22 kwietnia-6 maja 2018 ? najciekawsze premiery dwóch tygodni poleca Booklips.pl

1 maja 2018


W tym roku majówkowy weekend przypadł tak korzystnie, że przy dobrym planowaniu można było zorganizować sobie ponad tydzień wolnego. Przełożyło się to również na działalność wydawców, którzy znacznie ograniczyli aktywność, szczególnie w pierwszych majowych dniach, dlatego przegląd najciekawszych premier obejmuje tym razem dwa tygodnie ? od 22 kwietnia do 6 maja. Co dobrego znajdziecie w księgarniach? Zobaczcie!

Opis wydawcy: Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak „Pięć lat kacetu” natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Opis wydawcy: Kolejny kryminał znakomitego norweskiego autora, laureata najważniejszych nagród literatury kryminalnej w Skandynawii.

Znany z poprzednich tomów detektyw Tommy Bergman bada sprawę zaginięcia trzynastoletniej Amandy. Trop wiedzie go poza granice kraju, do założonej przed wiekami sekty wierzącej, iż można dostąpić zbawienia okaleczając dziewczynkę urodzoną pod znakiem Barana. Niestety opinia publiczna przypisuje zbrodnię komuś innemu, a próby dalszego badania sprawy spotykają się z brakiem zrozumienia przełożonych Tommy?ego. Czy policjantowi uda się rozwikłać zagadkę i uratować życie innej młodej dziewczyny?

Opis wydawcy: Jak powstało Polskie Radio? O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe? „Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów” jest książką dla pasjonatów i amatorów ? każdy zainteresowany powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem radia znajdzie tu zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek.

„Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia w Polsce. Wśród książek na temat radia mamy bowiem do czynienia z pozycjami dotyczącymi tylko jednej stacji radiowej, jednego zagadnienia związanego z radiofonią, omówieniem pewnego okresu rozwoju radiofonii w konkretnym regionie lub mieście czy historii jednego typu nadawców. Publikacja ta chce z jednej strony wypełnić lukę na polskim runku wydawniczym, z drugiej strony opowiedzieć o pasji tworzenia radia” ? pisze we wstępie Marcin Hermanowski.

Opis wydawcy: Pod koniec XIX i na początku XX wieku do Japonii zaczęli docierać polscy podróżnicy i badacze. Jednym z nich był Antoni Ferdynand Ossendowski. Wyrazem niezwykłego zainteresowania tą krainą są opowiadania zawarte w tomie „Szkarłatny kwiat kamelii”. Ossendowski niezwykle barwnie opisuje tajemniczy, tak odmienny od europejskiego świat samurajów, gejsz, cesarzy i szogunów. Czasem zabawnie, czasem refleksyjnie, zawsze z perspektywy bacznego obserwatora.

Opis wydawcy: Wybitna artystka, ikona performansu, której udało się dotrzeć z często kontrowersyjnymi dziełami do szerokiego grona odbiorców, także spoza kręgów koneserów sztuki współczesnej. W 2010 roku zdarzyło się coś niezwykłego ? ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović ? usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie.

Córka partyzantów, bohaterów drugiej wojny światowej, dorastała w Jugosławii rządzonej przez Titę. Mimo że zdążyła zdobyć międzynarodowy rozgłos i wyjść za mąż, wciąż mieszkała z matką, która kontrolowała ją i stawiała surowe ograniczenia. Nic nie zdołało jednak poskromić jej nienasyconej ciekawości świata, pragnienia kontaktu z ludźmi ani specyficznego, bałkańskiego poczucia humoru, którymi przesycone są jej życie i sztuka.

Opowieść Mariny, poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, to historia jej wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, to także historia zgoła operowego romansu i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem ? związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze.

Opis wydawcy: H.G. Wells znany przede wszystkim z wizjonerskich książek science-fiction, jak choćby „Wehikuł czasu” i „Wojna światów”, był również świetnym obserwatorem codziennego życia. „Koła szansy” to odpowiednik przezabawnej komedii romantycznej, której tłem jest rewolucja obyczajowa dokonująca się za sprawą… roweru.

Opis wydawcy: W dzikiej leśnej głuszy zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Wszystko wskazuje na to, że zgon nastąpił na skutek śmiertelnego przerażenia. Na miejscu brak jakichkolwiek oznak zbrodni. Niebawem napływają zgłoszenia o zaginięciach kobiet. W ich mieszkaniach nie ma śladów włamania, a w czasie zniknięcia mężowie spali głębokim snem i niczego nie widzieli.

Tymczasem w centrum Portland coraz częściej pojawiają się jadowite pająki, które atakują mieszkańców. Kiedy kilka ukąszonych osób umiera, wydaje się, że miasto, ogarnięte przerażeniem i paniką, czeka zagłada. Policja nie wie nawet, z kim walczyć i gdzie szukać winnego. Nie wie nawet, czy za wszystkimi zbrodniami stoi człowiek, bestia, czy też tajemna siła. Do śledztwa włączają się Joshua Brolin, prywatny detektyw, i Annabel O?Donnel, inspektor policji nowojorskiej. Muszą stawić czoło niewiarygodnemu zbrodniarzowi, który pragnie unicestwić mieszkańców Portland, sięgając po narzędzia rodem z najstraszliwszego koszmaru?

Opis wydawcy: Nadinspektor Roy Grace z wydziału dochodzeniowego policji w Brighton dzieli swój czas między pracę, opiekę nad synkiem Noahem i przygotowania do ślubu ze swoją narzeczoną Cleo. Gdy właśnie planuje podróż poślubną do Wenecji, na horyzoncie pojawia się sprawa, która może pokrzyżować jego plany.

Agentka handlu nieruchomościami Red Westwood miała nadzieję, że wreszcie uporała się z trudną przeszłością u boku dominującego Bryce?a Laurenta, który próbował przejąć kontrolę nad jej życiem. Laurent, oszust posługujący się licznymi fałszywymi tożsamościami, w końcu wyprowadził się z jej mieszkania i otrzymał sądowy zakaz zbliżania się. A ona niedawno związała się z troskliwym i opiekuńczym lekarzem Karlem Murphym, z którym planuje przyszłość. Jednak Karl nie pojawia się na ich kolejnej randce i niespodziewanie znika z życia Red, a wkrótce na jednym z pól golfowych policja znajduje jego zwęglone zwłoki oraz list pożegnalny. Wszystkie ślady wskazują na samobójstwo, lecz Roy Grace i jego koledzy z wydziału dochodzeniowego mają wątpliwości. Kiedy nadinspektor angażuje się w poszukiwanie Laurenta, ten bierze na cel również jego, postanawiając zaatakować Grace?a w dniu jego ślubu. Policjanci i osaczona Red Westwood podejmują walkę z prześladowcą, kładąc na szali bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Opis wydawcy: Pierwsza w Polsce książka autorstwa bestsellerowego greckiego pisarza Petrosa Markarisa ? gorzko prawdziwa, a zarazem pełna humoru powieść kryminalna, tocząca się w pogrążonej w kryzysie Grecji.

Po krachu cały kraj staje w martwym punkcie. Nikt już nie zawraca sobie głowy chodzeniem do pracy, wszędzie dookoła wybuchają gorące debaty i protesty, a demonstracje blokują centrum Aten skuteczniej niż korki w godzinach szczytu. Nawet rodzina Charitos musi zacisnąć pasa. Kostas i Adriani właśnie zapłacili za wesele swojej jedynej córki i po trzydziestu latach kupili nowy samochód ? teraz nie wiedzą, czy będą w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania? Wkrótce potem światem finansowym wstrząsa makabryczne zabójstwo dwóch bankierów, a media i policja ostrzegają przed zagrożeniem aktami terroru. Nienawiść wobec finansistów rośnie z dnia na dzień, a miasto zalewają ulotki nawołujące do buntu przeciwko bankom i niepłacenia rat i odsetek.

To pierwsza książka z cyklu śledztw komisarza Kostasa Charitosa, ale również nietypowy przewodnik po zaułkach i uliczkach Aten, o których nie przeczytacie w żadnych przewodnikach, i w których możecie poczuć prawdziwą Grecję, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.

Opis wydawcy: Osiemnaście wybranych opowiadań ze wstępem Marcina Knyszyńskiego. Minęło sto lat od premiery zbioru „Na wzgórzu róż”, którym oficjalnie Stefan Grabiński rozpoczął swoją pisarską karierę. Czas nadał jego upiornym historiom atrakcyjnej patyny, ale ich nie załagodził. Widma w oknach starych domów, dziwne siły działające na kolejowych stacjach, sobowtóry i tętniące w tkance wszechświata ukryte wymiary niosą w sobie ładunek emocjonalny, który w równym stopniu może wstrząsnąć czytelnikiem teraz, jak i w początku ubiegłego wieku.

Opis wydawcy: Paweł Tuchlin, pseudonim Skorpion, to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. W latach 1975?1983 atakował kobiety młotkiem, uderzając je w głowę. Najczęściej wtedy, gdy wieczorem wracały z pracy czy ze spotkania z przyjaciółmi. Potrafił się przyczaić, śledzić swoją ofiarę i dopaść ją dosłownie na ostatnich metrach przed jej domem. Zamordował w ten sposób 9 kobiet, a kolejnych 11 ocalałych z napadu zostało kalekami. Ciężkie urazy czaszki spowodowały, że straciły słuch, mowę i pamięć. Tylko nielicznym udało się wrócić do normalnego życia, jak 19-letniej Jadwidze, która cudem przeżyła atak Skorpiona, chociaż dostała jedenaście ciosów młotkiem. Wyszła za mąż, urodziła córkę i wyjechała za granicę.

Tuchlin nie tylko mordował i bezcześcił swoje ofiary (dokonywał w ich obecności czynów seksualnych), ale także okradał. Rzeczy ofiar potrafił dać w prezencie żonie, jak np. obrączkę skradzioną Bożenie S.

Krzysztof Wójcik, autor „Mafii na Wybrzeżu” po raz kolejny z wprawą dziennikarza śledczego idzie tropem zbrodni popełnianych przez Tuchlina. Analizuje działania policji, która w czasie śledztwa popełniła wiele błędów. Między innymi nie wykorzystała faktu, że Tuchlin już podczas pierwszego morderstwa zgubił charakterystyczne narzędzie zbrodni, a miała wtedy szansę błyskawicznie rozpracować mordercę. Dziennikarz nie tylko przejrzał wielotomowe akta sprawy, w których znajdują się wstrząsające i drobiazgowe zeznania Tuchlina, ale i rozmawiał z żyjącymi świadkami jego zbrodni, m.in. milicjantami prowadzącymi śledztwo. Wspominali np., że Tuchlin nawet po aresztowaniu potrafił się tak zapomnieć opowiadając o swoich zbrodniach, że podczas wizji lokalnych musieli dawać mu młotek ze styropianu, aby nie zabił odgrywającej rolę ofiary policjantki. Jego książka to poruszający obraz, gdyż Krzysztof Wójcik spogląda na dawne wydarzenia zarówno oczami mordercy, jak i bliskich jego ofiar, czy próbujących rozwikłać zagadkę śledczych. To nie tylko dokumentalny zapis sporządzony przez dziennikarza, ale głęboko poruszająca psychologiczna opowieść o jednym z najgroźniejszych morderców, który przez kilka lat paraliżował życie kobiet w okolicach Trójmiasta. Odetchnęły, gdy na Pawle Tuchlinie wykonano wyrok śmierci.

Opis wydawcy: Japonia ? dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł ? ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” ? chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

Opis wydawcy: Komisarz Brunetti rozwiązywał już w swojej karierze bardzo różne sprawy: od szokujących zbrodni, po drobne przestępstwa. Jednak w „Wodzie wiecznej młodości” pochłonie go sprawa, co do której nie wiadomo nawet, czy była przestępstwem?

Piętnaście lat wcześniej nastoletnia dziewczyna wpadła nocą do jednego z kanałów. Nie potrafiła pływać, więc zaczęła się topić, a ocalała tylko dzięki pomocy jednego z przechodniów, pijaka, który usłyszał jej szamotanie i zdołał wyciągnąć ją na brzeg. Jednak podtopienie zdążyło trwale uszkodzić mózg dziewczyny, na zawsze zatrzymując ją na poziomie rozwoju dziecka. Pijany wybawca twierdził, że widział, jak została wepchnięta do wody przez jakiegoś mężczyznę, ale dzień później nie był już w stanie niczego sobie przypomnieć.

Pytanie, na które tym razem będzie usiłował znaleźć odpowiedź komisarz Brunetti, zostaje postawione w taki sposób, że rozpina to akcję książki pomiędzy wieloma skrajnościami: młodością i starością, arystokratami i biedakami, dniem dzisiejszym i dawnym, budując obraz wielobarwny, krytyczny, dowcipny ? i refleksyjny.

Opis wydawcy: Temperance Brennan w samym środku świata mrocznych tajemnic i niebezpiecznych wierzeń, w którym zacierają się granice dobra i zła? Główną bohaterkę cyklu Kathy Reichs odwiedza niejaka Hazel „Lucky” Strike, przenikliwa detektyw amator poszukująca w Internecie danych na temat umorzonych śledztw w sprawach zabójstw, i przynosi nagranie, na którym słychać głos młodej dziewczyny, więzionej i terroryzowanej. Strike jest przekonana, że ów głos należy do osiemnastoletniej Cory Teague, która zaginęła ponad trzy lata wcześniej. Jest także pewna, że szczątki nastolatki spoczywają zakurzone w magazynie laboratorium, w którym pracuje Brennan.

Brennan ma jednak wątpliwości, czy powinna nawiązać współpracę z samozwańczą detektyw buszującą w sieci. Lecz gdy pojawiają się kolejne dowody, wie, że musi się udać w dzikie leśne ostępy, w których znaleziono dyktafon z poruszającym nagraniem głosu Cory Teague, a być może również jej kości. Wyprawa przynosi kolejne niepokojące odkrycia i nowe pytania. A także makabryczne dowody śmierci następnych ofiar i trop zagorzałej, tajemnej sekty religijnej?

Opis wydawcy: Mama zawsze kazała Mike?owi trzymać się z dala od starego domu? Mówiła, że to miejsce to czyste zło, że mieszkał tam diabeł. Babcia, jeszcze kiedy była przy zdrowych zmysłach, powtarzała to samo. Zresztą wszyscy w zubożałym, zdegenerowanym Oak wiedzieli, że lepiej się tam nie zapuszczać. Jednak kiedy pojawiają się pewne komplikacje w narkotykowym światku, transakcja nie przebiega tak jak trzeba, a Mike zostaje bez środków do życia, chłopak nie ma wyboru. On i jego młodszy brat James w środku nocy zakradają się na zaniedbaną, przyprawiającą o ciarki posesję w nadziei na odnalezienie skarbu. W gęstym cieniu rzucanym przez opustoszały dom znajdują to, czego szukają. Lecz bracia stają się coraz bardziej chciwi. Przyciągnięci obietnicą jeszcze większego bogactwa, które pozwoli im się na zawsze wydostać z tej zapyziałej dzielnicy i zaznać lepszego życia, wchodzą do domu. I wkrótce odkrywają, że prawda może być znacznie gorsza niż legenda. Oprócz tytułowej noweli w książce znajduje się dodatkowo opowiadanie „Nie chciałem cię skrzywdzić”.

Opis wydawcy: Czasy, w których żył Herbert George Wells były początkiem nowej ery: wkraczano w XX wiek. Wraz z nią pojawiało się coraz więcej wynalazków, które zmieniały oblicze świata: elektryczność, koleje żelazne, automobil, aeroplan, radio. Rozwijał się przemysł, budowała klasa robotnicza, a z nią pojawiały zupełnie nowe problemy społeczne. Kwitły rewolucyjne idee, rodził się niepokój o los człowieka a kolejne odkrycia astronomów postawiły pytania o naszą rolę we wszechświecie.

Wells uznawany jest za pioniera science fiction, jednak jego opowiadania ? nacechowane niepokojami czasów, w których tworzył ? pełne są nawiązań do rzeczywistości, pytań natury moralnej czy filozoficznej. Podejmuje w nich jednak przede wszystkim najważniejsze zagadnienia fantastyki naukowej: podróże w czasie, niewidzialność, podróże międzyplanetarne, akcelerację, obce cywilizacje.

Opis wydawcy: 21 kwietnia 1870 roku w Dilesi, mieście na beockim wybrzeżu, greccy rozbójnicy porywają czterech wysoko urodzonych Europejczyków, co staje się bezpośrednią przyczyną kryzysu na linii Grecja – Wielka Brytania. Po dziesięciu dniach mężczyźni zostają zamordowani. Wydarzenia te przeszły do historii jako masakra w Dilesi i zwróciły Europę przeciwko Grecji oraz odsłoniły głęboko zakorzenione powiązania polityków ze sprawcami.

21 kwietnia 2013 roku: brutalne morderstwo członków europejskiej trojki w jednym z hoteli w centrum Aten znów wywołuje falę niechęci wobec Grecji. Ta zaś, w samym środku wieloaspektowego kryzysu, po raz kolejny otrzymuje łatkę „czarnej owcy”. Zakodowana wiadomość zostawiona na miejscu zbrodni powiąże zdarzenie z masakrą w Dilesi. Greccy rozbójnicy z przeszłości powracają do życia.

Opis wydawcy: Kolejna odsłona serii książek osadzonych w realiach kultowej gry „S.T.A.L.K.E.R.”, tym razem w wydaniu Michała Gółkowskiego, autora „Drogi donikąd” oraz cykli o Komorniku i Stalowych Szczurach.

Obiecywał sobie, że już nigdy więcej. Że tamten raz był naprawdę ostatni. Że wszystko się zmieni, znormalnieje. Jednak ciężko jest udawać normalnego człowieka. Kiedy do drzwi puka przeszłość w osobie postrzelonego przyjaciela-stalkera z dawnych lat a zimowa zawierucha niesie w sobie szepty zza dalekiego Kordonu, trzeba schować do kieszeni moralność i odwiesić na kołek solenne obietnice. Nadchodzi pora, żeby raz jeszcze zostawić za sobą Dużą Ziemię i po raz kolejny ? tym razem naprawdę już ostatni ? wkroczyć na bezdroża ziemi utraconej, którą jest czarnobylska Zona. Bo nic innego nie ma znaczenia, kiedy człowiek usłyszy Zew. Nadeszła pora ostatniej przygody.

Opis wydawcy: Witaj w przyszłości. Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny ? Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej ? ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.

Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek „Scopuli”, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek. Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców ? po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku „Scopuli”, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.

Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.

Opis wydawcy: Po świetnie przyjętej „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015) przyszedł czas na jego najbardziej znaną na świecie książkę – „Retromanię”. „Retromania” przygląda się temu, w jaki sposób współczesna muzyka popularna (chociaż Reynolds rozszerza swoją analizę również na modę, film i inne dziedziny sztuki) używa i nadużywa dziedzictwa własnej przeszłości.

Dlaczego dzisiejszą popkulturę napędza nostalgia, swoista tęsknota za „czasem przed czasem”, za nieustającą epoką dzieciństwa? Jaka jest historia „empetrójki”? Czy różnica między kompaktem a mp3 jest taka sama jak między sokiem pomarańczowym „naturalnym”, a sokiem na bazie rozcieńczonego koncentratu? Czy winyl byłby tu w takim razie sokiem świeżo wyciśniętym z ekologicznych pomarańczy? Czym jest wirtualny kokon i dlaczego coraz więcej współczesnych rodzin wije w nim swoje wspólne gniazdo? I jak się ma do tego „Cosmogramma” Flying Lotusa? (A dlaczego nie wziąć wszystkich tych patentów z przeszłości, dodać dzisiejsze, najnowsze technologie i wysmażyć najbardziej popaprany szajs, jaki jest do pomyślenia?!) Czy zdobycz oznacza zarazem utratę? Dlaczego internet drąży dziury w teraźniejszości? Co spogląda przez te dziury? A jak wpływa na nasze umysły? Dlaczego staliśmy się ludźmi- naleśnikami? Czym jest lektura ślizgowa i jak się ma do czasów, w których żyjemy? Czym różni się nuda teraz od nudy kiedyś? I z czego się bierze? Czy kultura jest w stanie przetrwać w warunkach braku ograniczeń? Dlaczego cierpisz przez niczym nieograniczony dostęp? Czy sieć zdezintegruje nasze rodziny? Czy za 2000 lat ludzie będą traktować YouTube’a tak, jak my traktujemy hieroglify staroegipskie? Jesteś konsumentem-wirtuozem czy kolejnym, typowym zombie z galerii handlowej? A może jesteś konsumentem-antykoneserem? Jak się mają Pokemony do winyli? Co stanie się z twoją kolekcją płyt jak już umrzesz i dlaczego tyle płyt jest niekolekcjonowalnych? Jak nazwać neurologiczną drżączkę człowieka podłączonego do Sieci? Dlaczego iPod robi z nas biedaków? Czy możesz wtłoczyć tam całe swoje życie? Czy będzie to jeszcze użyteczne? Czy iPod to talizman oddalający śmierć? Czy kiedy załadujesz już do niego wszystkie piosenki, jakie kiedykolwiek nagrano, czy którejkolwiek z nich jeszcze posłuchasz? Czy darmowa muzyka stała się przez swą darmowość bezwartościowa? Czy łatwiej było nawiązać z nią osobistą relację, kiedy była jeszcze przedmiotem? Czy mniej oznacza więcej? Czy znaleźliśmy się w pułapce? Dlaczego Nick Cave skowerował Elvisa Presleya i jakie miejsce w tej historii zajmuje martwo urodzony brat-bliźniak Króla z Memphis? Czym jest kapela portalowa i dlaczego akurat Sonic Youth są jej najlepszym przykładem? Jak, po zawyżonych cenach, sprzedać stare winyle z Italo-Disco? Jak zrobić z nich megarzadkie skarby? Skąd wzięły się boksy wielopłytowe i czy podnoszą zawartą w nich muzykę do rangi pomnika czy raczej nagrobka? Jak się ma „Człowiek z wysokiego zamku” Philipa K. Dicka do przedwojennych płyt szelakowych na 78 obrotów? Czego słuchają japońscy hipsterzy? Chciałbyś posłuchać futurystycznego szanty za syntezatorach i dlaczego Lady GaGa mogłaby nagrać płytę z taką zawartością? Dlaczego w swingującym Londynie lat 60-tych moda przyszłości opierała się na modzie z przeszłości i czy mogło to być jednym z powodów ataku bombowego? Czym różni się vintage od retro? I dlaczego służył w swym czasie feminstkom za zbroję? A jak szybko przyspieszyć zejście po LSD? Co ma wspólnego tradycyjny jazz z kulturą rave? Jaka jest historia brytyjskich modsów? Kiedy i gdzie bywalcy klubów z muzyką northern soul rozprawiali nad zaletami kody, kety i mety, futra, siary i batata? Czym jest oldschool? Jesteś w stanie zatrzymać czas? Czemu zawdzięczamy odrodzenie się niezależnych wytwórni płytowych? Czy punk rock naprawdę był rewolucyjny? Dlaczego John Lennon, po latach intensywnego zażywania LSD i komponowania dość surrealistycznych utworów („Jestem morsem”) wrócił do rock’n’rolla w jego pierwotnej formie? Z czego wzięło się psychobilly? Czy rock’n’roll może zamienić się w ducha? Czy samplowanie jest aktem zniewolenia? Czy sample to zarazem duchy i niewolnicy? Czy didżeje naruszają nietykalność winylowych trupów i czy można porównać ich do handlarzy ludzkimi organami? Czym jest pop hipnagogiczny? Co ma wspólnego new age z krautrockiem? Dlaczego kaseta magnetofonowa jest formatem widmontologicznym? Czy mash-up to bękarci pop? Czy może raczej rodzaj wymiotu? Czy istnieje nostalgia za przyszłością? Czy wkroczyliśmy w epokę kompletnie pozbawioną wyobraźni? Czy wykiwano nas z naszej przyszłości? I jak się ma do tego wszystkiego architektura brutalistyczna?

Opis wydawcy: Zanim powstał filmowy „Predator 2” (ten z Dannym Gloverem), Mark Verheiden i Chris Werner stworzyli bardzo dobrze przyjęty przez krytykę komiksowy sequel do „Predatora”. Żyjący polowaniem i kolekcjonowaniem trofeów obcy trafiają z tropikalnych lasów Ameryki Centralnej do betonowej dżungli Nowego Jorku, gdzie będą musieli zmierzyć się z detektywem Schaeferem ? starszym bratem zaginionego Dutcha Schaefera.

Niniejszy tom zawiera również dwie inne opowieści autorstwa Marka Verheidena oraz Rona Randalla, które kontynuują wątek z „Betonowej dżungli”. „Zimna wojna” opowiada o grupie łowców zmuszonych do awaryjnego lądowania na Syberii. W „Mrocznej rzece” zaś nasz bohater podąża śladem swojego brata, żeby raz na zawsze rozwiązać zagadkę jego zaginięcia, co ściśle łączy tę historię z wydarzeniami przedstawionymi w filmie „Predator”.

Opis wydawcy: Trzy powieści norweskiego Noblisty są obowiązkową lekturą dla miłośników literatury skandynawskiej. Hamsun był prekursorem modernizmu i prozy psychologicznej, właśnie od niego uczono się technik strumienia świadomości i monologu wewnętrznego. Jego proza to przede wszystkim charyzmatyczne, targane namiętnościami postaci oraz bezwzględna, zimna natura. Telegrafista Ronaldsen z „Marzycieli” jest szalonym, impulsywnym wynalazcą, który zbyt łatwo ulega kobietom i rozrywkom ? co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem w tradycyjnej, rybackiej wiosce. Bohaterami „Viktorii” są wrażliwi lecz dumni młodzi ludzie ? to opowieść o miłości, która bardziej dzieli, niż łączy. Z kolei porucznik Thomas Glahn z „Pana” poznaje smak uczuć w najbardziej niespodziewanych i niesprzyjających okolicznościach. Gorące emocje w krajobrazach mroźnej, dalekiej Północy oraz niepokojące historie ? za to czytelnicy kochają skandynawską prozę.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi