23-29 marca 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

29 marca 2020


Nic tak nie poprawi nastroju w czasie epidemii, jak dobra lektura. Zapraszamy na przegląd najciekawszych książek, które ukazały się na rynku w dniach od 23 do 29 marca.

Robert Harris „Drugi sen” | Opis wydawcy: Robert Harris udowadnia, że jest pisarzem absolutnie wszechstronnym. Do gatunku powieści, w których jest mistrzem, właśnie dołączył thriller postapokaliptyczny. Oto świat kojarzący się klimatem z „Imieniem róży” i „Opowieścią podręcznej”. Sceneria, która mogłaby pochodzić z późnego średniowiecza? gdyby nie to, że czasem można znaleźć w ziemi plastikowe przedmioty.

Młody ksiądz Christopher Fairfax przybywa do położonej na odludziu wioski, by odprawić pogrzeb tamtejszego proboszcza. Nie jest witany z otwartymi ramionami i budzą się w nim podejrzenia, że stary proboszcz nie zmarł śmiercią naturalną, a jego zgon mógł mieć coś wspólnego z księgą, która zaginęła, i znajdowanymi w pobliżu kośćmi.

Im głębiej Fairfax wchodzi w życie odizolowanej od świata wspólnoty, tym bardziej zaczyna się chwiać jego wiara w obowiązującą wiedzę o historii świata. Wiedzę, której strzeże Kościół, gotowy zrobić wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Jak to Kościół. Fragment książki.

Andrew Sean Greer „Marny” | Opis wydawcy: Powieść uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2018, bestseller „New York Timesa”! Kto powiedział, że nie możesz uciec od swoich problemów? Artur Marny niedługo skończy pięćdziesiąt lat, jego życie jako powieściopisarza jest co najmniej nieudane. Gdy otrzymuje zaproszenie na ślub od swojego byłego chłopaka, z którym był przez dziewięć lat, nie wie, co ma zrobić. Nie może go przyjąć, bo sytuacja będzie niezręczna, nie może tak po prostu odmówić, bo wyglądałoby to żałośnie. Zaczyna więc akceptować zaproszenia na konferencje, wykłady i inne wydarzenia literackie na całym świecie. W czasie podróży przez Francję, Indie, Niemcy i Japonię Artur prawie się zakochuje, niemalże umiera i nie chce stawić czoła trudnej sytuacji, z którą musi się zmierzyć. Mimo wszystkich nieszczęść, wpadek, nieporozumień i błędów tytułowego bohatera „Marny” to przede wszystkim wzruszająca historia miłosna. Recenzja książki.

Robert Ziębiński „Czarny Staw” | Opis wydawcy: Nikt nie wie, jak głęboki jest Czarny Staw. Nikt. No, może poza samym diabłem? O Czarnym Stawie krążą legendy. To podobno przeklęte miejsce?

Burzliwy rozwód rodziców Kamila powoduje radykalną zmianę w jego życiu. Z wielkiego miasta wyprowadza się na dosłowny koniec świata, do rodzinnego domu mamy, położonego w Czarnym Stawie. Relacje między nią i babcią są, delikatnie mówiąc? skomplikowane. Starsza pani ewidentnie coś ukrywa i ma to związek z tajemniczym zniknięciem dziadka przed wielu laty.

Jakby tego było mało, miejscowe dzieciaki opowiadają Kamilowi o przerażających wypadkach, które zdarzały się w okolicach lokalnego jeziora w ciągu ostatnich 50 lat. Kamila zaczynają dręczyć koszmary, w których tonie w czarnej wodzie. Wraz z przyjaciółmi postanawia odkryć tajemnicę upiornego jeziora. Niebawem okaże się, że tylko on może uratować miasteczko? Kochacie „Sabrinę”? Lubicie odwrócony świat ze „Stranger Things”? „Czarny Staw” to coś dla was! Fragment książki.

„Doktor Sen”, reż. i scen. Mike Flanagan | Opis wydawcy: Kontynuacja kultowego „Lśnienia”, książki Stephena Kinga brawurowo zekranizowanej przez Stanleya Kubricka. Dan Torrance, który nadal nie otrząsnął się z traumy przeżytej za młodu w hotelu Overlook, musi znów stanąć twarzą w twarz z demonami przeszłości. Na swojej drodze spotyka Abrę, odważną nastolatkę, która podobnie jak on ma nadnaturalną moc zwaną „lśnieniem”. Dziewczyna potrzebuje pomocy w walce z bezlitosną Rose Kapelusz i jej zwolennikami ? kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie żerują na lśnieniu niewinnych, aby zachować nieśmiertelność.

„Doktor Sen” dostępny jest na płytach 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD. W wydaniu Steelbook Blu-ray oprócz kinowej wersji filmu znajduje się także dłuższa o prawie 30 minut wersja reżyserska. Więcej o filmie.

Shirley Jackson, Myles Hyman „Loteria” | Opis wydawcy: Małe, idylliczne miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą…

O tym miasteczku opowiada „Loteria”, którą w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.

70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli… Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść ? odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale ? pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy. Recenzja komiksu.

Karolina Macios „Czarne morze” | Opis wydawcy: Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem.

Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem postanawiają szybko wrócić do domu, do Wrocławia. W drodze powrotnej ulegają wypadkowi samochodowemu. Joanna budzi się w szpitalu z diagnozą: wstrząśnienie mózgu i związane z nim zaniki pamięci. W domu nie zastaje pięcioletniej córki. Dziecko jest podobno u teściów, czemu przeczą pozostawione w pokoju Mileny rzeczy. Joanna traci kontakt z rzeczywistością ?wspomnienia z odległej przeszłości mieszają się z wydarzeniami ostatnich dni ? i rozpaczliwie próbuje wypełnić luki w pamięci, a przede wszystkim odzyskać dziecko.

Co się stało na klifie? Gdzie jest córka Joanny? Jaką rolę w tej historii odgrywa powracające wspomnienie czarnej mętnej wody? Odpowiedź na te pytania okaże się dużo bardziej przerażająca niż wspomnienia traumatycznych wydarzeń obcych ludzi, które przeniknęły do świata Joanny.

Jérôme Hamon, David Tako „Green Class tom 1: Pandemia” | Opis wydawcy: Młodzieżowa opowieść postkatastroficzna, która od razu stała się przebojem rynku frankofońskiego. Grupa nastolatków z Kanady jedzie z opiekunem na bagna Luizjany, aby w ramach zielonej szkoły poznać trudne życie na łonie dzikiej przyrody. Gdy po dwóch tygodniach spędzonych na odludziu bohaterowie wracają do cywilizacji, okazuje się, że świat ogarnęła błyskawicznie rozprzestrzeniająca się pandemia.

Całe miasteczka są wymarłe, a wielu ludzi zamieniło się w straszliwe stwory, z którymi walczy armia. Nastolatkowie trafiają do strzeżonej strefy dla zarażonych, gdzie warunki życia są koszmarne, a przemoc jest wszechobecna. Czy poradzą sobie w tak nagle zmienionym świecie?

Autorami opowieści są dwaj francuscy twórcy: scenarzysta Jéróme Hamon, znany z komiksów mangowych, dziecięcych i fantastycznych (np. „Dreams Factory”, „Nils”), oraz zafascynowany sztuką japońską rysownik o pseudonimie David Tako, dla którego seria „Green Class” jest pierwszym pełnowymiarowym wyzwaniem ilustratorskim. Recenzja komiksu.

Ted Chiang „Wydech” | Opis wydawcy: Wszechświat zaczął się jako potężny oddech, wstrzymywany w płucach… W tych dziewięciu zdumiewająco oryginalnych, prowokujących i wzruszających opowiadaniach Ted Chiang rozważa niektóre z najstarszych pytań stawianych przez ludzkość, a także inne, zupełnie nowe pytania, które mogły przyjść na myśl wyłącznie jemu.

W opowiadaniu „Kupiec i wrota alchemika” czasowy portal zmusza sprzedawcę tkanin z dawnego Bagdadu do stawiania czoła starym błędom, dając mu drugą szansę. W tytułowym „Wydechu” obcy uczony dokonuje zdumiewającego odkrycia o uniwersalnych konsekwencjach. W noweli „Lęk to zawrót głowy od wolności” możliwość zajrzenia do alternatywnych wszechświatów umożliwia bohaterom zupełnie nowe spojrzenie na kwestię wolnej woli.

Jak pisze Blake Crouch, „w całej współczesnej literaturze Ted Chiang nie ma sobie równych, gdy chodzi o krótkie formy literackie. Zasługuje na to, by jego nazwisko wymieniać obok takich tuzów jak Carver, Poe, Borges i Kafka. Każde jego opowiadanie jest wszechświatem. Każde jest brylantem. Czytelnik wciągnie w płuca cały Wydech za jednam posiedzeniem, ponieważ prawdziwy geniusz nie zdarza się tak często, jak twierdzą niektórzy”.

Władysław Krupka, Zbigniew Sobala, Grzegorz Rosiński, Jan Rocki i inni „Kapitan Żbik: wyd. zbiorcze tom 1” | Opis wydawcy: Kapitan Żbik, bohater najdłuższej polskiej serii komiksowej, wydawanej w latach 1968-1982, stał się jednym z najpopularniejszych herosów popkultury z czasów PRL. Tysiące młodych czytelników wysyłało listy do komendy głównej MO, zgłaszając zaobserwowane przestępstwa, prosząc o radę lub też o uzupełnienie brakujących komiksów. Zeszyty z przygodami Żbika były kilkukrotnie wznawiane, osiągając w sumie ponad dziesięć milionów nakładu. Teraz przypominamy je w wydaniu zbiorczym. W pierwszym tomie zamieszczono: dziewięć zeszytów serii, komiksy prasowe, dodatkowe ilustracje oraz biogramy twórców.

Roger Zelazny „Pan Światła” | Opis wydawcy: Magiczna historia science fiction, w której postapokalitycznym światem odległej planety zawładnęli mściwi hinduistyczni bogowie. Jak pisze George R. R. Martin, to „jedna z pięciu najlepszych powieści SF, jakie napisano”.

Ziemia jest daleko. Na skolonizowanej planecie grupa ludzi zyskała kontrolę nad środkami techniki i zyskała nieśmiertelność. Teraz rządzą tym światem jako bogowie hinduistycznego panteonu ? Brahma, Kali, Kriszna, a także ten tego, którego kiedyś nazywali Buddą, a który teraz odważa się wystąpić przeciwko ich tyranii, i nazywa się Mahasamatmanem, Poskromicielem Demonów, Panem Światła.

Wyobraźmy sobie daleki świat, gdzie bogowie chodzą po ziemi jak ludzie, choć dzierżą ogromne, ukryte moce. Tutaj zbudowali scenę, na której budują subtelną sieć przymierzy, miłości i śmiertelnej wrogości. Czy istotnie są nieśmiertelni? Kim są ci bogowie, którzy władają przeznaczeniem ludnego świata?

Stephen Bown „Wyspa niebieskich lisów” | Opis wydawcy: Największa wyprawa naukowa w historii! Stephen R. Bown ? autor książki „Amundsen. Ostatni wiking” zabiera nas w fascynującą i niebezpieczną XVIII-wieczną podróż. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I Wielkiego kosztowała jedną szóstą rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka ? Vitusa Beringa obejmowała ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

„Wyspa niebieskich lisów” to pasjonująca opowieść o czasach wielkich wypraw, kiedy naukowcy byli prawdziwymi bohaterami i niebezpieczeństwa doświadczali na własnej skórze.

Patrik Svensson „Ewangelia według węgorza” | Opis wydawcy: Przyroda jest bardziej metafizyczna, niż ci się wydaje. A ty jesteś jej częścią. Węgorz ma dla ciebie dobrą nowinę. Jeśli popatrzysz na jego żywot z odpowiedniej perspektywy, może dostrzeżesz, że i twoje życie ? tak nieubłaganie podległe prawom natury ? jedynie się zmienia, a nie kończy. Przynajmniej nie w taki sposób, jak myślisz?

Patrik, autor tej książki, i jego ojciec wiedzieli, że każdy węgorz przybył z Morza Sargassowego i każdy węgorz prędzej czy później tam powróci. Od narodzin, których nikt nie widział, do śmierci, której nikt nie udowodnił, przebędzie dziesiątki tysięcy kilometrów. Przepłynie morza, jeziora i rzeki. Będzie pełzł lądem. W zamknięciu przeczeka nawet sto lat. A gdy wszyscy uznają go za martwego ? ożyje. Nikt nie wie, dlaczego przychodzi na świat. Nikt nie wie, jaką ma misję ani jaki jest jej sens. Ty też nie, prawda?

„Ewangelia według węgorza” to piękne i bardzo osobiste wspomnienie ojca, a jednocześnie opis zdumiewającej kulturoznawczej podróży w poszukiwaniu rozwiązania „zagadki węgorza”. Gdy zdejmiemy zasłonę oczywistości z praw natury, dowiemy się wiele o tej niezwykłej rybie, ale też o nas samych. Tym skandynawskim bestsellerem zachwycił się już prawie cały świat! Fragment książki.

Magda Dygat „Rozstania” | Opis wydawcy: Wśród wielu pojawiających się na rynku książek wspomnieniowych „Rozstania” Magdy Dygat-Dudzińskiej są pozycją wyjątkową i oryginalną. Autorka ? córka zmarłego w 1978 roku znanego pisarza Stanisława Dygata ? opowiada bowiem niełatwą historię rodzinną, układając ją nie tylko z własnych przeżyć i przemyśleń, ale także z bezpośrednich świadectw osób, które w tej historii brały udział. Bohaterowie dramatu ? Dygat, matka Magdy ? aktorka Władysława Nawrocka i druga żona pisarza ? Kalina Jędrusik ? żyją na kartach książki w dużej mierze dzięki swoim słowom. Obszerne fragmenty bardzo nieraz osobistych i zaskakujących listów krążących między Stanisławem Dygatem a jego rodzicami, pierwszą żoną, córką, przyjaciółmi mówią tak dużo, że powierzchowna warstwa książki ? opowieść o dorastaniu małej Magdy w domu dwojga zajętych sobą artystów, potem o rozwodzie rodziców, małżeństwie ojca z Kaliną Jędrusik, jej zabiegach, by zniechęcić go do córki ? to tylko pomost do zrozumienia istoty ich skomplikowanych związków. Temu samemu służą też cytaty z utworów Dygata, jak również z jego prywatnych notatników. Korespondencja z Kazimierzem Brandysem, Tadeuszem Brezą, Markiem Hłaską, listy Adolfa Rudnickiego, Sławomira Mrożka, Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Stempowskiego dostarczają barwnych szczegółów dotyczących samego Dygata, a ponadto kreślą ciekawy obraz życia polskich środowisk twórczych lat 50., 60. i 70.

Magda Dygat nie boi się ani powagi i wzruszeń, ani zabawnych anegdot, w jej relacji ciepło sąsiaduje z ironią, określenia zaś dalekie są od czarno-białego wartościowania. Każdy dzień to inny pryzmat, przez który patrzeć można na przeszłość i rzeczywistość.

Marcin Kołodziejczyk „Wartało” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść finalisty Nagrody Literackiej Nike za epopeję narodową „Prymityw”. Małe miasto o złej porze roku. Rdza. Zawiść. Chciwość. Wietrznie. Biało-czarno. Zero szacunku. Miasteczko zdziczałe, odcięte od świata. Rządzące się brakiem praw. Złowieszcze. Rozpolitykowane. Korodujące. Jak wór pełen rupieci z różnych epok. Jak stara i złośliwa maszyna zabawka dysząca tuż przed upadkiem. Podtrzymywana tylko naiwną ludzką nadzieją. Pewnej samotnej jesiennej nocy do miasteczka przyjeżdża człowiek, który ucieka przed samym sobą. Ma poważną misję, ale wolałby o niej zapomnieć. Jednak tego, co zobaczy w miasteczku, zapomnieć się nie da. Pierwszy w Polsce dreszczowiec psychologiczno-polityczny dziejący się w kieszonkowym środowisku. Nie mów, że ta książka nie jest dla ciebie, skoro jest o nas wszystkich. Przetrwać to jedno, ale co dalej? Wartało by przeczytać.

Alan Moore, Jacen Burrows „Providence tom 3” | Opis wydawcy: Robert Black dociera do Providence, gdzie spotyka samego H.P. Lovecrafta. Pisarz nie przestaje go fascynować, dziennikarz z zapartym tchem zanurza się w kolejne jego dzieła. Lovecraft staje się przewodnikiem Blacka po okultystycznych tradycjach Ameryki, a zarazem wprowadza go w swój tajemniczy świat pełen potworów i istot jak z koszmaru. Młody dziennikarz coraz mocniej zdaje sobie sprawę, że wkroczył do labiryntu, z którego nie sposób się wydostać, a ogarniającego go szaleństwa nie da się już uniknąć…

Alan Moore, genialny twórca „Strażników” i „V jak Vendetta”, sięga do uniwersum autora „Zewu Cthulhu”. Tę mroczną, niepokojącą historię zilustrował Jacen Burrows. Polskie wydanie zostało wzbogacone o leksykon nawiązań do twórczości H.P. Lovecrafta autorstwa Mateusza Kopacza.

Lisa Gardner „Szukaj mnie” | Opis wydawcy: Detektyw D.D. Warren i Flora Dane powracają w kolejnej pełnej zwrotów akcji powieści Lisy Gardner. Tym razem staną przed dylematem niemożliwym do rozstrzygnięcia ? albo uratują młodej dziewczynie życie, albo? oddadzą ją w ręce sprawiedliwości.

Dawny dom pięcioosobowej rodziny stał się właśnie miejscem zbrodni: czworo ludzi brutalnie zamordowano, a ostatnie dziecko ? szesnastoletnia dziewczyna ? zaginęła bez wieści. Czyżby udało jej się uciec? A może zniknięcie jest dowodem na to, że sama maczała palce w morderstwie? Duet bohaterów musi zmierzyć się z serią enigmatycznych zagadek. Zdaje się, że zaginiona ? ofiara lub podejrzana ? woła do nich: szukajcie mnie?

Jacek Galiński „Kratki się pani odbiły” | Opis wydawcy: Kolejna odsłona komedii kryminalnej o przygodach szalonej emerytki Zofii Wilkońskiej. Główna bohaterka tak namieszała, że trafiła za kratki. Czymże jednak jest więzienie dla zawziętej staruszki. Niczym innym jak sceną walki o godne i lepsze życie. Czy Zofia zerwie okowy wymiaru sprawiedliwości, który w tym wypadku okazał się rychliwy, ale na pewno nie sprawiedliwy?

Stan Sakai „Usagi Yojimbo: Początek. Księga 1” | Opis wydawcy: „Usagi Yojimbo: Początek” to dwuczęściowa seria zawierająca pierwsze tomy przygód królika ronina, poprzedzające historie zebrane w serii „Usagi Yojimbo Saga”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie. W tym tomie poznajemy Usagiego, a także jego mistrza Katsuichiego, który z młodego i niedoświadczonego adepta miecza uczynił prawdziwego wojownika. Dowiadujemy się, co wydarzyło się podczas bitwy na równinie Adachi. Usagi spotyka także łowcę nagród Gena, z którym jego droga jeszcze wiele razy się przetnie, oraz Zato-Ino ? niewidomego mistrza miecza, którego wyróżnia doskonały węch.

„Usagi Yojimbo: Początek” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Księga pierwsza zawiera materiały opublikowane w tomach: „Ronin”, „Samuraj”, „Droga wędrowca”, „Spisek ryczącego smoka”. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi