25 listopada-1 grudnia 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

30 listopada 2019


Polecamy nasz redakcyjny przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które zostały opublikowane w dniach od 25 listopada do 1 grudnia.

Mads Peder Nordbo „Pustelnik” | Opis wydawcy: Bohaterowie bestsellerów „Dziewczyna bez skóry” i „Zimny strach” powracają w kolejnym mrożącym krew w żyłach thrillerze! Mroczna strona skutego lodem i otulonego mgłą grenlandzkiego miasteczka. Mroźna wyspa, która nie zna litości?

Na Grenlandii, w pobliżu wikińskich ruin, położonych w odizolowanej osadzie Sandnas, na dnie studni zostaje znalezione ciało mężczyzny. Gdy policja dochodzi do wniosku, że zabiła go kobieta, która zmarła półtora roku wcześniej, na niewielką arktyczną społeczność pada blady strach. Jak to możliwe? A jeśli to qivittoq ? tajemniczy grenlandzki pustelnik, którego jedynym celem jest zemsta?

Śledczy skupiają uwagę na młodej Inuitce Tupaarnaq, która wcześniej odsiadywała wyrok za zabójstwo ojca, a teraz zniknęła. Na poszukiwania wyrusza jej jedyny przyjaciel, dziennikarz Matthew Cave. I wkrótce odkrywa, że Tupaarnaq nie jest osobą, za którą ją uważał? Tymczasem policja znajduje kolejne zwłoki, a Matthew nagle staje się nie tylko podejrzanym, ale także zwierzyną łowną dla przestępcy.

Virginie Greiner, Daphné Collignon „Tamara Łempicka” | Opis wydawcy: Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Lempicka, przyjaciółka André Gide’a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.

Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córkę Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

Komiks „Tamara Łempicka” autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco.

„Dobry omen”, reż. Douglas Mackinnon, scen. Neil Gaiman | Opis wydawcy: Azirafal to grymaśny Anioł. Crowley jest chuligańskim Demonem. Oboje są na Ziemi od ponad 6000 lat. Przez ten czas polubili to miejsce i wbrew wszystkim przeciwnościom, także siebie.

Ale jest problem – Antychryst przybył na ziemię, co oznacza, że świat, który zbyt polubili skończy w płomieniach, jeśli nie zdołają go uratować. Ten szalenie pomysłowy i przezabawny serial śledzi losy Azirafala i Crowley?a, którzy łączą siły, próbując odnaleźć 11-letniego Antychrysta (i jego psa) i zapobiec Apokalipsie.

Nadciąga Armagedon ? ale to nie musi być koniec świata. Dwupłytowe wydanie na DVD serialu na podstawie niebiańsko udanej i piekielnie zabawnej powieści Pratchetta i Gaimana. Więcej o serialu.

Rafał Mikołajczyk „Niezwyciężony” | Opis wydawcy: Komiks Rafała Mikołajczyka „Niezwyciężony” jest graficzną adaptacją powieści Stanisława Lema, z gatunku hard science fiction, wydanej w 1964 roku.

Tytułowy Niezwyciężony to krążownik międzygalaktyczny wysłany na planetę Regis III z misją odnalezienia Kondora ? zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach bliźniaczej jednostki, z którą utracono kontakt wkrótce po jej wylądowaniu na planecie.

W miarę odkrywania przez załogę Niezwyciężonego sekretów Regis III, pojawiają się kolejne tajemnice i rodzą się pytania, na które bohaterowie nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Pozostaje im tylko snuć domysły i hipotezy dotyczące byłych oraz obecnych zdarzeń. Więcej o komiksie.

Fritz von Herzmanovsky-Orlando „Maskarada geniuszy” | Opis wydawcy: Akcja „Maskarady geniuszy” rozgrywa się w Tarokanii, strefie buforowej, utworzonej tam, gdzie stykały się żywioły germański, słowiański i romański. W tym nieco operetkowym królestwie ze stolicą w mieście Gradiska panują wybierani co roku z talii taroka czterej królowie, a dyktatorskie rządy sprawuje kanclerz, przypominający arlekina potężny joker Skiz. Bohater, Cyriak von Pizzicolli, jest współczesnym wariantem postaci z greckiej mitologii, a w jego otoczeniu poruszają się zamaskowane postacie, piastujące mniej lub bardziej absurdalne godności jak radca dworu w państwowej stacji obserwacyjnej jemiołuszki zwyczajnej czy majster w tartaku pniaków.

„Maskarada geniuszy” jest z polotem napisaną wariacją na temat mitów i wyobrażeń. Pełna świadomych anachronizmów powieść sytuuje owe mity i wyobrażenia w groteskowym świecie, zaludnionym przez postacie o nazwiskach przedrzeźniających do kwadratu najzabawniejsze nazwiska austro-węgierskich baronów. Gdyby chcieć szukać dla autora „Maskarady geniuszy” odpowiedników w literaturze polskiej, nasuwają się takie postacie jak Tadeusz Miciński, może Roman Jaworski, na pewno Aleksander Wat jako autor „Bezrobotnego Lucyfera”, Witkacy. Z późniejszych Andrzej Kuśniewicz i Piotr Wojciechowski. W literaturze światowej przede wszystkim Italo Calvino, zarówno jako autor „Niewidzialnych miast” (transmutacje Wenecji), jak i trylogii, na którą składają się „Wicehrabia przepołowiony”, „Baron drzewołaz” i „Rycerz nieistniejący”.

Jest to proza fantastyczna zabarwiona groteską, owoc lekko szalonej erudycji, ze sporą dozą specyficznego humoru. Niewiele było w ostatnim czasie na polskim rynku książek tak bogatych językowo i fabularnie; eksperymentalnych, a jednocześnie niehermetycznych, czytelnych. „Maskarada geniuszy” ? uznawana za opus magnum Herzmanovsky?ego, za swoiste dopełnienie Musilowskiego „Człowieka bez właściwości” to obraz ostatecznego rozkładu cesarskiej Austrii. Poddany groteskowej, barokowo rozbuchanej obróbce. Herzmanovsky-Orlando perfidnie tasuje zdarzenia w czasie i przestrzeni, maskuje i demaskuje kolejne perspektywy narracyjne, komplikuje dotarcie do prawdy o przedstawianej rzeczywistości. Mówić o modernizmie środkowoeuropejskim bez Herzmanovsky?ego się nie powinno. Na razie jest u nas wielkim nieobecnym.

Paweł Ciołkiewicz „Moje komiksy. Vol. 1. Od Tajfuna do Supermana” | Opis wydawcy: Książka „Moje komiksy. Vol. 1. Od Tajfuna do Supermana” zabiera czytelnika w nostalgiczną, ale także pełną odniesień do współczesności, podróż przez fantastyczne światy. Wszystko zaczyna się na odległej planecie, terroryzowanej przez straszliwe monstrum, a kończy w świecie opanowanym przez superbohaterów. W trakcie tej wyprawy dowiecie się, co Tytus zawdzięcza radzieckiemu Sputnikowi, czym Łamignat zezłościł Swaroga oraz dlaczego Superman zakłada majtki na rajtuzy!

Juliusz Słowacki „Dziennik niektórych dni mego życia” | Opis wydawcy: „Dziennik niektórych dni mego życia” Słowackiego przedstawia czytelnikowi wszystkie, nigdy dotąd nie zebrane, a często w ogóle pomijane w wydaniach dziennikowe notatki poety, zapisywane nieregularnie w ciągu całego życia w notesach, na luźnych kartkach bądź w listach. Wydane w postaci antologii, pokazują w ogromnym skrócie, jak młody entuzjasta, czasem może naiwny, ale inteligentny młodzieniec zamienia się w ciągu niewielu lat w pochłoniętego losami Polski i świata proroka. W nieregularnych zbliżeniach dziennikowych notatek, dostajemy syntetyczny wgląd w ducha poety.

Systematycznego dziennika Słowacki nigdy nie tworzył; zapiski dzienne jak fala sinusoidy pojawiają się w pewnych okresach, w innych zanikają, by wynurzyć się po kilku latach, przy kolejnej okazji. Pierwszy zapis powstał w Dreźnie latem 1831 roku, kiedy świeży emigrant cofał się wspomnieniem do roku 1818, ostatni ? w styczniu roku 1849 ? na niespełna trzy miesiące przed śmiercią autora. Dziennikowi literackiemu towarzyszy zbiór ponad sześćdziesięciu rysunków Słowackiego, tworzonych od czasów dzieciństwa, a najintensywniej w czasie podróży na Wschód. Wiele z nich nie było nigdy publikowane. Oba te diariusze: pisany ? wybitnego literata ? i rysowany ? amatora, przenikają się i uzupełniają stanowiąc dwa świadectwa życia.

Objętościowo niewielki, ale treściowo i formalnie różnorodny „Dziennik niektórych dni mego życia” daje okazję poznania wielkiego twórcy z nowej perspektywy ? jako człowieka i obywatela, Juliusza S. Pomysłodawcą wydania „Dziennika?” i autorem opracowania jest wybitny znawca twórczości Słowackiego, profesor Marek Troszyński.

różni autorzy „Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” | Opis wydawcy: Wybór najlepszych świątecznych opowiadań kryminalnych. Boże Narodzenie to tajemnicza i magiczna pora roku. Dziwne rzeczy mogą się wtedy wydarzyć, i to pomaga wyjaśnić uświęconą tradycję opowiadania o duchach przy kominku, gdy rok zbliża się ku końcowi. Świąteczne opowieści o zbrodniach i ich wykrywaniu mają podobny urok. Kiedy telewizja staje się nużąca, gry towarzyskie się sprzykrzyły, perspektywa zawinięcia się w ciepłym miejscu z dobrą tajemnicą jest kusząca i znacznie lepsza dla trawienia niż kolejna porcja śliwkowego puddingu.

Autorzy kryminałów, podobnie jak czytelnicy, są tak samo podatni na niezliczone atrakcje Świąt Bożego Narodzenia. Na przestrzeni lat, wybitni praktycy tego gatunku obdarowali jedną lub większą liczbę swoich opowieści scenerią świąteczną. Najbardziej godne zapamiętania gwiazdkowe opowiadania suspensu łączą w sobie żywiołową fabułę z przywołaniem nastrojowego okresu świątecznego. Otrzymanie takiej mieszanki jest znacznie trudniejsze, niż to się wydaje. Książka ta przedstawia czytelnikom niektóre najlepsze świąteczne kryminały z przeszłości. Wybór jakiego dokonał Martin Edwards, łączy świąteczne dzieła ukochanych autorów z jedną lub dwiema historiami, które mogą być nieznane nawet dla zagorzałych fanów literackiego suspensu. W rezultacie otrzymujemy zbiór kryminalnych opowiadań, do delektowania się, niezależnie od pory roku.

Bohdan Baranowski „W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska” | Opis wydawcy: Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii! Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą ? zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu.

Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mitologii słowiańskiej, a także opisuje wierzenia, które przywędrowały do miast za sprawą zabobonnych mieszkańców wsi. Ta książka to wyjątkowe i kompletne źródło wiedzy na temat słowiańskich wierzeń i podań, stanowiące inspiracje zarówno dla badaczy tematu, jak i twórców gier, filmów czy fanów fantastyki.

Charles Brandt „Irlandczyk” | Opis wydawcy: Książka, pierwotnie wydana pod tytułem „Słyszałem, że malujesz domy…”, stała się podstawą filmu w reżyserii laureata Oscara, Martina Scorsese. W rolach głównych występują zdobywcy Oscarów: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Anna Paquin oraz nominowany do Oscara Harvey Keitel. Twórca scenariusza to również laureat Oscara, Steven Zaillian.

„Irlandczyk” to epicka saga o zorganizowanej przestępczości w powojennej Ameryce widziana oczami Franka Sheerana, weterana II wojny światowej, specjalisty od szemranych interesów i zabójcy na zlecenie, który pracował dla mafijnego bossa Russella Bufalino. Obejmująca kilkadziesiąt lat opowieść Sheerana wyjaśnia jedną z największych nierozwiązanych wcześniej zagadek w dziejach Ameryki ? historię zniknięcia przywódcy związkowego Jimmy?ego Hoffy. Jest to także podróż po korytarzach zorganizowanej przestępczości. Odsłania jej mechanizmy, walkę o wpływy, animozje i powiązania z amerykańską polityką. W hierarchii półświatka Sheeran wspiął się tak wysoko, że w ramach wytoczonego procesu przeciwko Komisji Syndykatu Cosa Nostry, rząd Stanów Zjednoczonych wymienił go jako jedną z zaledwie dwóch osób pochodzenia innego niż włoskie wśród najważniejszych członków i współpracowników mafii. Obok Sheerana na liście znajdowały się takie „sławy”, jak Anthony „Tony Pro” Provenzano i Anthony „Gruby Tony” Salerno.

W wywiadach nagrywanych na przestrzeni bez mała pięciu lat Frank Sheeran wyznał Charlesowi Brandtowi, że na zlecenie mafii zabił ponad dwadzieścia pięć osób. Na podstawie tych nagrań autor stworzył książkę, od której nie będziesz mógł się oderwać ? prawdziwy klasyk gatunku.

Danny Goldberg „Wspominając Kurta Cobaina” | Opis wydawcy: Kiedy sława bywa przekleństwem. Biografia legendarnego lidera Nirvany, który natchnął całe pokolenia. Książka ukazuje się w 25. rocznicę śmierci Kurta Cobaina.

Wydawało się, że miał wszystko. Sławę, pieniądze, rzesze oddanych fanów. Jednak to nie wystarczyło. Cały świat zamarł, kiedy 5 kwietnia 1994 roku znaleziono jego ciało. Kurt Cobain popełnił samobójstwo. Jak do tego doszło? Czy coś zapowiadało tak dramatyczny koniec?

Początek 1991 roku. Danny Goldberg, znany menedżer muzyczny, zgadza się wziąć pod swoje skrzydła rokujący młody zespół z podziemnej sceny muzycznej w Seattle. Nie ma pojęcia, że lider Nirvany stanie się ikoną popkultury na miarę Johna Lennona, Michaela Jacksona czy Elvisa Presleya. Danny znał Kurta jak mało kto. Był z nim od początku aż do tragicznego końca. Jego opowieść o legendzie Nirvany, oparta na własnych wspomnieniach, relacjach rodziny i przyjaciół nigdy wcześniej nie upublicznianych, ukazuje postać Kurta w całkiem nowym świetle.

Zuzanna Ginczanka „Poezje zebrane (1931?1944)” | Opis wydawcy: Legenda przedwojennej cyganerii. Kresowianka, w 1935 roku przeniosła się do stolicy za namową Juliana Tuwima, który dostrzegł w niej wybitny talent poetycki. Przyjaźniła się ze skamandrytami, z Witoldem Gombrowiczem i artystami skupionymi wokół redakcji nowo powstałego tygodnika satyrycznego „Szpilki”. Zadebiutowała w prasie jako czternastolatka. Zginęła w wieku dwudziestu siedmiu lat.

Niniejsze wydanie to najpełniejszy jak dotąd zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki ? zawiera wszystkie znane utwory poetki, w tym te nigdy dotąd niepublikowane: odnaleziony rękopis poematu „Pieśń nad Pieśniami” oraz wiersze z prasy. Edycja została wzbogacona o materiały ilustracyjne i komentarze, pozwalające lepiej zrozumieć tło epoki i zanurzyć się w świat Ginczanki, w rzeczywistość, w jakiej przyszło jej żyć i tworzyć.

Piotr Szarota „Paryż 1938” | Opis wydawcy: Stolica Francji, która dotąd była przede wszystkim mekką artystów, u progu drugiej wojny światowej staje się jednym z ostatnich bastionów demokracji. Życie płynie tu nadal swoim spokojnym rytmem, pełne są kawiarnie, kina i kabarety, jednak sztuka, film, moda, a nawet sport ? wszystko przesiąknięte jest teraz polityką.

Paryż 1938 to rozpisana na dwanaście miesięcy kronika końca pewnego świata, którą czyta się jak wbijającą w fotel powieść. Szarota znakomicie oddaje klimat epoki i narastającą atmosferę grozy, najbardziej interesują go jednak ludzie. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. flirtująca z faszystami Coco Chanel, przesyłający depesze z pogrążonej w wojnie Hiszpanii Ernest Hemingway, uciekający z opanowanego przez nazistów Wiednia Zygmunt Freud oraz dwaj młodzi kompozytorzy z Warszawy: Stefan Kisielewski i Andrzej Panufnik.

Davide Morosinotto „Renomowany katalog Walker & Dawn” | Opis wydawcy: Szalona podróż, mroczne zagadki i wielka przygoda z czasów parowców na Missisipi i pierwszych automobili! Pasjonująca powieść, której nie powstydziłby się sam Mark Twain.

„Wyruszyliśmy we czwórkę. Dzielny Te Trois, który chciał zawojować świat. Okularnik Eddie, który chciał odkryć tajemnice życia. Tit, który był mały, a zarazem wielki, kiedy trzeba. I niezwyciężona Julie, która po prostu chciała być szczęśliwa”.

Luizjana, rok 1904. Czwórka przyjaciół niespodziewanie znajduje skarb: całe trzy dolary! Co za to kupić? Z pomocą przychodzi im katalog sprzedaży wysyłkowej, z którego w tajemnicy przed dorosłymi postanawiają zamówić rewolwer. W końcu zdobędą szacunek kolegów! Ale zamiast niego znajdują w paczce stary zepsuty zegarek? Gdy okazuje się, że niepozorny przedmiot może mieć ogromną wartość, przyjaciele wyruszają na pełną niebezpieczeństw wyprawę przez Stany Zjednoczone, która zaprowadzi ich na trop tajemniczego morderstwa i wielkich pieniędzy.

Charlaine Harris „Miasteczko Midnight” | Opis wydawcy: Wybierz się do niewielkiego teksańskiego miasteczka, do którego pasują jedynie obcy, w pierwszym tomie serii paranormal mystery autorstwa Charlaine Harris, czołowej autorki „New York Timesa”.

Witajcie w Midnight, w Teksasie ? miasteczku z wieloma zabitymi oknami i zaledwie kilkoma stałymi mieszkańcami, położonym na skrzyżowaniu Witch Light Road i drogi do Davy. To standardowe, niemal wymarłe miejsce.

Stoi tam lombard, w którym mieszkają trzy osoby. Jedną z nich widuje się tylko w nocy. Jest restauracja, lecz ludzie, którzy się w niej zatrzymują, z reguły nie zagrzewają miejsca. Jest też nowy mieszkaniec, Manfred Bernardo, który chce tylko ciężko pracować i dopasować się do reszty. Ale Manfred ma też własny sekret?

Raymond Khoury „Osmański sekret” | Opis wydawcy: Paryż 2017. Imperium Osmańskie niepodzielnie panuje w Europie od ponad 300 lat. Kamal Aga, szanowany śledczy państwowej policji, dzielnie broni imperium przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jednak to niebezpieczny czas. Pod autorytarnymi rządami sułtana nikt nie jest poza podejrzeniem.

Gdy na brzegu Sekwany nagi mężczyzna o skórze pokrytej tatuażami morduje przypadkowego przechodnia, zadaniem Kamala jest jego schwytanie. Zadawanie zbyt wielu pytań może być ryzykowne, zwłaszcza gdy trop prowadzi do odkrycia tajemnicy pogrzebanej głęboko w przeszłości, stanowiącej klucz do sukcesu imperium. Tajemnicy, którą sułtan i jego służba bezpieczeństwa za wszelką cenę będą starali się ukryć.

Lojalność Kamala zostaje wystawiona na próbę, gdy uwagę służby bezpieczeństwa przyciąga jego własna rodzina. Wkrótce okazuje się, że jedynym wyjściem dla niego jest ucieczka. Ale czy uciekając przed wszystko widzącą instytucją, która umożliwiła mu karierę, zdoła ocalić siebie i swoją rodzinę? A jeśli tak, to co to będzie oznaczać dla istnienia imperium? Dla jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości?

Andrzej Ziemiański „Virion. Szermierz” | Opis wydawcy: Finalny tom tetralogii o młodości Viriona ? szermierza natchnionego. Kiedy następnym razem wyciągniesz miecz powiedz sobie jasno, że zginiesz w tym starciu. To cię uspokoi.

Na życie Viriona i Niki czyha zbyt wielu wrogów, by ucieczka mogła trwać w nieskończoność. Obława jest coraz bliżej, już słychać jazgot psów i tętent kopyt. Nieuchronnie zbliża się chwila ostatecznego rozstrzygnięcia. Chwila, w której wszystkie intrygi i tajemnice ujrzą światło dzienne. Moment, w którym interesy Cesarstwa, Zakonu i Rady Czarodziejów zderzą się z nieposkromioną furią Szermierza Natchnionego broniącego jedynej istoty, która się dla niego liczy. Nadchodzi dzień ostatecznej próby, po której na zdeptanej, skrwawionej ziemi stać będzie tylko jeden człowiek. Albo upiór.

Maciej Replewicz „Stanisław Bareja alternatywnie” | Opis wydawcy: Niszczony przez władzę i nie tylko. Również przez klasyków polskiego kina! Nazywany Wędliniarzem! Wybrany przez widzów! Nieśmiertelny mistrz polskiej komedii ? Stanisław Bareja powraca!

Z okazji 90. rocznicy urodzin znakomitego reżysera prezentujemy jego zaskakującą biografię. Król polskiej komedii i zakazanego uśmiechu. Po raz pierwszy przeczytacie opis jego debiutanckiego filmu, wstrząsającą wojenną etiudę sprzed 66 lat! W książce zamieszczono 90 nieznanych zdjęć. Ponadto ? Bareja jako aktor u innych reżyserów, jako nieznany w Polsce dokumentalista. Kulisy powstawania kultowych komedii i wiele nieznanych dotąd faktów.

Mistrza komedii wspominają aktorzy i reżyserzy m.in. Jerzy Gruza oraz w archiwalnych wywiadach: Janusz Morgenstern i Krzysztof Zaleski. „Stanisław Bareja alternatywnie” to pasjonująca lektura obowiązkowa, nie tylko dla fanów kina!

Olivier, Jerome i Anne-Claire Jouvray „Lincoln ? tom 5” | Opis wydawcy: Lincoln to zrzędliwy, nieśmiertelny rewolwerowiec, którego nie przestają prześladować Bóg i Diabeł próbujący sprowadzić go na dobrą (lub złą) drogę.

Lincoln przeleżał w swoim grobie kilka miesięcy, zanim Bóg postanowił zakłócić jego spokój i wyrwać go z wiecznego snu. Lincolnowi było bardzo dobrze, nie dbał o nic, i nie chce wracać na powierzchnię. Bóg jest jednak głuchy na jego zrzędzenie i postanawia zmusić go do ruszenia tyłkiem.

Ed Brubaker, Sean Phillips „Criminal: Umarli i umierający/Fatalna noc” | Opis wydawcy: „Criminal” to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców ? Eda Brubakera i Seana Phillipsa ? w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak „The Fade Out” („Zaćmienie”), „Fatale”, „Velvet”, „Incognito” i „Sleeper”.

Drugi tom zawiera kolejne z pozoru niezwiązane ze sobą historie, które przeplatają wątki, miejsca i postaci, wciągając czytelnika coraz bardziej i głębiej w zimny, acz niezwykle żywy świat przestępców.

W „Umarłych i umierających” piękna i pozbawiona złudzeń kobieta wraca do domu w poszukiwaniu zemsty, stając pomiędzy dwoma najlepszymi przyjaciółmi, z których jeden to syn miejskiego króla zbrodni. Jaką rolę odgrywa w tym niebezpiecznym trójkącie nękany wspomnieniami wojny Tegg Lawless? „Umarli i umierający” to jedna historia, trzy punkty widzenia i powrót do szalonych lat siedemdziesiątych.

Wiele lat temu Jacob Kurtz ? bohater „Fatalnej nocy” ? porzucił przestępcze życie, w którym się wychował, by zostać szczęśliwym mężem. Jednak kiedy policja uczyniła go głównym podejrzanym straszliwej zbrodni, jego świat legł w gruzach. Teraz Jacob jest cieniem dawnego siebie. Cierpiący na bezsenność wędruje nocami po mieście, aż do jednej feralnej nocy, kiedy trafia w niewłaściwe miejsce w chwili, która popchnie go ku krętej ścieżce wiodącej od seksu do porwania, napadu i morderstwa.

różni autorzy „Wigilia pełna duchów” | Opis wydawcy: Po popularności „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, w wiktoriańskich gazetach i czasopismach często pojawiały się opowieści o duchach w czasie świąt Bożego Narodzenia, a czytanie ich przy świecach lub przy kominku stało się coroczną tradycją.

Zbiór świątecznych opowieści grozy reprezentuje mieszankę różnorodnych stylów i motywów wspólnych dla wiktoriańskiej fikcji o duchach i obejmuje dzieła niegdyś popularnych autorów, takich jak Elizabeth Gaskell, Edith Wharton, M.R. James, F. Marion Crawford czy Andrew Haggard, a także wkład anonimowych lub całkowicie zapomnianych pisarzy.

Yi Sang „Kości dziecka” | Opis wydawcy: Yi Sang (1910-1937) ? autor nieznany polskiemu czytelnikowi ? jako pierwszy w historii literatury koreańskiej sięgnął po nowatorską technikę strumienia świadomości i podjął próbę wglądu w psychikę jednostki. Narrator jego opowiadań relacjonuje wydarzenia z własnej, subiektywnej perspektywy, przez pryzmat rozszczepionej jaźni, która odziera otaczającą go rzeczywistość z realności i konkretnej formy. Tworzy wycinkowy obraz świata, którego nie rozumie i nie potrafi zdefiniować. Zanurzony we własnym „ja” nie pojmuje działań ludzi go otaczających ani mechanizmów rządzących światem. „Kości dziecka” są zbiorem jednych z najdziwniejszych literacko opowiadań (stawiających przed tłumaczem wyjątkowe trudności) z początku XX wieku na Dalekim Wschodzie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi