23-29 lipca 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

28 lipca 2018


Co ciekawego w książkach piszczy? Zapraszamy na przegląd najlepszych nowości wydawniczych, które trafiły do księgarń w dniach od 23 do 29 lipca.

Opis wydawcy: „Istota” powstała z potrzeby uzupełniania braku kobiecej narracji w erotyce zdominowanej przez męskie spojrzenie. W świecie „Istoty” kobieta realizuje bez skrępowania swoje pragnienia, przyjmując rolę świadomego swojej seksualności podmiotu.

Autorki zapraszają odbiorców nie tylko do świata kobiecej wyobraźni erotycznej, ale również do otwartej rozmowy wokół kobiecej seksualności. „Istota” to manifest na rzecz pozytywnej, nieskrępowanej energii seksualnej. Seks, oparty na wymianie między wolnymi, równoprawnymi jednostkami stanowi dla nich afirmatywną energię, niezwykły napęd do życia.

Autorkami scenariuszy są: Aleksandra Hirszfeld i Agata Nowicka. Za rysunki odpowiadają: Agata Bogacka, Katarzyna Borkowska, Ada Buchholc, Ewa Juszczuk, Joanna Krótka, Dagmara Matuszak i Agata Nowicka

Opis wydawcy: Saylor Ripley i Lula Pace Fortune to zakochana po uszy para. On ? były więzień, skazany za morderstwo, ona ? wrażliwa i sentymentalna dziewczyna, marząca o szczęściu we dwoje. Kiedy wskakują do białego kabrioletu i uciekają na południe Stanów Zjednoczonych, nie spodziewają się, z jakimi trudnościami przyjdzie im się zmierzyć. Zaborcza matka Luli posyła za nimi swego kochanka, w dodatku na ich drodze staje „anioł śmierci”, Bobby Peru. Kochankowie muszą więc przeciwstawić się zarówno złu w sobie, jak i temu pochodzącemu z zewnątrz.

Na kanwie „Dzikości serca” David Lynch nakręcił znany film z doskonałymi kreacjami Nicolasa Cage’a i Laury Dern.

Opis wydawcy: Kolejne śledztwo inspektora Zacka Herry’ego! Widok, jaki ukazuje się oczom policjantów na jednej ze sztokholmskich wysp, jest makabryczny, wręcz surrealistyczny. Wygląda na to, że młodzi ludzie z wyższych sfer przeprowadzali jakieś hedonistyczne rytuały, których finałem była krwawa jatka. Kiedy dochodzi do kolejnego zbiorowego samobójstwa, policja nadal nie ma żadnego tropu.

Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od dawna życie inspektora policji kryminalnej Zacka Herry’ego toczy się właściwym torem. Ta dobra passa trwa jednak tylko chwilę. Koszmarna osobista tragedia, już wkrótce po raz kolejny przewraca jego świat do góry nogami. Mimo to Zack uważa, że jest w stanie rozwiązać sprawy samobójstw ? jeśli tylko pójdzie tropem śmiercionośnych różowych tabletek z wizerunkiem Bambiego.

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach cyklu autorzy otwierają przed czytelnikami wrota do brutalnego sztokholmskiego świata przestępczego, zapewniając równie wartką, pełną napięcia fabułę. I równie przerażającą.

Opis wydawcy: Najpełniejszy zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie. Swojej matce powiedział: „Mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie”. Dlatego Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo. Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej, po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia. Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują następne pokolenia.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921?1944) ? absolwent gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, student polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, podchorąży Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz batalionu „Parasol”. Uważany za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Za życia opublikował cztery tomiki poezji oraz wiele utworów prasie i wydawnictwach konspiracyjnych. Zginał 4 sierpnia 1944 roku od kuli niemieckiego snajpera na posterunku w pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

Opis wydawcy: W ostatnich dniach walk powstańczych w pięknej willi na warszawskim Żoliborzu zostają zamordowani Maria i Juliusz Bońkowscy, którzy oczekują na wieści od swojej dzielnej córki Hanki, biorącej udział w powstaniu. Osierocają nie tylko Hankę, ale także młodszą córkę, Julię. To właśnie ona poniesie brzemię tamtych wydarzeń. Po wojnie, gdy na jaw wychodzi śmierć rodziców, a starsza siostra uznawana jest za zaginioną, Julia trafia do sierocińca. Nie przyjmuje jednak do wiadomości pogłosek o śmierci Hanki, na którą wciąż czeka. Poszukiwanie śladów zaginionej siostry, tropienie najmniejszej chociaż informacji o powstańczej łączniczce, staje się życiową misją Julii i jej córki ? Marianny. Można nawet odnieść wrażenie, że kobiety balansują na granicy szaleństwa i opętania. Prawda, której z takim uporem szukają, staje się dla nich i dla ich bliskich śmiertelnie niebezpieczna. Przeszłość skrywa bowiem mroczne tajemnice.

Choć tak naprawdę główna akcja fabularna dzieje się na przestrzeni lat powojennych, to życie tych dwóch kobiet naznaczone jest wydarzeniami z sześćdziesięciu trzech dni Powstania Warszawskiego.

Opis wydawcy: Marek Koterski to reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramatopisarz. Absolwent wrocławskiej polonistyki oraz reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Autor kilkunastu filmów średnio- i krótkometrażowych oraz dziewięciu fabularnych. Film „Dzień świra” otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2002), odtwórca głównej roli Marek Kondrat został uhonorowany nagrodą dla najlepszego aktora. Za film „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marek Koterski otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera na FPFF w Gdyni (2006). Książka zawiera teksty: „Dzień świra”, „Dom wariatów”, „Życie wewnętrzne”, „Nienawidzę”, „Baby są jakieś inne”.

Opis wydawcy: „Gdzie jest skała, na której zostałam zbudowana?” Rok 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd, siedemdziesięcioletni wdowiec, weteran kilku wojen, przemierza północny Teksas, urządzając w miasteczkach odczyty dla spragnionej wieści ze świata publiczności. Pewnego dnia jego znajomy Britt Johnson zwraca się do niego z nietypową prośbą ? za pięćdziesiąt dolarów w złocie Kidd ma przewieźć dziesięcioletnią dziewczynkę do jej krewnych w San Antonio. Cztery lata wcześniej Johanna została uprowadzona przez Kiowów, którzy na jej oczach zamordowali jej rodziców i siostrę, a potem wychowali ją jak własne dziecko. Teraz została odkupiona z niewoli i wyrwana ze świata, którego częścią się stała.

Czterystumilowa podróż okazuje się trudna nie tylko ze względu na czyhające na kapitana i Johannę niebezpieczeństwa. Dziewczynka wcale nie chce wracać do życia wśród białych. Jednak z czasem dwoje samotnych ludzi zaczyna sobie ufać. Tworzy się między nimi więź, która w tej zdradzieckiej krainie decyduje o życiu i śmierci.

„Nowiny ze świata” to także znakomita literacko próba odpowiedzi na pytanie, które wciąż pozostaje dla nas zagadką: jak porywane przez Indian dzieci, często świadkowie bestialstwa, którego ofiarą padły ich rodziny, radziły sobie z tą traumą i dlaczego ? bez względu na czas spędzony w niewoli, płeć czy pochodzenie ? już nigdy nie potrafiły w pełni wrócić do poprzedniego życia. Powieść znalazła się w finale Amerykańskiej Nagrody Książkowej.

Opis wydawcy: „Bardzo lubię pisać listy i myślę, że jest to taka sama sztuka jak pisanie wierszy” ? taką refleksję zawarł Zbigniew Herbert w liście do Jerzego Turowicza w 1950 roku. Z biegiem lat miał stać się jednym z najpłodniejszych i najważniejszych epistolografów literatury polskiej drugiej połowy XX w. Listy, będące „komunikatami z życia” (M. Wyka), stanowią część jego pisarstwa. Choć nie można o nich mówić jako o „listach artystycznych” w sensie statusu, jaki posiadają w jego twórczości wiersze, eseje czy dramaty, to jednak są nieodzownym komentarzem do jego życia i dzieła. Korespondencja z polonistą i tłumaczem (przekładającym m.in. Witkacego i Gombrowicza) Heinrichem Kunstmannem jest w tym kontekście o tyle istotna, że torował mu on drogę do literackiej sławy w Niemczech, gdzie pisarz miał później odnosić swoje największe sukcesy. Stawiający pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku pierwsze literackie kroki na Zachodzie Herbert miał do Kunstmanna stosunek szczególny, czemu dawał wyraz: „jest Pan jedynym intelektualistą, którego znam w Niemczech” (…), „każdy list Pana otwieram z niecierpliwością”, i wyznawał po kilku latach: „Bardzo potrzebna mi jest przyjaźń Pana. To pozwala żyć”. Inspirowany listami tłumacza, pisał: „Lubię listy Pana także dlatego, że zmuszają mnie one zawsze do myślenia o pisaniu, do precyzowania moich literackich idei”, którymi to przemyśleniami też się z nim dzielił. Wreszcie kontakty z Kunstmannem pisarz traktował jako część szerszego kontekstu polsko-niemieckich relacji po tragedii II wojny światowej i świadomie pielęgnował je jako swój wkład do pracy nad pojednaniem obydwu narodów. „Bardzo chciałbym ? pisał do niego pod koniec lat pięćdziesiątych ? aby Pan lubił ten naród. Serdeczny stosunek z Panem jest dlatego dla mnie drogi, że ponad tym szerokim rowem krzywd, krwi i głupoty pleciemy naszą nitkę porozumienia”. Po upływie przeszło półwiecza od wojny, umyka powszechnej świadomości fakt, jakiego mentalnego wysiłku wymagało od pokolenia wojennego podjęcie wówczas dialogu z wczorajszym wrogiem ? i to z intencją pojednania się z nim. Dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI wieku, okazuje się, że w Polsce to zadanie wciąż jest aktualne. (Marek Zybura)

Opis wydawcy: Pierwszy tom słynnej opowieści rozgrywającej się w postapokaliptycznej Ameryce. Siedem lat temu Przypadłość zabiła na całym świecie miliardy ludzi. Nieliczne dzieci urodzone po zarazie należą do nowej rasy zwierzęco-ludzkich hybryd. Gus jest jednym z nich ? to chłopiec o wielkim sercu, jeszcze większym apetycie na słodkości oraz o głowie ozdobionej porożem jelonka. Za chwytanie takich dzieci wyznaczono nagrodę. Gdy okrutni łowcy atakują Gusa w jego leśnej samotni, pojawia się tajemniczy mężczyzna o imieniu Jepperd. Rosły włóczęga ratuje chłopca i obiecuje, że doprowadzi go do Ostoi, legendarnej bezpiecznej przystani dla dzieci hybryd. Ruszają w podróż przez nową ? i bardzo niebezpieczną ? Amerykę…

Autorem „Łasucha” jest kanadyjski scenarzysta i rysownik Jeff Lemire, zdobywca wielu prestiżowych nagród za bestsellerowe komiksy takie jak „Opowieści z hrabstwa County”, „Czarny Młot”, „The Underwater Welder”, „Trillium”, „Green Arrow”, „Justice League United”, „Animal Man”, „Superboy”.

Opis wydawcy: Śledztwo prowadzone przez zdeterminowaną reporterkę, pragnącą dowiedzieć się, co stało się z jej ojcem Czarnym Młotem. Od starcia legendarnych herosów z Antybogiem w Spiral City minęło dziesięć lat. Lucy, córka Czarnego Młota, nie wierzy w śmierć ojca i innych obrońców miasta. Sądzi, że zostali gdzieś przeniesieni. Kiedy osiąga pełnoletniość, pewien człowiek wręcza jej tajemniczą przesyłkę. W ten sposób zaczyna się wielka przygoda Lucy zmierzająca do wyjaśnienia zagadki zniknięcia Czarnego Młota i jego przyjaciół. Wszystkie odpowiedzi zdają się prowadzić do azylu dla obłąkanych, w którym przetrzymywani są niebezpieczni złoczyńcy.

W drodze do prawdy Lucy odkrywa mroczne sekrety kilku największych przeciwników Czarnego Młota. Przy okazji dowie się też wielu zaskakujących rzeczy o swoim ojcu. Czy w końcu uda się jej dotrzeć do legendarnego złoczyńcy Sherlocka Frankensteina, który może znać sekret zaginięcia herosów?

Autorem scenariusza jest gwiazda amerykańskiego komiksu Jeff Lemire („Opowieści z hrabstwa Essex”, „Animal Man”), a rysunki stworzył hiszpański rysownik David Rubín („The Fiction”, „The Rise of Aurora West”). Album zawiera cztery zeszyty miniserii „Sherlock Frankenstein and the Legion of Evil” oraz „Black Hammer #12”.

Opis wydawcy: Mija pół roku, odkąd Harry Bosch rzucił pracę w policji Los Angeles. Zdecydował się na ten ruch, aby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego i by z pomocą ekscentrycznego adwokata Mickeya Hallera pozwać Departament Policji. I choć nie znalazł się w tej sytuacji na własne życzenie, Harry musi sam przed sobą przyznać, że ma ona pewne dobre strony. Do czasu?

Pewnego dnia Haller prosi Boscha o pomoc w jednej z prowadzonych spraw. Harry znów znajduje się w dobrze znanym sobie świecie, próbując rozwikłać szczególnie zagadkowe morderstwo. Różnica polega na tym, że teraz pracuje na rzecz oskarżonego, Da?Quana Fostera. I największym problemem nie jest to, że prokuratora dysponuje ?żelaznymi dowodami? obciążającymi Fostera. Po przejściu na ?ciemną stronę mocy?, jak określali to byli koledzy Harry?ego, staje on w obliczu zdrady wszystkich zasad, którymi kierował się w dotychczasowej karierze zawodowej.

Opis wydawcy: Dramatyczna historia miłosna osadzona w realiach pięknej, ale i niebezpiecznej, okupowanej Wenecji. Cenzo to prosty rybak usiłujący przeczekać na uboczu do końca wojny. Stara się nie rzucać w oczy, łowiąc ryby w lagunach u północnych wybrzeży Włoch. Pewnego wieczoru w jego sieci zaplątuje się młoda kobieta. Giulia jest włoską Żydówką, której udało się uniknąć schwytania przez nazistów, zdeterminowaną, by odnaleźć swoją rodzinę. Nieoczekiwane spotkanie tych dwojga sprawi, że Cenzo zmuszony będzie wyruszyć w podróż i chcąc nie chcąc, trafi w sam środek międzynarodowej polityki wojennej?

Opis wydawcy: Chociaż nie wydarzyło się to bardzo dawno temu, jej początki trudno dokładnie opisać. Niegdyś była ścieżką wśród łąk i lasów, ale potem, gdy mała wieś stawała się kolejno letniskiem, stacją klimatyczną, ośrodkiem walki z gruźlicą, centrum turystycznym i wreszcie modnym kurortem, zmieniła się i ona.

Krupówki ? symbol miasta i serce zakopiańskiej historii ? charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną pracownię”.

Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.

Opis wydawcy: Teoretycznie sztuczna inteligencja daje się użyć w celach wojskowych? praktycznie, jeśli sama nie będzie miała na to ochoty, może podjąć aktywne kroki w kierunku zmiany sytuacji. Czwórka SI ucieka z poligonu wojskowego i zapada w śpiączkę, by obudzić się w niedalekiej przyszłości. Teraz, by przetrwać, muszą zmieszać się z tłumem? co w przypadku uzbrojonych w laser jednostek opancerzonych wcale nie jest takie łatwe.

Zabawna, oryginalna i nietuzinkowa powieść jednego z prekursorów LitRPG, która od pierwszej do ostatniej strony zaskakuje, bawi i zachwyca. Prawdziwa gratka dla fanów science fiction z najwyższej półki!

Stepan Wartanow urodził się 26 sierpnia 1964 roku w Moskwie, a w roku 1994 na stałe przeniósł się do Kanady. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1988 i od tamtego czasu napisał i wydał kilkanaście powieści i opowiadań w gatunku SF. Jest jednym z prekursorów gatunku LitRPG. W swoich tekstach zdołał przewidzieć wiele współczesnych technologii i mimo upływu kilkunastu lat od czasu pierwszego wydania jego książek można zdecydowanie powiedzieć, że nadal się nie zestarzały.

Opis wydawcy: Pełna emocji historia kobiety, która nie ma nic do stracenia? I może stracić wszystko. Jej kradzieże spłacały rachunki. Jej rodzina za to zapłaciła.

Sophie Porter to młoda mężatka, nieco sfrustrowana codziennymi problemami matka i ostatnia osoba na świecie, którą można by podejrzewać o kradzież arcydzieł renesansu. I właśnie dlatego jest w tym tak dobra! Podbieranie eksponatów z biura męża ? kustosza w filadelfijskim muzeum ? okazuje się dziecinnie proste? A pieniądze z ich sprzedaży są im tak bardzo potrzebne. Dzięki nim może uratować dom, który dla niej i jej rodziny jest wszystkim. Gdy FBI zaczyna węszyć, Sophie wie, że jak najszybciej powinna skończyć ze swoim złodziejskim procederem. Ale powoli przestaje mieć nad nim kontrolę… Bo czasami, gdy staramy się utrzymać cenne dla nas dobra materialne, tracimy z oczu to, co naprawdę się liczy.

Niezwykle wciągająca opowieść o realiach macierzyństwa, niebezpieczeństwach sekretów i sztuce doceniania tego, co w życiu ma największą wartość.

Opis wydawcy: Pierwszy tom słynnej młodzieżowej serii autorstwa wielokrotnie nagradzanego scenarzysty Briana K. Vaughana („Ex Machina”, „Y ? ostatni z mężczyzn”) oraz rysowników Adriana Alphony i Takeshiego Miyazawy, znanych z „Ms Marvel”.

Sześcioro nastolatków przypadkiem odkrywa szokującą prawdę: ich rodzice należą do sekretnej organizacji przestępczej, która od lat potajemnie rządzi Los Angeles. Jej członkowie nie cofną się przed niczym, żeby zabezpieczyć swoje interesy, ale ich dzieci nie zamierzają im na to pozwolić. Nico, Chase, Karolina, Gertrude, Molly i Alex uciekają z domów i wspólnie uczą się trudnej sztuki przetrwania. Wiedzą, że muszą powstrzymać swoich rodziców, zanim ci doprowadzą do zagłady miasta, a może i całej Ziemi.

Opis wydawcy: „Piękna krew” Luciusa Sheparda to dzieło wyjątkowe i z dawna wyczekiwane: pierwsza pełnowymiarowa powieść ze świata smoka Griaule?a. Shepard pierwszy raz podjął ten temat w roku 1984, kiedy to opublikował „Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a”, i na przestrzeni lat wielokrotnie do niego wracał, choć nigdy jeszcze w tak fascynującej i wyczerpującej formie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi