22-28 listopada 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

28 listopada 2021

Przedświąteczny wysyp premier, które z równym powodzeniem możecie sprezentować bliskim, jak i sobie. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w dniach od 22 do 28 listopada.

Benjamin Renner „Trzeba ratować święta!” | Opis wydawcy: Zwierzęta z gospodarstwa znanego z komiksu „Wielki zły lis” Benjamina Rennera szykują się do zimy. A jeśli zima, to nie tylko śnieg, ale także święta Bożego Narodzenia! Jest jednak mały problem – kaczka i królik, największe rozrabiaki w gospodarstwie, podczas jednej ze swoich szalonych zabaw zrobili Świętemu Mikołajowi kuku. I kto teraz dostarczy prezenty dzieciom na całym świecie?

Tak prezentuje się początek fabuły komiksu „Trzeba ratować święta!”, który jest kolejną opowieścią z niezwykłego i bardzo zabawnego świata stworzonego przez Benjamina Rennera, który czytelnicy pokochali za sprawą „Wielkiego złego lisa”. Historia ta ukazała się pierwotnie jako dodatek do ekskluzywnego wydania tego komiksu, a polskie wydanie jest pierwszą samodzielną publikacją tej opowieści.

Fulvio Risuleo, Antonio Pronostico „Sniff” | Opis wydawcy: Nie ma nic gorszego niż znalezienie się w roli widza w związku, który się rozpada. Bohaterowie „Sniff” kochają się do szaleństwa, ale stają w obliczu utraty siebie na zawsze. Dostają jednak ostatnią szansę: wspólny wyjazd na narty, w nadziei, że uda im się na nowo odkryć czułość i pasję.

Banalna wydawałoby się sytuacja stanowi punkt wyjścia do niezwykle oryginalnej i zaskakującej opowieści, w której pobrzmiewają echa twórczości Italo Calvino i Nikołaja Gogola. Ta intrygująca powieść graficzna, napisana przez Fulvio Risuleo i wspaniale narysowana przez debiutującego w komiksie Antonio Pronostico, pozwoli czytelnikom spojrzeć zupełnie inaczej na wielkie historie o miłości.

Séverine Gauthier, Amélie Fléchais „Chłopiec z gór” | Opis wydawcy: Dziadek i wnuczek uwielbiają razem podróżować. Wspólnie przemierzyli cały świat! Ale pewnego dnia dziadek nie może już iść dalej. Góry, które wyrosły na jego plecach, stały się zbyt ciężkie. Zwykły wiatr nie może ich już unieść, by pomóc w wędrówce. Wnuczek postanawia odnaleźć najsilniejszy wiatr, taki który może przenosić nawet góry. Tak zaczyna się jego pierwsza samodzielna podróż.

„Chłopiec z gór” to niezwykła baśń o tym, czym jest rodzina, ludzkie korzenie, sztafeta pokoleń. To historia o poświęceniu i wyciąganiu pomocnej dłoni. O pokonywaniu trudności i godzeniu się ze stratą. O dojrzewaniu i pamięci.

Scenarzystka Séverine Gauthier i rysowniczka Amélie Fléchais (znana z „Czerwonego wilczątka”) zapraszają młodych i dorosłych czytelników do świata magii, wyobraźni i emocji, by o tym wszystkim opowiedzieć w czuły, delikatny i fascynujący sposób.

Piotr Marzec „Słodkie chłopaki” | Opis wydawcy: „’Słodkie chłopaki’ to komiks dla dorosłego czytelnika. Narysowałem go dla moich przyjaciół, jako wyraz wdzięczności za wspólnie przeżyte doświadczenia. Jest to składanka 'the best off’ najlepszych akcji, które wszyscy nosimy w pamięci. Nie jest to jednak nostalgiczna opowieść o skończonej młodości (bo ciągle jesteśmy młodzi i dalej chodzimy w miejscóweczki), ale uniwersalny portret małego miasta, w którym można odnaleźć 'magiczną opowieść o minionych czasach'” – pisze autor.

„Słodkie chłopaki” zostały początkowo opublikowane w selfpublishingu pod tytułem „Sweet-ass dudes like us”. Pod tym tytułem komiks otrzymał kilka nagród, m.in. Złote Kurczaki – nagrodę polskiego komiksu niezależnego, w kategoriach „Najlepszy scenariusz” oraz Komiks roku 2020. Na potrzeby nowego wydania liczący pierwotnie 250 stron, został rozszerzony o 30 plansz dodatkowego materiału. Dzięki tym poprawkom historia „Słodkich chłopaków” przyniesie czytelnikom najwyższy wymiar satysfakcji.

Różni autorzy „Leszek Engelking. Moje maski, moje twarze. Wybrane przekłady poetyckie” | Opis wydawcy: Prezentowany w niniejszej książce wybór tłumaczeń poetyckich z wielu języków i epok stanowi niewątpliwie znaczący wkład w dorobek translatorski Leszka Engelkinga. Prezentowani przezeń poeci to wybitni twórcy wzbogacający kulturę literacką (m.in.: Dante, Gumilow, Garcia Lorca, Yeats, Lowell) swoich narodów, będący jednocześnie niekwestionowanym dziedzictwem literatury światowej. Najstarszy tłumaczony w proponowanej książce tekst to hiszpański anonimowy utwór średniowieczny, wiersze najnowsze zaś to przekłady utworów z drugiej połowy wieku dwudziestego. Oryginały prezentowanych dzieł pochodzą z różnych okresów historii, wielu rozmaitych literatur. Oryginalne teksty sytuują się w czasach współczesnych, choć zarazem przekładane utwory nie kryją swej historycznej proweniencji i faktu, że jednym z ich założeń translatorskich jest tu stworzenie słownych artefaktów uzupełniających literaturę docelową, między innymi o dzieła wcześniej w Polsce nieznane. Nie brak również w prezentowanej antologii przekładów konkurencyjnych wobec translacji już istniejących, wpisujących się w szeregi tłumaczeniowe i uzupełniających rozmaite sekwencje translatorskie, stanowiących różne propozycje, które ukazują rozmaite teksty, zderzające się ze sobą w jednej książce w sposoby nieoczekiwane, pobudzające wyobraźnię i często osobliwe.

Olga Rudnicka „Dwie lewe ręce” | Opis wydawcy: Kolejna opowieść o losach eksbibliotekarki, obecnie przyciągającej wszelkie komplikacje prywatnej detektyw Matyldy Dominiczak. Matylda ma dość pracy u Salomei Gwint. Odchodzi z agencji i rozpoczyna działalność na własny rachunek. Pierwsze zlecenie wydaje się proste. Ma odnaleźć eksmęża klientki.

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jej klientką została Salomea Gwint. Matylda jest pewna, że sprawa ma drugie dno, nie przypuszcza jednak, że była szefowa wepchnie ją pod rozpędzony pociąg. Ale, jak od dawna wiadomo, pieniądze nie śmierdzą…

Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz „Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013” | Opis wydawcy: Pięćdziesiąt lat korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza. Czesław Miłosz i Tadeusz Różewicz. Nie ma polskiej literatury bez tych dwóch poetów. Różni w patrzeniu na świat i w stylu, w jaki ubierali go w słowa. Różni w codzienności; nawet w sposobie, w jaki się uśmiechali. Po lekturze listów, które między sobą wymieniali, dowiadujemy się, jak wiele ich łączyło.

„Braterstwo poezji” to jubileuszowy tom korespondencji wybitnych polskich twórców. Zawiera nieznaną korespondencję z lat 1947–2003 oraz wybór wierszy, esejów, rozmów, zapisków intymnych i innych utworów, w których obaj poeci wypowiadali się o sobie nawzajem, w tym także teksty dotąd niepublikowane. Wiele z tych materiałów rzuca całkowicie nowe światło na utrwalony w powszechnej świadomości obraz ich relacji. To nowe spojrzenie przełamuje monopol odczytań eksponujących zazwyczaj antagonizmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie o wiele głębiej wniknąć w istotę ich „przyjaznych sporów”.

Miłosz podziwiał Różewicza za „życie niemożliwe”, dziękował mu za chwilę rozmowy, która okazała się dla niego „jednym z najlepszych przeżyć w kraju”. Z kolei autor „Niepokoju” odwdzięczał się Mistrzowi „braterskim uściskiem”, zawsze z dozą onieśmielenia. Ich korespondencyjny dialog oraz inne formy literackiej rozmowy to fascynujący, wieloaktowy dramat dwóch niezwykłych aktorów, którzy nie muszą przed sobą niczego udawać.

„Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013” to wyjątkowy wspólny projekt Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Warstwy w 110 rocznicę urodzin Czesława Miłosza i w Roku Tadeusza Różewicza w 100 rocznicę urodzin. Materiały składające się na książkę zebrał i opracował Emil Pasierski, całość wstępem opatrzył Andrzej Franaszek.

Aldous Huxley „W kręgu Crome” | Opis wydawcy: Niepublikowana dotychczas w Polsce pierwsza powieść Aldousa Huxleya – autora „Kontrapunktu”, „Diabłów z Loudun” oraz innych dzieł, które weszły na trwałe do kanonu literackiego XX wieku.

Jest rok 1919, a w starym dworze Crome położonym w „zielonym sercu Anglii” spotyka się doborowe towarzystwo: ekscentryczni arystokraci, artyści i pozerzy, nienasycone erotycznie damy, nawiedzeni propagatorzy osobliwych teorii, prorocy nadchodzącego jakoby Armagedonu.

Dominują błyskotliwe i pełne paradoksów rozmowy, niesamowite, niekiedy okrutne opowieści i niespełnione romanse. Towarzyszy im wizja technokratycznego, totalitarnego społeczeństwa, którą autor rozwinął dziesięć lat później w „Nowym wspaniałym świecie”.

Margaret Atwood „Ruchome cele” | Opis wydawcy: Klucz do twórczości Margaret Atwood, najpopularniejszej autorki XX i XXI wieku. Atwood jest mistrzynią formy i wielowymiarowości. Dała się poznać jako autorka poezji, polemik politycznych, scenariuszy filmowych, a nade wszystko zróżnicowanej i wyrafinowanej prozy: od powieści, przez teksty science fiction, sagi historyczne po powieści graficzne, teksty krytycznoliterackie i filmowe. Jedno, czego nie napisała, to autobiografia. I to właśnie zbiór esejów „Ruchome cele” możemy nazwać przewrotną i symboliczną autobiografią. Dla wytrawnych czytelników Atwood ta książka będzie wspaniałą zagadką intelektualną.

Autorka daje tu niebywały popis erudycji, wszechstronności i jednocześnie skłonności do literackich gier, dystansu i ironii. A wszystko jest inkrustowane historiami z jej pisarskiej drogi. „Nie jestem naukowczynią ani historyczką, lecz pisarką i poetką, a tacy ludzie jak ja słyną z tego, że do lektury podchodzą subiektywnie” – pisze Margaret Atwood i tym samym przekazuje czytelnikom klucz do swojej twórczej wyobraźni. Trudno lepiej poznać autora niż przez pryzmat lektur – sama bowiem zaznacza, że pisanie bierze się z czytania.

Margaret Atwood „Zbójecka narzeczona” | Opis wydawcy: Głęboka psychologiczna powieść, która łamie stereotypy na temat płci, dominacji i seksualności. Zenia, główna bohaterka, jest prawdziwą femme fatale. Pragnie zniszczenia, spalonej ziemi, rozbitego szkła. Jest piękna, inteligentna, na przemian przebiegła i wrażliwa. Niegdyś mocno skrzywdziła trzy przyjaciółki – Roz, Tony i Charis. Podstępnie zdobyła ich współczucie, a potem uciekła z ich mężczyznami. Teraz trzy kobiety z ulgą uczestniczą w jej pogrzebie – Zenia odeszła, tym razem na dobre. Ale czy na pewno?

Niespodziewanie Zenia wkracza majestatycznym krokiem do restauracji, w której jedzą wspólny lunch. Pojawia się nagle, by siać zniszczenie, ale im więcej dowiadujemy się o niej, tym więcej mamy pytań. Czy rzeczywiście jest ona czystym złem, wyrachowaną postacią, czy może zagubioną duszą potrzebującą pomocy? Kto naprawdę zasługuje na nasze potępienie – Zenia czy niewierni mężczyźni? Czy Zenia wykorzystuje walkę płci, by zrealizować własne cele? A może jest aniołem, który ratuje kobiety przed złymi mężczyznami?

Amor Towles „Dobre wychowanie” | Opis wydawcy: Powieść, którą przeczytało ponad milion osób na całym świecie. Debiut autora „Dżentelmena w Moskwie Nowy Jork”. Ostatnia noc 1937 roku. W drugorzędnym klubie jazzowym Katey Kontent przypadkowo poznaje młodego bankiera, Tinkera Greya. Ich światy dzieli wszystko. A jednak to spotkanie i jego zaskakujące konsekwencje sprawią, że tej nocy dziewczyna wyruszy w mającą trwać rok podróż w nieznane. Wśród najbogatszych i najbardziej wpływowych, w świecie wielkich nadziei i pragnień będzie musiała zaufać wyłącznie swojej inteligencji i być wierna swoim zasadom…

Anna Arno „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia” | Opis wydawcy: Paul Celan – Żyd, wieczny tułacz, rodem z Czerniowców, rubieży kultur i języków – był jednym z najwybitniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku. Jego biografia pióra Anny Arno – pierwsza taka na świecie – wydaje się niedościgłym kompendium wiedzy o nim. Zgromadzona niezwykła dokumentacja nie omija ani jednego elementu dramatycznego życia Celana z historią w tle: czerniowieckiej szczęśliwej młodości, tragicznego czasu wojennego, kilku lat w komunistycznym Bukareszcie, ucieczki na Zachód – do Wiednia, a następnie do Paryża, wieloletniej miłości z inną wielką poetką, Ingeborg Bachmann, małżeństwa z francuską artystką Gisèle Lestrange, związków z innymi kobietami, wreszcie udręk choroby psychicznej i dobrowolnej śmierci. Zespolenie indywidualnego losu Celana z historią XX wieku daje bardzo wyjątkowy w literaturze, niemal powieściowy obraz świata, którego już nie ma. Anna Arno nie omija też trudnej i nowatorskiej poezji Celana. Jej liczne tłumaczenia dokonane przez różnych autorów, w tym przez samą autorkę, są bezcennym wkładem do tej wyjątkowej biografii.

Maria Riva „Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina” | Opis wydawcy: Maria Riva – jedyne dziecko Marlene Dietrich – od najmłodszych lat towarzyszyła matce na przyjęciach i w aktorskiej garderobie. Na planie filmowym zawsze czekała w gotowości z lusterkiem do poprawienia makijażu. Nikt nie znał Marlene tak jak jej córka.

Ikona stylu, królowa życia i toksyczna matka. Perfekcjonistka z wielkim ego, która nie cofała się przed niczym. Zagrała w pierwszej filmowej scenie pocałunku dwóch kobiet, a do stworzenia idealnego kostiumu zdobyła ubrania męskich prostytutek z ulic Berlina. Jej urokowi ulegli Ernest Hemingway i Gary Cooper. Uwiodła kochankę Grety Garbo, romansowała z Édith Piaf. Na złość Goebbelsowi zrzekła się niemieckiego obywatelstwa. Uwielbiała diamenty i futra, zajadała się frankfurterkami i gęsim smalcem, była uzależniona od soli przeczyszczających.

Błyskotliwie nakreślony portret gwiazdy wszechczasów i epicka panorama złotej ery Hollywood. W tej wyjątkowej biografii osobiste wspomnienia autorki przeplatają się z mało znanymi faktami z życia elit oraz fragmentami prywatnej korespondencji i pamiętników gwiazdy. Książka napisana z pazurem i szalenie dowcipna, pełna ciepła i szczera aż do bólu.

Ann Patchett „Stan zdumienia” | Opis wydawcy: „Piszę, by przekazać przykrą wiadomość o doktorze Eckmanie, który zmarł dwa dni temu” – wiadomość od doktor Swenson zszokowała wszystkich w laboratorium. Był to pierwszy list od niej od dwudziestu sześciu miesięcy. Anders Eckman został wysłany do brazylijskiej dżungli, by odnaleźć słynną badaczkę i nakłonić ją do powrotu do domu. Miało go nie być tylko dwa tygodnie. Teraz nie żyje, a ktoś musi sprawdzić, co tak naprawdę się wydarzyło.

Marina nie ma wyjścia – choć bardzo nie chce, wie, że musi tam pojechać. Nie jest tylko pewna, co przeraża ją bardziej: to, co odkryje w środku dżungli, czy sama Annick Swenson…

„Stan zdumienia” to opowieść o podróży do jądra ciemności, świata, w którym nic nie jest jednoznaczne, gdzie granica między dobrem a złem niebezpiecznie się zaciera. Relacje międzyludzkie, przyjaźń i miłość zostają wystawione na próbę, a naukowcy każdego dnia muszą odpowiadać sobie na pytanie, jak daleko mogą posunąć się w swoich badaniach.

Almudena Grandes „Matka Frankensteina” | Opis wydawcy: W 1954 roku młody psychiatra Germán Velázquez wraca do Hiszpanii po piętnastoletniej emigracji. Mężczyzna opuścił ojczyznę tuż przed upadkiem republiki w 1939 roku i zamieszkał w Szwajcarii u rodziny doktora Goldsteina. Teraz podejmuje pracę w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet w Ciempozuelos, gdzie zafascynują go: pacjentka Aurora Rodríguez Carballeira – niezwykle inteligentna paranoidalna dzieciobójczyni – oraz asystentka pielęgniarki María Castejón, wnuczka szpitalnego ogrodnika skrywająca wiele tajemnic. Losy tej trójki śledzimy na tle dyktatury Franco, w szarej powojennej upokorzonej Hiszpanii, gdzie grzechy stają się przestępstwami, a purytanizm i oficjalna moralność ukrywają wszelkiego rodzaju nadużycia i zniewagi. Opowiedziana trzema głosami historia Hiszpanii lat pięćdziesiątych.

„’Matka Frankensteina’ to powieść fikcyjna oparta na faktach. Moją inspiracją były losy Aurory Rodríguez Carballeiry, tak niewiarygodne, że wydają się czysto literackim wymysłem… Napisałam tę książkę w hołdzie wszystkim tym kobietom, które nie mogły pozwolić sobie na podejmowanie własnych decyzji, jeśli nie chciały się narazić na miano dziwki. Kobietom, które przeszły wprost spod opieki rodzicielskiej pod kuratelę mężów, które spóźniły się na wolność, jaką cieszyły się ich matki, i nie zdążyły na wolność, w jakiej żyjemy my, ich córki” – tłumaczyła Almudena Grandes.

Niña Weijers „Konsekwencje” | Opis wydawcy: Niewielu debiutantów wkraczających na niderlandzkojęzyczną scenę literacką zostało z takim uznaniem przyjętych przez krytykę, co 27-letnia Niña Weijers. Swą powieścią z 2014 roku pt. „Konsekwencje” wzięła szturmem scenę literacką Holandii i Flandrii, zdobywając trzy nagrody literackie – nagrodę czytelników, za najlepszy debiut i dla literatury feministycznej ’ oraz trafiając na krótką listę do dwóch najważniejszych tego obszaru językowego.

„Konsekwencje” to Künstlerroman, czyli powieść o kształtowaniu się artysty – w tym wypadku młodej artystki konceptualnej Minnie Panis, wschodzącej gwiazdy międzynarodowych targów sztuki, która eksperymentuje z własnym życiem i chwilami mimowolnie, wiedziona rozpaczą lub intuicją, przekuwa czynności dnia codziennego w twórczość artystyczną, odnosząc przy tym spektakularne sukcesy. Kiedy jednak odkrywa, że kochanek-fotograf bez jej wiedzy wykorzystał jej wizerunek do własnych merkantylnych celów, Minnie postanawia zaaranżować kolejne działanie artystyczne, w którym, jak się okaże, posunie się do ekstremum, w imię sztuki ryzykując własnym życiem.

Rozgrywająca się w światku artystycznym historia porusza kwestię (sensowności) krytyki artystycznej, ale i zadaje ważkie pytania: „Kiedy kończy się życie, a zaczyna sztuka?”, „Czy da się zniknąć; tak naprawdę zniknąć?” i – wreszcie – „Czy istnieje się tylko wtedy, gdy się jest widzianym?”. Za pomocą różnych zwrotów akcji Weijers zgłębia temat, co to znaczy być zarówno artyst(k)ą, jak i – w bardziej podstawowym sensie – osobą obecną we własnym ciele i życiu.

Manuela Gretkowska „Mistrzyni” | Opis wydawcy: Powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Historia o kobiecie zachłannej na życie i miłość. Popularnością bije na głowę Sienkiewicza, przyjaźni się z Prusem. Zarabia krocie. Nie ma w Warszawie kobiety bardziej wpływowej i szczodrej. Zedrze buty z bogacza, żeby podarować bezdomnemu. Głęboko wierzy w cnoty niewieście: bezczelność i szczerość. Kiedy trzeba, przeklnie arcybiskupa w katedrze.

Gdy spotyka zafascynowanego nią debiutującego aktora, chce swoim zwyczajem podarować mu wszystko. A stać ją na wiele. Ale ile tak naprawdę będzie ją kosztować miłość do młodszego mężczyzny?

W najnowszej powieści Manuela Gretkowska z przenikliwością i humorem portretuje kobietę niezwykłą i pełną sprzeczności. Nieprzewidywalną, groźną niczym piorun kulisty. To opowieść o szczodrości, zachłanności, pragnieniach i nienasyceniu.

Kat Howard, Tom Fowler, Brian Churilla i Craig Taillefer „Sandman Uniwersum. Księgi Magii tom 2: Drugie quarto” | Opis wydawcy: Drugi tom opowieści o młodym magu Timie Hunterze, która rozgrywa się w stworzonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Nastoletni Tim ma sporo kłopotów – nie tylko tych związanych z poznawaniem i oswajaniem swojej potężnej mocy, ale także rodzinnych. Próbuje sobie z nimi poradzić, lecz za cokolwiek się zabiera, wszystko robi źle: jego tata wciąż jest pod wpływem otępiającego zaklęcia, a on sam, zamiast odnaleźć zaginioną przyjaciółkę, trafia do magicznego królestwa, gdzie zapomina o prawdziwym świecie… Tim nie wie, że jedna z jego możliwych ścieżek przeznaczenia wiedzie do krwawej tyranii, dlatego dyskretnie obserwują go różne potężne siły. Jaką drogę wybierze chłopak – ku dobru czy też może skusi go moc zła?

Autorką scenariusza jest młoda, lecz już kilkakrotnie nagradzana amerykańska scenarzystka Kat Howard („Roses and Rot”, „An Unkindness of Magicians”), a twórcą rysunków – kanadyjski grafik Tom Fowler („Doom Patrol”, „Green Arrow”, „Hulk”).

Jeff Lemire, Tyler Crook „Czarny Młot. Pułkownik Weird: Zagubiony w kosmosie” | Opis wydawcy: Kolejna opowieść rozgrywająca się w świecie wyróżnionej Nagrodą Eisnera serii o Czarnym Młocie. Tym razem głównym bohaterem jest niezwykły pułkownik Weird.

Kosmiczny poszukiwacz przygód Randall Weird przez dziesięciolecia mierzył się równocześnie ze swoją przeszłością i przyszłością, starał się przy tym pozostać przy zdrowych zmysłach oraz chronić przyjaciół przed wszechświatem, w którym roi się od niebezpieczeństw. Pułkownik wyrusza w dziwną podróż w czasie i przestrzeni, w poszukiwaniu czegoś, o czym dawno zapomniał. W tej rozgrywce stawką jest nie tylko jego zdrowie psychiczne, lecz także los wszystkich jego bliskich. Czy Weird zdoła wydostać się z pętli czasowej, w którą wpadł wiele lat temu? Jego jedyną szansą jest odnalezienie kluczowego elementu zagubionych wspomnień…

Maxime Chattam „In(Sekt)a” | Opis wydawcy: A gdyby wszystkie owady świata nagle zaczęły się porozumiewać między sobą? Organizować się? Nie przetrwalibyśmy więcej niż kilka dni.

Drogi policyjnego detektywa Atticusa Gore’a i prywatnej detektyw Kat Kordell skrzyżują się między spektakularną zbrodnią a niewyjaśnionym zniknięciem młodej kobiety. Oboje staną oko w oko z przerażającą prawdą. Od gór Los Angeles po slumsy Nowego Jorku, ostry i rzetelnie udokumentowany thriller, który pochłonie cię bez reszty.

„In(Sekt)a” to zarówno kryminał ze złożonym śledztwem, trzymający w napięciu thriller, powieść grozy, która wywoła atak paniki u entomofobów, a także opowieść o negatywnych konsekwencjach rozwoju nowych technologii przypominające serial „Czarne lustro”.

Różni autorzy „Szaleństwo Cthulhu ” | Opis wydawcy: Szesnaście historii zainspirowanych jednym z najważniejszych opowiadań mistrza literatury grozy, Howarda Philipsa Lovecrafta – „W górach szaleństwa”.

Ekspedycja naukowa odkrywa ruiny starożytnego miasta, ukryte w niedostępnych górach Antarktydy, a w nim ciała zadziwiających istot. Przerażająca prawda o genezie dawno wymarłej cywilizacji wymyka się wszelkim wyobrażeniom i wiedzie naukowców na skraj poczytalności.

Zbiór pod redakcją S.T. Joshiego zawiera opowiadania tak znanych autorów jak Arthur C. Clark („Odyseja kosmiczna”), Robert Silverberg (cykl „Kroniki Majipooru”) czy Caitlín R. Kiernan („Tonąca dziewczyna”).

Yann le Pennetier, Frédéric Vignaux „Thorgal tom 39: Neokora” | Opis wydawcy: Najnowszy tom bestsellerowej opowieści fantasy o wikingu Thorgalu Aegirssonie. Seria została wymyślona przez słynnego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego.

Główny bohater wraca do domu z wyprawy, podczas której uratował porwaną przez wyspiarzy córkę. Jednak okazuje się, że wszyscy mieszkańcy jego rodzinnej wioski zostali zaczarowani… Thorgal wraz z Jolanem wyruszają do siedziby odpowiedzialnego za ten czyn władcy sąsiedniej krainy. Tam spotykają starych wrogów, którzy zmuszają ich do rejsu na odległą Północ, gdzie w krainie lodów spoczywają ukryte sekrety przybyszy z gwiazd. Ciemnowłosy wiking po raz kolejny stanie przed możliwością ostatecznego rozwikłania tajemnicy swojego pochodzenia.

Scenariusze „Thorgali” są obecnie pisane przez Yanna Le Pennetiera, współautora innych serii z tego samego uniwersum – „Thorgal – Louve” i „Thorgal – Młodzieńcze lata”, a także kilkudziesięciu cykli przygodowych, fantastycznych czy młodzieżowych. Rysunki do tego tomu przygód Aegirssona stworzył Frédéric Vignaux, grafik specjalizujący się w opowieściach historycznych i legendarnych.

A.C. Crispin „Obcy. Przebudzenie” | Opis wydawcy: Mija 200 lata od wydarzeń w kolonii karnej na Furii 361. USM „Auriga” to statek kosmiczny, na pokładzie którego przeprowadza się eksperymenty naukowe, mające na celu wykorzystanie obcej formy życia jako broni doskonałej. Ripley, którą sklonowano, by pozyskać zarodek królowej obcych, także jest obiektem badań.

Do statku cumuje jednostka z załogą przemytników dostarczających wojskowym naukowcom ciał ludzi. Mają one pełnić rolę inkubatorów dla obcych. W tym czasie dorosłym ksenomorfom udaje się uciec. Sprzymierzona z niedobitkami załogi i przemytnikami Ellen Ripley ponownie staje twarzą w twarz z obcymi. Tym razem jednak jest na to zdecydowanie lepiej przygotowana…

Grant Morrison, Frank Quitely „Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy” | Opis wydawcy: Kolejne dzieło słynnego scenarzysty Granta Morrisona! „Flex Mentallo” to szalona i zakręcona, a jednocześnie logiczna i konsekwentnie poprowadzona opowieść o apokalipsie wszechświatów. Jedyną nadzieją – nie tylko naszej rzeczywistości – jest Flex Mentallo, kulturysta dysponujący mocą… mięśniowej tajemnicy. Musi odszukać zaginionych superbohaterów dawnych czasów, aby nakłonić ich do ocalenia Poliwersum. Jednak prawda o zagrożeniu i o samych legendarnych herosach okaże się zupełnie inna, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. Przy okazji poznamy wreszcie odpowiedź na odwieczne pytanie czytelników: skąd autorzy komiksów biorą pomysły na swoje dzieła!

Twórcami tego niezwykłego albumu są pochodzący ze Szkocji dwaj giganci komiksu: scenarzysta Grant Morrison („Animal Man”, „Doom Patrol”, „Multiwersum”) i rysownik Frank Quitely („Authority”, „New X-Men”, „Batman i Robin”).

Sid Meier „Wspomnienia” | Opis wydawcy: Sid Meyer tworzy gry komputerowe od ponad 40 lat. Jego legendarna seria „Sid Meier’s Civilization” sprzedała się w ponad 51 milionach egzemplarzy. Spędziliśmy nad nią ponad miliard godzin. Wspomnienia Meiera to opowieść o młodym chłopaku ogarniętym obsesją na punkcie komputerów, który ze swojej pasji uczynił wielomiliardowe imperium i zmienił na zawsze historię gier.

Meier z humorem, ironią i dystansem opisuje genezę kultowego studia MicroProse, założonego w 1982 roku po wycieczce do salonu gier w Las Vegas. Opowiada o kulisach prac nad swoimi przełomowymi grami: od „Pirates!” i „Railroad Tycoon” po „Civilization” i nie tylko. Fascynujący wgląd w proces twórczy i zasady dobrego projektowania gier, a także filozofia, która przyświeca legendarnemu wizjonerowi – to wszystko znajdziecie w jedynym w swoim rodzaju pamiętniku Sida Meiera.

Lars Kepler „Człowiek w lustrze” | Opis wydawcy: Tajemniczy kierowca ciężarówki porywa wracającą ze szkoły nastoletnią Jenny. Jak się okazuje, uprowadzonych dziewczyn jest więcej – są więzione i nieludzko traktowane.

Pięć lat później martwa Jenny zostaje znaleziona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Dzięki nagraniom z monitoringu Joona Linna odszukuje naocznego świadka morderstwa. Kiedy dotknięty amnezją mężczyzna nie jest w stanie powiedzieć, co wówczas zobaczył, Linna postanawia skontaktować się z hipnotyzerem.

Hillary Rodham Clinton, Louise Penny „Stan terroru” | Opis wydawcy: Atak. Strach. Spirala terroru. Gra toczy się o najwyższą stawkę. Hillary Clinton i Louise Penny napisały powieść pełną napięcia i wiedzy dostępnej tylko wtajemniczonym.

Seria ataków terrorystycznych wstrząsa światem, dając początek międzynarodowej rozgrywce i wyścigowi zbrojeń… Gdy przerażająca skala zagrożenia staje się faktem, nowo powołana sekretarz stanu zdaje sobie sprawę, że była to od początku do końca starannie zaplanowana intryga. By stawić jej czoła, potrzebny jest wyjątkowy zespół zaangażowanych i nieustraszonych ludzi ze zdeterminowaną panią sekretarz na czele. Przychodzi czas wielkiej próby dla nich, nowo zaprzysiężonego prezydenta i całego kraju – osłabionego wewnętrznymi sporami i pozbawionego mocy sprawczej na arenie międzynarodowej.

„Stan terroru” to fascynujący thriller napisany wspólnie przez Hillary Rodham Clinton, 67. sekretarz stanu USA, i Louise Penny, laureatkę wielu nagród i autorkę bestsellerów „New York Timesa”, w Polsce znaną z popularnej serii wydawanej przez Poradnię K o inspektorze Armandzie Gamache’u.

John Arcudi, Doug Mahnke „Maska – tom 1” | Opis wydawcy: Pamiętacie film z Jimem Carreyem? Od zera do bohatera, piesek Milo, te sprawy? No to wyobraźcie sobie wariant dziesięciokrotnie bardziej bezkompromisowy, szalony i krwawy. To da wam jakieś wyobrażenie, czego spodziewać się po tym komiksie. Niniejsza edycja składać się będzie z dwóch tomów zbierających klasyczną serię (wydanych w takim standardzie jak „The Goon”) i nowa odsłona czyli „I Pledge Allegiance to the Mask” (ale to już w 2022).

Emma Stonex „Latarnicy” | Opis wydawcy: Kornwalia, rok 1972. Trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura. Co tak naprawdę się tam wydarzyło?

Dwadzieścia lat później wdowy po zaginionych wciąż nie mogą pogodzić się ze stratą. Helen, Jenny i Michelle oddaliły się od siebie. Ale wszystko zmienia się, kiedy kontaktuje się z nimi młody dziennikarzy, który próbuje rozwikłać zagadkę. Prawda może wyjść na jaw dopiero w konfrontacji z najgłębiej skrywanymi lękami…

„Latarnicy” to odurzająca i trzymająca w napięciu historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nadzwyczajna i literacka opowieść o miłości i żalu oraz próbie zrozumienia, jak strach potrafi zatrzeć granice między rzeczywistością a wyobrażeniem.

Giancarlo Berardi, Maurizio Mantero, Antonio Marinetti „Julia. Przygody kryminolożki: Walizka pełna śniegu” | Opis wydawcy: Podsłuchana przypadkiem rozmowa w barze nakręca spiralę zdarzeń zmieniających życie trójki nastolatków marzących o lepszym życiu. Ich przeświadczenie, że da się popełnić przestępstwo, stojąc trochę obok, w konfrontacji z rzeczywistością nie okazuje się łatwym zadaniem. Jeden czyn pociąga za sobą kolejny, a „wdepnięcie” w gangsterski świat wywołuje gniew tych, którzy zostali oszukani. W sprawę zostaje zaangażowana miejscowa policja, która za wszelką cenę chce ująć, a może ocalić, przestępców…

Berardi zaprasza nas do Garden City dwóch pokoleń, pokazuje jak relacje z najbliższymi kształtują młodego człowieka oraz jaki mają wpływ na jego późniejsze wybory, a także unaocznia w jak łatwy sposób można zaprzepaścić młodzieńcze ideały.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi