21-27 października 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

26 października 2019


Świeża porcja nowości książkowych. Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier wydawniczych, które ukazały się w dniach od 21 do 27 października.

Arne Jysch „Złoty Berlin” | Opis wydawcy: Berlin, rok 1929. Komisarz Gereon Rath z powodów dyscyplinarnych zostaje przeniesiony z Kolonii do Berlina. Tu trafia do wydziału zajmującego się sprawami obyczajowymi, co traktuje jako degradację. Zaangażowany w sprawę szajki zajmującej się produkcją pornografii odkrywa jednak, że jest ona bardziej skomplikowana niż się początkowo wydawało.

Kiedy więc pewnej nocy z kanału w centrum miasta zostają wyłowione zwłoki, Rath postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. W jego trakcie będzie musiał stawić czoła rosyjskiej mafii, handlarzom narkotyków, ale też berlińskiej policji, bo szybko nauczy się, że nie może nikomu ufać. Nawet sobie…

„Złoty Berlin” to opowieść o korupcji, spisku i skandalu, dziejąca się na tle Berlina czasów Republiki Weimarskiej. Kraj pogrążony jest w ekonomicznym kryzysie, na ulicach co rusz dochodzi do starć z demonstrującymi „czerwonymi”, nasilają się ruchy narodowo-socjalistyczne. Ten historyczny thriller jest adaptacją bestsellerowego cyklu kryminalnych powieści Volkera Kutschera, który zainspirował powstanie najdroższego serialu w historii niemieckiego przemysłu filmowego.

Jean Racine „Tragedie” | Opis wydawcy: Jean Racine, jeden z największych dramatopisarzy wszech czasów, francuski rywal Szekspira i postać owiana legendą, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno filologów, jak i ludzi teatru.

Jego tragedie, pisane aleksandrynem, tłumaczono na polski wierszem 13-zgłoskowym. Nowy przekład Antoniego Libery ? pisarza, tłumacza i reżysera ? zrywa z tą tradycją na rzecz „szekspirowskiego” 11-zgłoskowca ? wiersza bardziej dynamicznego i lepiej sprawdzającego się na scenie.

Racine nigdy dotąd nie brzmiał po polsku tak naturalnie i jasno. Ta nowa lekcja przekładu otwiera szerokie pole do popisu aktorom i reżyserom. Za sprawą takich właśnie nowatorskich tłumaczeń dokonywanych na Zachodzie dramaty francuskiego klasyka zaczęły na nowo gromadzić na widowni tłumy, a przedstawienia nie schodziły z afisza przez wiele miesięcy.

Brian Aldiss „Cieplarnia” | Opis wydawcy: Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety ? jedna z najlepszych w całej fantastyce! Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać? Powieść zdobyła nagrodę Hugo i znajduje się dzisiaj w kanonie literatury science fiction.

Greer Hendricks, Sarah Pekkanen „Anonimowa dziewczyna” | Opis wydawcy: Gdy Jessica Farris zgłasza się do udziału w badaniu psychologicznym prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields, jest przekonana, że będzie musiała jedynie odpowiedzieć na kilka pytań, po czym odbierze wynagrodzenie i na tym skończy się jej rola.

Jednak gdy pytania stają się coraz bardziej natarczywe i dogłębne, a sesje badawcze przeradzają się w zadania do wykonania, podczas których Jessica dostaje wytyczne, jak ma się ubrać i zachowywać, dziewczyna zaczyna mieć odczucie, że doktor Shields zna jej myśli? i wie, co Jess ma do ukrycia.

W im większą Jess popada paranoję, tym bardziej jasne staje się dla niej, że nie wie już, co w jej życiu jest realne, a co stanowi jeden z eksperymentów manipulacyjnych doktor Shields. Uwikłana w sieci podstępnych oszustw i zazdrości, dziewczyna szybko się przekonuje, że niektóre obsesje bywają zabójcze?

Don Winslow „Granica” | Opis wydawcy: Jeśli zapytasz przeciętnego Amerykanina o najdłuższą amerykańską wojnę, zapewne wymieni Wietnam, a potem szybko się poprawi: Afganistan. Tymczasem powinien powiedzieć: wojna narkotykowa. Trwa już pięćdziesiąt lat i nie ma końca.

Przez ponad cztery dekady Art Keller był na pierwszej linii frontu najdłużej trwającego konfliktu Ameryki ? wojny narkotykowej. Jego obsesja pokonania ojca chrzestnego kartelu Sinaloi, Adana Barrery, kosztowała go życie bliskich i zabrała część jego duszy. Teraz Keller wyniesiony do najwyższej rangi DEA odkrywa, że unicestwienie jednego potwora skutkuje pojawieniem się w jego miejsce trzydziestu innych, które sieją chaos zniszczenia w jego ukochanym Meksyku. I nie tylko tam. Wojna dotarła do jego domu, a granica, w której istnienie wierzył, została przekroczona?

Od meksykańskiej pustyni po Wall Street, od slumsów w Gwatemali po marmurowe korytarze Waszyngtonu ? Don Winslow podąża za nowym pokoleniem narcos, glin, ćpunów, polityków oraz dzieciaków uciekających od przemocy i poszukujących szans na lepsze życie w nowym kraju. Rozdzierająca opowieść o zemście, korupcji i sprawiedliwości. „Granica” stanowi bezkompromisowy portret nowoczesnej Ameryki ? boleśnie prawdziwe świadectwo naszych czasów.

Herman Melville „Taipi” | Opis wydawcy: Opublikowana w 1846 roku, pierwsza powieść Hermana Melville?a to historia czteromiesięcznego pobytu amerykańskiego żeglarza w dolinie Taipi na polinezyjskiej wyspie Nuka Hiva. Debiut ? oparty na doświadczeniach autora, które przemieszał z tym, co wyniósł z lektur, i tym, co niektórzy akademicy zwykli nazywać stekiem kłamstw ? spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników po obu stronach oceanu, spragnionych opowieści na temat egzotycznych krain oraz obyczajów ich „barbarzyńskich” mieszkańców. „Człowiek żyjący wśród kanibali” zdobył rozgłos, także przez kontrowersje, jakie wzbudził erotyczny wątek powieści, jak i niepochlebny opis misjonarzy, usiłujących nawracać tubylców na „prawdziwą wiarę”.

Camilla Sten „Osada” | Opis wydawcy: Mroczne tajemnice opuszczonego miasteczka? Sześćdziesiąt lat temu prawie dziewięciuset mieszkańców ? cała populacja małej górniczej osady Silvertjärn ? zniknęło bez śladu. Do tej pory nikt nie wie, co się wtedy wydarzyło: tajemniczy kataklizm, zbiorowe szaleństwo czy masowe samobójstwo.

Alice jest młodą dokumentalistką, która od dzieciństwa słyszała opowieści swojej babci o Silvertjärn. Zafascynowana tymi wydarzeniami postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę zniknięcia mieszkańców osady. Wraz z niewielką ekipą spędzi pięć dni w odizolowanym i opuszczonym miasteczku, kręcąc dokument o jego tajemnicach. Jednak na miejscu okazuje się, że przeszłość nadal rzuca swój złowieszczy cień na Silvertjärn, a poszukiwania prawdy szybko przeradzają się w walkę o przetrwanie.

Alan Moore, Jacen Burrows „Providence. Tom 2” | Opis wydawcy: Ameryka, lata dwudzieste XX wieku. Robert Black kontynuuje swoje śledztwo, a zarazem pisanie powieści. Młody racjonalny dziennikarz wkracza w pogmatwany, przerażający świat, gdzie nic nie jest takie, jak się pozornie wydaje. Na swojej drodze spotyka coraz dziwniejsze postaci, z którymi odbywa coraz bardziej niepokojące rozmowy. Czyżby tajemnicza księga, wywołująca szaleństwo u każdego, kto ją przeczytał, wpływała już także na niego? Alan Moore, genialny twórca „Strażników” i „V jak Vendetta”, sięga do uniwersum autora „Zewu Cthulhu”. Tę mroczną, niepokojącą historię zilustrował Jacen Burrows. Polskie wydanie zostało wzbogacone o leksykon nawiązań do twórczości H.P. Lovecrafta autorstwa Mateusza Kopacza.

Grant Morrison, Kelley Jones i in. „Doom Patrol. Tom 2” | Opis wydawcy: Drugi tom przygód Najdziwniejszych Bohaterów Świata znanych jako Doom Patrol. Grupę dziwolągów obdarzonych supermocami wymyślili w latach sześćdziesiątych XX wieku scenarzysta Arnold Drake i rysownik Bruno Premiani. W latach dziewięćdziesiątych pisanie scenariuszy do serii zaproponowano Grantowi Morrisonowi. Scenarzysta tak opowiadał o swoich bohaterach: „Profesor Niles Caulder postanowił zebrać drużynę 'dziwolągów’ z supermocami, bo pragnął lepszego świata. Przeszukał okolicę i znalazł Cliffa Steele?a, Larry?ego Trainora i Ritę Farr, nie? Steele był kierowcą wyścigowym, który miał jakiś straszliwy wypadek. Jego ciała nie dało się naprawić, ale Caulder zdołał uratować jego mózg i umieścić go w ciele robota. Steele, ma się rozumieć, nie był zachwycony, ale co mógł zrobić? Ten drugi, Larry Trainor, był pilotem wojskowym, którego ciało nawiedzała tajemnicza istota pełna 'energii negatywnej’.
Miała najróżniejsze dziwne moce, ale jej obecność w ciele Larry?ego spowodowała, że trzeba go było owinąć 'specjalnie przygotowanymi’ bandażami, by chronić innych przed emitowanym teraz przezeń promieniowaniem. Kolejny szczęściarz. A co dopiero Rity Farr, była hollywoodzka aktorka, która umiała zmieniać swój rozmiar, nawet nie przechodząc na dietę. Ta banda skurczybyków walczyła z przeróżnymi dziwnymi i nieprzyjemnymi zagrożeniami ? włącznie z Bractwem Zła ? zanim wylecieli w powietrze na jakiejś wyspie. Koniec historii, tak? Tyle że wszyscy przeżyli, oprócz biednej Rity, i Doom Patrol został odtworzony”. Niniejsze trzytomowe wydanie obejmuje wszystkie zeszyty serii „Doom Patrol”, do których scenariusze napisał szkocki autor.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz „Jasnowidze i detektywi” | Opis wydawcy: Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko epoka charlestona, jazzu, neonów, smokingów i dam z chłopięcymi fryzurami. Obok przystojnych lotników, gwiazd kina czy żołnierzy, bohaterami masowej wyobraźni stawali się wówczas także jasnowidze i detektywi. Ci pierwsi nie tylko przepowiadali przyszłość i kontaktowali się z zaświatami ? równie chętnie rozwiązywali zagadki kryminalne. Drudzy zaś w swoich śledztwach niejednokrotnie sięgali do seansów spirytystycznych, niekiedy nawet porzucając mundur policjanta, by tropić jeszcze mroczniejsze, duchowe tajemnice. Czytelnicy ówczesnych gazet chętnie i z wypiekami na twarzy śledzili wyczyny zarówno detektywów, jak i jasnowidzów.

Książka Haski i Stachowicza jest fascynującą podróżą w czasie do barwnego świata przedwojennej Polski. Opowiada o zapomnianych postaciach tamtych czasów ? jasnowidzach, mediumistach, komisarzach i prywatnych detektywach. Dzięki policyjnym archiwom, prasie i wspomnieniom, autorom udało się na nowo odkryć świat komisariatów, gabinetów i salonów z wirującymi stolikami, który tak bardzo fascynował niecałe sto lat temu.

Stephen Baxter „Ultima” | Opis wydawcy: Fascynująca powieść science fiction o eksploracji alternatywnych wszechświatów i głębokich otchłani czasu. Na planecie Per Ardua krążącej wokół gwiazdy Proxima odkryto artefakty obcych ? Włazy, które pozwalają ludziom pokonywać lata świetlne, jakby wkraczali do innego pokoju. Ale ta nowo odkryta łatwość podróżowania w przestrzeni ma konsekwencje?.

Gdy ludzkość odkrywa prawdziwą naturę wszechświata, ujawnia się przerażająca prawda. Wszyscy mamy niezliczone przeszłości zbiegające się w tej jednej teraźniejszości ? a nasza przyszłość jest przerażająco skończona. We wszechświecie są umysły liczące miliardy lat, które nami sterują i mają wobec nas pewne plany, niezbyt przyjazne.
Czas walczyć, by odzyskać kontrolę nad swoim losem i uniknąć zagłady?

Vanessa Savage „Kobieta w mroku” | Opis wydawcy: Sarah ma za sobą epizod, którego w ogóle nie pamięta ? po śmierci matki przedawkowała tabletki nasenne. Rodzina i przyjaciele są pewni, że zamierzała targnąć się na swoje życie. Mąż proponuje jej specyficzną terapię ? nadmorski dom w Walii, w którym się wychowywał, właśnie wystawiono na sprzedaż za bezcen. Przeprowadzka z pewnością dobrze by zrobiła i Sarze, i dzieciom.

W ofercie jest jednak pewien haczyk ? piętnaście lat temu fotografia domu nie schodziła z okładek gazet. W jego murach brutalnie zamordowano całą rodzinę. Patrick wierzy jednak, że uda się przywrócić domowi dawną świetność, choć skromne fundusze ledwo wystarczą im na pokrycie podstawowych kosztów.

Wkrótce nowi sąsiedzi zaczynają sugerować, że dom jest nawiedzony, a na progu willi pojawiają się osobliwe „podarunki”. Na domiar złego morderca sprzed lat właśnie wychodzi na wolność. Sarah nie może się pozbyć wrażenia, że ktoś ją obserwuje, a historie Patricka o szczęśliwym dzieciństwie powoli tracą spójność. Czy kobiecie uda się odkryć sekret domu, zanim rozpadnie się kolejna rodzina?

Bartosz Żurawiecki „Festiwale wyklęte” | Opis wydawcy: Kariery zaczynało tam wiele późniejszych gwiazd estrady: Małgorzata Ostrowska, Izabela Trojanowska, Janusz Panasewicz, Mieczysław Szczęśniak, Michał Bajor czy Urszula. Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu należały w PRL-u ? obok Opola i Sopotu ? do czwórki głównych festiwali piosenki. Wszystkie powstały w latach 60. XX wieku, w czasach gomułkowskiej „małej stabilizacji”, a rozkwit przeżyły w gierkowskiej dekadzie „propagandy sukcesu”. O ile jednak Opole i Sopot przetrwały transformację ustrojową, Zielona Góra i Kołobrzeg szybko zniknęły z festiwalowej mapy Polski. Dziś we wspomnieniach ówczesnych gwiazd pojawiają co najwyżej mimochodem, jakby występy tam były wstydliwym epizodem, o którym należy czym prędzej zapomnieć.

Reporterska książka Bartosza Żurawieckiego nie ma charakteru IPN-owskiej lustracji, ani wspominek z dawnych, pięknych czasów. Poprzez rozmowy z tymi, którzy od Zielonej Góry czy Kołobrzegu zaczynali swoją karierę, jak i z tymi, dla których festiwale te stanowiły sedno życia zawodowego, pokazuje jak działała peerelowska popkultura. W jaki sposób próbowano łączyć funkcje rozrywkowe z agitacyjnymi. I gdzie przebiegała cienka granica, która dzieliła (kontrolowaną) rebelię od zwykłego konformizmu.

Frank Miller „Daredevil. Tom 2” | Opis wydawcy: Prawy bohater walczący o sprawiedliwość. Bezlitosna zabójczyni pałająca żądzą zemsty. Między Mattem Murdockiem a Elektrą Natchios iskrzyło już od pierwszego spotkania. Namiętny romans został jednak gwałtownie przerwany, a pierwsza ukochana stała się najzacieklejszą przeciwniczką Murdocka. Elektra jest gotowa wejść w konszachty z Kingpinem byle tylko dopiec Daredevilowi. A przecież inni wrogowie ? w tym Bullseye ? też nie próżnują!

Autorem scenariusza i rysunków jest mistrz komiksu Frank Miller, znany w Polsce z cyklu „Sin City” oraz albumów „300” i „Kserkses”.

Yslaire „Sambre. Trzecie pokolenie” | Opis wydawcy: Kontynuacja wielotomowej sagi o rodzie, którego korzenie sięgają pradziejów, kiedy odbyła się najstarsza wojna ludzkości ? wojna oczu. Lata 50. XIX wieku. Rządzący Francją cesarz Napoleon III wydaje rozkaz wywiezienia do Gujany więźniów politycznych. Jest wśród nich czerwonooka Julia, którą utrzymuje przy życiu rozpaczliwe pragnienie odnalezienia syna ? odebranego jej i oddanego na wychowanie rodzinie Sambre?ów. Statek z deportowanymi rozbija się u wybrzeży Irlandii, a z takich katastrof mało kto uchodzi z życiem…

Tymczasem dorastający chłopiec jest powoli wprowadzany w pełną mrocznych sekretów historię rodu i związaną z nią tajemnicę wojny oczu. Czy fatalne przeznaczenie, od tylu pokoleń ciążące na Sambre?ach, dotknie też ich najmłodsze pokolenie?

Autorem zarówno scenariusza, jak i rysunków do serii „Sambre” jest belgijski twórca Yslaire (właśc. Bernard Hislaire), od trzydziestu lat zajmujący się historią rodu Sambre?ów (przedstawianego także w cyklu „Wojna Sambre?ów”). Yslaire jest ceniony również za inne dzieła, m.in. „Niebo nad Brukselą”.

Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011” | Opis wydawcy: Odczytane z rękopisów listy, po raz pierwszy publikowane wyklejanki i drobiazgowe przypisy Ryszarda Krynickiego składają się na fascynujący, bogaty i wielowymiarowy portret literackiej przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.

Książka jest efektem pracy w archiwum Wisławy Szymborskiej zdeponowanym w Bibliotece Jagiellońskiej, gdzie znajduje się około 80 listów Stanisława Barańczaka do Wisławy Szymborskiej. Korespondencja zawiera też karty pocztowe oraz różnego typu załączniki, głównie dołączane do listów teksty literackie. Ta część korespondencji została umieszczona przez Wisławę Szymborską w teczce opisanej „Barańczak”. Jego cudeńka, zawierającej również listy do Michała Rusinka i kopie przekładów Stanisława Barańczaka wierszy żartobliwych i dziwacznych oraz zabaw słownych z dedykacjami dla Noblistki. Listy Wisławy Szymborskiej są przechowywane w archiwum domowym Stanisława Barańczaka w Newtonville pod Bostonem; wśród listów znajdują się nieznane dotąd wyklejanki.

„Inne pozytywne uczucia?” to portret literackiej przyjaźni, najpierw wynikającej z wzajemnego zainteresowania swoją twórczością, z czasem coraz częściej do głosu dochodzi sfera prywatna, którą oboje zwykli starannie chronić. Około połowy lat 70. Barańczak powściągliwie nawiązuje do swej niełatwej sytuacji po utracie pracy, a po wyjeździe do Stanów ? do doświadczeń emigranckich, wreszcie w latach 90. ? do pogarszającego się zdrowia. Korespondencja jest również świadectwem amerykańskiej percepcji poezji Wisławy Szymborskiej i jej wstępowania w krąg najwyżej cenionych za oceanem poetów. Równie istotny jest wpisany w te listy zapis samoświadomości Barańczaka jako tłumacza i interpretatora poezji.

Formatem i szatą graficzną tom nawiązuje do wydanej przez Wydawnictwo a5 w 2018 roku korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”. Bogato ilustrowany faksymilami i reprodukcjami wyklejanek, uzupełniony obszernymi przypisami Ryszarda Krynickiego. „Wydanie korespondencji Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka uważam za fascynującą konieczność. Konieczność odnosi się do oczywistej rangi obojga poetów, fascynacja ? do uobecnionej w nich różnorodnej, lecz jednakowo silnej charyzmy obojga autorów. Na charyzmę Szymborskiej składa się inteligencja, lekkość, humor, przekora, krakowski wdzięk, oszczędność słów; o magii Barańczak decyduje inteligencja, paradoks, ironia, cnoty drobnomieszczańskie, sznyt akademicki, skłonność do układania myśli w formę wykładu” ? pisze prof. Piotr Śliwiński.

Dariusz Dusza „Zombie Fest” | Opis wydawcy: Wakacje, upał i rock?n?roll. Festiwal muzyczny w małym miasteczku gdzieś w Polsce i młodzi ludzie cieszący się swobodą, bez nadzoru ze strony szkoły i bez kontroli rodzicielskiej. Pierwsze nastoletnie miłości i muzyczne fascynacje? Czy to nie brzmi jak świetny przepis na wakacyjne dni? Niekoniecznie. Nie w późnym PRL-u, w Polsce, kraju permanentnych niedoróbek i niedoborów.

Nie z hordą wygłodniałych zombie na karku, zagrożeniem, na które ani rząd, ani obywatele absolutnie nie są gotowi. Przez dłuższy czas nikt nawet nie wie, czym są te dziwne stwory z apetytem na ludzkie mięso. Tymczasem wśród chaosu, krwi i zniszczenia Anka, Janek i grupa ich przyjaciół próbują? cóż, po prostu nie dać się zjeść. Jak im idzie i czy wyjdą cało z apokalipsy zombie, dowiecie się z tej książki. Trochę strasznej ? w końcu opowiada o żywych trupach. Ale też trochę śmiesznej ? bo napisał ją Dariusz Dusza, mistrz groteski, znany z autorstwa tekstów takich piosenek jak „Au sza la la la” czy „Och, Ziuta”.

Gotowi na podróż w czasie? Prosimy o zapięcie pasów, bo tempo tej opowieści nie zwalnia od pierwszej do ostatniej strony!

Olga Gitkiewicz „Nie zdążę” | Opis wydawcy: Można streścić tę książkę za pomocą liczb: prawie 14 milionów ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie, średni wiek polskich wagonów to 25 lat, do więcej niż 20% sołectw nie dociera żaden transport publiczny, w 1989 roku polską koleją podróżowało miliard pasażerów rocznie, dziś ? o 700 milionów mniej.

Można też spróbować w taki sposób: Halina nie ma prawa jazdy, więc rzadko wychodzi z domu; Grażyna jechała pociągiem, który się palił; mieszkańcy Raszówki ukradli pociąg prezydentowi Lubina; w Łubkach bus nie przyjechał, bo kierowca musiał obejrzeć mecz. Bilans tej książki: 21 miesięcy. 34 000 km pociągiem. 3 400 km samochodem osobowym. 3 100 km na piechotę. 2 200 km busem.

W 1989 roku Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła Autosany H9 na zakrzaczony placyk za dworcem PKS. Ludziom powiedziała: radźcie sobie sami. Gdyby Maria Antonina żyła w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, doradziłaby: „Nie mają transportu publicznego? Niech jeżdżą samochodami”. Witamy w centrum Europy. Tu trzynaście milionów Polaków ma wszędzie daleko.

„Nie zdążę” ? nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut Nie hańbi zdobył nominacje do Nagrody Literackiej Nike, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. „Nie zdążę” to reportaże z przystanku i z dworca, z chodnika i z pobocza.

Rafał Dębski „Miłość bogów” | Opis wydawcy: Zło nie czeka na zaproszenie. Atakuje! Po niespełna trzydziestu latach od krwawego buntu palatyna Awdańca kraj znów pogrąża się w wojnie domowej. Tym razem młodsi bracia powstają przeciwko seniorowi i zmuszają go do ucieczki. Władysław, zwany później Wygnańcem, znajduje schronienie w Saksonii. Lecz nie dane mu jest zaznać spokoju. Krew i cierpienia, którymi w przeszłości nasiąkła ta ziemia wracają, aby upomnieć się o swoje. Siły ciemności budzą strzygi, wilkołaki i inne potwory, wlewają w zmarłych upiorne pozory życia. Nadchodzi czas próby. Próby miłości bogów do ludzi i ludzi do siebie nawzajem. A może chodzi jeszcze o coś więcej?

Jakub Żulczyk „Czarne słońce” | Opis wydawcy: Koniec świata, jaki znasz. W ojczyźnie przyszłości wrogowie pozbawieni są wszelkich praw. A wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Odgrodzona od dogorywającej Europy, rządzona przez Ojca Premiera, Wielka Polska nigdy nie zostanie zalana przez hordy uchodźców, nie będą panoszyć się w niej zdrajcy i degeneraci.

Za eliminację odpadów ze społeczeństwa odpowiedzialny jest Gruz, lider neonazistowskiej bojówki, chodzące wcielenie absolutnego zła, człowiek mordujący dla samej przyjemności zabijania. Realizacja kolejnego rządowego zlecenia brutalnie przeorze mu świadomość i zmieni całe życie.

Okrutna, wywrotowa, „antypolska” powieść autora „Ślepnąc od świateł” jest efektownym zderzeniem literackich gatunków ? thrillera, dystopii, kryminału noir, powieści drogi, dramatu psychologicznego i zaskakującej książki o miłości. Prowokując do granic możliwości, Żulczyk tak naprawdę oferuje głęboko humanistyczną opowieść o wielkiej duchowej przemianie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi