko jest w stanie posunąć się stuletni starzec, żeby uzyskać nieśmiertelność? Czy antyczne Trytony z podwodnych krain wyszły na ląd i zaludniły Ziemię? Od bezkresu himalajskich szczytów po bezdeń Rowu Mariańskiego; od pokrytych lodem krain po palące słońcem pustynie…

Grupa naukowców z narażeniem życia przemierza wszystkie zakątki Ziemi, poszukując odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jakie jeszcze tajemnice czają się w mrokach otchłani? Czy mityczne podwodne istoty, które zawzięcie bronią dostępu do swojego miasta to wrogowie, czy może przyjaciele? Bohaterowie trzeciej część thrillera ekologicznego „Mroczna otchłań” przekraczają granice ludzkich możliwości. Starożytna filozofia i nowoczesna technologia przeplatają się, a historia puka do bram… XXII wieku.

Mike Mignola, Scott Allie i in. „B.B.P.O. – Znany diabeł” | Opis wydawcy: Opowieść o końcu znanego nam świata jest także opowieścią o końcu Biura Badań Paranormalnych i Obrony… Lovecraftowskie potwory pustoszą Ziemię, a agenci B.B.P.O. walczą, by ocalić niedobitki ludzkości. Jedynym wyjściem wydaje się szukanie schronienia pod ziemią. Czy to będzie ostatni azyl naszego gatunku? Siły Biura topnieją z dnia na dzień. Wprawdzie Hellboy zostaje odnaleziony, ale nawet on nie jest taki jak kiedyś, trudno więc przewidzieć, czy ktokolwiek przetrwa czas zagłady. A szykuje się prawdziwa apokalipsa, gdyż Warwara dopiero się rozkręca i przygotowuje do wypełnienia planu uknutego w zimnych otchłaniach kosmosu… Czy naprawdę nie ma już nadziei dla ludzi?

Twórcą pomysłu serii i jej współscenarzystą jest sławny Mike Mignola, autor cyklu „Hellboy”. Scott Allie od wielu lat jest zarówno twórcą niektórych opowieści w ramach „B.B.P.O.”, jak i redaktorem tego cyklu. Rysunki są dziełem kilku autorów, m.in. Laurence’a Campbella, grafika znanego z takich komiksów jak „Punisher” czy „Mroczna wieża”.

Catriona Ward „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” | Opis wydawcy: Oto historia seryjnego mordercy, ale nie tylko. To także opowieść o porwanym dziecku, zemście i śmierci. Oraz o pewnym zwyczajnym domu na końcu zupełnie przeciętnej ulicy. Wszystkie te historie są prawdziwe, a jednocześnie w każdej z nich kryje się kłamstwo… Jedno jest pewne – pod ciemnym lasem na końcu zapomnianej ulicy czają się z dawna pogrzebane tajemnice. Być może uznaliście już, że dobrze wiecie, co mieści się w ostatnim domu na tamtej zwyczajnej ulicy. Myślicie, że znacie już tę historię. I tu się mylicie.

C.J. Tudor „Płonące dziewczyny” | Opis wydawcy: Witajcie w miejscowości Chapel Croft. W tej uroczej angielskiej wiosce w XVI wieku na stosie spalono grupę wieśniaków, w tym dwie nastolatki. Trzydzieści lat temu zaginęły tam dwie dziewczyny, a przed dwoma miesiącami samobójstwo popełnił proboszcz miejscowej parafii.

Jack Brooks – pastorka Kościoła anglikańskiego, oraz samotna matka piętnastoletniej córki – przybywa do wioski, aby objąć parafię po zmarłym poprzedniku. Wśród jego rzeczy znajduje m.in. zestaw do egzorcyzmów i notkę z cytatem z Pisma Świętego: „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajnego, co by się nie stało wiadome”.

Im lepiej Jack i jej córka Flo poznają wieś i jej mieszkańców, tym głębiej zostają wciągnięte w podziały, tajemnice i podejrzenia. A kiedy Flo nawiedzają wizje w starej kaplicy, staje się jasne, że w Chapel Croft są duchy, które nie mogą znaleźć spokoju. Jednak odkrycie prawdy może być niezwykle trudne. W Chapel Croft każdy ma coś do ukrycia i nikt nie ufa obcym. C.J. Tudor ponownie udowadnia, że jest jedną z najlepszych autorek thrillerów kryminalnych.

Sebastian Sadlej „To nie moja wina” | Opis wydawcy: A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Podejrzany o zabójstwo ojca Krzysztof z dnia na dzień zapada się pod ziemię, pozostawiając całe swoje dotychczasowe życie za sobą. Jego śladem w dzikie Bieszczady wyrusza przekonany o jego winie i zaślepiony zemstą młodszy brat.

Podróż śladami tajemnic ojca, dosłownie wpisanymi w górski pejzaż, i zderzenie z surowymi warunkami życia lokalnej społeczności oraz opowieściami, na których stoją fundamenty wszystkich odkrywanych miejsc, doprowadzą ucieczkę, gonitwę i śledztwo do nieuniknionego finału: konfrontacji z bolesną, oczyszczającą prawdą.

Przejmująca, pełna fascynujących miejsc i często dramatycznych historii opowieść o pewnej rodzinie, a także ludziach z Bieszczad – tych prawdziwych, tak jak prawdziwe potrafi być tylko przeszywająco zimne górskie powietrze. Opowieść o tajemnicach, odpowiedzialności, krzywdzie, prawdzie, nieokiełznanej naturze i o tym, co dziedziczymy po naszych rodzicach, a także poszukiwaniu winnych. Wciągająca, intrygująca i przewrotna. Nie będziecie mogli się oderwać.

Kirsten Beyer, Mike Johnson, Angel Hernandez „Star Trek tom 2: Picard” | Opis wydawcy: Drugi album na podstawie kultowej sagi „Star Trek”! Tym razem statek Gwiezdnej Floty wyrusza na wyprawę pod dowództwem kapitana Jeana-Luca Picarda, jednego z najbardziej zasłużonych admirałów Gwiezdnej Floty. Zjednoczona Federacja Planet odkrywa, że Imperium Romulańskiemu zagraża wybuch supernowej. Rozpoczyna zatem akcję ratunkową o niespotykanej skali. Admirał wyrusza, by ewakuować jedną z kolonii imperium, jednak na miejscu dokonuje szokującego odkrycia. Wydarzenia te są wprowadzeniem do serialu „Star Trek: Picard”.

Autorami scenariusza są amerykańska pisarka science-fiction Kirsten Beyer, znana fanom „Star Treka” jako autorka wielu powieści z tego uniwersum oraz scenariuszy do serialu „Star Trek: Discovery”, oraz Mike Johnson, który przed rozpoczęciem przygody ze Star Trekiem współpracował z DC („Superman/Batman”). Rysunki do tego tomu wykonał Angel Hernandez („Nieskończony kryzys”).

Victoria Schwab „Miasto duchów” | Opis wydawcy: Szara Zasłona oddziela świat żywych od krainy duchów. To miejsce tylko dla odważnych. Dwunastoletnia Cassidy Blake jest jedną z nich. Gdy rodzice dziewczyny przyjmują propozycję nakręcenia serialu o nawiedzonych miastach, cała rodzina wyrusza do Edynburga, gdzie rozegra się akcja pierwszego odcinka „Duchodzeniowców”.

Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach przygoda w mieście pełnym tajemniczych przejść, opuszczonych zamków i grobowców. Cassidy przekracza granicę światów, by we mgle za Zasłoną stoczyć prawdziwą walkę na śmierć i życie.

Nowa seria bestsellerowej autorki Victorii Schwab to pełna tajemnic i zwrotów akcji opowieść dla tych, którzy nie boją się ciemności.

L. E. Flynn „Dziewczyny są tu takie miłe” | Opis wydawcy: Chociaż od ukończenia studiów minęło już sporo czasu, Ambrosia Wellington nie może zapomnieć o tamtym wieczorze. Kiedy więc wraz z zaproszeniem na zjazd absolwentów uczelni otrzymuje anonim o treści „Musimy porozmawiać o tym, co naprawdę się wtedy stało”, zdaje sobie sprawę, że przeszłość nadal depcze jej po piętach.

Gdy wraz z nieobliczalną Sloane „Sully” Sullivan, dawną przyjaciółką, otrzymują kolejne, coraz to bardziej niepokojące wiadomości, zaczynają rozumieć, że ktoś pragnie się na nich zemścić. Gra, którą Ambrosia i Sully prowadziły, by zdobyć chłopaka innej dziewczyny, skończyła się bowiem dużo gorzej, niż przewidywały – ktoś zapłacił za nią zbyt wysoką cenę. A teraz, po dziesięciu latach mogą zostać za to ukarane…

Wstrząsający thriller psychologiczny, który pokazuje, jak daleko posuną się dziewczyny, by zdobyć to, co według nich im się należy.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi