20-26 maja 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

26 maja 2019


Kolejna tura targowych premier. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości książkowych, które trafiły do sprzedaży w dniach od 20 do 26 maja.

Opis wydawcy: Thomas Harris, twórca Hannibala Lectera, autor „Milczenia owiec” i „Czerwonego smoka”, wraca po 13 latach z nową książką. „Cari Mora” to wciągająca opowieść o złu, chciwości i mrocznej obsesji ? Harris w najwyższej formie!

Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany chorymi namiętnościami Hans-Peter Schneider ? człowiek, który zarabia na życie, realizując przerażające fantazje bogaczy.

Na drodze staje mu Cari Mora, piękna strażniczka rezydencji, która znalazła w Stanach schronienie przed przemocą panującą w jej kraju. Schneider wkrótce pozna zaskakujące umiejętności Cari i przekona się, jak silna jest jej wola walki. Między męskim pragnieniem a kobiecym instynktem przetrwania czają się potwory. A żaden pisarz nie kreuje potworów tak sugestywnie jak Thomas Harris. Fragment książki.

Opis wydawcy: Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Jedna z najlepszych komiksowych biografii, która w 2018 roku otrzymała dwie nominacje do Eisnerów (komiksowych Oscarów).

Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie mogło mu stanąć na drodze ? ani potworne sztormy, ani dzikie bestie i niebezpieczni ludzie, nawet własna rodzina. Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Północnej Ameryki. Do dziś zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi ? wymiary 99 na 65 cm ? a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę.

„Audubon. Na skrzydłach świata”, powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémie Royera, oparta na zapiskach samego Audubona, nie tylko oddaje ducha niezbadanej i dzikiej Ameryki, lecz także pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie. Recenzja komiksu.

Opis wydawcy: Wydanie w miękkiej okładce z nową oprawą graficzną oryginalnego i nieprzewidywalnego kryminału. O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą. Zrozumiano? W takim razie zaczynamy?

Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odkryje, kim jest jej zabójca.
Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru?

Jeśli Aiden Bishop nie zwycięży w wyścigu o odkrycie tożsamości mordercy, nigdy nie opuści posiadłości. Ma osiem szans: każdego ranka przez osiem dni obudzi się w ciele innego gościa? Jeśli nie uda mu się znaleźć zabójcy, cały cykl zacznie się od początku. I znów będzie musiał odkrywać, kim są jego przeciwnicy i który z nich pod eleganckim ubraniem skrywa śmiertelnie ostry nóż? Agatha Christie, która triumfalnie wkroczyła w XXI wiek. Zachwycająca łamigłówka! Recenzja książki.

Opis wydawcy: Najnowsza powieść autora bestsellerowego „Lektora”. Kobieta, która walczy, i mężczyzna, który marzy. Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem.

Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.

„Olga” to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?

Opis wydawcy: Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie. Kiedy Mordecai Tremaine wysiada z pociągu na stacji Dalmering, morderstwo jest ostatnią rzeczą, która kojarzy mu się z sielankowym krajobrazem. Okazuje się jednak, że ta urokliwa angielska miejscowość skrywa wiele tajemnic.

Próby do amatorskiego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw” idą pełną parą, lecz prawdziwy dramat rozgrywa się poza sceną. Jedna z organizatorek spektaklu zostaje znaleziona martwa i Tremaine, jako detektyw amator i gorliwy badacz ludzkiej natury, nie może się oprzeć pokusie, by pomóc policji w rozwiązaniu zagadki.

Opis wydawcy: „Jeżeli spędza się całe życie czekając na śmierć, można być pewnym przynajmniej jednego: nie będzie się rozczarowanym”. Oleg Pawłow pracował w latach dziewięćdziesiątych jako ochroniarz w moskiewskim szpitalu. W krótkich tekstach opisuje codzienność toczącą się między pielęgniarkami, dozorcami, lekarzami, windziarzami, pacjentami, trupami i odwiedzającymi. Te scenki z życia, okrutne lub pełne czułości, czasem nie do zniesienia, są oddane z chirurgiczną precyzją, zjadliwym humorem i dyskretną empatią. Nieustannie nagabywany, ochroniarz rozdziela awanturników, wyrzuca natrętów, wspiera ciężko doświadczone rodziny; w zetknięciu z cierpieniem walczy, by zachować swoje człowieczeństwo.

„Dziennik szpitalnego ochroniarza” jest świadectwem głębokiego kryzysu ekonomicznego, społecznego i moralnego, który dotknął Rosję po upadku Związku Sowieckiego: alkoholizm i narkotyki sieją zniszczenie, jest mnóstwo bezdomnych, personel szpitala przeraża swoim okrucieństwem. U Pawłowa bliskość cierpienia i śmierci jest wyrazem chaosu w rosyjskim społeczeństwie tego okresu.

Opis wydawcy: Kolejny tom serii popularnych pasków gazetowych. „Fistaszki” świętują swoje czterdzieste urodziny! Snoopy i Spike odmawiają startu w konkursie na najbrzydszego psa, zgłaszając do niego swego brata Olafa. Charlie i Marcie świetnie się bawią razem na letnim obozie, podczas gdy Peppermint Patty szaleje z zazdrości w letniej szkole. Tymczasem Linus stara się nawracać niedowiarków, zakładając Ruch Wielkiej Dyni. W tym celu roznosi po domach specjalne broszury. Marcie nie wytrzymuje presji bycia dobrą uczennicą, a Charlie wreszcie zaczyna się umawiać z dziewczyną? która nazywa go Brownie Charles!

Opis wydawcy: Powieść Marthy Batalha przywołuje na myśl książki Isabel Allende i Eleny Ferrante. Jest błyskotliwa, sugestywna, przesycona brazylijskim duchem, napisana z ciepłą ironią i dystansem. O autorce mówi się, że jest nadzieją najnowszej literatury brazylijskiej i nową mistrzynią opowiadania.

To historia dwóch sióstr, które dorastają w latach 40. XX wieku w Rio de Janeiro i nieustannie podejmują próby, by rola żony i matki nie była jedyną rolą w ich życiu. Eurídice jest młodsza i poważniejsza, a Guida starsza, pewna siebie i zdeterminowana, by pójść własną drogą. Pewnego dnia Guida ucieka z domu i zrywa kontakty z rodziną. Życie jednak nie szczędzi jej rozczarowań. Wkrótce sama musi zatroszczyć się o siebie i swoje dziecko. Eurídice stara się być dobrą córką i poślubia mężczyznę, przy którym będzie się czuła bezpiecznie. Choć jest uzdolniona i ma liczne talenty, to mąż oczekuje od niej tylko jednego: by była perfekcyjną panią domu. Jak wiele ówczesnych kobiet, Eurídice akceptuje taką rolę. Ale do czasu?

Towarzysząc Guidzie i Eurídice, czytelnik poznaje galerię fascynujących postaci: Zélię, sąsiadkę plotkarkę, jej ojca Álvara, na którego rzucił klątwę potężny szaman, Filomenę, byłą prostytutkę, która została niańką, jednego z pierwszych milionerów Republiki, a także starego kawalera Antônia ? podkochującego się w Eurídice właściciela składu papierniczego na rogu.

Opis wydawcy: Na wyspie na północy Europy mężczyzna spotyka kobietę. I zaczyna się dziać coś niezwykłego. Opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań autorstwa laureatki Nagrody Conrada.

Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś w rodzaju politowania. Wie, że żyje, ale od dawna niewiele czuje. Podczas literackiego stypendium na wyspie spotyka starszą od siebie kobietę. Początkowo Muriel nie znaczy dla niego nic więcej niż ci wszyscy, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof ? czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza. Ale lato i stypendium kończą się. A w domu czekają żona i córka.

Opis wydawcy: Jedna z najwyrazistszych malarek dwudziestego wieku. I zarazem jedna z najbardziej przemilczanych. Tamara Łempicka, płacąc ciałem za wolność swoją i męża, uciekła przed rewolucją październikową do Paryża. Tam zaczęła malować wyidealizowane portrety i akty o lekko kubistycznych formach i nasyconych barwach ? dziś najbardziej znane w jej twórczości. Jednocześnie prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, wdając się w liczne romanse zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Pod koniec lat trzydziestych znów uciekła, tym razem do Ameryki, gdzie olśniła bogaczy talentem i temperamentem. Krytycy z czasem jednak zaczęli zdecydowanie więcej uwagi poświęcać ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona ­? pochłonięta tworzeniem własnej legendy ? zrezygnowała z wystawiania swoich prac.

Dopiero niedawno talent Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona. 11 listopada 2018 na aukcji w Nowym Yorku „La Musicienne”, jej praca z 1929 roku, została najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii. Teatralna, elegancka, bystra, utalentowana i nienasycona seksualnie należała do najbardziej egzaltowanych i imponujących postaci stulecia.

Opis wydawcy: Zamożni Grecy nie przejmują się płaceniem podatków. Ubogiej i nie mającej wyboru większości pozostaje wściekłość i desperacja w obliczu sytuacji bez wyjścia. W drugiej części trylogii kryzysu, samozwańczy „narodowy poborca podatków” nie traci czasu na lamenty ani też nie szuka luk w prawie. Przechodzi do czynów. Sprawiedliwość wymierza w pełnych gróźb listach, śmiertelnych dawkach cykuty i celnych strzałach z łuku ? wszystko w imię państwa prawa. Jak zakończy się kolejne niecodzienne śledztwo komisarza Kostasa Charitosa?

Opis wydawcy: Po „Goldim” (finał Nike 2005) i „Frascati” (nominacja Nike 2010) Ewa Kuryluk zamyka swoją trylogię rodzinną prawdziwie wstrząsającym akordem, podejmując ? jak sama wyznaje ? najtrudniejszy i najboleśniejszy dla niej temat: „Feluni” jest opowieścią o Piotrze, nieprzeciętnie inteligentnym bracie autorki, który po nagłej śmierci ojca zaczyna chorować na schizofrenię.

Ewa Kuryluk, światowej sławy malarka, historyczka sztuki, pisarka i eseistka, urodziła się w Krakowie w 1946 roku. Jej ojciec, Karol Kuryluk, był ministrem kultury w rządzie Cyrankiewicza, ambasadorem w Wiedniu i na końcu dyrektorem PWN-u. Jemu właśnie poświęciła autorka „Goldiego”. Matka Maria Kuryluk (ur. jako Miriam Kohany), poetka i pisarka uratowana przez Karola z zagłady, do końca życia ukrywała żydowską tożsamość. W „Frascati” Ewa Kuryluk opowiada tragiczną historię matki, która po śmierci pierwszego męża Teddy’ego Gleicha (prawdopodobnie na skutek ran odniesionych w pogromie kieleckim) przeżyła załamanie psychiczne, z którego nie podniosła się już nigdy.

Każda z części tego cyklu jest opowieścią o rodzinie Kuryluków, o czworgu nieprzeciętnie wrażliwych i kreatywnych ludzi zmagających się z wojennymi traumami i ? mimo wszystko ? próbujących za wszelką cenę odnaleźć szczęście. Autorka opowiada te dzieje prywatnym, osobnym językiem, który wykształcił się w rodzinnych rozmowach ? z zabawnych przejęzyczeń, z imion i pseudonimów, jakie Kurylukowie nadawali sobie nawzajem, ukochanym zwierzakom, ważnym zjawiskom. Tym razem w centrum znajduje się Piotr, a historia jego choroby jest zarazem opowieścią o niszczącym systemie szpitalnictwa psychiatrycznego, w którym indywidualny, wrażliwy byt nie miał prawa istnieć.

Opis wydawcy: Ta historia wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Georgia Tann ? znana działaczka społeczna, znajoma Eleanor Roosevelt, przez trzydzieści lat uprowadzała dzieci z biednych rodzin i sprzedawała je bogatym parom. Na podstawie historii jej ofiar Lisa Wingate, bestsellerowa amerykańska autorka, tworzy przejmującą opowieść o cierpieniu, niesprawiedliwości, ale również miłości i nadziei. Gdziekolwiek bowiem powiodą drogi, serce nigdy nie zapomni, skąd pochodzi. Czytelnicy „Sierocych pociągów” Christiny Baker-Kline czy „Słowika” Kristin Hannah będą zachwyceni tą dającą do myślenia, nieoczywistą opowieścią o dwóch rozdartych rodzinach? opartą na skandalicznych faktach.

Memphis, Tennessee, rok 1939. Dwunastoletnia Rill Foss i jej rodzeństwo wiodą barwne życie na barce mieszkalnej spływającej rzeką Missisipi. Wszystko się zmienia pewnej deszczowej nocy, gdy ojciec zmuszony jest odwieźć do szpitala ich matkę. Rill przejmuje opiekę nad domem, ale niebawem u drzwi zjawia się grupa obcych ludzi, by zabrać młodych Fossów. Trafiają do sierocińca stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee, skąd podobno mają szybko wrócić do rodziców. Ponura prawda jednak szybko wychodzi na jaw. W rzeczywistości pełnej niepewności i niebezpieczeństw Rill postanawia zawalczyć o jedność rodziny pozostającej na łasce okrutnej dyrektorki ośrodka.

Aiken, Karolina Południowa, czasy obecne. Pochodząca z dobrego domu Avery Stafford raczej nie ma na co narzekać: odnosi sukcesy jako prokurator federalny, ma przystojnego narzeczonego, a w niedalekiej przyszłości czeka ją ślub jak z bajki. Lecz gdy przyjeżdża do rodzinnego domu, by pomóc niedomagającemu ojcu, jedno przypadkowe spotkanie burzy jej spokój. W jej głowie pojawiają się niewygodne pytania o rodzinną przeszłość, które wprowadzają ją na ścieżkę wiodącą ostatecznie bądź to do zatracenia, bądź też do odkupienia.

„Nim stałyśmy się wasze” to przejmująca powieść o sile rodzinnej miłości w obliczu ludzkiego okrucieństwa. Lisa Wingate w niezwykle przekonujący i wiarygodny sposób przedstawia działanie stowarzyszenia, które do lat pięćdziesiątych XX wieku handlowało amerykańskimi dziećmi. Autorka nie ogranicza się jednak do przedstawienia faktografii, lecz tworzy czuły obraz osobistego dramatu, który przeżywała zapewne każda z rodzin dotknięta działalnością Georgii Tann.

Opis wydawcy: „Podróż na Wschód”, nazywana niekiedy uwerturą do głównego dzieła Hessego, „Gry szklanych paciorków”, rozgrywa się na pograniczu światów: świata rzeczywistego i świata imaginacji. Cel wyprawy, Wschód, symbolizuje wewnętrzne odrodzenie, a jej uczestnicy są wędrowcami na pograniczu kultur, przeszłości i teraźniejszości, swoistym pochodem wiernych, o którym Hesse pisał: „Ten pochód wiernych i ufnych dążył na Wschód, do Ojczyzny Światła, nieprzerwanie i od wieków, był on w drodze od całych stuleci, zmierzając do świetlistej krainy cudu, do Ojczyzny. [?] Naszym celem był nie tylko Wschód, czy raczej: nasz Wschód był przecież nie tylko jakimś krajem czy pojęciem geograficznym, lecz również ojczyzną i młodością duszy, znajdował się wszędzie i nigdzie. Był jednością wszystkich czasów”.

Opis wydawcy: Zbiorcze wydanie opowieści o historii Bonneville, sławnego toru do bicia rekordów prędkości! W latach 30. XX wieku grupka pasjonatów motoryzacji zaczęła rywalizować na Słonych Równinach Bonneville w USA o ustanowienie samochodowego rekordu prędkości. Z każdym rokiem przybywało konkurentów, budowano coraz nowocześniejsze wozy, do których montowano coraz potężniejsze silniki, aż w latach 60. przyszła pora na napęd odrzutowy. W czasie zawodów nie tylko cieszono się z kolejnych sukcesów, ale też płakano po śmiałkach, którzy zginęli w swych superszybkich autach. O historii bicia rekordów na Bonneville opowiada ich świadek, dziewczynka, która marzy, aby kiedyś stanąć na solnym torze jako zawodniczka…

Marvano (Mark Van Oppen) zdobył sławę seriami stworzonymi według książek Joego Haldemana: „Wieczna wojna” i „Wieczna wolność”. Samodzielnie napisał i narysował cenione cykle „Berlin”, „Grand Prix” i „Brygada Żydowska”.

Opis wydawcy: Zbiór klasycznych komiksów ze Spider-Manem autorstwa Todda McFarlane?a. W widowiskowych pojedynkach Spider-Manowi tym razem przyjdzie zmierzyć się z Lizardem, Hobgoblinem i Ghost Riderem. Nie mniejszym wyzwaniem okaże się jednak współpraca z Wolverine?em, a na koniec Człowiek Pająk rozwiąże zagadkę tajemniczych zniknięć bezdomnych na Manhattanie. Todd McFarlane na długo ukształtował wizerunek Spider-Mana. Zebrane w tym tomie zeszyty ukazywały się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelników. Pierwszy z nich sprzedał się w Stanach Zjednocznych w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy.

Opis wydawcy: Ostatni tom znakomitej opowieści rozgrywającej się w postapokaliptycznej Ameryce. W wyniku zabójczej Przypadłości wymarła większość ludzi. Obok ostatnich przedstawicieli naszego gatunku dorasta młode pokolenie nowych władców Ziemi: ludzko-zwierzęcych hybryd. Gus, Jepperd i ich przyjaciele szukają odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną zarazy. Jadą na daleką północ Alaski, skąd choroba rozprzestrzeniła się z niszczycielską siłą po całym świecie. Bohaterowie szukają zagubionego w głuszy ośrodka badawczego, w którym urodził się chłopiec-jeleń. Mają nadzieję, że zrozumienie źródeł zarazy pomoże w opracowaniu lekarstwa. Ale czy ludzkość można jeszcze ocalić?

Autorem „Łasucha” jest kanadyjski scenarzysta i rysownik Jeff Lemire, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Znany m.in. z bestsellerowych tytułów: „Czarny Młot”, „Opowieści z hrabstwa Essex”, „Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości”, „Podwodny spawacz”, „Trillium”. W tym tomie autorem rysunków do jednej z opowieści jest Matt Kindt, znany z komiksu „Mind MGMT”.

Opis wydawcy: Rodziny się nie wybiera. Ale rodzina może wybrać ciebie. Przez czternaście dni nikt się nie zainteresował zwłokami osiemdziesięcioczteroletniego Theodora Reifenratha. Gdy policja wreszcie się pojawia, Pia Sander i Oliver von Bodenstein odkrywają na posesji zmarłego szczątki kilku kobiet. Czy Reifenrath był seryjnym mordercą? W oczach sąsiadów on i jego żona Rita stanowili książkowy przykład rodziny zastępczej, oferującej dzieciom pozbawionym opieki dom pełen miłości. W wyniku śledztwa na jaw wychodzą jednak mroczne fakty: historia rodzonej córki Reifenrathów, która zmarła z przedawkowania narkotyków, utopionej w stawie dziewczyny z sąsiedztwa i tajemniczego samobójstwa Rity Reifenrath, której zwłok nigdy nie odnaleziono.

Kiedy kolejna kobieta przepada bez wieści, Pia mobilizuje wszystkie siły, by ją odnaleźć. Czy funkcjonariusze zdążą rozwiązać zagadkę, zanim będzie za późno? Czas jak zwykle działa na ich niekorzyść, ale muszą zrobić wszystko, żeby zdążyć przed Dniem Matki!

fot. Gregory Culmer / Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi