20-26 kwietnia 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

26 kwietnia 2020


Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w księgarniach w dniach od 20 do 26 kwietnia.

„Osierocony Brooklyn”, reż. i scen. Edward Norton | Opis wydawcy: Nowy Jork, lata 50. Prywatny detektyw Lionel Essrog cierpi na zespół Tourette’a. Gdy jego mentor i jedyny przyjaciel, Frank Minna, zostaje zamordowany, Essrog postanawia sam rozwiązać zagadkę śmierci Franka. Dysponując jedynie kilkoma wskazówkami i własnym obsesyjnym umysłem, Lionel odkrywa pilnie strzeżone sekrety, od których zależy los całego miasta. Trafia z przesiąkniętych ginem klubów jazzowych w Harlemie do surowych slumsów Brooklynu i wreszcie na pełne przepychu salony najbardziej wpływowych graczy w Nowym Jorku.

„Osierocony Brooklyn” powstał na podstawie uhonorowanej nagrodą National Book Critics Circle Award powieści Jonathana Lethema pod tym samym tytułem. Film w oparciu o własny scenariusz wyreżyserował aktor Edward Norton, wielki fan książki, który poświęcił blisko dwadzieścia lat życia, by doprowadzić do jej adaptacji. Norton wcielił się również w główną rolę.

Carl Chinn „Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu” | Opis wydawcy: Serial „Peaky Blinders” przykuwa widzów do ekranów od 2013 roku. Ta gangsterska epopeja opowiada o dramatycznych dziejach rodziny Shelby i jej charyzmatycznego przywódcy na tle burzliwej historii początku XX wieku. Tymczasem prawdziwe gangi od pokoleń rządziły życiem w mrocznych zaułkach Birminghamu, a wielu z serialowych bohaterów miało swoje pierwowzory w rzeczywistości.

Historyk Carl Chinn spędził dziesięciolecia na badaniu słynnych Peaky Blinders, do których należał jego własny pradziadek. Owocem jego pracy jest niezwykła i porywająca opowieść o kryminalnym podziemiu Birminghamu, napisana na podstawie źródeł historycznych i wywiadów z potomkami członków Peaky Blinders i wzbogacona o rzadkie fotografie z początku zeszłego stulecia.

Grzegorz Musiał „Ja, Tamara” | Opis wydawcy: Była biografia, był komiks, teraz przyszedł czas na powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 ? 1980). Genialne obrazy i arcybarwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która, jak przekonująco pokazuje Grzegorz Musiał, nie pozwoli już nigdy uzyskać spokoju. Pytanie ? czy Tamarze na życiowym spokoju zależało? Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była ona niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Ekscentryczna Tamara w powieści Musiała to postać absolutnie niepodległa, skrajnie odważna, swoją niezależnością często raniąca najbliższych.

Łempicka demaskuje mielizny części paryskiej bohemy znajdującej się pod urokiem i wpływami sowieckiej Rosji, jednocześnie wchodzi w ten świat, nie potrafi sobie niczego odmówić, a szczególnie narkotyków i zapładniających ją twórczo erotycznych podbojów, z których łatwo się rozgrzesza. Grzegorz Musiał namalował postać, którą najpierw chcemy potępić, by za chwilę wielbić. Życie przegrane? Życie wygrane? Tę powieść trzeba koniecznie przeczytać.

Julie Orringer „Portfolio ocalonych artystów” | Opis wydawcy: Wyczekiwana powieść bestsellerowej autorki! Julie Orringer zabiera nas do okupowanej Europy w porywającej opowieści opartej na prawdziwej historii.

W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty, gromadzić fundusze ratunkowe i założyć podziemną linię kolejową, transportującą uchodźców. Wśród jego licznych klientów byli: Hannah Arendt, Franz Werfel, André Breton, Max Ernst, Marcel Duchamp i Marc Chagall.

Znakomicie napisana powieść, od której nie można się oderwać. To pierwszorzędna historyczna fikcja i kolejne potwierdzenie pisarskiego talentu Orringer.

J.M. Ilves „Lalkarz” | Opis wydawcy: Kari Sorjonen, komisarz elitarnej jednostki policji w Helsinkach, nie lubi trupów. Z każdą sprawą coraz trudniej przychodzi mu panowanie nad sobą, kiedy patrzy na ciało zmarłej osoby. I choć obdarzony jest genialnym instynktem do wykrywania zbrodni, potrzebuje odmiany.

Wraz z dochodzącą do siebie po ciężkiej chorobie żoną oraz nastoletnią córką przeprowadzają się do Lappeenranta, miejscowości malowniczo położonej na Pojezierzu Fińskim, przy granicy rosyjskiej. W ich marzenia o idyllicznym krajobrazie i wolniejszym życiu szybko jednak wkrada się brutalna rzeczywistość. Młoda dziewczyna śmiertelnie odurzona lekami nasennymi, sprzedawca samochodów zastrzelony w pokoju o wygłuszonych ścianach ? zło na prowincji jest równie namacalne jak w dużym mieście, a porządni obywatele potrafią skrywać niewyobrażalne wręcz tajemnice. Czy Sorjonen zechce ponownie stawić czoło swoim lękom? Czy zdoła powstrzymać falę zbrodni zanim sięgnie ona jego własnej rodziny?

Jean-David Morvan, Jia Wei Huanga „Zaya” | Opis wydawcy: „Zaya” to cyberpunkowa perełka napisana przez Jean-Davida Morvana, autora znanej polskiemu czytelnikowi przebojowej serii „Armada”. Stroną graficzną zajął się artysta z Tajwanu Jia Wei Huanga, który uważany jest za jednego z najzdolniejszych twórców nowego pokolenia z Azji. Jego unikalny i nieskrępowany styl graficzny sprawia, że podróż do świata, gdzie wirtualna rzeczywistość to codzienność, jest niezwykłym doświadczeniem. Daj się porwać ponad dwustu stronom cyberpunkowej magii!

Odległa przyszłość. Spirala to galaktyczna organizacja przestępcza. Zaya zabijała dla Spirali. Jednak zdecydowała się porzucić to zajęcie, by spełniać się w roli matki i artystki. Ale cyberświat nie zamierzał o niej zapomnieć. W galaktyce pojawia się nowe biomechaniczne zagrożenie, wskutek czego agenci Spirali zaczynają ginąć jeden po drugim.

Zaya otrzymuje bezwarunkowe polecenie powrotu w szeregi organizacji, którą opuściła. Ma uczestniczyć w śledztwie prowadzonym w sprawie zabójcy agentów Spirali. W trakcie trwania misji Zaya zauważa, że nie wszystko, co dotyczy jej życia, jest takie, jakie powinno być. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Odpowiedzi na te pytania na pewno Ciebie zaskoczą.

Mark Millar, Olivier Coipel „Bractwo Magów” | Opis wydawcy: Żyjemy w świecie, w którym nigdy nie widziano potwora, a tajemnicze Bractwo Magów jest powodem, dla którego śpimy bezpiecznie w naszych łóżkach. Za dnia jego członkowie żyją wśród nas jako nasi sąsiedzi, przyjaciele i koledzy z pracy, ale w nocy stają się czarodziejami i magami, którzy chronią nas przed siłami ciemności… chyba że ciemność dopadnie ich pierwsza.

„Bractwo Magów” to historia zmagań rodziny pięciorga czarodziejów z odwiecznym wrogiem, który systematycznie eliminuje jej członków, sięgając po praktyki nie tylko magiczne, ale także gangsterskie.

Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart „Gideon Falls tom 3: Droga krzyżowa” | Opis wydawcy: Trzeci tom serii „Gideon Falls”. Surrealistyczny koszmar jeszcze bardziej się zagęszcza, gdy scenarzysta Jeff Lemire („Descender”, „Opowieści z hrabstwa Essex”, „Twardziel”) i rysownik Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”, „Green Arrow”) łączą niepokój thrillera psychologicznego z elementami fantastyki naukowej, wiodąc czytelnika na drugą stronę lustra.

Ojciec Burke tropi bezwzględnego zabójcę do Gideon Falls w 1886 roku, zabójcę, który umie przemieszczać się w pomiędzy epokami i światami. Jego imię to… Norton Sinclair? Jakim echem odbije się jego misja na wydarzeniach, które mają miejsce w teraźniejszości? A może to teraźniejszość odciśnie piętno na przeszłości, skoro w Czarnej Stodole czas i przestrzeń zlewają się w jedno?

Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni” | Opis wydawcy: Nowe wydanie autobiografii Marka Hłaski ze wstępem Radosława Młynarczyka. Jak pisze odkrywca „Wilka”, nadając „Pięknym dwudziestoletnim” rys powieściowy, „zrewolucjonizował Hłasko polskie myślenie o literaturze wspomnieniowej. Umiejętnie balansując między prawdą a zmyśleniem, wplątał czytelnika w niemożliwą do rozwiązania grę. Tylko autor potrafi z całą pewnością rozróżnić fakty od zmyślenia, a odbiorcy pozostają domysły i próby rozwikłania najbardziej zagadkowych fragmentów. Oczywiście można przyjąć także inną strategię lektury i zawierzyć Hłasce całkowicie, wówczas pozostaje tylko radość ze znakomicie napisanego utworu, bezkompromisowo rozprawiającego się z oficjalną wizją Polski Ludowej”.

Jean-David Morvan, Jia Wei Huanga „Zaya” | Opis wydawcy: Nie straszne Ci żarty o polityce, wierze, seksie, uchodźcach i hipsterach? Lubisz mocny humor w stylu stand-up? Chcesz się dowiedzieć, jak to jest mieć czterdzieści lat? Trafiłeś w odpowiednie miejsce!

Dwóch najpopularniejszych czeskich komików o absurdach codziennego życia. Bez tematów tabu i z dużą dozą inteligentnego humoru przeprowadzą Cię przez świat widziany oczami człowieka w wieku średnim. Zapnijcie pasy! To będzie jazda bez trzymanki!

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi