22-28 stycznia 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

24 stycznia 2018


„Umysł potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli ma oczywiście zachować ostrość” ? pisał George R.R. Martin. W tym tygodniu wiele takich nowych ostrzałek znajdziecie na księgarskich półkach. Zapraszamy na przegląd premier książkowych, które trafią do sprzedaży w dniach od 22 do 28 stycznia.

Opis wydawcy: Kiedy w centrum handlowym na Brooklynie detektyw Amelia Sachs próbuje zatrzymać podejrzanego o zabójstwo, dochodzi do tragicznego wypadku: do układu napędowego schodów ruchomych wpada mężczyzna. Gdy Sachs rzuca się na pomoc, podejrzany ucieka. W sprawę angażuje się życiowy partner Sachs, Lincoln Rhyme, ekspert kryminalistyki, który niedawno zakończył współpracę z nowojorską policją. Wkrótce oboje przekonują się, że wypadek był dziełem przestępcy ? pierwszym z serii okrutnych ataków. Przebiegły morderca zmienia urządzenia i przedmioty codziennego użytku w śmiertelnie niebezpieczną broń. Wysadza zdalnie kuchenkę mikrofalową. Wywołuje palnikiem gazowym pożar mieszkania. Potrafi też doprowadzić do wielkiej kraksy na Manhattanie. Zespół Rhyme’a rozpoczyna wyścig z czasem, by wytropić sprawcę, zanim ten znów zabije.

Opis wydawcy: Andrzej Stasiuk razem z ukraińskim zespołem Haydamaky postanowili dać nowe życie „Stepom akermańskim” Adama Mickiewicza. Dlaczego to Haydamaky grają te utwory?

„Dlaczego akurat oni wydobywają z jego poezji całą jej stepowość, wschodniość oraz orientalność? Mają do tego najlepsze prawo jako muzyczni spadkobiercy kozaczyzny. A jako potężny zespół rockowy pokazują siłę Mickiewiczowskiego trzynastozgłoskowca. Przecież to jest napisane specjalnie dla rockowego bandu. Bez trudu można sobie wyobrazić pana Adama, jak improwizuje na scenie wsłuchany we własne słowa, a zarazem w puls basu, bębnów i gitary jakiegoś zespołu, który udało mu się zebrać tam, gdzie aktualnie przebywa, czyli najpewniej w niebie. A dobrych muzyków jest tam wielu” ? napisał we wstępie do płyty Andrzej Stasiuk.

Opis wydawcy: Dwujęzyczny wybór wierszy Salvatore Quasimodo (1901?1968) ? jednego z najznakomitszych włoskich autorów ubiegłego stulecia, wybitnego przedstawiciela hermetyzmu, laureata Nagrody Nobla z 1959 roku.

„Quasimodo reprezentuje to, co najważniejsze u poety. Wyszedł z klasycznej tradycji tłumacząc poezję grecką i łacińską, ale nie zaniedbywał autorów nowoczesnych, proponując nam liczne eseje oraz znakomite interpretacje poprzez przekłady dzieł Moliera i Szekspira. Przedstawiciel 'sycylijskiego mikrokosmosu’, który tak wiele wniósł do literatury włoskiej i europejskiej, osiąga najwyższe tony poetyckie w wierszach opiewających upływ czasu i 'fragmentaryczną samotność’ współczesności; tematy te zawarł w trzech emblematycznych wersach tytułowego wiersza 'I robi się ciemno’: 'Każdy samotnie tkwi na sercu ziemi, przeszyty promieniem słońca. I robi się ciemno’. Samotność, niemożność porozumienia i kruchość egzystencjalna, którym towarzyszą uczucia radości i bólu, ogarniają dzieło sycylijskiego poety i równocześnie przenikają całą myśl XX wieku, nacechowaną radykalnymi i gwałtownymi przemianami, ogromnymi tragediami ludzkimi wywołanymi wojennym szaleństwem, budzącymi wątpliwości u ludzi, uwiedzionych chwilowym promieniem słońca, po którym następuje ciemność, metafora końca, lecz zarazem zniechęcenia i pesymizmu, jak u Ugo Foscolo” ? z wprowadzenia Ugo Rufino.

„Dla wielu czytelników poezji w Polsce i na świecie Salvatore Quasimodo pozostaje dziś autorem jednego wiersza ? 'Ed ? subito sera’, który umieścił na samym początku 'Acque e terre’, swojego pierwszego zbioru wydanego w 1930 roku. O co toczy się gra w tym zdumiewającym epigramacie? (?) Salvatore Quasimodo, poeta z miasta Modica na obrzeżach archaicznej ojczyzny Śródziemnomorza, Wielkiej Grecji, złapał zasadę życia, jego aspirację, nadzieję, złudzenie, piękno, wreszcie oszustwo. Przeświadczenie bezkresu i nieoczekiwany koniec. Nie tylko złapał, ale też zamknął w maleńkim przedmiocie, który każdy może schować i trzymać w dłoni, nosić przez resztę życia po świecie i pokazywać innym mówiąc: oto my, nasza egzystencja i świat. Wiersz ? butelka lejdejska. Wiersz ? kropla słonecznej krwi. Wiersz ? bursztyn ze znieruchomiałym istnieniem. Wiersz ? wszystko, zaklęte w trzech doskonałych linijkach” ? z posłowia Jarosława Mikołajewskiego.

Opis wydawcy: Rok 1941. W ogarniętej wojennym chaosem Marsylii zjawia się Jack Parsons, amerykański inżynier i adept sztuk tajemnych. W kryjówce antynazistowskiej organizacji spotyka członków ruchu oporu, w tym André Bretona, czołowego teoretyka surrealizmu. Podczas dziwnych gier towarzyskich rozgrywanych przez niepokornych dyplomatów, wygnanych rewolucjonistów i awangardowych twórców Parsons za pomocą swego wynalazku odnajduje i gromadzi nadzieję. A jednak wbrew intencjom doprowadza do uwolnienia mocy zrodzonej ze snów i koszmarów, zmieniając losy wojny i świata na zawsze.

Rok 1950. Thibaut, samotny bojownik surrealistów idzie ulicami nawiedzonego Paryża, gdzie naziści i członkowie ruchu oporu zmagają się w ciągłym konflikcie, a po ulicach przechadzają się żywe obrazy i manifestacje tekstów literackich, a także istoty z głębi piekieł. Aby wydostać się z miasta, musi połączyć siły z Sam, amerykańską fotografką, próbującą utrwalić obraz zrujnowanego Paryża, a oboje znajdą sprzymierzeńca w postaci enigmatycznego symbolu łączącego w sobie przypadek i bunt: wyrafinowanego trupa?

Opis wydawcy: Dziesięć lat po tym, jak nazywane Żniwiarzami roboty wielkości planet pojawiły się i zaczęły siać zniszczenie w galaktyce, młody android Tim-21 budzi się i odkrywa, że wszystkie roboty zostały wyjęte spod prawa. W swoim maszynowym DNA Tim-21 może jednak skrywać sekrety Żniwiarzy, wkrótce staje się więc najbardziej poszukiwanym robotem we wszechświecie. Gdy na każdym kroku czyhają złomiarze, łowcy nagród i inne zagrożenia, Tim-21 rozpoczyna oszałamiającą kosmiczną przygodę wśród gwiazd wraz ze swoim robotycznym psem Zbójem i potężnym robotem górniczym Wiertaczem.

Emocjonująca i dzika odyseja science fiction, którą napisał Jeff Lemire („Sweet Tooth”, „Opowieści z hrabstwa Essex”), z pięknymi, w całości malowanymi planszami Dustina Nguyena („Batman: Li?l Gotham”).

Opis wydawcy: Ari Thór Arason ? młody policjant, który równie często jak ze zbrodnią, musi walczyć z samym sobą. Chciał zostać filozofem, żeby lepiej zrozumieć świat. Potem teologiem, żeby odnaleźć wiarę, którą stracił po śmierci rodziców. Został policjantem, żeby znaleźć sprawiedliwość. Pierwszą pracę dostał w Siglufjör?ur, odciętym od świata, pogrążonym w mroku arktycznej nocy miasteczku na północy Islandii. Choć nie jest to dobre miejsce dla kogoś, kto nie ma zbyt grubej skóry. A teraz ma rozwiązać ponurą zagadkę w miejscu jeszcze bardziej złowieszczym?

Pod urwiskiem w opuszczonej wsi znaleziono ciało młodej kobiety. Skoczyła? Czy coś straszniejszego stało się pod starą latarnią morską i samotnym domem na odległym skalnym klifie? Ari Thór odkrywa, że kobieta mieszkała tu w dzieciństwie. I że dwadzieścia pięć lat wcześniej jej matka i pięcioletnia siostra zginęły pod tym samym klifem? W wyludnionej wsi wciąż mieszka kilka osób. Wszyscy znali rodzinę ofiary. I wszyscy coś ukrywają. Nawet gdy ginie kolejny człowiek. Jutro wigilia. A Ari Thór rozpoczyna samotny wyścig z czasem, by odkryć prawdę, zanim dawne winy zrodzą nową zbrodnię?

Opis wydawcy: Cała prawda o Ameryce oczami żydowskiego imigranta. Nowy Jork, lata pięćdziesiąte XX wieku. Jakob Bronsky, niemiecki Żyd, pracuje nad autobiograficzną powieścią dotyczącą jego życia w getcie. Każdą wolną chwilę spędza w niewielkiej kafejce wraz z grupą imigrantów, przelewając słowa na kolejne strony maszynopisu. Wyzwania dnia codziennego ogranicza do kilku czynności: zdobyć ciepły posiłek, odłożyć parę groszy na bilet autobusowy i dach nad głową. Jakob pragnie również znaleźć sobie jakąś kobietę, ale kończy się na fantazjowaniu na temat sekretarki swojego przyszłego wydawcy?

„Fuck America” to satyra na amerykańskie społeczeństwo i mity, na których zbudowana jest tamtejsza kultura, a właściwie popkultura. Przesycona ironicznym poczuciem humoru, słodko-gorzka opowieść o losie emigranta, zawiedzionych nadziejach oraz próbie odnalezienia się wśród obcych.

Opis wydawcy: Zabawna i pełna ciepła opowieść o kobiecie, która czeka całe życie, aż zacznie się jej własne. Jeśli wydaje ci się, że w małych, dotkniętych kryzysem finansowym przydrożnych miasteczkach nie może się zdarzyć nic dobrego, to znaczy, że jesteś człowiekiem pełnym uprzedzeń! Britt-Marie ma 63 lata i nie jest bynajmniej pasywno-agresywna. Ona po prostu nie może znieść bałaganu, a brud, zadrapania i nieodpowiednio zorganizowane szuflady na sztućce sprawiają, że wydaje wewnętrzne okrzyki. Britt-Marie nie osądza innych, bo tak doprawdy nie robią cywilizowani ludzie. Chodzi o to, że czasami ludzie interpretują jej słowa jako krytykę, a ona przecież zawsze wypowiada je z najlepszymi intencjami.

Britt-Marie właśnie po 40 latach porzuciła męża i życie gospodyni domowej, by zacząć wszystko od nowa w Borg, jednym z tych dotkniętych kryzysem przydrożnych miasteczek. Poza cuchnącym piwem sklepem spożywczym-pizzerią-warsztatem samochodowym-urzędem pocztowym wszystko zostało tam zamknięte. Wszystko oprócz ośrodka rekreacyjnego, w którym zostaje zatrudniona Britt-Marie. Kobieta nie znosi piłki nożnej, a jedyne, co zostało w Borg, to piłka nożna. Nie jest to bynajmniej początek wspaniałej przyjaźni. Jednak kiedy przeraźliwie pozbawiona talentu drużyna młodzieżowa, chcąc wystąpić w rozgrywkach, desperacko próbuje znaleźć trenera, Britt-Marie nie ma odwrotu. Zwłaszcza gdy niebawem zostaje zaproszona na randkę z policjantem i łamie rękę w solarium?

Opis wydawcy: Trzeci, po „Salambo” i „Lone Sloane”, album zbiorczy opowiadający o przygodach kosmicznego pirata i awanturnika ? Lone Sloane?a. Tom zawiera dwie opowieści: „Gail” i „Chaos”. Osią akcji jest wieloletnia walka głównego bohatera z imperatorem Shaanem. W pierwszej historii Sloane zostaje przywieziony do ogólnogalaktycznego więzienia, gdzie wybucha bunt, a pirat orientuje się, że jakieś wyższe siły wyznaczyły mu ważną rolę w uwolnieniu wszechświata od groźby najazdu z innego wymiaru.

W drugiej opowieści bohater pojawia się po dziesięciu latach nieobecności, by stoczyć ostateczny pojedynek z Shaanem. Kim tak naprawdę okaże się krwawy tyran? Twórcą Lone Sloane?a jest jedna z największych gwiazd komiksu francuskiego, urodzony w 1944 roku Philippe Druillet, autor m.in. albumów „La Nuit” czy „Nosferatu”, a także współzałożyciel legendarnego magazynu „Métal Hurlant”. Serię o piracie przyszłości Druillet tworzył od roku 1966 do 2012.

Opis wydawcy: Trzeci album z sześciotomowego, nowego wydania komiksowego bestselleru. Seria, która wywarła wielki wpływ na nowoczesny amerykański komiks. Naturalistycznie ukazana historia teksańskiego duchownego, nawiedzonego przez nadnaturalny byt łączący w sobie moce nieba i piekła. Tytułowy kaznodzieja, Jesse Custer, szuka Boga, by zmusić go do wzięcia odpowiedzialności za cierpienia ludzi.

W tym tomie pastor, jego dziewczyna Tulip i wampir Cassidy jadą na południe Stanów Zjednoczonych, by odzyskać równowagę po starciu z siłami Graal, Jesse musi stawić czoła wściekłemu Gębodupie, który szuka zemsty za śmierć ojca, a Tulip słyszy wyznanie miłości z ust Cassidy?ego! Album zawiera także historię Świętego od Morderców oraz opowieść o spotkaniu Cassidy?ego z wampirami.

Autorem scenariusza jest irlandzki twórca, laureat Nagrody Eisnera Garth Ennis, znany fanom komiksu również m.in. z takich tytułów jak: „Punisher”, „Hellbazer”, „Hitman”, „Judge Dredd”. Rysunki są dziełem Steve?a Dillona, wieloletniego współpracownika Ennisa, autora licznych prac z Sędzią Dreddem dla magazynu „2000 AD” oraz rysunków do serii „Hellblazer” i „Punisher”. Komiks tylko dla dorosłych.

Opis wydawcy: Złowrogi handlarz narkotykami pan Brownstone pozostawia za sobą w całym Nowym Jorku ślad ofiar, które przedawkowały, a jedną z martwych narkomanek jest dawna przyjaciółka Felicii Hardy. Czarna Kotka w duecie ze Spider-Manem zagłębia się w mroczne narkotykowe podziemie Nowego Jorku. Podczas misji, która ma doprowadzić pana Brownstone?a w ręce sprawiedliwości, na jaw wychodzą sekrety z przeszłości Czarnej Kotki. Ich odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na początki jej superbohaterskiej kariery.

Nagradzany twórca filmów („Clerk ? Sprzedawcy” czy „W pogoni za Amy”) Kevin Smith prezentuje pełną akcji opowieść, w której gościnnie pojawiają się między innymi Nightcrawler i Daredevil. Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #1?6 serii „Spider-Man/Black Cat: The Evil That Man Do”.

Opis wydawcy: Londyn 1899 rok. Simeon Lynch prowadził dostatnie życie, służąc jako zabójca rodzinie Moriartych, która kierowała najpotężniejszą organizacją przestępczą ówczesnego świata. Teraz, stojąc prawie na stopniach szubienicy, dowiaduje się mrocznej prawdy o swoim pracodawcy, o Sherlocku Holmesie i swojej własnej przeszłości. Ta wiedza sprawia, że Simeon postanawia za wszelką cenę uciec z więzienia i zabić raz jeszcze?

Po jego krwawych śladach podążamy przez brukowane londyńskie uliczki, zapuszczone hale fabryczne oraz krzykliwe tawerny, gdy krzyżuje szpady z Sherlockiem Holmesem oraz najgroźniejszymi zbirami londyńskiego półświatka.

Opis: Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym autorstwa nagradzanego scenarzysty filmowego („Maratończyk”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „O jeden most za daleko”, „Misery”). Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller.

Buttercup przeżyła już swoją miłość. Nic dobrego z tego nie wyszło, więc kiedy otrzymała konkretną, rzeczową propozycje od następcy tronu swego kraju, zgodziła się. Jednak w swych planach oboje nie wzięli pod uwagę człowieka w czerni? Co będzie, jeśli najpiękniejsza dziewczyna świata zaręczy się z najwspanialszym księciem, który wkrótce okaże się ostatnim łajdakiem? Szermierka. Zapasy. Tortury. Trucizna. Prawdziwa miłość. Nienawiść. Zemsta. Olbrzymi. Myśliwi. Źli ludzie. Dobrzy ludzie. Najpiękniejsze damy. Węże. Pająki. Zwierz wszelkiego gatunku i pochodzenia. Ból. Śmierć. Śmiałkowie. Tchórze. Siłacze. Pościgi. Ucieczki. Kłamstwa. Prawda. Cuda. Namiętność. To tylko drobna część tego, co można znaleźć w opowieści o pięknej Buttercup, dzielnym Inigu, mocarnym Fezziku i tajemniczym człowieku w czerni?

Opis wydawcy: Starszy sierżant Kreuthner zobowiązał się rozsypać prochy swego zmarłego wuja na szczycie góry Wallberg. Po ceremonii, wraz z poznaną młodą narciarką decyduje się na wspólny zjazd okrytym złą sławą czarnym szlakiem, który rzekomo zna jak własną kieszeń.

Ich wycieczka kończy się jednak katastrofą. Błądząc w ciemnościach, natykają się na zamarznięte zwłoki kobiety.
Śledztwo ujawnia kolejne zbrodnie, a ślady zdają się prowadzić do Frakcji Czerwonej Armii, ugrupowania terrorystycznego RAF zwanego też Grupą Baader-Meinhof.

Opis wydawcy: Historia wzlotów i upadków trzech pokoleń amerykańskiej rodziny potentatów naftowych. Jean Paul Getty I, senior rodu, dzięki dobrym inwestycjom w pola naftowe w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej został najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Mógł sobie pozwolić na każdą zachciankę, ale był tak skąpy, że we własnym domu zainstalował płatny telefon. Wielbiciel pięknych kobiet i dzieł sztuki, pięciokrotnie żonaty.

Jean Paul Getty?ego II szybko zrezygnował z pracy w rodzinnej firmie i wybrał dolce vita w Rzymie ? wystawne życie lekkomyślnego imprezowicza. Organizator głośnych przyjęć, na których alkohol lał się strumieniami, a narkotyki dodawano do wszystkich potraw.

Jean Paul Getty III został w wieku szesnastu lat porwany przez włoski gang. Początkowo zażądano okupu w wysokości siedemnastu milionów dolarów. Negocjacje trwały długo, ponieważ senior rodu uważał, że jeśli zapłaci chociaż centa, wkrótce zostaną porwane wszystkie jego wnuki. Po uwolnieniu Jean Paul chciał podziękować dziadkowi, ale ten bez słowa odłożył słuchawkę.

Opis wydawcy: Wznowienie książki nominowanej do Nagrody Nike w 2005 roku. Autobiograficzna opowieść o pewnym pokoleniu. Jej protagonistami są między innymi Marek Hłasko, Krzysztof Komeda, Roman Polański, Elżbieta Czyżewska, Agnieszka Osiecka, Sławomir Mrożek ? młodzi ludzie skażeni najpierw przez wojnę, a później przez komunistyczną szkołę. Motywem przewodnim jest nie tylko uchodźstwo czy wygnanie polityczne lub etniczne, lecz także egzystencjalne ? często daremne ? szukanie azylu w sztuce. Rzecz się dzieje w Warszawie, Tel Awiwie, Montrealu, Hollywood i Beverly Hills, Neapolu, Genewie, Monachium, Nowym Jorku, Las Vegas, Buenos Aires.

Opis wydawcy: Pierwsze polskie wydanie prac dziennikarskich Rotha będących owocem jego podróży do Polski, która odwiedzał wielokrotnie.

„Powojenna felietonistyka Rotha do rzeczywistości z piętnem rozpadu i głębokich podziałów, uprzedzeń i nienawiści, próbuje wprowadzać ton konstruktywnego działania, zawiązywać nici porozumienia, oddawać głos innemu. 'Wiedzieliśmy już ? pisał Stefan Zweig, przyjaciel i dobroczyńca Rotha ? że pod jego oszałamiającą techniką pisarską pulsuje wszechobecny zmysł empatii, który potrafi zgłębić najtajniejsze miejsca ludzkiego bytu’. Nie sposób jednak nie zauważyć, że życie wprowadza do tych tekstów również ton sceptycyzmu, który z czasem przemieniał się będzie w desperacką rezygnację. Kongenialny opis niemiecko-polskiego przejścia granicznego, roziskrzony humorem, bystrą obserwacją życia i poetyckim rozmachem metafor, zostaje zderzony z refleksją o granicy, na której 'powraca sceptycyzm’, bowiem w nowym państwie polskim 'resentyment silniejszy jest niż doświadczenie, a karmiona romantycznymi wyobrażeniami tradycja ma więcej wagi niż naoczne dowody’. Powodów do sceptycyzmu Rotha było oczywiście znacznie więcej. Ich najważniejszym źródłem nie były osobiste tragedie pisarza. Zweig pisze o tryumfie 'Antychrysta na Ziemi: pryncypialne zło, nienawiść, gwałt i kłamstwo ? to właśnie przekształciło jego życie w pasmo nieustającej rozpaczy'” ? ze wstępu Krzysztofa Czyżewskiego.

„Nie wszystkie uwagi pisarza straciły swoja? aktualnos?c?. Przemierzał 'stara? ziemie? i nowe pan?stwo’. Ziemia była mu bliska, pan?stwo obce. Granice, na temat granic wiedział Roth znacznie wie?cej niz? jego koledzy po piórze, przecie?ły stara? Europe?. Zdania, w których pisze o zjednoczonej Europie, wprowadzaja?c przy tym rozróz?nienie pomie?dzy idea? a jej realizacja?, brzmia? jak przepowiednia naszej przyszłos?ci” ? Krzysztof Lipiński.

Opis wydawcy: Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą. Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi